Προς το περιεχόμενο

Προσφορά SSD OCZ TRION 240GB 69.90euro.480GB 149,9 euro 960GB 299 euro από Πλαίσιο


maroulisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελεγα να τον παρω για το λαπτοπ αλλα διαβαζω τα χειροτερα, δεν αξιζει ενα 20€ παραπανω για κατι καλυτερο? (για 240 μιλαω)

 

Αν σου περισσεύει το 20αρικο αξίζει να πας σε Samsung Evo 850 (250gb) ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρόβλημα βγάζει δηλαδή;

 

Σχεδόν όλες οι αρνητικές αξιολογήσεις αναφέρουν ότι ο δίσκος τα κακαρώνει σε 1 με 2 μήνες εντελώς και δεν τον βλέπει κανένα μηχάνημα.

 

Δεν βρίσκω σχεδόν καμία αναφορά σε παράπονα για τις επιδόσεις, ίσα, ίσα όλοι εκθειάζουν την ταχυτητά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να σου πει κανείς τι θα κάνεις με τα λεφτά σου.

 

Στην εποχή που ζούμε, είτε Hyundai πάρεις, είτε Mercedes, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποιο θα σου βγάλει βλάβη. 

 

Διαβάζω ότι με update firmware πολλά από τα προβλήματα εξαλείφονται πάντως και υπάρχει και σχετική απάντηση από την OCZ σε σχόλιο χρήστη στο Amazon που αναφέρει πεθαμένο δίσκο.

 

 

 

 

 

Hello Matthew,

I am sorry you are experiencing issues with your Trion100 SSD.
We released a firmware update on September 23 that may resolve the issue you are seeing.
Our SSD Guru software will update the drives to the current firmware and notify you of future updates when they become available.
You can download SSD Guru here: http://ocz.com/consumer/download
Select Trion 100 from the drop down menu.
There is a user's guide for SSD Guru as well: http://ocz.com/consumer/download/ssd-guru/SSDGuruInstallUserGuide.pdf

If you have any questions regarding OCZ products you can email our support staff directly at: [email protected]
Use our support portal for priority replacement through our ShieldPlus warranty: https://support.ocz.com

I apologize for this inconvenience.
Thank you.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Samsung είχα διαβάσει έχει πρόβλημα σοβαρό. Για δείτε το ξανά.

 

Ο 840 evo και μόνο είχε θέμα.  

Που παληκαρι μου το ειδες οτι δεν ειναι αξιοπιστος? Οτι μπορει να κολλησει οταν γραφεις 50GB για κανενα δευτερολεπτο? Ενταξει αν ασχολεισαι επαγγελματικα με επεξεργασια βιντεο δες κατι αλλο. Για ολες τι αλλες περιπτωσεις ειναι πολυ αξιολογος ο δισκος.

 

Πρώτη σελίδα δες στα review από το newegg και στο google γενικά μια αναζήτηση.. σε 2 που είδα δεν τους δούλευε εξαρχής.

 

Πάτα να δεις αυτές τις 10 αξιολογήσεις με το ένα αστέρι/κυκλάκι (10 για τον 120αρη, 16 για τον

240αρη... όταν το 50% των αγοραστών και στον 120 και στον 240 σου βάζει 1/5 κάτι σημάινει):

 

post-182562-0-18184600-1448623809_thumb.png

 

 

ΥΓ: Το ''παλικάρι μου που το είδες'' κλπ δεν μου άρεσαν.. (ψιλοειρωνικά..) αλλά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτα να δεις αυτές τις 10 αξιολογήσεις με το ένα αστέρι/κυκλάκι (10 για τον 120αρη, 16 για τον

240αρη... όταν το 50% των αγοραστών και στον 120 και στον 240 σου βάζει 1/5 κάτι σημάινει):

Το να δεις απλά το αστέρι ή μία κριτική με μία πρόταση δεν λένε και πολλά. Πολλοί με το που θα πάρουν έναν ssd και τρέξουν ένα απλό benchmark και δουν 500MB/sec πάνε και βάζουν 5 αστέρια και λένε "πωω ο δίσκος πετάει αγοράστε τον άφοβα". Αντίστοιχα μερικοί με το πρώτο πρόβλημα (πχ έχουν χαμηλές επιδόσεις επειδή δεν έχουν ahci) πάνε και βάζουν 1 αστέρι και βρίζουν ενώ αν είχαν ασχοληθεί και είχαν ψάξει λίγο θα το είχανε λύσει.

 

Στην παρούσα περίπτωση βέβαια πολλές από τις αρνητικές κριτικές είναι λόγω bricking οπότε δεν είναι αυτό που περιγράφω αλλά το λέω γενικά.

 

Το κακό με τον συγκεκριμένο δίσκο (εκτός από τις χαμηλές επιδόσεις) είναι ότι είναι TLC με 19άρες μνήμες δηλαδή η τεχνολογία του δεν είναι και τόσο αξιόπιστη. Αν κάποιος θέλει να πάρει τον 240άρη για να αναστήσει κάποιο λαπτοπ στο οποίο δεν τον καίνε και τόσο τα δεδομένα, τότε οκ. Αν όμως μιλάμε για το κύριο σύστημα κάποιου τότε καλύτερα να δώσει λίγα χρήματα παραπάνω και να πάει σε κάτι πιο αξιόπιστο (φυσικά στο βαθμό που μπορούμε να μιλάμε για αξιοπιστία).

 

Από όσο πρόσεξα, οι 850 evo και οι sandisk έχουν μπει 3 φορές συνεχόμενα σε προσφορά μέσα σε λιγότερο από μήνα και όσο έρχονται τα χριστούγεννα, τόσο θα έρχονται και νέες προσφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@imitheos

 

Ναι, γιαυτό τις έβαλά, γιατί μέσα σε αυτές τις αξιολογήσεις υπάρχουν και τα παρακάτω (βάζω μερικά):

 

post-182562-0-88226500-1448625532_thumb.png

 

Μα ''που είδες παλικάρι μου ότι δεν είναι αξιόπιστος''?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πω για τελευταία φορά.

 

Κάποιος που θέλει απλά να βάλει Windows (εγώ προσωπικά θα κρατήσω λειτουργικό και στον μηχανικό για παν ενδεχόμενο και επειδή γουστάρω dual boot καταστάσεις) για να φορτώνουν τα πάντα πιο γρήγορα και να καρφώσει και κανένα παιχνιδάκι πάνω, είναι καλή επιλογή. Αν του σκάσει, δεν κινδυνεύει να χάσει αναντικατάστατα δεδομένα όπως στον μηχανικό δίσκο.

 

Σε αυτή τη τιμή και με Capital controls εν ισχύ, αυτός ο δίσκος για εμένα προσωπικά είναι μονόδρομος. Όποιος μπορεί, φέρνει στα ίδια λεφτά τον Sandisk του άλλου νήματος. Βέβαια σε εκείνη την περίπτωση η διαδικασία αντικατάστασης, σε περίπτωση που σκάσει είναι πιο περίπλοκη, αλλά εντάξει, δεν θα κάνει και ταξίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σε μηχάνημα i3 να τον πάρω η όχι ; μην κάνετε άδικα ανάλυση.

Όχι να μην τον πάρεις.

 

Σου φαίνεται χρήσιμο αυτό χωρίς καθόλου "ανάλυση" ? Πώς ξέρεις ότι δεν το λέω επειδή έχω εμπάθεια με τους ocz ή επειδή επίτηδες θέλω να σου δώσω λάθος βοήθεια και να αγοράσεις κάτι σκάρτο ή αν απλά σχημάτισα λάθος εντύπωση για τον δίσκο και κάνω λάθος ?

 

Οι αναλύσεις γίνονται ώστε να μην βασιστείς στην άποψη κανενός αλλά να μπορέσεις να σχηματίσεις δική σου άποψη και να αποφασίσεις αν κάνει για το δικό σου σενάριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...