Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να προσθέσει τι κάνουμε αν για κάποιο λόγο σβηστεί η εφαρμογή απο το κινητό η εάν κάνουμε restore το κινητό;επίσης να φανταστώ τα στοιχεία τους για το έμβασμα ειναι πάντα ίδια..βέβαια αυτό δεν εχει σημασία αφού για έμβασμα η εφαρμογή να υπάρχει ειναι προϋπόθεση

 

τι να συμβεί , θα σε ρωτήσει αριθμό τηλ , θα σου στείλει σμσ ενεργοποίησης και θα λειτουργεί πάλι

το "account" ο αριθμός σου είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επίσης να φανταστώ τα στοιχεία τους για το έμβασμα ειναι πάντα ίδια..βέβαια αυτό δεν εχει σημασία αφού για έμβασμα η εφαρμογή να υπάρχει ειναι προϋπόθεση

 

Σωστά φαντάζεσαι και ως εκ τούτου -αφού είναι τα ίδια- όχι, δεν είναι προϋπόθεση να "υπάρχει" (εγκατεστημένη) η εφαρμογή... Μπορείς να έχεις π.χ. σημειώσει τα στοιχεία για το έμβασμα σε ένα χαρτάκι και να το κάνει κάθε όποτε νομίζεις. Τα λεφτά πηγαίνουν στο account σου ούτως ή άλλως ανεξάρτητα με το αν είσαι λογκαρισμένος στην εγκατεστημένη εφαρμογή. Απλά δεν θα ελέγχεις ανά πάσα στιγμή το υπόλοιπό σου, όμως τόσο η virtual όσο και η φυσική σου κάρτα υπάρχουν και λειτουργούν.  Οι απορίες σου είναι λίγο περιέργες και άνευ ιδιαίτερου νοήματος οφείλω να ομολογήσω πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας γράφω από Λονδίνο. Πρώτη μέρα εδώ, όλα καλά με την κάρτα. Ανάληψη μετρητών απο το ΑΤΜ άμεσα και φυσικά χωρίς χρέωση αφού η κάρτα είναι αγγλική. Αγορά δύο καρτών Oyster και top up των δύο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Προς το παρών όλα τέλεια. Με την επιστροφή μου θα ενημερώσω για όλα. Για όποιον τυχόν αναρωτηθεί γιατί δεν χρησιμοποιώ ελληνική κάρτα, η απάντηση είναι "προμήθεια συναλλαγματος" και "χρεώσεις χρήσης κάρτας στο εξωτερικό". Καλό βράδυ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, φορτωσα τον λογαριασμο με μερικα λεφτα, συνδεσα την καρτα στο paypal και εκανα confirmation και με χρεωσε τα ποσα που ανεφερε η mary. Ως εδω καλα. Προσπαθησα να κανω αγορα απο το ebay με την καρτα αλλα δεν μου το επιασε και μου ηρθε κιολας μηνυμα χρεωσης του λογαριασμου με 0.94... συνδεθηκα στο paypal και προσπθησα να πληρωσω απο εκει αλλα μου εβγαλε το κλασσικο μηνυμα οτι η καρτα δεν πιανεται και πρεπει να χρησημοποιησω αλλη και ταυτοχρονα μου ερχεται μηνυμα στη ρεβολουτ οτι το υπολοιπο μου δεν ειναι αρκετο για την αγορα (λογω της πρωηγουμενης χρεωσης). Η απορεια μου ειναι γιατι με ξαναχρεωσε το paypal αυτα τα 0.94€ και αν το ελλειπες υπολοιπο ευθυνεται για την αποτυχια αγορας.

 

 (θελω να ανεβασω το screenshot με τις χρεωσεις της ρεβολουτ αλλα δεν ξερω πως Τ^Τ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ευρω εβαλα. 0.94 μου εφαγε το παυπαλ, αλλα 1.33 για το confirmation και αλλα 0.94 οταν προσπαθησα να πληρωσω με την καρτα. για μερικα λεπτα το υπολοιπο μου ειναι λιγοτερο απο το ποσο που πρεπει να πληρωσω -___-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας. Εξαιρετικος οδηγος.

 

Θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορω μεσω του android tablet μου να κανω εγγραφη στην υπηρεσια και να μου σταλει ο εξαψηφιος κωδικος στο κινητο που ειναι windows.

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ευρω εβαλα. 0.94 μου εφαγε το παυπαλ, αλλα 1.33 για το confirmation και αλλα 0.94 οταν προσπαθησα να πληρωσω με την καρτα. για μερικα λεπτα το υπολοιπο μου ειναι λιγοτερο απο το ποσο που πρεπει να πληρωσω -___-

 

εντωμεταξυ εκανα τις πραξεις και στο υπολοιπο μου εχω 8,79€ το μαραφετι που θελω να παρω κανει 13 cad τα οποια το ebay μεταφραζει ως 8.50€ που σημαινει οτι κανονικα θα επρεπε να ειχε ολοκληρωθει η αγορα. Οταν ομως προσπαθησα να πληωσω το ebay μετετρεψε αυτοματα τα ευρω μου σε λιρες αρα τοποσο μοιωθηκε κι'αλλο λογω της μετατροπης. Με συμφερει λοιπον να μετατρεπω σε αλλο νομισμα τα λεφτα μου (μεσα στον revolut λογαριασμο μου παντα) πριν κανω τετοιες αγορες ή η διαφορα εινια αποιροελαχιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πει ότι το καλύτερο είναι να πληρώνεις πάντα στο νόμισμα του πωλητή/site και έτσι η μετατροπή να γίνεται απο τη revolut ¨οπου έχεις πάντα την καλύτερη ισοτιμία.....

 

Η μόνη εξαίρεση είναι στο sportdirect όπου όσες φορές έχω τσεκάρει τις τιμές, με σύμφερε να πληρώσω σε Ευρώ, λόγο καλύτερης μετατροπής απο το Spordirect το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξυ εκανα τις πραξεις και στο υπολοιπο μου εχω 8,79€ το μαραφετι που θελω να παρω κανει 13 cad τα οποια το ebay μεταφραζει ως 8.50€ που σημαινει οτι κανονικα θα επρεπε να ειχε ολοκληρωθει η αγορα. Οταν ομως προσπαθησα να πληωσω το ebay μετετρεψε αυτοματα τα ευρω μου σε λιρες αρα τοποσο μοιωθηκε κι'αλλο λογω της μετατροπης. Με συμφερει λοιπον να μετατρεπω σε αλλο νομισμα τα λεφτα μου (μεσα στον revolut λογαριασμο μου παντα) πριν κανω τετοιες αγορες ή η διαφορα εινια αποιροελαχιστη?

H μετάφραση ειναι τυπική, δεν μπορεις να παιζεις για μια αγορα με 0,29 λεπτα του ευρω και να γεμίζεις τον θεμα με ποστ, οταν θελεις να κανεις αγορες πχ 10 ευρω δεν βάζεις στην καρτα 10,29 βαζεις πχ 12 ευρω ή βαζεις ενα 50αρικο και αγοράζεις με την ανεση σου, αυτο ειναι γενικώς κάνονας δεν άφορα τη  ρεβολυτ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε ότι η Revolut δεν συστήνεται για αποταμίευση αλλά για να μπαίνουν χρήματα ίσα ίσα να γίνονται αγορές, κάπου στα 100-200-300€ τοποθετείται το "λίγα". Άντε 50€ στην χειρότερη. Καταλαβαίνω -γιατί την ζώ κι εγώ- την οικονομική δυσπραγία αλλά εμβάσματα της τάξης των 10-15€ εκτός από "αστεία" είναι και ασύμφορα. Ακόμα και το 1€ προμήθειας για το καθένα τα καθιστά ασύμφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πει ότι το καλύτερο είναι να πληρώνεις πάντα στο νόμισμα του πωλητή/site και έτσι η μετατροπή να γίνεται απο τη revolut ¨οπου έχεις πάντα την καλύτερη ισοτιμία.....

 

Η μόνη εξαίρεση είναι στο sportdirect όπου όσες φορές έχω τσεκάρει τις τιμές, με σύμφερε να πληρώσω σε Ευρώ, λόγο καλύτερης μετατροπής απο το Spordirect το ίδιο...

οκ, πως μπορω λοιπον να επιλεξω να πληρωσω σε cad στο ebay? σορρυ αλλα δεν ξερω πολλα απο υπολογιστες :/

H μετάφραση ειναι τυπική, δεν μπορεις να παιζεις για μια αγορα με 0,29 λεπτα του ευρω και να γεμίζεις τον θεμα με ποστ, οταν θελεις να κανεις αγορες πχ 10 ευρω δεν βάζεις στην καρτα 10,29 βαζεις πχ 12 ευρω ή βαζεις ενα 50αρικο και αγοράζεις με την ανεση σου, αυτο ειναι γενικώς κάνονας δεν άφορα τη  ρεβολυτ

Φιλε συμφωνω απολυτα και γι'αυτο το λογω εβαλα 12 ευρω στον λογαριασμο αντι για 8.50 που ειναι η τιμη του προιοντως. δεν ειχα υπολογησει τα εξοδα του paypal για να συνδεσω την καρτα (λαθος μου) αλλα και παλι θα ειχα το ποσο αν το paypal δεν με ξαναχρεωνε αλλα 0.94... και ακομα δεν εχω καταλαβαει γιατι με χρεωσε...

Όταν λέμε ότι η Revolut δεν συστήνεται για αποταμίευση αλλά για να μπαίνουν χρήματα ίσα ίσα να γίνονται αγορές, κάπου στα 100-200-300€ τοποθετείται το "λίγα". Άντε 50€ στην χειρότερη. Καταλαβαίνω -γιατί την ζώ κι εγώ- την οικονομική δυσπραγία αλλά εμβάσματα της τάξης των 10-15€ εκτός από "αστεία" είναι και ασύμφορα. Ακόμα και το 1€ προμήθειας για το καθένα τα καθιστά ασύμφορα.

γενικα δεν ξοδευω πολλα στο ιντερνετ οποτε κανα 50αρι θα εβαζα στο λογαριασμο. Ηθελα ομως πρωτα να κανω μια δοκιμη και το μαραφετι που ηθελα μου φανηκε καλο σαν ιδεα. Και να εχανα 8μιση ευρω δεν θα γινοταν τιποτα, αν ομως εχανα 50 τοτε θα εκνευριζομουν πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε ότι η Revolut δεν συστήνεται για αποταμίευση αλλά για να μπαίνουν χρήματα ίσα ίσα να γίνονται αγορές, κάπου στα 100-200-300€ τοποθετείται το "λίγα". Άντε 50€ στην χειρότερη. Καταλαβαίνω -γιατί την ζώ κι εγώ- την οικονομική δυσπραγία αλλά εμβάσματα της τάξης των 10-15€ εκτός από "αστεία" είναι και ασύμφορα. Ακόμα και το 1€ προμήθειας για το καθένα τα καθιστά ασύμφορα.

 

300 € είναι λίγα????

τόσο είναι περίπου ένας μισθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...