Προς το περιεχόμενο

Πως γινεται καποιος Data Analyst?


ppaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από προσωπική πείρα,επειδή με ενδιαφέρει να δουλέψω ως data analyst και πιο συγκεκριμένα ως sales analyst,πρέπει να έχεις ποσοτικές και προγραμματιστικές γνώσεις.Από εταιρεία σε εταιρεία διαφέρει λίγο,μπορεί να βρεις θέση που θα πρέπει να διαχειρίζεσαι όλα τα δεδομένα από pivot table του excel, ώστε να κάνεις τις απαραίτητες αναλύσεις,άλλη θέση να θέλει γνώση Spss,R,κτλπ.Επίσης,μεγάλη ζήτηση υπάρχει και στην γνώση χειρισμού ERP και CRM.Τώρα σε γενικές γραμμές αυτά επικρατούν,αν κάποιος έχει κάτι να προσθέσει θα ήταν καλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης,μεγάλη ζήτηση υπάρχει και στην γνώση χειρισμού ERP και CRM.

 

Αυτό τι σχέση έχει με data analysis? 

Ασχολειται εδω καποιος με Data Science να μας πει ποια ειναι τα (minimum) skills για να γινεις data analyst?

 

Προφανώς ρωτάς για το μίνιμουμ ποιοτικά και όχι ποσοτικά. Νομίζω ότι εδώ θα βρεις περισσότερα κιλά απάντηση απ' όσα περίμενες ποτέ, συν ότι είναι και άμεσα αξιοποιήσιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για την συμμετοχη.Εγω ειμαι μαθηματικος με μεταπτυχιακο στην πληροφορικη ..ετσι για να ορισουμε το μπαγκγραουντ.Με ενδιαφερει να χτισω γρηγορα skills ...σιγουρα δεν τα μαθω ολα ..αλλα τα βασικα για αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα πρέπει να είσαι καλός σε ποσοτική, ποιοτική ανάλυση(δηλ. στατιστική), στα Μαθηματικα, απο πληροφορική να ξέρεις να δομείς και να χειρίζεσαι βάσεις δεδομένων(SQL RDBMS) πολυ καλά και να ξέρεις μια υψηλού επιπέδου γλώσσα προγραμματισμού που μπορεις να φτιάξεις και web εφαρμογή εκτός απο desktop(π.χ java,python). Στο εξωτερικό έχει πέραση η R σαν αμιγώς data analysis language . Γνώση περαιτερω εργαλείων και γλωσσων σε κάνουν άριστο. Π.χ spss, matlab,mathematica, CRM,ERP που αναφέρθηκαν. Αλλά συνήθως σε αυτή την επιστήμη δεν υπάρχει κάποιος που τα κάνει όλα αυτά μόνος του. Υπάρχει ξεχωριστά μαθηματικός, προγραμματιστής που συνεργάζονται. Στη google Π.χ σίγουρα θα έχουν κ παραπάνω. Ειδικό στατιστικόλόγο κ άτομο για τις βάσεις δεδομένων ξεχωριστά.

Επεξ/σία από mad-proffessor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν διάφοροι τομείς που μπορεί να δουλέψει ένας Data Analyst.

Από IT μέχρι Customer experience. Θα χρειαστεί να ξέρεις για αρχή καλά μαθηματικά/στατιστική με υπολογιστικές γνώσεις, Advanced Excel και Access, VBA, SQL, SPSS και strong analytical and presentation skills. Αυτά τα χρειάζεσαι για να γίνεις data analyst μιας και αυτή είναι η ερώτηση σου. Τα υπόλοιπα προγράμματα που αναφέρουν οι παραπάνω θα τα μάθεις πολύ πιθανόν εφόσον σε πάρουν και θα τα χρειαστείς εφόσον αποκτήσεις μια χ εμπειρία. Δεν ξέρω κανέναν που να θέλει junior data analyst που να ξέρει R!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες.Και εγω πανω κατω αυτη την εικονα εχω.Προσανατολιζομαι σε γνωση της R αρχικα διοτι την βλεπω πιο χρησιμη σε αυτους τους ρολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες.Και εγω πανω κατω αυτη την εικονα εχω.Προσανατολιζομαι σε γνωση της R αρχικα διοτι την βλεπω πιο χρησιμη σε αυτους τους ρολους.

Δεν νομιζω οτι in real world (στις επιχειρησεις) ασχολουνται με R.

Τουλαχιστον απο οσα εχω δει εγω.

 

Στην πραξη καθε επιχειρηση ειναι διαφορετικα στημενη και εχει το δικο της workflow οσον αφορα το data analysis. Πχ η μια μπορει να χρησιμοποιει .net η αλλη java μια αλλη 10 διαφορετικες γλωσσες για καθε σκοπο κλπ κλπ.

 

Η κοινη συνισταμενη ολων, θεωρω οτι ειναι η SQL. Αρα για αρχη θα ξεκιναγα απο εκει.

Και φυσικα η γνωση σε στατιστικα/μαθηματικα κλπ , την οποια θεωρω δεδομενη για εναν που ενδιαφερεται να ασχοληθει με αυτον τον τομεα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το infographic ειναι πολυ καλο...ενα πανεπιστημιο μονο του

 

βασικα δεν υπαρχει ακομα uni για αυτο το πραγμα

 

 

 

Δεν νομιζω οτι in real world (στις επιχειρησεις) ασχολουνται με R.

Τουλαχιστον απο οσα εχω δει εγω.

 

Στην πραξη καθε επιχειρηση ειναι διαφορετικα στημενη και εχει το δικο της workflow οσον αφορα το data analysis. Πχ η μια μπορει να χρησιμοποιει .net η αλλη java μια αλλη 10 διαφορετικες γλωσσες για καθε σκοπο κλπ κλπ.

 

Η κοινη συνισταμενη ολων, θεωρω οτι ειναι η SQL. Αρα για αρχη θα ξεκιναγα απο εκει.

Και φυσικα η γνωση σε στατιστικα/μαθηματικα κλπ , την οποια θεωρω δεδομενη για εναν που ενδιαφερεται να ασχοληθει με αυτον τον τομεα.

 

*γκουχ γκουχ*

 

 

ενας αναλυτης μονος του, εχει δικαιωμα, να τρεξει μεχρι 1000 instances της R

 

 

 

*γκουχ γκουχ*

 

 

 

στην Google

 

 

 

 

*γκουχ γκουχ*

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι in real world (στις επιχειρησεις) ασχολουνται με R.

Δεν ισχυει αυτο, απλα ναι, συνηθως οι περισσοτεροι κανουν τα παντα στο excel μιας και το 1.000.000+ rows limit ειναι overkill για τη συντριπτικη πλειοψηφια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...