Προς το περιεχόμενο

Η Apple, σύμφωνα με τον CEO, Tim Cook, δεν πρόκειται να συγχωνεύσει τα iOS και OS X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα, που η Apple έχει κατά κάποιο τρόπο θολώσει τις γραμμές μεταξύ των tablets και των PCs με την κυκλοφορία του iPad Pro, είναι δελεαστικό να σκεφτεί κάποιος την ενδεχόμενη συγχώνευση των λειτουργικών συστημάτων iOS και OS X σε ένα λειτουργικό σύστημα, όπως συμβαίνει και με τα Windows 10, το οποίο θα λειτουργεί σχεδόν σε οποιαδήποτε συσκευή που κατασκευάζει η εταιρεία.

Κάτι τέτοιο ωστόσο δεν βρίσκεται στα σχέδια της Apple, σύμφωνα με τον CEO της εταιρείας Tim Cook, σε μία πρόσφατη συζήτηση που είχε με τον CEO του Box, Aaron Levie στα πλαίσια του συνέδριου BoxWorks που πραγματοποιήθηκε στο San Francisco. “Θα αφαιρέσει κάτι και από τα δύο” είπε ο Tim Cook, λέγοντας πως “δεν πρόκειται να έχεις την καλύτερη εμπειρία από κάθε ένα από αυτά”. Αυτό βεβαίως δεν είναι κάτι νέο, αφού η Apple στο παρελθόν έχει εξηγήσει γιατί το OS X δεν υποστηρίζει αφή, ωστόσο και ο Tim Cook δεν φαίνεται να νιώθει την παραμικρή πίεση να ακολουθήσει την Microsoft προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Ο Tim Cook επίσης είπε ότι οι δύο γίγαντες μπορούν να συνεργαστούν σε περισσότερα πράγματα, από όσα ανταγωνίζονται. Ένα τρανό παράδειγμα είναι η επίσημη παρουσία της Microsoft –για να επιδείξει τις δυνατότητες του Office στο iPad Pro- στην πρόσφατη εκδήλωση της Apple που ήταν αφιερωμένη κυρίως στα iPhone 6s και 6s plus. Το κοινό των επιχειρήσεων, θα ήθελε να δει τις Apple και Microsoft να συνεργάζονται, παρά να μάχονται μεταξύ τους πρόσθεσε ο Tim Cook.

 

Στην ίδια συζήτηση, ο CEO της Apple ανέφερε ότι η εταιρεία του δεν είναι πια τόσο εργο-φοβική όσο ήταν στο παρελθόν και πως στοχεύει σε μεγάλες συμφωνίες με επιχειρήσεις (τον τελευταίο χρόνο τα έσοδα από τέτοιες συμφωνίες με επιχειρήσεις έφτασαν τα $25 δισεκατομμύρια) ενώ ξεκαθάρισε πως δεν υπάρχει ουσιαστική διάκριση μεταξύ των προσωπικών και των εστιασμένων σε περιβάλλοντα γραφείου συσκευών.

 

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Λογικότατο να θέλει οι πελάτες που έχουν iPhone & iPad να αγορασουν και Mac.

Ειλικρινά μπορειτε να σκεφθείτε κάποιον γνωστό σας που ΔΕΝ είχε iPhone όταν πήρε Mac? (πρόσφατα)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα, η Apple κατάλαβε αυτό ακριβώς που απέτυχε να καταλάβει η Μικρομαλακιά: Άλλο πράγμα το κινητό/tablet και άλλο το PC! One size does not fit them all!

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα, η Apple κατάλαβε αυτό ακριβώς που απέτυχε να καταλάβει η Μικρομαλακιά: Άλλο πράγμα το κινητό/tablet και άλλο το PC! One size does not fit them all!

Όπα τώρα τα μπερδεύεις.Γιατί δεν μπορεί ένα tablet να γίνει PC?Ίσα ίσα που από τότε που έχω το windows tablet δεν χρησιμοποιώ τον σταθερό.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άλλο το λειτουργικό που χρειάζεται σε μεγάλη οθόνη με ποντίκι και άλλο το λειτουργικό που βρίσκει εφαρμογές σε μικρές touch screens. Μπορεί το χάσμα να μην είναι τόσο βαθύ όσο ήταν κάποτε, αλλά δεν παύει το κάθε λειτουργικό να είναι optimized για χρήση για τη συσκευή που προορίζεται! Στις μικρές συσκευές βολεύουν τα μεγάλα εικονίδια και το απλοϊκό GUI, στους υπολογιστές όμως αυτό είναι αντιπαραγωγικό και δύσχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει ο Tim: "δεν υπάρχει ουσιαστική διάκριση μεταξύ των προσωπικών και των εστιασμένων σε περιβάλλοντα γραφείου συσκευών" (!!!!!!!!!!)

Θαυμαστικά δικά μου!!!

 

Δηλ. Mac για την τσέπη και iPad για το γραφείο. Αν η δήλωση αυτή είναι σωστή, τότε γιατί δεν καταργεί η Apple εντελώς το OSΧ?  Και να έχουμε επεξεργασία 4Κ video με το Final Cut Pro για iPad...

 

Όπως λένε, "τα σχόλια δικά σας"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα, η Apple κατάλαβε αυτό ακριβώς που απέτυχε να καταλάβει η Μικρομαλακιά: Άλλο πράγμα το κινητό/tablet και άλλο το PC! One size does not fit them all!

Την λύση αυτή την δοκίμασες και δεν σε βόλεψε ή ετσι το πεταξες?

Προσωπικά εχω ενα φορητό με 7άρια, desktop με 10άρια, windows phone και ταμπλετ και 10αρια... Εκτος του οτι ολα συγχρονιζουν μεταξύ τους, απο τοτε που πήρα το τάμπλετ εχω καταργήσει το φορητό!. θα σου πω 2-3 πραγματα που κάνω με μεγάλη ευκολια με το ταμπλετ μου...εχω USB, εχω κανονικο ποντικοπληκτρολόγιο (4πυρηνο atom με 2 GB RAM), εχω ssd και 64αρα SD, εχω office, FLASH PLAYER για τα παιχνιδάκια του facebook (προσωπικά δεν παίζω, αλλα ουτε τα iPad παίζουν...), εχω HDMI, εχω USB ethernet adapter (αλλο να πας σε ταρατσα με φορητο για ενα access point και αλλο να πας με το tabletακι...)

160€, σε κάλυψα? εαν οχι, τοτε η HP εχει βγάλει ενα ωραιοτατο φορητό που γίνεται και ταμπλετ, αλλωστε στα 10αρια υπάρχει και η σχετική διαδικασία (με ενα κουμπί). Είσαι γραφείο, δουλεύεις, βουτας την οθόνη και πάς στον πελάτη ή στην παρουσίαση...ετσι απλα! Η συγχώνευση εννοείται οτι είναι ΠΟΛΥ πρακτική...

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε... ούτε η Apple δεν (συγ)χωνεύει τα προϊόντα της :P

Μια ερώτηση: Δεν βαριέσαι σε κάθε θέμα να μπαίνεις και να κράζεις την ms?

Πίστεψε με η κοινότητα του πιγκουίνου θα νιώθει ακριβώς το ίδιο μετά από τα ανώφελα ποστ σου.

 

 

Και στο σοβαρό του θέματος...... Η συγχώνευση αφορά τον πυρήνα όχι το interface..... Έχει μεγάλη διάφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...