Προς το περιεχόμενο

δημοσιο ιεκ


anna99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας ,

 

Θα ήθελα να πάω σε δημόσιο ιεκ όμως δεν γνωρίζω κάποια πράγματα και θα ήθελα την βοήθεια σας

 

1)πληρώνεις ή είναι δωρεάν (κάποιοι γράφουν δωρεάν και κάποιοι άλλοι πως πληρώνεις αλλά πιο λίγα απο  το ιδιωτικό )

 

2)για να σε κάνουν δεκτό πρέπει να είσαι απο οικογένεια πολύτεκνων ή τρίτεκνων ή δεν έχει σημασία πόσα παιδιά έχει η οικογένεια σου 

 

3) πρέπει να δώσεις πανελλήνιες ή να τελειώσεις το λύκειο με έναν ικανοποιητικό βαθμό και να έχεις ένα τίτλο σπουδών Αγγλικών 

 

4) το δημόσιο ιεκ σου εξασφαλίζει επαγγελματική αποκατάσταση 

 

Έχω ψάξει αλλά  δεν έχω βρει απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα.

 

Σας ευχαριστώ 

 

ΥΓ. ενδιαφέρομαι πιο πολύ για το 2 ερώτημα μου και θα το εκτιμούσα πολύ να μου απαντήσετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Έχω ψάξει αλλά  δεν έχω βρει απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα.

 

 

Exεις σκεφτει να περασεις απο τα ΙΕΚ που σε ενδιαφερουν και να ρωτησεις για να παρεις πληροφοριες ή ψαχνεις μονο μεσω internet ?.  :-(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φετος τελειωνω σε ψαχνω πληροφοριες για τα ιεκ....μονο μεσω ιντερνετ....θελω να ψαξω το θεμα για να αποφασισω αν θα δωσω πανελληνιες ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης

• Τα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) είναι φορείς που παρέχουν αρχική επαγγελματική κατάρτιση.
• Μπορείς να εγγραφείς σε ΙΕΚ αν είσαι απόφοιτος

    • Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΓΕΛ, ΕΠΑΛ)
    • ΣΕΚ
    • ΙΕΚ
    • Τμήματος Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης

• Δεν υπάρχει όριο ηλικίας για την εγγραφή και φοίτηση στα ΙΕΚ.
• Υπάρχουν τα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΔΙΕΚ), το ΙΕΚ της Σιβιτανιδείου Σχολής, τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, τα ΙΕΚ του Υπουργείου Τουρισμού, το ΙΕΚ του Εθνικού Κέντρου Άμεσης Βοήθειας (ΕΚΑΒ) του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης καθώς και πολλά ιδιωτικά ΙΕΚ, τα οποία αδειοδοτούνται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

 

Στα Δημόσια Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (Δ.Ι.Ε.Κ.) η φοίτηση παρέχεται δωρεάν.

 

http://www.eoppep.gr/teens/index.php/spoudes_meta_to_lykeio/θέλω-να-πάω-σε-ινστιτούτο-εκπαίδευσης-και-κατάρτισης

 

http://edu.klimaka.gr/metadevterovathmia-ekpaidevsh/iek.html

 

δες τα παραπανω θα σου λυθουν καποιες απο τις αποριες σου! επισης αν ψαξεις στο φορουμ νομιζω εχουν ανοιχτει καμποσα θεματα σχετικα με διεκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δωρεαν, αν εισαι απο οικογενεια πολυτεκνων και εχεις κανενα χαρτι αγγλικων και καλο βαθμο απολυτηριου εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να σε παρουν. Η επαγγελματικη αποκατασταση εξαρταται απο την ειδικοτητα που θα επιλεξεις. Αν επιλεξεις ειδικοτητα που διδασκεται και στα τει το πιο πιθανο ειναι να μην βρισκεις ευκολα δουλεια στο μελλον. Καλη τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οικογενεια μου εχει δυο παιδια μαζι με μενα και εχω παρει και lower...

Υπαρχει περιπτωση να μην με παρουν επειδης δν ειμαι απο οικογενεια πολυτεκνων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομα για τα κριτηρια/μορια κυριως & τα δικαιολογητικα

 

 

Άρθρο 12 -Επιλογή Καταρτιζομένων στα Δημόσια ΙΕΚ
1. Ο Διευθυντής Διά Βίου Μάθησης (Δ.Δ.Β.Μ.) ανακοινώνει πίνακα με τις ειδικότητες που θα λειτουργήσουν στα ΙΕΚ ευθύνης της Περιφερειακής Ενότητας τουλάχιστον τρεις (3) ημέρες πριν από την ημερομηνία υποβολής αιτήσεων των υποψηφίων και σύμφωνα με το Ν. 4186/2013. 2. Οι υποψήφιοι καταρτιζόμενοι προκειμένου να συμμετάσχουν στη διαδικασία επιλογής, υποβάλλουν σε ειδικό πληροφοριακό σύστημα αίτηση συμμετοχής, στην οποία θα αναγράφονται τα ονομαστικά στοιχεία, τα στοιχεία ταυτότητας, το ΑΜΚΑ και η διεύθυνση κατοικίας του υποψηφίου, καθώς και η σειρά προτίμησης των ειδικοτήτων που πρόκειται να λειτουργήσουν στο ΙΕΚ. 3. Μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων επιλογής, ανακοινώνονται από τις Δ.Δ.Β.Μ. πίνακες αξιολόγησης ανά ειδικότητα -τμήμα – ΙΕΚ. Όσοι υποψήφιοι κέκτηνται δικαιώματος εγγραφής, σύμφωνα με τους πίνακες αξιολόγησης, υποχρεούνται να προσκομίσουν στο ΙΕΚ που έχουν επιλεγεί τα δηλωθέντα στην αίτησή τους απαραίτητα δικαιολογητικά. 4. Οι τελικοί επιλεγέντες, υποχρεούνται να προσκομίσουν κατά την οριστική τους εγγραφή στο ΙΕΚ που έχουν επιλεγεί τα δηλωθέντα στην αίτησή τους απαραίτητα δικαιολογητικά. 5. Για τη μοριοδότηση των υποψηφίων καταρτιζομένων λαμβάνονται υπόψη τα ακόλουθα: α) Ο βαθμός του τίτλου σπουδών, ο οποίος απαιτείται για την εισαγωγή στο ΙΕΚ. Τα μόρια που δίνει ο τίτλος είναι τόσα όσα ο γενικός βαθμός, με μετατροπή του κλασματικού μέρους σε δεκαδικό. Σε περίπτωση που ο βαθμός του τίτλου σπουδών είναι εκφρασμένος σε διαφορετική από την εικοσαβάθμια κλίμακα, γίνεται αναγωγή του σε εικοσαβάθμια κλίμακα. β) Η τεκμηριωμένη με τα απαραίτητα δικαιολογητικά εργασιακή εμπειρία, σχετική με την ειδικότητα που επιθυμεί να καταρτιστεί, είτε στον δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα ως εξής: I. Για προϋπηρεσία τριών (3) μηνών δύο (2) μόρια. II. Για προϋπηρεσία έξι (6) μηνών τρία (3) μόρια. III. Για προϋπηρεσία εννέα (9) μηνών τέσσερα (4) μόρια. IV. Για προϋπηρεσία δώδεκα (12) μηνών έξι (6) μόρια. γ) Η εγγύτητα της ημερομηνίας κατάθεσης της αίτησης του υποψηφίου καταρτιζομένου με την ημερομηνία αποφοίτησης του από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ως ακολούθως: I. Για διάστημα ενός (1) έτους από την ημερομηνία αποφοίτησης δέκα (10) μόρια II. Για διάστημα δύο (2) ετών από την ημερομηνία αποφοίτησης επτά (7) μόρια III. Για διάστημα τριών (3) ετών από την ημερομηνία αποφοίτησης πέντε (5) μόρια IV. Για διάστημα άνω των τριών (3) ετών από την ημερομηνία αποφοίτησης δύο (2) μόρια δ) Η ιδιότητα του πολύτεκνου γονέα ή του τέκνου πολύτεκνης οικογένειας, όπως αυτή αποδεικνύεται από πιστοποιητικό Δήμου ή επίσημο έγγραφο της ένωσης Πολυτέκνων Ελλάδας, πέντε (5) μόρια. ε) Η ιδιότητα τρίτεκνου γονέα ή τέκνου τρίτεκνης οικογένειας, όπως αυτή αποδεικνύεται από πιστοποιητικό Δήμου, τρία (3) μόρια. ζ) Η ιδιότητα του προστάτη ή του τέκνου μονογονεϊκής οικογένειας τρία (3) μόρια. η) Ειδικά οι ελληνοκύπριοι από τα κατεχόμενα της Κύπρου ή τα μέλη της Ελληνικής μειονότητας της Αλβανίας μπορούν να εγγράφονται στα δημόσια ΙΕΚ σε καθορισμένο ποσοστό επί της εκάστοτε καθορισμένης δυναμικότητας των τμημάτων, σύμφωνα με απόφαση των Δ.Δ.Β.Μ. και με βάση τα οριζόμενα στην Υ.Α. Δ/13074/7.6.00 (ΦΕΚ 780/23-62000), όπως εκάστοτε ισχύει. 6. Δικαιολογητικά για την επιλογή των υποψηφίων καταρτιζομένων Δ. ΙΕΚ και εγγραφής στα Ι.Ι.Ε.Κ. αποτελούν τα ακόλουθα: i. Σχετική αίτηση στην οποία θα αναγράφονται τα ονομαστικά στοιχεία, τα στοιχεία ταυτότητας και η διεύθυνση κατοικίας του υποψηφίου, καθώς και η σειρά προτίμησης των ειδικοτήτων που πρόκειται να λειτουργήσουν στο Ι.Ε.Κ. [υποχρεωτικό] ii. Ο εκάστοτε προβλεπόμενος πρωτότυπος τίτλος σπουδών (απολυτήριο ή πτυχίο), του οποίου θα εκδίδεται φωτοαντίγραφο με μέριμνα του Ι.Ε.Κ. για τη χρήση του στην επιλογή, και θα επιστρέφεται ο πρωτότυπος τίτλος στον υποψήφιο. Σε περίπτωση που είναι αδύνατη η προσκόμιση του πρωτότυπου τίτλου, θα προσκομίζεται είτε πρωτότυπο αποδεικτικό τίτλου σπουδών, που θα εκδίδεται από τη Σχολική Μονάδα αποφοίτησης του υποψηφίου και στο οποίο θα αναγράφεται ο τελικός βαθμός αποφοίτησης, είτε οποιοδήποτε άλλο έγγραφο προβλέπεται από την ισχύουσα κατά περίπτωση νομοθεσία. [υποχρεωτικό] iii. Δελτίο αστυνομικής ταυτότητας ή Διαβατήριο ή άλλο έγγραφο που προβλέπεται από την ισχύουσα κατά περίπτωση νομοθεσία, των οποίων η φωτοτυπία μπορεί να επικυρώνεται και από το Ι.Ε.Κ. Σε περίπτωση έλλειψης Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου θα προσκομίζεται Πιστοποιητικό Δήμου. [υποχρεωτικό] iv. Βεβαίωση ΙΚΑ ή Δημόσιας Υπηρεσίας, στην οποία θα αναγράφεται η προϋπηρεσία (ημερομίσθια ή έτη) που τυχόν πραγματοποίησε ο υποψήφιος σε συγκεκριμένο επάγγελμα και ειδικότητα, ή βεβαίωση Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας (Δ.Ο.Υ.) στην οποία θα αναγράφεται ο χρόνος άσκησης συγκεκριμένης επιτήδευσης από τον υποψήφιο. v. Η απόδειξη της προϋπηρεσίας είναι στην αποκλειστική ευθύνη του υποψηφίου. vi. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης προκειμένου για πολύτεκνο ή τρίτεκνο γονέα ή τέκνο πολύτεκνης ή τρίτεκνης οικογένειας ή μονογονεϊκής οικογένειας, με τους περιορισμούς που τίθενται από την ισχύουσα νομοθεσία. vii. Ειδικά για την εγγραφή αλλοδαπών υπηκόων χωρών εκτός Ε.Ε., εντός Ε.Ε. και ομογενών, αντί του δικαιολογητικού όπως ορίζεται στο σημείο iii, απαιτείται η κατάθεση διαβατηρίου ή ταυτότητας ομογενών καθώς και της άδειας παραμονής για τους υπηκόους χωρών εκτός Ε.Ε.. Σε περίπτωση μη αποφοίτησης από ελληνικό λύκειο ή ΣΕΚ, αντί του δικαιολογητικού όπως ορίζεται στο σημείο ii, απαιτείται η κατάθεση του ισότιμου πρωτότυπου τίτλου σπουδών, επίσημης μετάφρασης αυτού καθώς και της ισοτιμίας του, εκδοθέντων από δημόσια ελληνική υπηρεσία. 7. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας επιλογής, όσοι καταρτιζόμενοι επιλέγονται σε Τμήματα Εαρινού Εξαμήνου κέκτηνται της εγγραφής και των δικαιωμάτων αυτής από την επιλογή τους. 8. Στο εαρινό εξάμηνο δύναται να πραγματοποιείται πρόσκληση επιλογής καταρτιζομένων μόνο για τα τμήματα τα οποία δεν δημιουργήθηκαν κατά την αρχική πρόσκληση του χειμερινού εξαμήνου, με σκοπό την συμπλήρωσή των τμημάτων στα οποία υπάρχουν προεγγραφές.

 

 

http://iek-kater.pie.sch.gr/spoudastes.php


Η οικογενεια μου εχει δυο παιδια μαζι με μενα και εχω παρει και lower...
Υπαρχει περιπτωση να μην με παρουν επειδης δν ειμαι απο οικογενεια πολυτεκνων

μεμονωμενα αυτα δε λενε κατι.. σημασια εχει το συνολο των μοριων που θα συγκεντρωσεις. διαβασε αυτο που σου παρεθεσα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβασα και σε ευχαριστω πολυ ....με βοηθησε πολυ αυτο

Και κατι αλλο ποσα μορια θελω για να μπω σε καποια απο αυτα τα δημοσια

ιεκ (δν εννοω πανελληνιες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλα! any time :) 

 

σε αυτο το λινκ στο νο.3 πατα το και θα καταβασεις το αρχειο με τις φετινες βασεις

http://edu.klimaka.gr/metadevterovathmia-ekpaidevsh/iek/2133-apotelesmata-eisagwghs-iek.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβασα και σε ευχαριστω πολυ ....με βοηθησε πολυ αυτο

Και κατι αλλο ποσα μορια θελω για να μπω σε καποια απο αυτα τα δημοσια

ιεκ (δν εννοω πανελληνιες)

Δεν νομιζω να υπαρχει καποια βαση στα μορια που πρεπει να πιασεις. Το αν θα σε παρουν θα εξαρτηθει απο το ποσα ατομα θα δηλωσουν την ειδικοτητα σου καιποσα απο αυτα τα ατομα θα μαζεψουν περισοτερα μορια απο σενα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας ,

 

Θα ήθελα να πάω σε δημόσιο ιεκ όμως δεν γνωρίζω κάποια πράγματα και θα ήθελα την βοήθεια σας

 

1)πληρώνεις ή είναι δωρεάν (κάποιοι γράφουν δωρεάν και κάποιοι άλλοι πως πληρώνεις αλλά πιο λίγα απο  το ιδιωτικό )

 

2)για να σε κάνουν δεκτό πρέπει να είσαι απο οικογένεια πολύτεκνων ή τρίτεκνων ή δεν έχει σημασία πόσα παιδιά έχει η οικογένεια σου 

 

3) πρέπει να δώσεις πανελλήνιες ή να τελειώσεις το λύκειο με έναν ικανοποιητικό βαθμό και να έχεις ένα τίτλο σπουδών Αγγλικών 

 

4) το δημόσιο ιεκ σου εξασφαλίζει επαγγελματική αποκατάσταση 

 

Έχω ψάξει αλλά  δεν έχω βρει απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα.

 

Σας ευχαριστώ 

 

ΥΓ. ενδιαφέρομαι πιο πολύ για το 2 ερώτημα μου και θα το εκτιμούσα πολύ να μου απαντήσετε

 

 Πως περιμένεις από ένα δημόσιο ΙΕΚ να σου εξασφαλίζει επαγγελματικά το μέλλον σου,εδώ άνθρωποι με πτυχία από ΤΕΙ/ΑΕΙ και δουλεύουν σερβιτόροι και εσύ με ένα ΙΕΚ θα πιάσεις τον γάιδαρο από την ουρά ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πως περιμένεις από ένα δημόσιο ΙΕΚ να σου εξασφαλίζει επαγγελματικά το μέλλον σου,εδώ άνθρωποι με πτυχία από ΤΕΙ/ΑΕΙ και δουλεύουν σερβιτόροι και εσύ με ένα ΙΕΚ θα πιάσεις τον γάιδαρο από την ουρά ? 

προφανως εννοουσε επαγγελματικα δικαιωματα γιατι η επαγγελματικη αποκατασταση εχει να κανει πιο πολυ με το αντικειμενο και το μερακι που εχει ο καθενας.. παρ'ολα αυτα δε νομιζω οτι ο τροπος σου ειναι σωστος ποσο μαλλον οταν ξερεις οτι απευθυνεσαι σε εναν νεο ανθρωπο.. οποτε δεν ειναι αναγκη να της κοβεις τα φτερα με το καλησπερα! δε λεω οτι πρεπει να χαιδευουμε τα αυτια σε κανεναν αλλα και τι θα γινει δηλαδη ολοι οι ανειδικευτοι ή ανθρωποι απο ιεκ θα πεινασουν? ή μηπως ειναι καταδικασμενοι? δεν ειναι ετσι φιλε μου..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχολη αυτη είναι και το απόγευμα;

οριστε?  :unsure:  τα διεκ? εχουν και πρωινα και απογευματινα τμηματα (με την προυποθεση να συμπληρωθουν τα ατομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...