Προς το περιεχόμενο

Η επιλογή Wi-Fi Assist του iOS 9, «σκοτώνει» το πακέτο δεδομένων σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχετε iPhone και μετά την εγκατάσταση του iOS 9 παρατηρείται ασυνήθιστα μεγάλες χρεώσεις στο λογαριασμό της κινητής τηλεφωνίας, τότε μια επιλογή στις ρυθμίσεις, μπορεί να είναι αυτή που κάνει τη ζημιά.

Ο λόγος για τη ρύθμιση Wi-Fi Assist (Βοήθεια Wi-Fi) η οποία είναι ενεργοποιημένη εξ ορισμού, και δουλειά της είναι να χρησιμοποιεί το πακέτο δεδομένων που έχει το πρόγραμμα κινητής τηλεφωνίας σας, σε περίπτωση που η εμβέλεια της ασύρματης πρόσβασης δεν είναι η κατάλληλη. Έτσι είναι πολύ εύκολο για τον κάτοχο του iPhone να ξοδέψει αρκετά από τα διαθέσιμα mb του προγράμματος του σε περίπτωση που δε διαθέτει απεριόριστο πρόγραμμα, και μάλιστα αν τα ξεπεράσει, να χρεωθεί με πολύ ακριβές χρεώσεις.

 

Η αλλαγή από την ασύρματη υποστήριξη στη χρήση του δικτύου κινητής τηλεφωνίας για το κατέβασμα των δεδομένων γίνεται αυτόματα από τη στιγμή που η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, χωρίς ο χρήστης συνήθως να καταλαβαίνει πότε γίνεται η αλλαγή. Η Apple πάντως όπως και πολλοί άλλοι κατασκευαστές, δίνουν τη δυνατότητα στο χρήστη του smartphone να παρακολουθεί το πόσα δεδομένα έχει καταναλώσει κατά τη διάρκεια του μήνα, ορίζοντας το όριο που αντιστοιχεί στο πρόγραμμα που διαθέτει με τον πάροχο του.

 

Όσοι επιθυμούν να απενεργοποιήσουν τη συγκεκριμένη επιλογή, μπορούν να την εντοπίσουν στις Ρυθμίσεις > Δεδομένα, με την ονομασία Βοήθεια Wi-FI.

 

Link.png Site: CNET

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χωρις να το εχω δει, μονο ηλιθιο μπορω να το καταλαβω το νεο αυτο, καθως αν καποιος εχει ανοιχτα τα δεδομενα ακομα και σε wifi να ειναι πρεπει να ξερει οτι μπορει ανα πασα στιγμη να γραψουν...

Απο εκει και περα, σπανια το wifi ειναι πιο αργο απο 3G ωστε να γυρισει σε 3G το κινητο, που δε νομιζω οτι εννοει κατι τετοιο το αρθρο. 

Νομιζω μας μιλαει για το αυτονοητο που κανουν ολα τα τηλεφωνα..τουλαχιστον στο ανδροιδ αυτο γινεται εδω και καιρο (εννοω να βοηθιεται το wifi απο 3G οταν το 1ο δεν εχει καλο σημα).

Οσο για τα ΜΒ, συνηθως ολες οι εταιρειες σου στελνουν μηνυμα πριν σου τελειωσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πακέτα στην Ελλάδα είναι έτσι κι αλλιώς απογοητευτικά. 

 

Το 4G υπάρχει μόνο για να υπάρχει

Ετσι ακριβως.

Ειδαν οτι εχασαν εσοδα απο τις κλησεις και απο τα sms που δεν στέλνουν τοσο συχνα οσο με τις πρωτόγονες εποχες των nokia 3310, είδαν και απόειδαν με τα viber, whats'up και fb chat και ειπαν τωρα θα πληρωνετε το mb χρυσο για να επικοινωνειτε τσαμπατζηδες, ε τσαμπατζηδες... :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ετσι ακριβως.

Ειδαν οτι εχασαν εσοδα απο τις κλησεις και απο τα sms που δεν στέλνουν τοσο συχνα οσο με τις πρωτόγονες εποχες των nokia 3310, είδαν και απόειδαν με τα viber, whats'up και fb chat και ειπαν τωρα θα πληρωνετε το mb χρυσο για να επικοινωνειτε τσαμπατζηδες, ε τσαμπατζηδες... :-D

Αυτό θα είχε βάση αν ήταν κάποτε φτηνό και το άυξησαν, αλλά ήταν πάντα ακριβό, οπότε αμφιβάλω αν είδαν κι απόειδαν με τo viber και τα υπόλοιπα, εξαρχής τα είχαν περιορισμένα...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς που διαβάζουμε για τα νέα features πριν την εγκατάσταση, το ξέραμε ήδη και το απενεργοποιήσαμε :P
Είναι όντως lame να είναι by default ενεργοποιημένο, αλλά ούτως ή άλλως όπως λέει ο Nikolas7_7:

 

αν καποιος εχει ανοιχτα τα δεδομενα ακομα και σε wifi να ειναι πρεπει να ξερει οτι μπορει ανα πασα στιγμη να γραψουν...

 

[ψιλοofftopic]
Είναι αδιανόητο στην Ελλάδα να χρεώνουν αυτόματα το λογαριασμό σου όταν τελειώσουν τα MB. 
Στην Ολλανδία, οι πάροχοι χαμηλώνουν την ταχύτητα στα 128kbps(ίσως και λιγότερο, δε θυμάμαι σίγουρα) και μόνο μετά από ενέργεια του χρήστη χρεώνεται ο λογαριασμός για περισσότερα MB.
[/ψιλοofftopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την vf εαν κάνεις ανανέωση μέσω σιτε και PayPal σου δίνει 1gb internet free δεν ξέρω για τους τσοντακιδες αλλά εμένα μου φτάνει και περισσεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να το εχω δει, μονο ηλιθιο μπορω να το καταλαβω το νεο αυτο, καθως αν καποιος εχει ανοιχτα τα δεδομενα ακομα και σε wifi να ειναι πρεπει να ξερει οτι μπορει ανα πασα στιγμη να γραψουν...

Απο εκει και περα, σπανια το wifi ειναι πιο αργο απο 3G ωστε να γυρισει σε 3G το κινητο, που δε νομιζω οτι εννοει κατι τετοιο το αρθρο. 

Νομιζω μας μιλαει για το αυτονοητο που κανουν ολα τα τηλεφωνα..τουλαχιστον στο ανδροιδ αυτο γινεται εδω και καιρο (εννοω να βοηθιεται το wifi απο 3G οταν το 1ο δεν εχει καλο σημα).

Οσο για τα ΜΒ, συνηθως ολες οι εταιρειες σου στελνουν μηνυμα πριν σου τελειωσουν.

Ξεχνας οτι αναφερεται σε iphone owners, που γενικως προτιμουν την απλοτητα και δε γνωριζουν τα παντα για την τεχνολογια.

Ακομα και οι γονεις μου με Android, εχουν κανει video skype με 3G, γιατι για καποιο λογο ειχε απενεργοποιηθει το WιFi στο κινητο τους, και εννοειται δε προσεξαν το μικροσκοπικο εικονιδιο στο notification bar.

Κανω λαθος οτι το WiFi Assist δεν το εχουμε στο Android, δηλαδη να εχουμε WiFi κανονικα συνδεση και να γινεται υποβοηθηση απο 3G?

To WiFi Assist θα το συμβουλευα ΟΝ μονο αν εχεις unlimited πακετο δεδομενων. Μπορει πχ να κατεβαζει  καποιος ταινιες στο σπιτι και να ζοριζεται WiFi, ή να εισαι σε μαγαζι με WiFi με ασθενες σημα, και να νομιζεις εσφαλμενα οτι δε κανεις χρηση 3G. 

Να υπενθυμισω οτι Cosmote αν ξεπερασεις το πακετο σου , εχει χρεωση .... 1 ευρω το ΜΒ! 

Μιλαμε για το ιντερνετ, που πλεον σε πολλες χωρες θεωρειται Βασικο Αγαθο, οπως το νερο και το ρευμα. Και γιατι να μη χρεωνουν πχ. 10 ευρω το ΜΒ, ή 100 ευρω το ΜΒ? Ετσι κι αλλιως, ο λογαριασμος σου σιγουρα θα μηδενιστει (και 40 ευρω να εχεις, με 40 ΜΒ! εξαφανιστηκαν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα πολυ χρήσιμο function, που ενας γιωτας χρήστης δεν θα εκτιμήσει. Το Automatic switch μπορεί να σε γλυτώσει απο ενα νεκρό wifi που μπορεί να μην πάρεις πρέφα οποτε και να πας offline. Με αυτό δεν πρόκειται να συμβεί. 

 

Τωρα αν έχετε εφαρμογές που τρώνε τα κέρατα τους σε data (δεν παει το μυαλο μου σε καποια περαν των τορρεντ) να τις βάζετε επιλογή να κατεβάζουν μονο over wifi.

 

Τέλος τα πακέτα data που έχουμε ειναι αρκετά καλά πλέον. Εγω βάζοντας απλα 10 ευρώ, έχω 750-1050mb τζαμπα.... τα οποια φτάνουν και περισσευουν... και εχω και auto upload photos & videos over cellular enabled... Καποιος θα πρεπει να κάνει αφύσικη χρήση για να μην του φτάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πακέτα στην Ελλάδα είναι έτσι κι αλλιώς απογοητευτικά. 

 

Το 4G υπάρχει μόνο για να υπάρχει

Ακριβώς, και τα απεριόριστα πακέτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ από τη στιγμή που υπάρχει όριο στα λεπτά στα sms και σαφώς στα mb.

Ας εργαστούν πάνω στο 3g που υπάρχει εδώ και χρόνια και προκοπή δεν είδαμε! Για να μην αναφερθώ στα adsl & vdsl... εδώ πουλάνε ακόμα 2mbps, και απ την 24αρα δεν πιάνεις ούτε τα μισά και συζητάμε για το 4G. ( οφ τοπικ, λιγάκι ). :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, σε μένα το iOS 9.0.2 σκότωσε εντελώς το WiFi, εξαφανίστηκε εντελώς από το Control Center, ενώ στις Ρυθμίσεις είναι απλά γκρι και δεν γίνεται να ενεργοποιηθεί. (Όπως και το bluetooth που επίσης δεν ενεργοποιείται αν και δεν είναι γκρι)

IMG_3798.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνας οτι αναφερεται σε iphone owners, που γενικως προτιμουν την απλοτητα και δε γνωριζουν τα παντα για την τεχνολογια.

Ακομα και οι γονεις μου με Android, εχουν κανει video skype με 3G, γιατι για καποιο λογο ειχε απενεργοποιηθει το WιFi στο κινητο τους, και εννοειται δε προσεξαν το μικροσκοπικο εικονιδιο στο notification bar.

Κανω λαθος οτι το WiFi Assist δεν το εχουμε στο Android, δηλαδη να εχουμε WiFi κανονικα συνδεση και να γινεται υποβοηθηση απο 3G?

To WiFi Assist θα το συμβουλευα ΟΝ μονο αν εχεις unlimited πακετο δεδομενων. Μπορει πχ να κατεβαζει  καποιος ταινιες στο σπιτι και να ζοριζεται WiFi, ή να εισαι σε μαγαζι με WiFi με ασθενες σημα, και να νομιζεις εσφαλμενα οτι δε κανεις χρηση 3G. 

Να υπενθυμισω οτι Cosmote αν ξεπερασεις το πακετο σου , εχει χρεωση .... 1 ευρω το ΜΒ! 

Μιλαμε για το ιντερνετ, που πλεον σε πολλες χωρες θεωρειται Βασικο Αγαθο, οπως το νερο και το ρευμα. Και γιατι να μη χρεωνουν πχ. 10 ευρω το ΜΒ, ή 100 ευρω το ΜΒ? Ετσι κι αλλιως, ο λογαριασμος σου σιγουρα θα μηδενιστει (και 40 ευρω να εχεις, με 40 ΜΒ! εξαφανιστηκαν).

 

Στο ανδροιδ ειχε παρουσιαστει σαν feature οτι θα χρησιμοποιει και δεδομενα για γρηγοροτερες επιδοσεις οταν μια συνδεση wifi ειναι κακη (νομιζω καποιες συσκευες εχουν και ρυθμιση για αποφυγη κακων συνδεσεων wifi οπου ενω εισαι σε wifi, αν σερνεται σου δουλευει data) και γενικα το ανελυαν πολυ, οτι δηλαδη θα βλεπεις ενα βιντεο και δε θα κολλαει απο την εναλλαγη σε 3G Καθως θα δουλευει παραλληλα και χωρις κενο-διακοπη κτλ.

Λεπτομερειες δεν με απασχολησαν ουτε εμενα γιατι με το 1,5GB Που εχω ειμαι υπερκαλυμμενος.

 

Κατα τα αλλα δεν υπαρχουν ψαγμενοι και αψαχτοι χρηστες, ανα πλατφορμα, αυτα ειναι μπουρδες.. εγω στους 100 φιλους που εχω, οι 99 δεν ξερουν την τυφλα τους, ουτε τους απασχολει να στησουν ενα smartphone, το αγοραζουν και απλα μπαινουν fb, αντε και κανα Mail αν ειναι επαγγελματιες, και δε μιλαω για 20χρονα.. μιλαω για 30-40.

 

Απλα το Point ειναι οτι η apple ειναι large, γιατι για να σκας 700-1200 ευρω για κινητο δε μπορει να μην εισαι large, οποτε δεν νοειται να εχεις κλειστη μια τετοια λειτουργια...

ειναι σα να θες porche και να ρωτας ποσο καιει...που πας ρε καραμητρο?

 

Εν μερει λογικο λοιπον, απο την αλλη ψαξου..γενικα..εξαλλου γιατι δε σου δινει πολλη μνημη και ουτε SD? γιατι σου λεει cloud.. τι και αν ταξιδευεις συνεχεια, δεν εχεις λεφτα να υποστηριξεις data?? 

 

Αυτη ειναι η apple.

 

Κατα τα αλλα, καλο ειναι να ελεγχουμε τα δεδομενα μας, εγω στη wind εχω και οριο στο λογαριασμο, δηλαδη μολις περασει κατα 20 ευρω το παγιο μου μου βαζει φραγη σε ολα, και το κανει σε ολους αυτο δωρεαν., και το οριζεις οπου θες.

Τελος, η cosmote δε νομιζω οτι χρεωνει 1ευρω το ΜΒ αλλα ενα ευρω απο το 1ο kilobyte που θα βγεις εκτος προγραμματος αλλα για ολη μερα και με οριο χρησης τα 1500ΜΒ. ΤΟ κανουν και οι αλλες 2 εταιρειες, δε νομιζω η cosmote λοιπον να χρεωνει 1ευρω το ΜΒ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...