Προς το περιεχόμενο

Tο wikileaks δημοσιευεσε το Σύμφωνο Συνεργασίας των δύο πλευρών του Ειρηνικού (Trans-Pacific Parternship)


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/diethnis-politiki/wikileaks-dierreyse-h-skoteinh-symfwnia-tpp-erxetai-h-yperkyvernhsh-twn-polyethnikwn.3710786.html

 

μιλαμε για ενα συνθολευμα νομοθεσιων και νομων που καταργουν εως και διαγραφουν τις ανθρωπινες ελευθεριες ,οι θεωριες συνομωσιας μεσω τετοιων συμφωνιων βρισκουν αντικρυσμα,ειναι τρομακτικο κατα την αποψη μου εαν ισχιουν εστω και λιγο τα οσα τιθενται στο πλαισιο συζητησης για τις προσωπικες ελευθεριες και τα ισα δικαιωματα. τις αποψεις σας περι του θεματος παρακαλω :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι λαθος και ντροπη να μπαινει η λεξη "συνομωσιες" διπλα στο TPP, ενα κειμενο το οποιο το Wikileaks ειχε "επικυρηξει" με 100.000 δολαρια και που ολες οι χωρες/πολυεθνικες παγκοσμιως ασχολουνται με αυτο.

 

Μπορει να ειναι βαρυ θεμα για το μπλα μπλα, αλλα ας κρατησουμε τα προσχηματα, ειναι σημαντικοτατη ειδηση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λαθος και ντροπη να μπαινει η λεξη "συνομωσιες" διπλα στο TPP, ενα κειμενο το οποιο το Wikileaks ειχε "επικυρηξει" με 150.000 δολαρια και που ολες οι χωρες/πολυεθνικες παγκοσμιως ασχολουνται με αυτο.

 

Μπορει να ειναι βαρυ θεμα για το μπλα μπλα, αλλα ας κρατησουμε τα προσχηματα, ειναι σημαντικοτατη ειδηση.

fixed αν και το διαβασα εγω ,δεν ξερω αν ασχοληθει κανενας ιδιαιτερα σε αυτη την γωνια του forum

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fixed αν και το διαβασα εγω ,δεν ξερω αν ασχοληθει κανενας ιδιαιτερα σε αυτη την γωνια του forum

Thanks για τη διορθωση στον τιτλο :)

 

Paoki στα πολυ γρηγορα ειναι μια σειρα απο συμφωνιες που ενωνονται σε μια διατλαντικη Υπερσυμφωνια που καθοριζει τις οικονομικες σχεσεις μεταξυ κρατων, πολυεθνικων, πως διαχειριζονται οι πατεντες, ποιος εχει δικαιωμα να μπει σε νεες αγορες, τι δυναμη θα μπορουν να εχουν οι φαρμακευτικες/αμυντικες βιομηχανιες κτλ.

 

Κατι ειπωθηκε επισης για υπερεθνικα δικαστηρια με επαυξημενη δυναμη, υποχρεωση των ISP να παραδιδουν πληροφοριες σε αστυνομικες αρχες στο "ετσι", μειωση ανωνυμιας κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω σχολιασμούς κάτω από το άρθρο, σε εκάστοτε αναδημοσιεύσεις και site, και πέφτουν σχεδόν αποκλειστικά σχόλια σχετικά με την σημερινή πορεία τίγκα στο (μικρο)κομματικό μένος.

 

Δεν ξέρω ρε 'σεις, δε βρίσκω λόγο να σωθούν τέτοιοι άνθρωποι. Ίσως να έκανε καλό μια τέτοια συμφωνία, αν όχι στους ανθρώπους, στην ιδέα του ανθρώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω σχολιασμούς κάτω από το άρθρο, σε εκάστοτε αναδημοσιεύσεις και site, και πέφτουν σχεδόν αποκλειστικά σχόλια σχετικά με την σημερινή πορεία τίγκα στο (μικρο)κομματικό μένος.

 

Δεν ξέρω ρε 'σεις, δε βρίσκω λόγο να σωθούν τέτοιοι άνθρωποι. Ίσως να έκανε καλό μια τέτοια συμφωνία, αν όχι στους ανθρώπους, στην ιδέα του ανθρώπου.

Δεν έχεις άδικο.

 

Αλλά κάθε φορά που θα εκνευρίζεσαι όταν σκέφτεσαι πόσο χαζός μπορεί να γίνει ο μέσος έλληνας ψηφοφόρος, να μην υποτιμάς το potential quality και βάθος της ανθρώπινης βλακείας στο πλήρες εύρος της.

 

Το TPP ουσιαστικά θα δώσει δύναμη, εξουσία και χρήμα σε uber, top-tier ντουβάρια like:

 

tppp%20%281%29.jpg

 

tppp%20%282%29.jpg

 

 

Ο πρώτος είναι ο κος Arc. Hides:

κι ο δεύτερος ο αξιαγάπητος Trump:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή, έρχεται και το TTIP που αυτή την περίοδο συζητά (κεκλεισμένων τον θυρών) η ΕΕ με τις ΗΠΑ σε μια αντίστοιχη συμφωνία.

Το οποίο θα είναι ακόμα χειρότερο σύμφωνα με τις φήμες εδώ στην Βρετανία που υπάρχουν αντιδράσεις από πολιτικούς εδώ και χρόνια.

 

EE και ξερό ψωμί βέβαια για τους Έλληνες που πιθανόν να μην το έχουν καν ακούσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά φορά νοιώθω τόσο μόνος που πάω να σκεφτώ "μαγκιά τους".

Γίνεται όλο και δυσκολότερο κάθε μέρα να το προλάβω.

United we stand ρε. Δεν υποχωρούμε αν δε δικαωθούμε.

 

Για παράδειγμα:

Αν ειναι να βαλει μυαλο ο ελληνας, ναι, μαλλον ειναι καλη συμφωνια.

δεν διάβασε καν μισή σειρά του Link για να καταλάβει ότι αυτή η συμφωνία ουδεμία σχέση έχει, όχι με την Ελλάδα, ούτε καν με την Ευρώπη. Αλλά άφησε σχόλιο καλού κακού. Ignorance is bliss.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστείς Lucifer στη συγκεκριμένη είδηση αναφέρονται στο TPP και όχι στο TTIP (που αφορά την Ευρώπη)

 

Βλέπω σχολιασμούς κάτω από το άρθρο, σε εκάστοτε αναδημοσιεύσεις και site, και πέφτουν σχεδόν αποκλειστικά σχόλια σχετικά με την σημερινή πορεία τίγκα στο (μικρο)κομματικό μένος.

 

 

Κακώς πηγαίνει το θέμα στα πολιτικά της Αμερικής. Η Hillary Clinton έχει χαρακτηριστεί ψεύτρα και το γυρίσε κατά του TPP (παρότι όλο το obama administration είναι υπερ). Ο Trump μετά αυτό που έκανε στο debate, για μένα είναι πηγή έμπνευσης για personal improvement, never give up, κτλ. Το ίδιο poll που έβγαζε την Χιλαρι ψεύτρα, βγάζει τον Trump αλαζόνα.

 

Επίσης μου άρεσε που ο Jeb Bush υπολογίζεται σαν ξεχωριστό άτομο. Από τα λίγα που είδα φάνηκε εξυπνότερος/ικανότερος του αδερφού του. Για τους άλλους δεν ξέρω/δεν θυμάμαι

 

 

Κάνω επεξεργασία γιατί με προλάβατε με το TTIP. Ένα σχετικά unbiased άρθρο που βρήκα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διάβασε καν μισή σειρά του Link για να καταλάβει ότι αυτή η συμφωνία ουδεμία σχέση έχει, όχι με την Ελλάδα, ούτε καν με την Ευρώπη. Αλλά άφησε σχόλιο καλού κακού. Ignorance is bliss.

 

 

Δικιο εχεις, πηγε το μυαλο μου εδω

 

Και παλι... με το καλο ας ορισει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ένα poll από Αμερικανούς οικονομολόγους που έμμεσα συμφωνούν με τις εμπορικές συμφωνίες. Λέω έμμεσα γιατί συμφώνησαν ότι οι παλαιότερες ωφέλησαν πολύ κόσμο (δεν γράφει για το TPP. δεν ξέρω αν υπάρχει poll)

 

Αν κάποιος έχει poll οικονομολόγων της Ευρώπης σχετικά με το TTIP (ή κάτι παρόμοιο με το παραπάνω) ας δώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...