Προς το περιεχόμενο

service στο αυτοκίνητο


_chris_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μέχρι τώρα έκανα το καθιερωμένο service στο αυτοκίνητο κάθε 15,000, σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

έβγαινε περίπου στους 9-10 μήνες.

 

λόγω μηχανής όμως, τα 15,000 χμ βλέπω να συμπληρώνονται σε 15-16 μήνες.

 

ο κατασκευαστής προτείνει service ανα 15,000χμ ή κάθε χρόνο, ότι έρθει πρώτο.

τόσο καιρό πήγαινα με βάση τα χιλιόμετρα αφού τα συμπλήρωνα σε λιγότερο από χρόνο.

 

τώρα τι να κάνω; να το γυρίσω με βάση το χρόνο;

 

δηλαδή είχα κάνει service τον μάρτιο του 2014 και τον μάρτιο του 2015 δε θα συμπληρωθούν τα 15,000. μάλλον βλέπω να συμπληρώνονται προς ιούνιο.

 

να αφήσω το service για ιούνιο; ή να το κάνω το μάρτιο κι ας έχω κάνει λιγότερα χιλιόμετρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15.000 λέει ο κατασκευαστής (VW).

λάδι 5W30 παίρνει, mobil1 ή castrol edge βάζω.

δε ξέρω πολλά από αυτοκίνητα αλλά αυτή τη μανία που έχουν πολλοί σχετικά με τα λάδια να κάνουν τις αλλαγές πολύ νωρίτερα τη βασίζουν κάπου ή είναι απλά ψυχολογικό;

 

θέλαμε να πάμε κάπου μ ένα φίλο μου παλιά και δεν έπαιρνε το αυτοκίνητο του γιατί είχε κάνει κοντά στα 10-15.000 και ήταν να πάει σύντομα για αλλαγή λαδιών.

απλά αν το χρησιμοποιούσε αντί να πάει για αλλαγή στα 15,000 θα έβγαιναν 15,050 περίπου

δηλαδή έλεος. λες και ακριβώς στα 15 πεθαίνει το αμάξι.

 

εκτός εγγύησης είμαι και οδηγώ πολύ χαλαρά, εκτός πόλης κιόλας. δε ζορίζεται καθόλου το αμάξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα λάδια τα αλλάζω στα 10.000 χιλιόμετρα πάντως

τόσο λέει ο κατασκευαστής;

σε πόσο χρόνο τα κάνεις όμως αυτά τα χιλιόμετρα;

 

το θέμα μου δεν είναι καθε πότε τα αλλάζουμε.

αλλά τι γίνεται αν δε κάνουμε πολλά χιλιόμετρα και τα χιλιόμετρα "αλλαγής" συμπληρώνονται πχ σε 16 μήνες.

 

όλοι προτείνουν αλλαγή στο χρόνο ασχέτως χιλιομέτρων διότι το λάδι χάνει τις ιδιότητες του.

καλά αν ρωτήσω μηχανικό είναι ικανός να μου πει αλλαγή κάθε μήνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσο λέει ο κατασκευαστής;

σε πόσο χρόνο τα κάνεις όμως αυτά τα χιλιόμετρα;

 

το θέμα μου δεν είναι καθε πότε τα αλλάζουμε.

αλλά τι γίνεται αν δε κάνουμε πολλά χιλιόμετρα και τα χιλιόμετρα "αλλαγής" συμπληρώνονται πχ σε 16 μήνες.

 

όλοι προτείνουν αλλαγή στο χρόνο ασχέτως χιλιομέτρων διότι το λάδι χάνει τις ιδιότητες του.

καλά αν ρωτήσω μηχανικό είναι ικανός να μου πει αλλαγή κάθε μήνα

εγω τα κανω σε λιγοτερο απο χρονο ο κατασκευαστης λεει 15000 ή χρονο γιατι χανονται οι ιδιοτητες του λαδιου!αλλαξετα πανω στο χρονο τωρα συν πλην ενας μηνας δεν θα εχεις θεμα αλλα καλο θα ηταν κατα την γνωμη μου οχι παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσο λέει ο κατασκευαστής;

σε πόσο χρόνο τα κάνεις όμως αυτά τα χιλιόμετρα;

 

το θέμα μου δεν είναι καθε πότε τα αλλάζουμε.

αλλά τι γίνεται αν δε κάνουμε πολλά χιλιόμετρα και τα χιλιόμετρα "αλλαγής" συμπληρώνονται πχ σε 16 μήνες.

 

όλοι προτείνουν αλλαγή στο χρόνο ασχέτως χιλιομέτρων διότι το λάδι χάνει τις ιδιότητες του.

καλά αν ρωτήσω μηχανικό είναι ικανός να μου πει αλλαγή κάθε μήνα

Στα 10 χιλιάδες ή στο χρόνο τα αλλάζω. Μηχανικός που εμπιστεύομαι μου είπε ότι είναι οκ έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης zio10 είπε:
Εγώ τα λάδια τα αλλάζω στα 10.000 χιλιόμετρα πάντως
τόσο λέει ο κατασκευαστής;
σε πόσο χρόνο τα κάνεις όμως αυτά τα χιλιόμετρα;
 
το θέμα μου δεν είναι καθε πότε τα αλλάζουμε.
αλλά τι γίνεται αν δε κάνουμε πολλά χιλιόμετρα και τα χιλιόμετρα "αλλαγής" συμπληρώνονται πχ σε 16 μήνες.
 
όλοι προτείνουν αλλαγή στο χρόνο ασχέτως χιλιομέτρων διότι το λάδι χάνει τις ιδιότητες του.
καλά αν ρωτήσω μηχανικό είναι ικανός να μου πει αλλαγή κάθε μήνα

Οπως το ειπες.Η με τα χιλιομετρα η στον χρονο.
Η αλλαγη λαδιων εξαρταται απο το τι λαδι βαζεις.ΟΛΑ (και αντοχη σε πολλα χιλιομετρα και καλη λιπανση) ΔΕΝ μπορεις να τα εχεις.
Η θα εχεις αντοχη σε πολλα χιλιομετρα αρα πολλα καθαριστικα μεσα στο λαδι κτλ και οχι τοσο τελεια λιπανση Ή θα εχεις τελεια λιπανση χωρις σχεδον καθολου καθαριστικα αλλα πεταμα στα 5-7000...
Φυσικα υπαρχουν και οι μεσαιες λυσεις που ειναι ντεμι.Λιγο απο το καθε ενα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε απ ότι φαίνεται θα δω πόσα χιλιόμετρα θα κάνω και θα πράξω αναλόγως, 

αν είναι για 2-3 μήνες το αφήνω έτσι και κάνω την αλλαγή στους 14-15. κάπου εκεί, ίσως και λιγότερο

 

πάω χαλαρά κιόλας, δε νομίζω να έχω πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε απ ότι φαίνεται θα δω πόσα χιλιόμετρα θα κάνω και θα πράξω αναλόγως, 
αν είναι για 2-3 μήνες το αφήνω έτσι και κάνω την αλλαγή στους 14-15. κάπου εκεί, ίσως και λιγότερο
 
πάω χαλαρά κιόλας, δε νομίζω να έχω πρόβλημα

Κοιτα.Και 3 χρονια να τα αφησεις και 40000 χιλιομετρα αν εχει λαδι μεσα το μοτερ και δεν ειναι καποιο μοτερ υψηλων προδιαγραφων , αμεσα δεν θα παθει κανενα προβλημα.Εαν λυσεις ομως και δεις τετοιο μοτερ πως ειναι μεσα θα καταλαβεις....
Και ολη αυτη η μουργα συσωρευεται με τον καιρο σε σωληνακια και εξαρτηματα...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε 6 μηνες νομιζω ειναι καλα να αλλαζεις λαδια αν το κουνας καθημερινα οπως εγω.

Τα 15.000 σας στα λενε για να βγαζει προβληματα ειναι ΤΡΙΚ τον μηχανικων.

πανω απο 7.000 τα λαδια γινονται νερο εκτος αν βαλεις λαδια ακριβα. Μιλαμε για λαδι 25-35 ευρω. Αλλα οπως και να εχει καλυτερα να βαζεις φρεσκο λαδι σε καινουριο αυτοκινητο,κερδος θα εχεις και μονο !

και προσοχη εχω Γερμανικο αυτοκινητο και δεν μου εβγαλε ουτε μισο προβλημα ΠΟΤΕ! 4,5 χρονια δουλευει ρολοι,για εμενα 3 πραγματα θελουν αλλαγη στην ωρα τους...Λαδια,φιλτρα και μπουζι ! Αν τα αλλαζεις συχνα ...( αυτο κανει ο πατερας μου σε Toyota 30 ετων) δεν θα εχει ποτε μηχανικο προβλημα ΠΟΤΕ! Αλλαξτε τουλαχιστον λαδια αν δεν μπορειτε και τα 3 ταυτοχρονα!


τόσο λέει ο κατασκευαστής;

σε πόσο χρόνο τα κάνεις όμως αυτά τα χιλιόμετρα;

 

το θέμα μου δεν είναι καθε πότε τα αλλάζουμε.

αλλά τι γίνεται αν δε κάνουμε πολλά χιλιόμετρα και τα χιλιόμετρα "αλλαγής" συμπληρώνονται πχ σε 16 μήνες.

 

όλοι προτείνουν αλλαγή στο χρόνο ασχέτως χιλιομέτρων διότι το λάδι χάνει τις ιδιότητες του.

καλά αν ρωτήσω μηχανικό είναι ικανός να μου πει αλλαγή κάθε μήνα

Σωστο το λαδι χανει τις ιδιοτητες με τον καιρο γιαυτο λενε καθε χρονο αλλα ειναι πολλα τα 15 χιλιαρικα για εμενα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το αυτοκίνητο το χρησιμοποιείς αρκετά συχνά στην καθημερινότητά σου (15.000 χιλιόμετρα για 9-10 μήνες είναι μεγάλη χρήση) καλό θα ήταν να αλλάζεις τα λάδια σου κάθε 10.000 - 12.000 χιλιόμετρα. Μόνο καλό θα κάνεις στον κινητήρα σου. Το λάδι για το κινητήρα είναι το Α και το Ω.

 

Δεν ξέρω τι αυτοκίνητο έχεις αλλά το κόστος είναι αρκετά μικρό. Μπορείς να πηγαίνεις να παίρνεις τα λαδάκια σου μόνος σου και να πηγαίνεις στο μηχανικό σου να σου τα αλλάζει. Και εγώ τα 5W30 της castrol edge βάζω και παίρνω το λίτρο 8,50 ευρώ.

 

Αααα εννοείται με την αλλαγή λαδιών, αλλάζουμε και το φίλτρο.

 

Φιλικά,

Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...