Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, καλη χρονια σε ολους!


Θα ηθελα βοηθεια αν ξερει καποιος..


Χρησιμοποίησα πρωτη φορα σημερα την revolut μου για την δημιουργια εμβάσματος από το ebanking της Alpha Bank.


 Παρατηρησα ομως αφου ολοκληρωσα την μεταφορα οτι εχει αλλο IBAN απο GBP και αλλο απο EUR και δεν το ειδα νωριτερα με αποτελεσμα να βαλω το IBAN απο GBP.


Στην μεταφορα μου ομως στην alpha bank επελεξα το νομισμα σε euro.


Τι γινετε τωρα? 


Ευχαριστω πολυ!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εχω μια πιστωτικη ελληνικη καρτα, δε γινεται καποιος απο εξωτερικο να πληρωσει την καρτα μου αντι να ψαχνομαστε με λογαριασμους?

ή μεταφορα μεσω paypal?

Πες τους να στα στειλουν στον τραπεζικό σου λογαριασμό εδω στην ελλαδα και μετα εσυ τα στελνεις οπου θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω μια πιστωτικη ελληνικη καρτα, δε γινεται καποιος απο εξωτερικο να πληρωσει την καρτα μου αντι να ψαχνομαστε με λογαριασμους?

ή μεταφορα μεσω paypal?

 

να σου πληρώσει την πιστωτική κάρτα ;

:unsure:

είναι σα να πηγαίνεις στην Άλφα και να λες θέλω να πληρώσω μια πιστωτική της Πειραιώς.

Δεν νομίζω ότι γίνεται.

 

Το άλλο με το pp, το βρίσκω πιο πιθανό, με τις ενδιάμεσες χρεώσεις.

 

Συν, αφού πήγε η κουβέντα εκεί και το έχουμε ξεσκίσει το θέμα έτσι κι αλλιώς,

η τελευταία λύση που είχα βρει, πριν ανακαλύψω την revolut, ήταν να στείλω λεφτά σε φίλη στην Αγγλία και να μου εκείνη τα ψώνια. Τότε, αρχές Δεκέμβρη, η φίλη στην Αγγλία μου είχε πει ότι το είχε κάνει και για άλλους φίλους και ο πιο φτηνός τρόπος που είχε βρει ήταν η εταιρία του Χατζηιωάννου της easyjet, την transferwise.

Δεν πρόλαβα να ψάξω πιο πολλά και τις χρεώσεις, έπεσα πάνω στον οδηγό της Μαίρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ελληνικες τραπεζες γινεται και το εχω κανει (e-banking NBG προς καρτα Πειραιως)

Απο το να ψαχνομαστε με λογαριασμους ειναι πολυ πιο ευκολο

 

σε τη κάρτα τα έστειλες και από πια φόρμα, των εμβασμάτων? πιστωτική? γίνετε να κάνεις έναν οδηγό, μιας και ακούγετε εξωπραγματικό αυτό που λες.

 

έχω την εντύπωση ότι μιλάς για πληρωμή της πιστωτικής, που ναι αυτό γίνετε γιατί έχει να κάνει με τα χρέη τα οποία είναι κοινά σε κάθε τράπεζα λόγο αφμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τη κάρτα τα έστειλες και από πια φόρμα, των εμβασμάτων? πιστωτική? γίνετε να κάνεις έναν οδηγό, μιας και ακούγετε εξωπραγματικό αυτό που λες.

 

έχω την εντύπωση ότι μιλάς για πληρωμή της πιστωτικής, που ναι αυτό γίνετε γιατί έχει να κάνει με τα χρέη τα οποία είναι κοινά σε κάθε τράπεζα λόγο αφμ.

 

 

Μέσω ebanking μπορείς να πληρώσεις πιστωτικές κάρτες άλλων Ελληνικών τραπεζών. Στελνονται απο το πεδίο πληρωμη πιστωτικής άλλης τράπεζας  (Πειραιώς) ή τράπεζας εσωτερικού (αλφα) κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω ebanking μπορείς να πληρώσεις πιστωτικές κάρτες άλλων Ελληνικών τραπεζών. Στελνονται απο το πεδίο πληρωμη πιστωτικής άλλης τράπεζας  (Πειραιώς) ή τράπεζας εσωτερικού (αλφα) κλπ...

 

σωστά, απλά υπέθεσα ότι εννοούσε μεταφορά χρημάτων σε κάρτα. και κατ επέκταση σε κάρτα εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τη κάρτα τα έστειλες και από πια φόρμα, των εμβασμάτων? πιστωτική? γίνετε να κάνεις έναν οδηγό, μιας και ακούγετε εξωπραγματικό αυτό που λες.

 

έχω την εντύπωση ότι μιλάς για πληρωμή της πιστωτικής, που ναι αυτό γίνετε γιατί έχει να κάνει με τα χρέη τα οποία είναι κοινά σε κάθε τράπεζα λόγο αφμ.

Τι οδηγο να κανω?

Απο το e-banking της Εθνικης πας

καρτες->πληρωμη πιστωτικης καρτας->πιστωτικη καρτα->αλλη καρτα

και βαζεις το νουμερο της

για πληρωμη προς καρτα Πειραιως, μου κρατησε 0,5€ προμηθεια

 

επειδη λες "πληρωμη", δεν ειναι απαραιτητο να χρωστας, για να σου βαλει καποιος λεφτα

Δες το σαν balance (βασικα ειναι balance)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες, έχω κάνει μεταφορά απο e-banking της Πειραιώς στις 21/12 και στο λογαριασμό της Revolut δεν έχει φανεί ακόμα. Τους έχω στείλει 3 email και αντίγραφο του swift της συναλλαγής κι όλο μου λένε να περιμένω. Τι να κάνω; για να πάρω τα χρήματα πίσω ποια είναι η διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θα μου ήταν πολύ ενδιαφέρον να γράψεις την εμπειρία σου με τη Revolut από το ταξίδι σου, καθώς εκτός από τα cc η κάρτα είναι μια καλή εναλλακτική για χρήση σε ξένη χώρα.

Μόνο ένας συμφορουμιτης ακόμα την χρησιμοποίησε σε ξένη χώρα και συγκεκριμένα στη Τσεχία, οπότε και η δική σου εμπειρία, τουλάχιστον εμένα προσωπικά θα μου φανεί πολύ χρήσιμη

 

Πολύ ευχαρίστως! Να περιμένεις απάντησή μου στις 25/01. Και αν τυχόν το ξεχάσω, σκούντα με, μπορεί να υπολειτουργώ λόγω jet lag!

 

Σκοπεύω να είναι ο κύριος τρόπος πληρωμής μου (και μοναδικός, όσο αυτό θα είναι εφικτό), από sim card στην AT&T, μέχρι και σε ξενοδοχείο (αν τη δεχθούν).

 

Είναι σαφές πως ακόμα και άμεση άρση των capital controls να συμβεί, η revolut θα συνεχίσει να είναι αρκετά πιο συμφέρουσα σε χρήση αγορών σε δολάρια ή λίρες Αγγλίας και βέβαια σε ταξίδια σε αυτές τις χώρες.

 

Ιδανικό θα ήταν να δούμε 2-3 supported currencies ακόμα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1 θα γυρισω κι εγω απο Αγγλια. Σκοπευω να φορτωσω τη δικη μου καρτα για να πληρωσω το ξενοδοχειο (λογω αγγλικης λιρας), ενω τα χρηματα (που τοσο μας ταλαιπωρησαν) της συζυγου απο τη δικη της καρτα θα πανε για ψωνια. Συνεπως θα μπορω να ενημερωσω κι εγω εφοσον ολα πανε καλα.

 

Προς το παρον παντως η ισοτιμια δεν ειναι καλη, ελπιζω μεχρι να ταξιδεψω να εχει πεσει λιγο η λιρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμβασμα από Εθνική 26/12 (Σάββατο) και τα χρήματα περάστηκαν στις 5/1 στην Revolut. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχετε δέσει την κάρτα με PayPal, το έκανα σήμερα και μου έκανε δύο χρεώσεις το PayPal, 0,94€ (1$) + 1,37€ (1£)  συνολικά δλδ με χρέωσε  2,31€. Είναι φυσιολογικό αυτό; θυμάμαι παλιότερα που είχα δέσει την ελληνική πιστωτική το ποσό ήταν 1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμβασμα από Εθνική 26/12 (Σάββατο) και τα χρήματα περάστηκαν στις 5/1 στην Revolut. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχετε δέσει την κάρτα με PayPal, το έκανα σήμερα και μου έκανε δύο χρεώσεις το PayPal, 0,94€ (1$) + 1,37€ (1£)  συνολικά δλδ με χρέωσε  2,31€. Είναι φυσιολογικό αυτό; θυμάμαι παλιότερα που είχα δέσει την ελληνική πιστωτική το ποσό ήταν 1€.

Ναι

 

Θα τα παρεις πισω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θα μου ήταν πολύ ενδιαφέρον να γράψεις την εμπειρία σου με τη Revolut από το ταξίδι σου, καθώς εκτός από τα cc η κάρτα είναι μια καλή εναλλακτική για χρήση σε ξένη χώρα.

Μόνο ένας συμφορουμιτης ακόμα την χρησιμοποίησε σε ξένη χώρα και συγκεκριμένα στη Τσεχία, οπότε και η δική σου εμπειρία, τουλάχιστον εμένα προσωπικά θα μου φανεί πολύ χρήσιμη

Χρησιμοποιησα την Revolut στην Ουγγαρια που βρισκομουν τα Χριστουγεννα.

Συναλλαγμα απο ΑΤΜ χωρις καμμια χρεωση ,χρηση σε ρεστωραν , μπαρ και καφετεριες παντου την δεχτηκαν.

Το σημαντικο ειναι οτι γλυτωσα αρκετα χρηματα απο το συναλλαγμα και χρηση της καρτας αφου δεν χρεωθηκα τιποτα και οτι ισοτιμια εδινε το xe.com εκεινη την ημερα για το ευρω /φιορινι αυτη επαιρνα και απο Revolut .

Ειμουν με παρεα και εκεινοι εκαναν συναλλαγμα και με ενα προχειρο υπολογισμο για καθε 100 ευρω συναλλαγμα επαιρναν 4,5-5 ευρω λιγοτερα απο οτι επαιρνα εγω απο revolut συν το οτι οπου χρησιμοποιουσαν ελληνικη καρτα ειχαν καποια χρεωση.

Ειναι πολυ καλη λυση για ταξιδια και αυτος νομιζω ειναι ο λογος που δημιουργηθηκε αυτη η καρτα ασχετα που μας εχει ξελασπωσει με τα cc.Αν καποια στιγμη (λεω αν....) γινει αρση των cc εγω προσωπικα θα κρατησω την revolut για χρηση στο εξωτερικο αν παραμεινει η τιμολογιακη πολιτικη της εταιριας.

Thumbs up (που λενε και στο χωριο μου :shock: ) για χρηση στο εξωτερικο!

Στις 26/1 θα γυρισω κι εγω απο Αγγλια. Σκοπευω να φορτωσω τη δικη μου καρτα για να πληρωσω το ξενοδοχειο (λογω αγγλικης λιρας), ενω τα χρηματα (που τοσο μας ταλαιπωρησαν) της συζυγου απο τη δικη της καρτα θα πανε για ψωνια. Συνεπως θα μπορω να ενημερωσω κι εγω εφοσον ολα πανε καλα.

 

Προς το παρον παντως η ισοτιμια δεν ειναι καλη, ελπιζω μεχρι να ταξιδεψω να εχει πεσει λιγο η λιρα.

Το καλο με την revolut ,για την λιρα και το δολαριο ειναι οτι αμα σκοπευεις να ταξιδεψεις σε μια απο τις 2 χωρες μπορεις να μετατρεψεις τα ευρω σου σε λιρα/δολλαριο αρκετες μερες πριν, σε ισοτιμια που ειναι συμφερουσα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με την revolut ,για την λιρα και το δολαριο ειναι οτι αμα σκοπευεις να ταξιδεψεις σε μια απο τις 2 χωρες μπορεις να μετατρεψεις τα ευρω σου σε λιρα/δολλαριο αρκετες μερες πριν, σε ισοτιμια που ειναι συμφερουσα .

 

 

Αυτο ακριβως περιμενω. Απλα η ισοτιμια βρισκεται αρκετα υψηλα (σε βαρος του ευρω), κοντα στα ιστορικα υψηλα του περασμενου ετους και θεωρω (δεν ειμαι ειδικος ωστοσο) οτι δυσκολα θα πεσει δραματικα τις επομενες 15-20 μερες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...