Προς το περιεχόμενο

[TV] Samsung UE50J6200, Full HD Smart @ Κωτσόβολος 599€ [ΤΕΛΟΣ]


mike999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο πιθανόν όμως είναι όταν το 4k γίνει το παρόν ότι οι τηλεοράσεις που υπάρχουν σήμερα και είναι 4k θα είναι παρωχημένες...θα είναι παρελθόν...κατά την γνώμη μου μην το σκέφτεστε για 4k ακόμη. Σε δυο χρονάκια βλέπουμε...εδώ εγώ που πήρα 55άρα την έβλεπα δίπλα δίπλα σε 4k από τα 2.5 μέτρα περίπου και διαφορά στο απαίδευτο μάτι μου δεν είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως απο οτι εχω καταλαβει διαβαζοντας, για να αξιζει τον κοπο να πας σε 4κ πρεπει να εχει και hdr. Ουσιαστικα εκει ειναι η μεγαλη διαφορα απο οτι λενε και οχι τοσο στο 4κ που πρεπει να εχεις η ταιραστια οθονη η να καθεσαι πολυ κοντα ωστε να αντιληφθεις την διαφορα και αυτες ακομα στοιχηζουν αρκετα. 

Στις 50 ιντσες καλυτερα μια fhd με 100αρι πανελ παρα 4κ με 50αρι και η lg που λεει ο φιλος εχει  ips πανελ οποτε μιλαμε και για χειροτερο μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όχι δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Είναι κάτι το πρωτόγνωρο προφανώς διότι πρώτη φορά το ακούω μόνο την εορταστκή περίοδο να βάζουν καπέλο ενώ άλλες περιόδους όχι. (Βασικά στο ελλάντα σχεδόν πάντα έχει καπέλο ασχέτως περιόδου, αυτό το μαρτυρούν οι τιμές στην Γερμανία και αλλού εντός Ε.Ε.)

Δεν πειράζει εγώ θα προτιμήσω να περιμένω όπως και να χει.

Το να πάω σε λίγο καλύτερη & μεγαλύτερη FHD δεν μου λέει κάτι, το 4K είναι το μέλλον. 

 

 

Καπέλο στο καπέλο τότε :-D .  Όσο για το να περιμένεις για 4κ, όπως σου γράφουν και άλλοι, όταν βρεθεί αξιόλογη 4κ και σε καλή τιμή θα έχουν βγεί οι 8κ και θα θεωρείται ξεπερασμένη. Άρα πάλι στο δίλημμα της αναμονής. Το θέμα είναι να παίρνεις κάτι όταν το χρειάζεσαι και σε καλή τιμή.Η αναμονή σε προιόντα τεχνολογίας είναι σχετική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απο οτι εχω καταλαβει διαβαζοντας, για να αξιζει τον κοπο να πας σε 4κ πρεπει να εχει και hdr. Ουσιαστικα εκει ειναι η μεγαλη διαφορα απο οτι λενε και οχι τοσο στο 4κ που πρεπει να εχεις η ταιραστια οθονη η να καθεσαι πολυ κοντα ωστε να αντιληφθεις την διαφορα και αυτες ακομα στοιχηζουν αρκετα. 

Στις 50 ιντσες καλυτερα μια fhd με 100αρι πανελ παρα 4κ με 50αρι και η lg που λεει ο φιλος εχει  ips πανελ οποτε μιλαμε και για χειροτερο μαυρο.

 

 

για μενα δεν ισχυει αυτο που γραφεις....  προσφατα αγορασα 55αρα 4Κ  , και η διαφορα με το 1080Ρ ειναι πολυ μεγαλη!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάθεσαι κάτω από τα 2,2 μέτρα τότε πιθανόν να δεις διαφορά, ειδικά εάν έχεις και εκπαιδευμένο μάτι. Τώρα πως θα καθίσεις στην 55άρα πιο κοντά από τα 2 μέτρα...άλλη ιστορία...εγώ είδα διαφορά όταν πλησίασα πολύ κοντά, κοντά στο 1,5 μέτρο...και φυσικά χρειάζεσαι και 4k content για να την εκμεταλευτείς πλήρως...δες κανάλια digea σε μια καλή FHD 55άρα και σε μια μέτρια 4k και αν δεν πετάξεις την 4k...τα upscaling algorithms που παίζουν είναι συνήθως για φάπες, όσο μεγαλώνει και η ανάλυση που πρέπει να γίνει το upscale γίνεται της μουρλής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος από Αθήνα θέλει να την πάρει από το Πλαίσιο στα 580€ με χρήση πιστωτικού, ας μου στείλει pm.

 

Να ενημερώσω επίσης ότι η απόδειξη θα εκδοθεί κανονικά στα στοιχεία του αγοραστή και όχι στα δικά μου.

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα την τηλεόραση, όλα εξαιρετικά. Ευχαριστώ την κοινότητα και τον mike999.

Είχα πρόβλημα με το δέκτη της nova pace 831 hd στον HDMI2. Διορθώθηκε με αναβάθμιση του δέκτη της nova και σύνδεση του καλωδίου στο HDMI1 της τηλεόρασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή πήγε πλέον στα 749 ευρώ στις μεγάλες αλυσίδες.Μπήκε στον τίτλο το "ΤΕΛΟΣ".

Στο πλαίσιο είναι ακόμα στα 599 http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/46-50-intses/Samsung-TV-50inches-UE50J6200-UE50J6200AWXXH.htm

Μάλλον θα αλλάξει κι εκεί σε λίγο η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πήρα κι εγώ και όσο βρίσκω χρόνο τη δοκιμάζω.

Ερώτηση: Σύνδεσα σκληρό δίσκο στη usb και έβαλα να δω πως παίζει 2-3 ταινίες απευθείας μέσω της τηλεόρασης, εκεί που βλέπει τη σύνδεση usb (εννοώ δίχως να χρησιμοποιήσω κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή από το smarthub).

 

Μου φάνηκε κάπως ψεύτικη η εικόνα και ότι όλα γινόταν γρήγορα (εναλλαγή σκηνών κτλ, παρόλα αυτά ο χρόνος φαινόταν να κυλάει κανονικά). Φταίει κάποια ρύθμιση που πρέπει να βάλω για να δείχνει "κανονικά" την ταινία, ή μήπως κάτι άλλο δεν κάνω σωστά?

 

Προφανώς έχω δει τα ίδια αρχεία μέσω pc σε προβολέα και η ροή των σκηνών φαίνεται πολύ πιο "ομαλή"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 


Μου φάνηκε κάπως ψεύτικη η εικόνα και ότι όλα γινόταν γρήγορα (εναλλαγή σκηνών κτλ, παρόλα αυτά ο χρόνος φαινόταν να κυλάει κανονικά). Φταίει κάποια ρύθμιση που πρέπει να βάλω για να δείχνει "κανονικά" την ταινία, ή μήπως κάτι άλλο δεν κάνω σωστά?

 

Προφανώς έχω δει τα ίδια αρχεία μέσω pc σε προβολέα και η ροή των σκηνών φαίνεται πολύ πιο "ομαλή"...

 

Υποθέτω οτι εννοείς το γνωστό soap opera effect, μπες στις επιλογες της εικονας και βαλε το Auto Motion Plus στο off.

http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/j6300/settings

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανόν αυτό ήταν, το δοκίμασα στα γρήγορα και νομίζω έχει φύγει αυτό που έβλεπα. Θα το δω καλύτερα από αύριο που θα έχω περισσότερο χρόνο (τελικά θέλει δουλειά στις ρυθμίσεις-εφαρμογές).

Ευχαριστώ yilarakos!

 

Κάνω edit καθώς δεν υπάρχει ενδιάμεσο νέο post:

Κατάφερα και με την εφαρμογή Plex να δω ταινία και υπότιτλους από σκληρό δίσκο συνδεδεμένο με υπολογιστή του τοπικού δικτύου. Χρειάζεται βεβαίως η εγκατάσταση της εφαρμογής και στον υπολογιστή και ένα σχετικό configuration. Το αναφέρω καθώς υπήρξε ως ερωτηματικό (και δικό μου) τις προηγούμενες ημέρες.

Άρα το πρόβλημα που παραμένει είναι η εμφάνιση υποτίτλων από σκληρό δίσκο συνδεδεμένο σε NAS (δεν έχω NAS για να πειραματιστώ).

Επεξ/σία από batatoudis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...