Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το service του ΟΤΕ ! Να κανω Μηνυση???


Handball_Girl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1 Δεκεμβριου 2014 μου πηρε η μητερα μου απο το καταστημα ΟΤΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ με επιδοτηση διοτι δεν υπαρχει οικονομικη ανεση να παρω ακριβω κινητο χωρις την επιδοτηση ενα κινητο τηλεφωνο μαρκας IPHONE6 με χρονο εγγυησης 1ος ετους .Απο τον πρωτο και ολας περιπου μηνα το κινητο αρχισε να βγαζει προβληματα (εκανε restart απο μονο του και ζεσταινοταν πολυ γρηγορα κ.α).

 

Αρχες Αυγουστου πριν τις 5 του μηνα του 2015 πηγα στο καταστημα του ΟΤΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ για να το στειλουνε για σερβις και να το φτιαξουν. Απο το καταστημα του ΟΤΕ υπαλληλος μου ειπε οτι αυτα τα κινητα δεν φτιαχνοται αλλα αντικαθιστουντε. Εμενα με ενδιεφερε ηθελα μονο να φτιαχτει η να γινει κατι. Μετα απο λιγες μερες μου ζητηκε να μπω απο τον υπολογιστη μου για να κλεισω ενα προγραμμα που ειχα αφησει ανοιχτο στο κινητο και να βγαλω εναν κωδικο , δεν γνωριζα ομως πως να το κανω απο υπολογιστη και ετσι στις 21 Αυγουστου μου το εστειλαν πισω απο το σερβις στο καταστημα ΟΤΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ για να βγαλω αυτα που μου ζητηθηκαν . 

 

Ππηγα να το παραλαβω και μαζι με το κινητο υπηρχε ενα χαρτι που ελεγε ακριβως τι χρειαζεται . Στο χαρτι αυτο αναφεροταν μονο να βγαλω τον κωδικο και τιποτα αλλο (το χαρτι υπαρχει οπως και ολα τα επομενα που μου σταλθηκαν) . 21 Αυγουστου ηταν ημερα παρασκευη μπροστα σαββατοκυριακο ετσι κρατησα το κινητο και διοτι μετα ελειψα απο την πολη το εστειλα μεσα στην βδομαδα ξανα πισω για να μου το φτιαξουν. Μετα απο αρκετο καιρο ειχε μπει σεπτεμβριος μου ηρθε μηνυμα οτι το κινητο ηταν στον ΟΤΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ και οτι μπορουσα να παω να το παρω. Οταν πηγα να το παραλαβω δεν το ειχαν φτιαξει και ο λογος οπως γραφει το χαρτι ηταν επειδη το κινητο κριθηκε εκτος εγγυησης επειδη εγω το πηγα σε αλλον τεχνικο εκτος ΟΤΕ για να μου το φτιαξει γεγονος το οποιο δεν συνεβει ποτε.

 

Στο καταστημα ΟΤΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ μιλησα με τον Διευθηντη και τον ενημερωσα πως δεν εχει γινει καμια τετοια ενεργεια στο κινητο μου διοτι δεν υπαρχει λογος απο την στιγμη που εχω την εγγυση να το παω σε εξωτερικο τεχνικο για να πληρωσω και ολας. Ο διευθηντης του καταστηματος μου ειπε οτι θα το ξανα στειλει και οτι θα στειλει και αναφορα με αυτα που ειπα στο σερβις του ΟΤΕ. Αφησα λοιπον ξανα το κινητο μου στον ΟΤΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ για αλλη μια φορα. Στις 5 Οκτωμβριου μου εστειλαν παλι μηνυμα να παω στο καταστημα για να παραλαβω την συσκευη μου . Πηγα θεωρωντας οτι ειχε λυθει η παρεξηγηση και οτι θα το ειχαν φτιαξει αντιθετα ομως το κινητο μου για αλλη μια φορα δεν επισκευαστηκε και στο χαρτι που μου σταλθηκε εγραφε μονο οτι για να παραλαβω το κινητο μου πρεπει να δωσω 9 ευρω διοτι παρεμεινε για πολυ καιρο στο σερβις γιατι δεν εδωσα απαντησα στο αιτημα τους.  Το οποιο αιτημα ηταν να γινει αντικατασταση του κινητου μου με χρεωσει 600 ευρω η να μου το στειλουν χωρις καμια επισκευη,το οποιο αιτημα σταλθηκε στον ΟΤΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ αλλα ποτε σε εμενα. Ουτε καν με ενημερωσαν απο το καταστημα ΟΤΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ και πρεπει να πληρωσω και 9 ευρω για κατι το οποιο δεν φταιω που δεν γνωριζα και επισης  ειναι σημαντικο ποσον για εμενα καθως ειμαι ανεργη .

 

Δεν εχω παει το κινητο μου σε εξωτερικο τεχνικο για επισκευη καθως και δεν εχω την οικονομικη ανεση και δεν υπαρχει λογος απο την στιγμη την οποια υπαρχει εγγυηση απο "εμπιστο" καταστημα και μπορουσε να γινει ακομα και η αντικατασταση οπως μου ανεφεραν του κινητου. Ειναι καθαρα θεμα απλης λογικης.Εχω τρελαθει δεν ξερω τι κανω παιδες !!! Υπαρχει περιπτωση να βρω το δικιο μου?? Εμαθα οτι επαθαν πολλα ατομα το ιδιο με εμενα συγκεκριμενα με τον ΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ SERVICE απο ατομο που δουλευει στην apple αν γνωριζετε κανεναν πειτε μου μπας και ολοι μαζι αν μαζευτουμε αρκετα ατομα καταφερουμε τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διαβάσω το μήνυμά σου πρέπει να κάνω scroll 10 οθόνες προς τα δεξιά! Μόνο σε μένα γίνεται;!

ειναι μεγαλο... να το στειλω σε 3 διαφορετικα τμηματα? καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μεγαλο... να το στειλω σε 3 διαφορετικα τμηματα? καλυτερα

Είναι μεγάλο σε πλάτος όμως, όχι σε μήκος! Δεν μου έχει ξανατύχει στο φόρουμ νομίζω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διαβάσω το μήνυμά σου πρέπει να κάνω scroll 10 οθόνες προς τα δεξιά! Μόνο σε μένα γίνεται;!

 

Και σε μενα το ιδιο εγινε. Τεσπα απο οτι καταλαβα άργησες να τους το πας πισω για αντικατασταση οποτε το εκμεταλευτηκαν.Επισης για να κανεις μηνυση θες 150 ευρω αρχικά χωρις τα εξοδα δικηγορου. Οτι κάνεις το κανεις μεσα στην εγγυηση αλλιως θα σου πει ο αλλος καλα τωρα το θυμηθηκες? 1 χρονο μετα?

 

Παντως με αυτές τις εταιρειες δεν τα βρίσκεις δυσκολα εμενα μαλιστα με αφησαν ένα κινητο να το δοκιμασω 2-3 μέρες διοτι σαν να εβλεπα ότι δεν πατιούνται καλα στην οθονη οι επιλογες.... αρχικα δεν ηθελε βεβαια να με αφησει να το δοκιμασω αλλα μολις ειπα ότι θα ακυρωσω την αγορα το δέχτηκαν.Ο λογος ηταν ότι θα έπρεπε να έχουν ένα κινητο για δοκιμές εδώ αυτοκίνητα και κάνουν τεστ ντράιβ.

 

Βεβαια δεν το εκμεταλευτηκα .... την άλλη μερα τους ειπα ότι τελικα θα το κρατησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα το ιδιο εγινε. Τεσπα απο οτι καταλαβα άργησες να τους το πας πισω για αντικατασταση οποτε το εκμεταλευτηκαν.Επισης για να κανεις μηνυση θες 150 ευρω αρχικά χωρις τα εξοδα δικηγορου. Οτι κάνεις το κανεις μεσα στην εγγυηση αλλιως θα σου πει ο αλλος καλα τωρα το θυμηθηκες? 1 χρονο μετα?

 

Παντως με αυτές τις εταιρειες δεν τα βρίσκεις δυσκολα εμενα μαλιστα με αφησαν ένα κινητο να το δοκιμασω 2-3 μέρες διοτι σαν να εβλεπα ότι δεν πατιούνται καλα στην οθονη οι επιλογες.... αρχικα δεν ηθελε βεβαια να με αφησει να το δοκιμασω αλλα μολις ειπα ότι θα ακυρωσω την αγορα το δέχτηκαν.

 

μα ειναι μεσα στην εγγυηση.... θελω ακομα μηνες για να ληξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα σε ενα αλλο τοπικ για ενα αλλο σερβις κινητων στην Αθηνα οπου κανουν τα ιδια, φαινεται πως και στην περιπτωση του σερβις σου κανανε το ιδιο.

 

Πως το δικαιολογησανε οτι το πηγες σε αλλο τεχνικο; Τι σου ειπανε; Επισης αν εσυ κανεις μηνυση τι αποδεικτικα στοιχεια εχεις οτι δεν το πηγες στον τεχνικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα σε ενα αλλο τοπικ για ενα αλλο σερβις κινητων στην Αθηνα οπου κανουν τα ιδια, φαινεται πως και στην περιπτωση του σερβις σου κανανε το ιδιο.

 

Πως το δικαιολογησανε οτι το πηγες σε αλλο τεχνικο; Τι σου ειπανε; Επισης αν εσυ κανεις μηνυση τι αποδεικτικα στοιχεια εχεις οτι δεν το πηγες στον τεχνικο;

 Οτι το ανοιξανε και η ταινια ασφαλεια ηταν ανοιχτη. μου ειπαν οτι ανοιχτηκε απο αλλων ετσι κρινετε εκτος εγγυησης. Τι αποδικτεικα στοιχεια δηλαδη να εχω αφου δεν το εχω παει? Τι πιο απλο αποδεικτικο οτι εχω εγγυηση για το κινητο απο εξιδεικευμενο καταστημα και οτι ειναι απλη λογικη να μην παω κινητω 800 ευρω σε εξωτερικο τεχνικο για να πληρωσω και ολας. απο την στιγμη ειδικα που γινετε αντικατασταση του κινητου στο οτε και οχι απλη επισκευη. Δηλαδη να παω να το φτιαξω αλλου ενω μπορω να εχω καινουργιο?

 

Ωραια.Τοτε πως σου ειπαν οτι ειναι εκτος εγγυησης? την αποδειξη την έχεις?

 

μου ειπαν οτι κριθηκε εκτος εγγυησης γιατι το εστειλα να μου το φτιαξουν αλλου. Οτι δηλαδη δεν το φτιαχνουν γιατι το πηγα σε εξωτερικο τεχνικο και ας ειμαι μεσα στην εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οτι το ανοιξανε και η ταινια ασφαλεια ηταν ανοιχτη. μου ειπαν οτι ανοιχτηκε απο αλλων ετσι κρινετε εκτος εγγυησης. Τι αποδικτεικα στοιχεια δηλαδη να εχω αφου δεν το εχω παει? Τι πιο απλο αποδεικτικο οτι εχω εγγυηση για το κινητο απο εξιδεικευμενο καταστημα και οτι ειναι απλη λογικη να μην παω κινητω 800 ευρω σε εξωτερικο τεχνικο για να πληρωσω και ολας. απο την στιγμη ειδικα που γινετε αντικατασταση του κινητου στο οτε και οχι απλη επισκευη. Δηλαδη να παω να το φτιαξω αλλου ενω μπορω να εχω καινουργιο?

μου ειπαν οτι κριθηκε εκτος εγγυησης γιατι το εστειλα να μου το φτιαξουν αλλου. Οτι δηλαδη δεν το φτιαχνουν γιατι το πηγα σε εξωτερικο τεχνικο και ας ειμαι μεσα στην εγγυηση.

 

Εσενα ανοιχτηκε αυτή η ασφαλεια? την ανοιξες εσυ? πως ισχυρίζονται ότι ανοιχτηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα ανοιχτηκε αυτή η ασφαλεια? την ανοιξες εσυ? πως ισχυρίζονται ότι ανοιχτηκε?

 για να ανοιξεις αυτην την ασφαλεια πρεπει να ανοιξεις τελειως το κινητο στα δυο ειναι εσωτερικα μεσα στην συσκευη , πως να την ανοιξω? επρεπε να κανω το κινητο κομματια . ισχυριζοντε οτι ανοιχτηκε το κινητο μου απο αλλον τεχνικο κινητου οτι το πηγα αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 για να ανοιξεις αυτην την ασφαλεια πρεπει να ανοιξεις τελειως το κινητο στα δυο ειναι εσωτερικα μεσα στην συσκευη , πως να την ανοιξω? επρεπε να κανω το κινητο κομματια . ισχυριζοντε οτι ανοιχτηκε το κινητο μου απο αλλον τεχνικο κινητου οτι το πηγα αλλου.

 

Αυτά τους τα ειπες? τι σου απαντησαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τους τα ειπες? τι σου απαντησαν?

τους ειπα οτι δεν ειναι πρωτον δυνατον να το ανοιξω μονη μου και δευτερον θα ηταν τρελο να το παω σε εξωτερικο τεχνικο κινητων την συσκευη μου απο την στιγμη που εχω την εγγυηση και οχι απλα επισκευαζουν το κινητο αλλα σου το αντικαθιστουν με καινουργιο. Οποτε ποιος ο λογος να παω ενα κινητο 800 ευρω σε ξενα χερια και να πληρωσω και ολας για να μου το φτιαξουν ενω υπαρχει εγγυηση. Τους ειπα μηπως οταν το εστειλα την πρωτη φορα και μου το ξανα στειλατε πισω το ανοιξατε και δεν το θυμαστε και μου λεει αποκλειετε δεν γινονται τετοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους ειπα οτι δεν ειναι πρωτον δυνατον να το ανοιξω μονη μου και δευτερον θα ηταν τρελο να το παω σε εξωτερικο τεχνικο κινητων την συσκευη μου απο την στιγμη που εχω την εγγυηση και οχι απλα επισκευαζουν το κινητο αλλα σου το αντικαθιστουν με καινουργιο. Οποτε ποιος ο λογος να παω ενα κινητο 800 ευρω σε ξενα χερια και να πληρωσω και ολας για να μου το φτιαξουν ενω υπαρχει εγγυηση. Τους ειπα μηπως οταν το εστειλα την πρωτη φορα και μου το ξανα στειλατε πισω το ανοιξατε και δεν το θυμαστε και μου λεει αποκλειετε δεν γινονται τετοια. 

 

 

Ωραια. Αρα από ότι βλεπω δεν καταληξατε κάπου .... εσυ λες ότι δεν το ανοιξες και αυτοι σου λενε ότι το άνοιξες.

Και τι θα γινει τωρα που δεν βγαινει ακρη? τους ρώτησες? δεν γινεται να μην το έχεις ανοιξει και να σου λένε ότι το άνοιξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...