Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

θα μου ήταν πολύ ενδιαφέρον να γράψεις την εμπειρία σου με τη Revolut από το ταξίδι σου, καθώς εκτός από τα cc η κάρτα είναι μια καλή εναλλακτική για χρήση σε ξένη χώρα.

Μόνο ένας συμφορουμιτης ακόμα την χρησιμοποίησε σε ξένη χώρα και συγκεκριμένα στη Τσεχία, οπότε και η δική σου εμπειρία, τουλάχιστον εμένα προσωπικά θα μου φανεί πολύ χρήσιμη

Επειδή σου χρωστάω την απάντηση, στη δίνω τώρα που είμαι ακόμα στο Los Angeles.

 

Από την 1η στιγμή που προσγειώθηκα στο LAX έκανα την πρώτη συναλλαγή, μια ανάληψη από ΑΤΜ. Να σημειώσω εδώ ότι η ανάληψη έγινε από Checking και όχι Savings λογαριασμό.

 

Αμέσως μετά συναλλαγή σε ΑΤ&Τ για αγορά prepaid sim. Κανονικότατα.

 

Για να μην μακρυγορώ, όπου κι αν έχω πάει μέχρι σήμερα δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα. Macy's, Bloomingdale's, Sears, Marshalls από καταστήματα ρούχων, Hooters, Starbucks In n Out από εστίαση και ΑΤ&Τ την δέχτηκαν όλοι κανονικα.

 

Πρέπει να έχω σώσει περί τα 50 ευρώ με τούτα και με κεινα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σημερα  μου ειρθανε τα  50 ευρο στην καρτα revolut..  σημερα εστειλα νεο εβρασμα τον 200 ευρο ευχομε να μην εχω προβληματα./..

 

 

γιατι εινε 200 ευρο...... και δεν θελω να εχω προβληματα.,...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμπλεξες με την ΕΤΕ. Οι πιο ασχετοι απο τους ασχετους

 

Για σμπάρα είναι όλοι οι τραπεζικοί τελικά αλλά ας μην το κάνουμε θέμα... Λες και στην Πειραιώς ή τη Eurobank βρήκαμε ποτέ καλύτερη εξυπηρέτηση...

Τέλος πάντων σήμερα που τους ξανακάλεσα μου είπαν ότι το έμβασμα δεν είχε φύγει ακόμα για αυτό και έδινε τη δυνατότητα ακύρωσης. Και η ακύρωση εφόσον δίνεται μέσω του i-bank γίνεται χωρίς άλλη χρέωση, πέραν του 1€ της προμήθειας η οποία χρεώνεται. Σε 1-2 μέρες θα εκκαθαριστεί και θα εμφανιστούν τα χρήματα πίσω στο λογαριασμό μου είπαν.

 

UPDATE: Δεν παίζονται όλοι τους τελικά! Πριν λίγο μπήκα στη Revolut και διαπίστωσα ότι με ώρα 23:57 χθες το βράδυ, έχουν πιστωθεί τα 100€ του εμβάσματος το οποίο υποτίθεται δεν είχε εκτελεστεί ακόμα και είχα ζητήσει την ακύρωσή του!

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω θέμα με το verification..

 

1. Κατ αρχάς είναι απαραίτητο;

 

2. Πήγα να κάνω κανονικά, να βγάλει φωτογραφία μπρος και πίσω την ταυτότητα, στο πίσω νομίζω πως το είδα να τραβάει φωτογραφία ενώ δεν6ειχε κάνει focus εκείνη την στιγμή. Στο profile στο κομμάτι για το verification έχει κολλήσει στο processing, έστειλα μήνυμα στο support από την Παρασκευή, εξήγησα το θέμα και ζήτησα να γίνει κάπως reset η διαδικασία για να την κάνω από την αρχή και το μόνο που μου στέλνουν κάθε μέρα είναι μήνυμα ότι είναι away..

 

Συνέβη σε κανέναν άλλον τίποτα παρόμοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει καποιος που να του εχει επιστραφει εμβασμα προς revolut (λογω λαθους, μη αντιστοιχισης ονοματος κτλ) στον λογαριασμο του ποσσες μερες πραγματικα κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζω ότι το παρόν topic είναι ένας οδηγός-HOWTO για την χρήση της Revolut (βλ. σελίδα 1), με συζήτηση για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε κατά την χρήση της. Δεν είναι συγκριτικό μεταξύ των διαφόρων τρόπων παράκαμψης των CC ούτε topic γενικής συζήτησης.

 

Ως εκ τούτου, ορισμένα μηνύματα σχετικά με την χρησιμότητα ή μη της Revolut έναντι άλλων λύσεων μεταφέρθηκαν εδώ.

 

Παρακαλώ να μένουμε όσο ontopic γίνεται. Ευχαριστώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζω ότι το παρόν topic είναι ένας οδηγός-HOWTO για την χρήση της Revolut (βλ. σελίδα 1), με συζήτηση για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε κατά την χρήση της. Δεν είναι συγκριτικό μεταξύ των διαφόρων τρόπων παράκαμψης των CC ούτε topic γενικής συζήτησης.

 

Ως εκ τούτου, ορισμένα μηνύματα σχετικά με την χρησιμότητα ή μη της Revolut έναντι άλλων λύσεων μεταφέρθηκαν εδώ.

 

Παρακαλώ να μένουμε όσο ontopic γίνεται. Ευχαριστώ!

Αυτο που καθε φορα πρέπει να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα, δεν ξερω αλλα με ξεπερνάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειχα καιρο να μπω στην εφαρμογη , τα λεφτα που εχω τα εμφανιζει κανονικα και σε ευρω και σε λιρες που ειχα , και το ιστορικο των αγορων που εχω ηδη κανει ,  έχω παραλαβει και την φυσικη καρτα εδω και καιρο , αλλά τωρα οταν παταω my card βγαζει 3 επιλογες

1. να δημιουργησω νεα καρτα

2. να παραγγειλω φυσικη καρτα

3. να συνδεσω αν εχω ηδη καρτα σε αυτο το λογαριασμο

 

παταω επιλογη 3 ,βαζω τους αριθμους της καρτας (σωστους τους βαζω και απο την καρτα και τους εχω αποθηκευμενους)  και βγαζει unknown error

 

Η καρτα δουλευει κανονικα σημερα με αυτους τους αριθμους που προσπαθω να βαλω εκανα κανονικα αγορα απο aliexpress .

Διαβασα 5-6 σελιδες πισω αλλα δεν ειδα κατι παρομοιο , εχει τυχει σε κανεναν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειχα καιρο να μπω στην εφαρμογη , τα λεφτα που εχω τα εμφανιζει κανονικα και σε ευρω και σε λιρες που ειχα , και το ιστορικο των αγορων που εχω ηδη κανει ,  έχω παραλαβει και την φυσικη καρτα εδω και καιρο , αλλά τωρα οταν παταω my card βγαζει 3 επιλογες

1. να δημιουργησω νεα καρτα

2. να παραγγειλω φυσικη καρτα

3. να συνδεσω αν εχω ηδη καρτα σε αυτο το λογαριασμο

 

παταω επιλογη 3 ,βαζω τους αριθμους της καρτας (σωστους τους βαζω και απο την καρτα και τους εχω αποθηκευμενους)  και βγαζει unknown error

 

Η καρτα δουλευει κανονικα σημερα με αυτους τους αριθμους που προσπαθω να βαλω εκανα κανονικα αγορα απο aliexpress .

Διαβασα 5-6 σελιδες πισω αλλα δεν ειδα κατι παρομοιο , εχει τυχει σε κανεναν ?

Κανε από της ρυθμίσεις εκκαθάριση δεδομένων και ξανάκανε είσοδο στην εφαρμογη.Κανονικά τώρα δεν θα έχεις πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε από της ρυθμίσεις εκκαθάριση δεδομένων και ξανάκανε είσοδο στην εφαρμογη.Κανονικά τώρα δεν θα έχεις πρόβλημα. 

Αυτο ηταν , δεν το ειχα σκεφτει καθολου . Σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ρωτησω ειναι το εξης χρειαζεται να στειλω φωτοτυπια ταυτοτητας; και αριθμο λογαριασμου; για την πιστοποιηση και το ανοιγμα του λογαριασμου; ή δεν ειναι απαραιτητο; επισης ειμαι φανταρος και εχω φανταρικη ταυτοτητα αλλα απο πισω ειναι στα αγγλικα αυτο θα μου δημιουργησει προβλημα; ή θα πρεπει να τους στειλω φωτοτυπια της κανονικης ταυτοτητας μου; που ηδη εχω ; . για να ανοιξω λογαριασμο στην revolut καεβαζοντας την εφαρμογη στο κινητο μου ; . Επισης δεν εχω καποιον λογαριασμο στο ονομα μου μονο ελληνικο λογαριασμο στην τραπεζα οποτε αμα μπορω να παρω αποδεικτικο απο την τραπεζα μεσω internet banking οπως αναφερθηκε σε ενα φορουμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν ζητανε κανενα εγγραφο... απο οτι καταλαβα αν ξεπερασεις τα 1500 ευρω στα ζητανε αυτα

Δεν ειναι απολυτο αυτο. Εμενα λειτουργησσε κανονικα η καρτα, εκανα 4 αγορες συνολικης αξιας 20€ και μετα μου τα ζητησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απολυτο αυτο. Εμενα λειτουργησσε κανονικα η καρτα, εκανα 4 αγορες συνολικης αξιας 20€ και μετα μου τα ζητησαν

και μετα αμα δεν τα στειλεις και ανοιξεις αλλον λογαριασμο θα μπορεσεις να κανεις αγορες; , πανω απο 20 ευρω .; . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετα αμα δεν τα στειλεις και ανοιξεις αλλον λογαριασμο θα μπορεσεις να κανεις αγορες; , πανω απο 20 ευρω .; . 

Δεν το ξερω , μονο υποθεσεις μπορω να κανω

Υποθετουμε λοιπον οτι δεν τα στελνεις .....

Σε μενα οταν τα ζητησε μπλοκαραν την εφαρμογη στο κινητό μου. 

Αρα δεν μπορουσα να κανω τιποτα . Μπορουσα να μην τα στειλω, να παγωσω τον λογαριασμο και να χασω το τυχον υπολοιπο που ειχε

Αν εκανα αλλον λογαριασμο μετα, με αλλο mail άλλο αριθμο κινητου τηλεφωνου, πιστευω οτι θα ξακινουσα απο την αρχη με το ιδιο ρισκο να ξανασυμβει. Όλα ειναι υποθεσεις ,,,,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...