Προς το περιεχόμενο

Τα μελάνια κι οι παραξενιές τους


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω εναν inkjet hp, τον 2540, αν και δεν νομιζω παιζει ιδιαιτερο ρολο το μοντελο.
Η αληθεια ειναι οτι εχω και laser, και τυπωνω συνηθως εκει.
Σπανια θα τυπωσω στον inkjet.
Ομως, ειλικρινα δεν καταλαβαινω τον ρολο των μελανιων.
Εχω κανει πολλα clean printhead, αλλα πχ τυπωνει σχεδον τιποτα, ειδικα απο μαυρο.
Μελανι εχει μεσα, τουλαχιστον το print utility της hp, ετσι δειχνει.
Δεν εχει να κανει με βλαβη, τον εχω κατι μηνες, και εχω τυπωσει και καλα στο παρελθον.
Αλλα πχ τωρα, μπορει να δειχνει οτι τυπωνει μια σελιδα κειμενο και να μου βγαζει κενη σελιδα, ενω ακουω την κεφαλη να τυπωνει!!!!

Δοκιμασα με διαφορα settings εντος word, αλλα τζιφος το αποτελεσμα.

Μελανια αυθεντικα, να το πω κι αυτο.

Αλλα ειναι να κανουν ετσι, να παιρνω ιμιτασιον καλυτερα, να μην τα κλαιω κιολας τα λεφτα μου...

Ξεραινονται τα μελανια αραγε, σε τετοιο βαθμο, που ενω μεσα μπορει να εχει μελανι οντως, στην πραξη να μην τυπωνει τιποτε;
Και καλα, ο καθαρισμος κεφαλος, δεν προσφερει τιποτε;

Ηθελα να μου πειτε τι πιστευεται οτι συμβαινει, και να ξερω και εγω τι να κανω.

Επεξ/σία από mentoras99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον ξεράθηκε το μελάνι στις κεφαλές επειδή τυπώνεις σπάνια. Έπαθα κι εγώ το ίδιο σε HP, με το μαύρο μελάνι μόνο, ενώ φαινόταν ότι τυπώνει κανονικά, η σελίδα ήταν κενή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μελάνια ξεραίνονται. Όλα τα μελάνια. Δεν έχει σημασία αν είναι γνήσια ή αναγεμισμένα ή συμβατά.

Το πρόβλημα σου το δημιουργεί αυτό που γράφεις στην τρίτη γραμμή, ότι σπάνια θα τυπώσεις στον inkjet.  Στην περίπτωση σου και το δικό σου μοντέλο, δίνε μια εκτύπωση για λίγες γραμμές κειμένου ανα 10 μέρες και δεν πρόκειται να σου ξαναβουλώσει μελάνι.

 

Tip: Βγάλε το μελάνι σου και ακούμπησε το σε μια υγρή πετσέτα (ή γενικά ύφασμα) που έβρεξες με καυτό νερό. Άφησε το μελάνι πάνω στην πετσέτα κανα δίλεπτο, σκούπισε την κεφαλή κάτω και δοκίμασε το. Αν δεν πετύχει με την πρώτη, επανέλαβε.  Προσοχή, μόνο το κάτω μέρος και όχι τις επαφές. Ισως να ξεβουλώσει με αυτόν τον τρόπο, αν υπάρχει περίπτωση να σωθεί. Αν πάλι μιλάμε για μηνες που δεν το χρησιμοποίησες, τότε μάλλον δεν σώζεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις προχειρη καμια sample page, ή κανενα σχετικο λινκ,

για περιστασιακες δοκιμαστικες εκτυπωσεις, για να μην ξεραινονται τα μελανια;

 

Ιδια συντηρηση θελει και το μαυρο, και το εγχρωμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζη ερωτηση αλλα...

τι διαφορα εχει ενα 'ξεραμενο' απο την αχρησία μελάνι,

από ενα καινουριο που ή το εχω αγορασει και το εχω αχρησιμοποιητο για μηνες, ή το έχει ενα καταστημα για μηνες ή και χρονια μεχρι να το πουλησει;

Δηλαδη, η 'ξηρανση' συμβαινει οταν κυκλοφορησει το μελανι 'εντος' του cartridge?

Ενω, οσο ειναι 'καινουριο' και δεν εχει συμβει αυτο, μπορει να ειναι ετοιμο προς χρηση(διχως να ξεραθει), ακομη κι αν περασει καιρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίξεις την συσκευασία (σακουλάκι σε αεροστεγή συσκευασία) και αφαιρέσεις την ταινία στην οπή του μελανιού φυσικό είναι λόγω επικοινωνίας μελανιού με τον αέρα να μειώνετε κατά πολύ η διάρκεια ζωής του. Στο κατάστημα παραμένει συσκευασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Lifehacker έχει δίκιο, τα μελάνια θέλουν να τα χρεισιμοποιείς συχνά, αλλίως ξερένονται, ειδικά το καλοκαίρι.

Εγώ πάλι γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον HP Photosmart 3310;

Και 2 μήνες τον άφηνα τα καλοκαίρια επί 10 χρόνια και δεν ήξερα τι θα πει ξεράθηκαν τα μελάνια

Τώρα που ψάχνω αντικαταστάτη μου κάνει φοβερή εντύπωση πως όλοι αναφέρουν ότι σε όλους τους inkjet υπάρχει πρόβλημα με τα μελάνια  :confused:  :confused:  :fear:  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον HP Photosmart 3310;

Και 2 μήνες τον άφηνα τα καλοκαίρια επί 10 χρόνια και δεν ήξερα τι θα πει ξεράθηκαν τα μελάνια

Τώρα που ψάχνω αντικαταστάτη μου κάνει φοβερή εντύπωση πως όλοι αναφέρουν ότι σε όλους τους inkjet υπάρχει πρόβλημα με τα μελάνια  :confused:  :confused:  :fear:  :fear:

Τυχαίνει.

Ακόμη και η θερμοκρασία ή η υγρασία του σπιτιού παίζει ρόλο. Ακόμη και το πόσο κοντά είναι σε παράθυρο ο εκτυπωτής ή σε καλοριφέρ ή αν τον χτυπάει ο ήλιος κλπ. Επίσης υπάρχουν διαφορές μεταξύ μάρκας με μάρκα ή ακόμη και μοντέλου εκτυπωτή. Δεν είναι όλα τα inkjet το ίδιο. Δεν σημαίνει ότι θα ξεραθούν όλων των χρηστών μετά απο τις ίδιες ημέρες ακριβώς. Απλώς είναι ο γενικός κανόνας.

 

Με μια προληπτική εκτύπωση ανα 10-15 μέρες συντηρείται το 90% των εκτυπωτών. Κάποιοι άλλοι θέλουν πιο συχνή εκτυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γνήσια μελανοδοχεία δεν έχουν τέτοιο μεγάλο πρόβλημα ως προς να στεγνώσουν διότι η μελάνι είναι πολύ καλής ποιότητας, έχω ανοίξει γνήσιο μελανοδοχείο 6 ετών και δούλευε κρύσταλλο. Τώρα θεωρω πως στην αναγόμωση ύπαρχουν ποιότητες και ποιότητες μελάνης, υπάρχουν λίτρα μελάνης κινέζικα που έχουν 10ευρω το λίτρο κ υπαρχουν γερμανικά που έχουν 50 ευρώ το λίτρο. Εγώ στους πελάτες μου προτείνω μια τυπική εκτύπωση ανα 10-15 μέρες για να μην έχουνε προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα συμφωνησω ομως με τον bilham.
Χρησιμοποιω inkjet, απο τα πρωτα χρονια ευρειας χρησης τους, δεκαετια '90.

Τετοιο χαλι που γινεται τα τελευταια χρονια, δεν υπηρχε, ουτε σε αυτους τους παλιους εκτυπωτες.

Εδω δεν μιλαμε οτι απλα ξεραινονται τα μελανια.
Μιλαμε οτι ξεραινονται (και μιλω για γνήσια!) σε σημειο που δεν τυπωνουν με την καμία!
Δηλαδη ολική ξηρανση, επειδη, οχι δεν τυπωσα 1 χρονο, αλλα πχ 2 μηνες!
Γιατι, δεν θα με 'χαλαγε' να κανω ενα καθαρισμο πριν τυπωσω, οταν θελω οντως να τυπωσω κατι, κι ας 'ξοδεψει' μελανι, επιλογη μου ειναι, και στο τελος θα εκανα την δουλεια μου.
Βρε δε πα να χτυπησεις και 10 καθαρισμους μελανιων.
Τιποτε. Τζιφος. Οσο θα τυπωσει η πετρα, αλλο τοσο θα τυπωσουν κι αυτα.
Ε οχι ρε παιδια.
Δεν φτανει που την τελευταια δεκαετια μας 'μειωσαν' τα ml (σπρωχνοντας τον κοσμος και προς τα αναγομωμενα-λογω κοστους), επιπλεον τα εχουν κανει να ξεραινονται ετσι, για την πλακα.
Γιατι μη μου πειτε οτι στην δεκαετια του 90 ειχαμε καλυτερη τεχνολογια.
Τα εχουν ψευτισει επιτηδες. Μιλαμε για απολυτη ξεφτιλα.

Εντωμεταξυ και review να διαβασεις πριν αγορασεις, για να μην την πατησεις λεμε τωρα, αντε τωρα εσυ να πετυχεις χρηστη, που τον χρησιμοποιει μια στο τοσο, ωστε να ξερεις απο την δικη του εμπειρια οτι δεν θα σου κατα-ξεραθουν εντελως τα μελανια, και να πας να κοιταξεις για αλλο μοντελο....

Πολλες φορες το εχω νιωσει τα τελευταια χρονια, και με αλλα προιοντα.
Να εχεις -φαινομενικα-τοσες επιλογες, και ουστιαστικα να μην εχεις καμια καλη επιλογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κατασκευάστριες εταιρίες εκτυπωτών έχουνε αλλάξει τεχνολογία μελανης και όντως ξερένοντε πιο γρήγορα, όσο πιο παλιό μελανάκι τόσο πιο ανθεκτικό. Αλλα αυτό είναι καθαρά επειδή έχουν αλλάξει χημική σύσταση στα χρώματα τους και έχουνε κάνει τα ακροφύσια στις κεφαλές ακόμα πιο μικρά και γιαυτό ειναι πιο εύκολο ενα μελανάκι να βουλώσει

Επεξ/σία από Paul.sketo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι μια εκτύπωση ανα κάποιες μέρες για να περνάει μελάνι απο τα ακροφύσια και να μην στεγνώνουν. Άλλη λύση δεν υπάρχει.

Αν δεν μπορείς να παίρνεις μια εκτύπωση μια φορά στις 10-15 μέρες, καλύτερα να κοιτάξεις προς τα μοντέλα laser. Ακριβότερα μεν και σε κόστος κτήσης και σε αναλώσιμο τόνερ, αλλά και μήνες ολόκληρους να το αφήσεις χωρίς χρήση θα σου βγάλει σελίδα όπως την πρώτη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, για το μαυρο αντε πες τυπωνεις μια τυχαια σελιδα κειμενου, για να μη βουλωσουν τα ακρουφυσια.

Για το εγρωμο, τι πρεπει να τυπωνεις μια στο τοσο, μια φωτογραφια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...