Προς το περιεχόμενο

Facebook, κοινωνικότητα και likes.


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι περισσότεροι έτσι είναι και ας μη βγάζουν και σελφιε

Τωρα γιατι ταραζεις τα   νερα με αυτο.

 

Ειμαι περιεργος αν βαζεις και τον εαυτο σου εκει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει κάποιος που να ασχολέιται με θέματα κοινωνικότητας στο facebook, ειδικός ψυχικής υγείας που θα μπορώ να μοιραστώ κάποιους προβληματισμόυς απάνω στο θέμα? :-)

Ο/Η ts παντως ανοιξε ενα θεμα και εξαφανιστηκε.Μαλλον για likes εψαχνε  :rolleyes:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρρώστια είναι πραγματικά η ψύχωση πολλών ατόμων με το fb και γενικά τα likes. Είχα δει ενα ντοκιμαντέρ κάποτε επί του θέματος, πολύ επιμορφωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε πει πολλές φορές παιδιά, είμαστε κοινωνικό είδος και ως εκ τούτου θα κάνουμε το παν (αρκετοί και το παραπάν) για να αποσπάσουμε την προσοχή του άλλου. Σχεδόν αδιάφορο για τους πολλούς το αν αυτή η προσοχή που θα αποσπάσεις είναι θετική ή αρνητική. 

 

Εμένα δεν με ενδιαφέρει, όπως κάποιος είπε ήδη σωστά όλα αυτά είναι εργαλεία. Η χρήση αυτών έχει σημασία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε slick που θες να καταλήξεις. Αν θες like, να σου κάνω, δεν τρέχει. Δεν λεω εγώ οτι ειναι αρρώστια, αλλα επιστήμονες ψυχολόγοι κλπ. Ποιος ειμαι εγω να τους αμφισβητήσω ?

Εργαλεία ειναι όπως αναφέρθηκε, απλά ο καθένας τα χρησιμοποιεί προς όφελος του ναρκισσισμού του.

Παρεμπιπτόντως ο TS δεν έχει δώσει σημεία ζωής. Όποτε άδικα το συνεχίζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε slick που θες να καταλήξεις. Αν θες like, να σου κάνω, δεν τρέχει. Δεν λεω εγώ οτι ειναι αρρώστια, αλλα επιστήμονες ψυχολόγοι κλπ. Ποιος ειμαι εγω να τους αμφισβητήσω ?

Εργαλεία ειναι όπως αναφέρθηκε, απλά ο καθένας τα χρησιμοποιεί προς όφελος του ναρκισσισμού του.

 

Μία ερώτηση σου έκανα... Όπως σου έγραψα, αν σε ενοχλεί τόσο δε χρειάζεται να απαντήσεις. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση ήταν:

 

"Το να γράφει κανείς σε φόρουμ με την ελπίδα να συμφωνήσουν οι άλλοι μαζί του και να νιώσει αρεστός είναι αρρώστια;"

 

Και να προσθέσω και αυτό που έγραψες πριν "Εργαλεία ειναι όπως αναφέρθηκε, απλά ο καθένας τα χρησιμοποιεί προς όφελος του ναρκισσισμού του." 

 

Άρα όλοι έχουμε πρόβλημα η υπάρχει και περιθώριο υγιής χρήσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση ήταν:

 

"Το να γράφει κανείς σε φόρουμ με την ελπίδα να συμφωνήσουν οι άλλοι μαζί του και να νιώσει αρεστός είναι αρρώστια;"

 

Και να προσθέσω και αυτό που έγραψες πριν "Εργαλεία ειναι όπως αναφέρθηκε, απλά ο καθένας τα χρησιμοποιεί προς όφελος του ναρκισσισμού του." 

 

Άρα όλοι έχουμε πρόβλημα η υπάρχει και περιθώριο υγιής χρήσης;

Σοβαρα τωρα εφτιαξες λογαριασμο για να μας πεις οτι τα forum ειναι και αυτα αρρωστια?? :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα οχι όλοι. Αναλόγως την χρήση που κάνει ο καθένας και τους λόγους. Αν φτάσει σε σημείο ψύχωσης και εξάρτησης, τότε ειναι πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...