Προς το περιεχόμενο

Εμπειρια μιας ευχαριστημενης αμυγδαλεκτομημενης


Marinekr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!ειχα σοβαρο προβλημα με τις αμυγδαλες!οξεια πυωδη αμυγδαλιτιδα με πολυ υψηλους πυρετους και εισαγωγες συνεχως σε νοσοκομεια.φοβομουν τρομερα και με ολα οσα διαβαζα μεσα στο διαδικτυο οπως καρφια στο λαιμο πονοι ανελεητοι πανω απο 20 μερες αναρρωση κλπ κλπ.ειμαι και λιγο μυγιαγγιχτη αλλα και γενικα φοβιτσιαρα και δεν το επαιρνα αποφαση. :fear: 

προσφατα μπηκα ξανα στο νοσοκομειο με πολυ ασχημη εμπειρια αυτη τη φορα και μεγαλες δοσεις χορηγησης κορτιζονης.εβλεπα τον εαυτο μου και δεν τον αναγνωριζα ουτε εμενα ουτε το χαλι μου.Αποφασισα πως πρεπει να ξεμπερδεψω γιατι δεν θα μου βγει σε καλο τοσα χρονια που τυραννιεμαι.ειμαι 26 ετων και ελεγαν πως οσο πιο μεγαλος την κανεις αυτη την επεμβαση τοσο μεγαλυτερος πονος :mad: .

Εκλεισα στα γιαννενα ραντεβου με ενα γιατρο ωρλ οπου ουτε καν συστασεις δεν πηρα αλλα για καλη μου τυχη ηταν ο μονος που ειχε ανοιχτο ραντεβου για επεμβαση σχεδον αμεσως και οχι οπως οι αλλοι απο δεκεβριο και μετα.μιλησα μαζι του μου εξηγησε οτι οντως οι πονοι ειναι εντονοι σε αυτη την επεμβαση αλλα βλεποντας με τοσο ταλαιπωρημενη και φοβισμενη μου ειπε οτι υπαρχει και η μεθοδος νεα σχετικα coblation οπου μειωνει το μετεγχειριτικο πονο και δεν εχει ραμματα και ειναι πιο ανθεκτικη με τους ιστους απλα δεν την υποστηριζει το νοσοκομειο.αμεσως ρωτησα το ποσο και αμεσως απαντησα ναι.μια βδομαδα μετα μπηκα στο χειρουργειο.

:eek: Αυτη τη στιγμη διανυω την πεμπτη μερα χειρουργημενη και εχω να πω τα εξης.πρωτη μερα μετα το χειρουργειο ειχα εντονη ναυτια λογω αναισθησιας και ζητησα αντιεμετικο οπως και μου χορηγησαν.μετα απο μια δυο ωρες συνηλθα και ειχα απλα ενα σχετικα εντονο πονο οταν καταπινα απολυτα ανεκτικος ενω μου εβαζαν καθε 8 ωρες παυσιπονο αποτελ και τοτε δεν ενιωθα καν τοσο εντονο πονο οσο ενοχληση οταν καταπινα. :confused:

απο την 1η ωρα που βγηκα απο το χειρουργειο μιλουσα κανονινα απλα κουραζομουν μετα απο λιγη ωρα.απο τη δευτερη μερα το μεσημερι δε εως και σημερα δεν νιωθω καν οτι εχω κανει οντως χειρουργειο νομιζω οτι μου κανει πλακα ο θεος.. :-) νιωθω σαν να εχω μια απλη αμυγδαλιτιδα μιλαω κανονικα οπως ειπα απο τη πρωτη στιγμη και ποναω λιγο πιο πολυ οταν ξυπναω οπου εχει ξεραθει ο λαιμος και παω να καταπιω.και αυτο περναει με τα υποθετα νουροφεν που μου εγραψε ο γιατρος να παιρνω καθε 8 ωρες για τους πονους.εννοειται πως δεν μου χρειαζονται καν για να τα παρω παρα μονο τα πρωινα που ειναι ξεραμενος ο λαιμος μου και μολις παρω ενα απο αυτα δεν νιωθω απολυτως τιποτα.τρωω σουπες κρεμες παγωτα και νερο παγωμενο..και αυτο γιατι οπως και να εχει θελω να προσεχω να μην ερεθισω το λαιμο γιατι οσο και να μην το πιστευω να εβγαλα αμυγδαλες και ναι ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.εδω αξιζει να σημειωσω οτι ειμαι πολυ ευαισθητη στο πονο για να μην με χαρακτηρισει κανεις αναισθητη.ποναω με το παραμικρο και μελανιαζω με ενα απλο χτυπηματακι.Αυτα απο την ευχαριστη τελικα εμπειρια μου και οποιος θελει να με ρωτησει το οτιδηποτε θα χαρω να τον βοηθησω! :-D  :-D  :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρωω σουπες κρεμες παγωτα και νερο παγωμενο..και αυτο γιατι οπως και να εχει θελω να προσεχω να μην ερεθισω το λαιμο γιατι οσο και να μην το πιστευω να εβγαλα αμυγδαλες και ναι ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ

 

Δεν βοηθάνε καθόλου τον λαιμό αυτά, ίσα ίσα τον κάνουν και χειρότερα, νερό να πίνεις σε θερμοκρασία δωματίου ή έτσι όπως τρέχει από την βρύση ούτε παγωμένο ούτε ζεστό, τα παγωτά κόψτα εντελώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον. Ακομα περισσότερο που γραφτηκες για να μοιραστεις την εμπειρια σου. Περαστικα και απο εμενα!

 

 

Ελα πες την αλήθεια. Ειχε τηλεοραση turbo-X το δωματιο του νοσοκομείου, εεε!

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Marinekr είπε:
τρωω σουπες κρεμες παγωτα και νερο παγωμενο..και αυτο γιατι οπως και να εχει θελω να προσεχω να μην ερεθισω το λαιμο γιατι οσο και να μην το πιστευω να εβγαλα αμυγδαλες και ναι ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ
 
Δεν βοηθάνε καθόλου τον λαιμό αυτά, ίσα ίσα τον κάνουν και χειρότερα, νερό να πίνεις σε θερμοκρασία δωματίου ή έτσι όπως τρέχει από την βρύση ούτε παγωμένο ούτε ζεστό, τα παγωτά κόψτα εντελώς.

 

Αν κόψει παγωτό και γιαούρτι τι θα τρώει;φίλος παγωτό έτρωγε και του το είχε πει ο γιατρός.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοψε τα παγωτα λεει ο αλλος....Εγω ειχα κανει μικρος χειρουργιο και εστειλε ο γιατρος την ιδια μερα την μανα μου στο κυλικειο να μου παρει παγωτο να φαω και ετρωγα μονο κρυα...Καποιοι τα εχουν μπερδεψει με τον πονολαιμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κόψει παγωτό και γιαούρτι τι θα τρώει;φίλος παγωτό έτρωγε και του το είχε πει ο γιατρός.

 

Δεν ανέφερε η ts οτι της τα πρότεινε ο γιατρός της αυτά και νόμιζα οτι έκανε οτι νόμιζε αυτή. Ας το έγραφε.

Κοψε τα παγωτα λεει ο αλλος....Εγω ειχα κανει μικρος χειρουργιο και εστειλε ο γιατρος την ιδια μερα την μανα μου στο κυλικειο να μου παρει παγωτο να φαω και ετρωγα μονο κρυα...Καποιοι τα εχουν μπερδεψει με τον πονολαιμο

 

Ναι και που θες να ξέρω εγώ τι σου είπε ο γιατρός; Έχω πάθει αμυγδαλίτιδα δυο τρεις φορές καθώς και άπειρους πονόλαιμους, ποτέ μου δεν μου είπε γιατρός να τρώω και να πίνω παγωμένες τροφές ή υγρά αλλά ακριβώς το αντίθετο. Χειρουργείο δεν έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης SOCRATIS1000 είπε:
Αν κόψει παγωτό και γιαούρτι τι θα τρώει;φίλος παγωτό έτρωγε και του το είχε πει ο γιατρός.
 
Δεν ανέφερε η ts οτι της τα πρότεινε ο γιατρός της αυτά και νόμιζα οτι έκανε οτι νόμιζε αυτή. Ας το έγραφε.
Ο χρήστης Expertr είπε:
Κοψε τα παγωτα λεει ο αλλος....Εγω ειχα κανει μικρος χειρουργιο και εστειλε ο γιατρος την ιδια μερα την μανα μου στο κυλικειο να μου παρει παγωτο να φαω και ετρωγα μονο κρυα...Καποιοι τα εχουν μπερδεψει με τον πονολαιμο
 
Ναι και που θες να ξέρω εγώ τι σου είπε ο γιατρός; Έχω πάθει αμυγδαλίτιδα δυο τρεις φορές καθώς και άπειρους πονόλαιμους, ποτέ μου δεν μου είπε γιατρός να τρώω και να πίνω παγωμένες τροφές ή υγρά αλλά ακριβώς το αντίθετο. Χειρουργείο δεν έχω κάνει.

 

Ειπ οτι εκανε χειρουργειοο και τις εβγαλε..Δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειπ οτι εκανε χειρουργειοο και τις εβγαλε..Δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο

 

Ναι το διάβασα αυτό αλλά στο τέλος δεν είπε οτι της τα πρότεινε ο γιατρός της αυτά και νόμιζα οτι έκανε του κεφαλιού της για αυτό και της είπα να μην τα πάρει αυτό θέλω να πω. Δεν ήξερα οτι στην περίπτωση αφαίρεσης αμυγδαλών πρέπει να είναι παγωμένο το νερό και να τρως παγωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...