Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το service του ΟΤΕ ! Να κανω Μηνυση???


Handball_Girl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δλδ?

το κινητο μου το εδωσα στο οτε αλλα αυτοι το εστειλαν στο service του γερμανου...

 

Το έστειλαν στο Γερμανο και τωρα κάνουν σε εσενα τους Γερμανούς ..... :D

 

Τεσπα εμενα ποτε δεν μου έχουν εξηγηθεί έτσι η χειροτερη περιπτωση που μπορω να θυμηθώ είναι οταν πήρα απλα ένα καινουργιο μοντελο αλλα ακριβοτερο και πληρωσα την διαφορά.Επειδη το προηγουμενο του δεν ηταν καλο φαινοταν να εχει χαρακιες και να είναι χρησιμοποιημένο.

Μιλάω κυρίως για κινητά και πιο συγκεκριμένα για iphone!

 

Εδω τους έπεισα να πάρω και να δοκιμάσω ενα κινητο και αμα δεν μου κάνει σε 2-3 μέρες θα τους το γυρισω και θα μου επιστρέψουν τα χρηματα μου ρε φιλε :D Λες να τους επαιρνε να μην μου δώσουν την εγγυηση η οποία και θα μου άνηκε λογω συμφωνιας εξαρχης? δε γινονται αυτά.Εφοσον το κινητο χαλάσει και δεν ευθυνομαι εγω και δεν το έχω ανοιξει εγω αφήστε τις μλκιες και φτιαξτε το γρηγορα γιατι έχω και δουλειες.Αλλιως θα έχουμε άλλα να το ξέρετε.

 

Ειμαι ηδη εκνευρισμένος που πάτε να μου προσάψετε ψέμματα ότι το έχω ανοιξει εγώ ενώ δεν το έχω πειράξει για να μην το φτιάξετε εσεις. Λοιπον φτιαξτε το να τελειώνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θέση σου θα σκεφτόμουν σοβαρά να κάνω μήνυση, αυτά με την ταινία προστασίας είναι παπαριές, εφόσον μόλις ανοίξει το κινητό η ταινία σκίζεται, δεν μπορούν να αποδείξουν οτι όντως ήταν σκισμένη κατά το άνοιγμα ούτε με εικόνα ούτε τίποτα. Πάρε το χαρτί που γράφει τους όρους εγγύησης και διάβασέ το καλά γιατί αν θέλουν να την σκαπουλάρουν μπορεί να στηριχτούν αλλού μετά. Αν σου έχουνε δώσει κανένα χαρτί που να λέει γραπτώς οτι είναι εκτός εγγύησης για αυτό και αυτό π.χ μόνο επειδή βρήκαν την ταινία, κράτησέ το και χρησιμοποιησέ το ως αποδεικτικό στην περίπτωση που θα πάνε να το γυρίσουν μετά και να βρούνε άλλη αιτία για να την σκαπουλάρουνε π.χ υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θέση σου θα σκεφτόμουν σοβαρά να κάνω μήνυση, αυτά με την ταινία προστασίας είναι παπαριές, εφόσον μόλις ανοίξει το κινητό η ταινία σκίζεται, δεν μπορούν να αποδείξουν οτι όντως ήταν σκισμένη κατά το άνοιγμα ούτε με εικόνα ούτε τίποτα. Πάρε το χαρτί που γράφει τους όρους εγγύησης και διάβασέ το καλά γιατί αν θέλουν να την σκαπουλάρουν μπορεί να στηριχτούν αλλού μετά. Αν σου έχουνε δώσει κανένα χαρτί που να λέει γραπτώς οτι είναι εκτός εγγύησης για αυτό και αυτό π.χ μόνο επειδή βρήκαν την ταινία, κράτησέ το και χρησιμοποιησέ το ως αποδεικτικό στην περίπτωση που θα πάνε να το γυρίσουν μετά και να βρούνε άλλη αιτία για να την σκαπουλάρουνε π.χ υγρασία.

δηλαδη με το που ανοιχτη το κινητο σκιζετε η ταινια ? δεν την σκιζουν αυτοι? αρα μπορω να το πω και αυτο. φυσικα και εχω ολα τα χαρτια βεβαια το ενα το εχει ο οτε αλλα θα παω να το παρω να μου το εκτυπωσουν οπως και τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λάθος σου ήταν που όταν στο έδωσαν πίσω για να αφαιρέσεις τον κωδικό, το πήρες μαζί και μάλιστα το κράτησες μέρες.

Έπρεπε με το που στο έδωσαν στο κατάστημα, να έκανες ό,τι έλεγε το χαρτάκι και να το έδινες πίσω επιτόπου.

 

Τώρα και "μήνυση" να κάνεις, θα τη χάσεις. Θα ισχυριστούν ότι αυτές τις 4-5 μέρες κάπου το πήγες για service/ το άνοιξες και τέλος.

 

Το μήνυση το βάζω σε εισαγωγικά γιατί είδα να το προτείνουν κι άλλοι αλλά δεν έχει κάποιο νόημα.

Θα χρειαστεί να πληρώσεις παράβολο για να κάνεις έγκληση και ΑΝ κερδίσεις, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΛΕΦΤΑ. Τιμωρείται ο εγκαλούμενος με ποινή/πρόστιμο/κτλ.

Αν θες να αποζημιωθείς για τη "βλάβη" σου (δηλαδή ότι έμεινες χωρίς κινητό για πολλές μέρες κτλ) πρέπει να κάνεις ΑΓΩΓΗ, που εξετάζεται σε αστικά δικαστήρια.

 

Νομικός δεν έιμαι, ρώτα να στα εξηγήσουν καλύτερα.

 

Αρμόδιοι σε τέτοιες περιπτώσεις είναι δύο:

 

Η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, που πάλι όμως δε θα δώσει λύση στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ πρόβλημα. Απλά αν κάνεις εκεί την καταγγελία και ευσταθει, θα πληρώσουν πρόστιμο

 

και

 

ο Συνήγορος του Καταναλωτή. Είναι κάτι σαν ενδιάμεσος σε εσένα και την εταιρεία. Θα προσπαθήσει να "τα βρείτε" μεταξύ σας.

 

EDIT: Εδώ οι επιλογές εξωδικαστικής επίλυσης

Επεξ/σία από saxos55
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη με το που ανοιχτη το κινητο σκιζετε η ταινια ? δεν την σκιζουν αυτοι? αρα μπορω να το πω και αυτο. φυσικα και εχω ολα τα χαρτια βεβαια το ενα το εχει ο οτε αλλα θα παω να το παρω να μου το εκτυπωσουν οπως και τα αλλα.

 

Δεν είμαι τεχνικός για να ξέρω ακριβώς, τέτοιες ταινίες υπάρχουν και σε άλλες συσκευές, αλλά ναι με το που ανοιχτεί σκίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμαθα οτι επαθαν πολλα ατομα το ιδιο με εμενα συγκεκριμενα με τον ΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ SERVICE απο ατομο που δουλευει στην apple αν γνωριζετε κανεναν πειτε μου μπας και ολοι μαζι αν μαζευτουμε αρκετα ατομα καταφερουμε τιποτα...

 

 

ειστε απαραδεκτοι και εσεις και το service των κινητων σας. θα απευθηνθω στον συνηγορο του καταναλωτη. Δεν μου επισκευαζετε το κινητο επειδη λετε εχει ανοιχτη απο αλλων τεχνικο ενω εχω την εγγυηση και φυσικα δεν το πηγα πουθενα αλλου. Και οταν μιλησα με την apple μου ειπαν οτι παρα μα παρα πολλα ατομα με iphone εκαναν ακριβως το ιδιο παραπανο ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΤΕ!!! ΝΤΡΟΠΗ.

 

H apple τα γνωρίζει όλα αυτά;

(ξεκινώντας από το bold) :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H apple τα γνωρίζει όλα αυτά;

(ξεκινώντας από το bold) :rolleyes:

ναι τους πηρα τηλεφωνο μου ειπαν δεν μπορουν να κανουν κατι αλλα η κοπελα που μιλουσα μου ειπα κυνηγεσετο μην το αφησεις ετσι. ειναι τρελο μου λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1 Δεκεμβριου 2014 μου πηρε η μητερα μου απο το καταστημα ΟΤΕ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ με επιδοτηση διοτι δεν υπαρχει οικονομικη ανεση να παρω ακριβω κινητο χωρις την επιδοτηση ενα κινητο τηλεφωνο μαρκας IPHONE6 με χρονο εγγυησης 1ος ετους .Απο τον πρωτο και ολας περιπου μηνα το κινητο αρχισε να βγαζει προβληματα (εκανε restart απο μονο του και ζεσταινοταν πολυ γρηγορα κ.α).

 

στο θέμα σου δεν θα βγάλεις άκρη για κανένα λόγο γιατί έχεις μεγάλο νεκρό χρόνο που είναι υπέρ τους ......μια συμβουλή πάντα επι τόπου έλεγχος ακόμα κ βίδα να λείπει από αυτούς εσύ θα φταις μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα τσεπώνουν τα φράγκα απ την πώληση είναι καλά...στην στραβή κάνουν τον κινέζο...

Μήπως κατά το "ταξίδι" του προς το σέρβις...το πείραξε κάποιο χέρι μέσα απ τον Οτέ?

Να κάνεις επίσημη έγγραφη καταγγελία στην apple με όλα τα στοιχεία ονόματα κτλ κτλ...μην κρεμιέσαι απο τι θα σου πει η τηλεφωνήτρια....

Μπλέξιμο και τρέξιμο....καλή επιτυχία...ελπίζω να δικαιωθείς...

 

 

Σκέψου όταν βγάλουν και αυτοκίνητα...τί θα γίνεται όταν πας για σέρβις!!!

 

Το να πεις για ταινίες σκισμένες κτλ κτλ...απ την στιγμή που δεν έχεις τεχνικές γνώσεις δεν σε βολεύει...εσύ απλά επιμένεις ότι το κινητό δεν δώθηκε πουθενά αλλού για επισκευή ούτε ανοίχτηκε.

Επίσης για να κάνουν τέτοιες ταρζανιές...σίγουρα το έχουν ψάξει το θέμα και μάλλον καλύπτονται νομικά...αλλιώς πρέπει να είναι πολύ ζώα να νομίσουν ότι ο οποιοσδήποτε θα πάρει επιστροφή το κινητό και θα χάψει τέτοια μπαρούφα...εκτός αν έχει γίνει η δουλίτσα μέσα στον Οτέ ή μέσα στον Γερμανό πριν φτάσει στα χέρια του τεχνικού...και ο τεχνικός τελικά είναι αθώος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα καταγγελια στο συνηγορο του καταναλωτη παιδια... Περιμενω τωρα τι θα γινει απο εκει . Αν δεν γινει τιποτα θα κινηθω νομικα και ας χασω δεν γινεται παντα μεγαλες εταιριες να εκμεταλευονται και να κανουν ετσι τους καταναλωτες τους. Και ας μην βγει παλι κατι τουλαχιστον θα πω προσπαθησα... Δεν ξερω τι αλλο να κανω.. Ουτε κατι αλλο να σκεφτω. Τωρα η εκαναν μαλακια και δεν το παραδεχονται η πουλανε ανακατασκευασμενα κινητα η το κινητο μου απο την apple ηταν ετσι ελατωματικο δεν ξερω τι αλλο να πω ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν υπαρχει επισημο κεντρικο σερβις για iphone μονο εξουσιοδοτημενοι συνεργατες ..

https://support.apple.com/el-gr/HT201232

μην πηγαινετε μεσω wind,voda,cosmote αλλα απ ευθειας στα σερβις

μια λυση ειναι να το στειλετε σε καποιο κοντινο apple store service εξωτερικου...αγγλια ιταλια γερμανια κτλ.(σε συγγενη να το παει μονος του ή απευθειας με τα σερβις αν μιλησετε μαζι τους)

 

Αν αναζητάτε σέρβις στην Ελβετία ή σε μια χώρα μέλος του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου που δεν είναι η χώρα της αρχικής αγοράς, δείτε τις επιλογές σέρβις που είναι στη διάθεσή σας.

απ οσο ξερω δεν υπαρχει χαρτι στο iphone που δειχνει οτι εχει ανοιχτει αλλα μονο ταινια υγρασιας..

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...