Προς το περιεχόμενο

Επίσημα στην Ελληνική αγορά το Meizu MX5 με τιμή €429


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον περασμένο Ιούνιο, η Meizu παρουσίασε την ναυαρχίδα της με την ονομασία MX5, η οποία μεταξύ άλλων διαθέτει μεταλλική κατασκευή, οθόνη AMOLED Full HD και οκταπύρηνο SoC, MediaTek Helio X10. Τώρα, μαθαίνουμε ότι ήρθε επίσημα στην Ελλάδα και στα καταστήματα MediaMarkt και Public με τιμή €429 από την TCCM, τον αποκλειστικό εισαγωγέα της Meizu στην Ευρωπαϊκή αγορά.

Η συσκευή διαθέτει αλουμινένιο περίβλημα, με όμορφη σχεδίαση και ιδιαίτερα λεπτό προφίλ (μόλις 7,6 χιλιοστά) εξοπλίζεται με αισθητήρα ανάγνωσης δαχτυλικών αποτυπωμάτων M-Touch 2.0, που καθιστά ιδιαίτερα απλή και ασφαλή υπόθεση το ξεκλείδωμα της συσκευής. Επίσης πρόκειται για Dual SIM (Dual Nano SIM, dual Stand-by) συσκευή.

 

Το MX5 διαθέτει οθόνη 5,5 ιντσών τεχνολογίας AMOLED ανάλυσης 1080 x 1920 pixels (406ppi) που προστατεύεται από Gorilla Glass 3 και βασίζεται στο SoC (system-on-chip) της MediaTek, Helios X10 που ενσωματώνει οκταπύρηνο 64-bit επεξεργαστή 2,2GHz (Cortex-A53) και την GPU PowerVR G6200 και συνοδεύεται από 3GB RAM. Ο αποθηκευτικός χώρος προσφέρει χωρητικότητα 16GB.

 

Η συσκευή διαθέτει εμπρόσθια κάμερα 5,0 Megapixels και κύρια κάμερα που βασίζεται στον αισθητήρα της Sony, IMX220, ανάλυσης 20,7 Megapixels, και η οποία συνοδεύεται από laser autofocus και από dual-tone LED flash ενώ υποστηρίζει λήψη video ανάλυσης 4Κ.

 

Η μπαταρία του Meizu MX5 έχει χωρητικότητα 3150mAh και χάρη στην τεχνολογία ταχείας φόρτισης mCharge, μπορεί να “γεμίσει” στο 60% μέσα σε 40 λεπτά περίπου και στο 25% μέσα σε 10 λεπτά. Υποστηρίζονται επίσης οι τεχνολογίες WiFi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, GPS, 4G LTE, WiFi direct και WiFi hotspot.

 

Το λειτουργικό σύστημα είναι το Android 5.0 Lollipop, πάνω από το οποίο βρίσκεται το UI της Κινέζικης εταιρείας, Flyme 4.5 OS.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αυτό, το να βγαίνει που θα σκεφτεί ο καθένας, να πλημμυρίζουμε από νέες εταιρείες και να έχουν στο θεό τις τιμές... 

 

Μαλ@κία δεν το λες το κινητό. επίσης μάλλον θα εννοείς για τα mediamarkt και τα Public για τις "νέες εταιρίες" και για το κόστος που πουλάνε, γιατί ή Meizu κάθε άλλο παρά ακριβό κοστολόγιο έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλ@κία δεν το λες το κινητό. επίσης μάλλον θα εννοείς για τα mediamarkt και τα Public για τις "νέες εταιρίες" και για το κόστος που πουλάνε, γιατί ή Meizu κάθε άλλο παρά ακριβό κοστολόγιο έχει.

Τώρα εσύ τι ψάχνεις ακριβώς να βρεις;

Πρώτα απ`όλα που κολλάνε τα public και τα mediamarkt; Έχει βγάλει κάποια απ`αυτές τις εταιρείες συσκευή ( εκτός από το Πλαίσιο );

 

Και επειδή το πας στο τελικό στάδιο της αγοράς - πώλησης... σκέψου λίγο τους μεσάζοντες των καταστημάτων (πληρώνεις ακόμα και το διαφημιστικό μηνιαίο περιοδικό), τι μεσάζοντα έχει ένα σκρουτζομάγαζο εκτός από την κούριερ;

 

Δεν το συζητάω άλλο, και μόνο που ξέφυγες απ`το θέμα, κλείνοντας, ναι, είναι μαλακία και από specs και από τιμή. Τώρα εάν εσύ το θεωρείς αξιόλογο, καλή αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εσύ τι ψάχνεις ακριβώς να βρεις;

Πρώτα απ`όλα που κολλάνε τα public και τα mediamarkt; Έχει βγάλει κάποια απ`αυτές τις εταιρείες συσκευή ( εκτός από το Πλαίσιο );

 

Και επειδή το πας στο τελικό στάδιο της αγοράς - πώλησης... σκέψου λίγο τους μεσάζοντες των καταστημάτων (πληρώνεις ακόμα και το διαφημιστικό μηνιαίο περιοδικό), τι μεσάζοντα έχει ένα σκρουτζομάγαζο εκτός από την κούριερ;

 

Δεν το συζητάω άλλο, και μόνο που ξέφυγες απ`το θέμα, κλείνοντας, ναι, είναι μαλακία και από specs και από τιμή. Τώρα εάν εσύ το θεωρείς αξιόλογο, καλή αγορά!

Εχεις πιασει ποτε στα χερια σου την συγκεκρημενη συσκευη για να την κρίνεις; Εσυ τι εχεις; iPhone; Πρεπει να εισαι τελειως ασχετος. Το συγκεκρημενο κινητο οπως και το προηγουμενο ειναι φοβερα και βαζει κατω πολυ πιο ακριβα κινητα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις πιασει ποτε στα χερια σου την συγκεκρημενη συσκευη για να την κρίνεις; Εσυ τι εχεις; iPhone; Πρεπει να εισαι τελειως ασχετος. Το συγκεκρημενο κινητο οπως και το προηγουμενο ειναι φοβερα και βαζει κατω πολυ πιο ακριβα κινητα.

Ούτε iphone έχω ( τσέκαρε τα μηνύματα μου να δεις άποψη που έχω ). Δεν έπιασα την συγκεκριμένη άλλα έπιασα την προηγούμενη και δεν μου άφησε καμία εντύπωση. Σαφώς και θα μπορούσε να βάλει κάτω πιο ακριβά τηλέφωνα άλλα και πάλι δεν κατάλαβα τι ακριβώς ψάχνεις να βρεις. Εδώ κρίνουμε τη συσκευή, εγώ άνθρωπε μου δεν έκανα κάποια σύγκριση...

 

Τέλος φάνηκε η δική σου ασχετοσύνη όταν ανέφερες τα public και τα mediamarkt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο κινητο αλλα η προτεινομενη τιμη ειναι ακρως ...απαγορευτικη!
Δλδ ειμαστε χαζοι κ αμα το θελησουμε, δεν το παιρνουμε απο gearbest/bangood κ ολα τα σχετικα?
καλυτερα 1 μηνα αναμονη παρα 200+ για το ετσι θελω των αλυσιδων imo.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε iphone έχω ( τσέκαρε τα μηνύματα μου να δεις άποψη που έχω ). Δεν έπιασα την συγκεκριμένη άλλα έπιασα την προηγούμενη και δεν μου άφησε καμία εντύπωση. Σαφώς και θα μπορούσε να βάλει κάτω πιο ακριβά τηλέφωνα άλλα και πάλι δεν κατάλαβα τι ακριβώς ψάχνεις να βρεις. Εδώ κρίνουμε τη συσκευή, εγώ άνθρωπε μου δεν έκανα κάποια σύγκριση...

 

Τέλος φάνηκε η δική σου ασχετοσύνη όταν ανέφερες τα public και τα mediamarkt.

 

Καταρχάς δεν ξέρεις ούτε σε ποιον απαντάς, τα έχεις κάνει λίγο σαλάτα (καλοπροαίρετα πάντα). Αναφέρθηκες στο σχόλιο σου

Αυτό, το να βγαίνει που θα σκεφτεί ο καθένας, να πλημμυρίζουμε από νέες εταιρείες και να έχουν στο θεό τις τιμές... 

 

και όπως αναφέρθηκε και στο 1ο σχόλιο η τιμή από έξω είναι 256€, οπότε αναφέρθηκα στο κομμάτι που λες για τις τιμές και είπα ότι μάλλον θα εννοείς την τιμή που την κοστολογούν εδώ και όχι το πόσο την κοστολογεί την συγκεκριμένη συσκευή η meizu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κινητό αλλά μόνο και μόνο τα 16GB (χωρίς επέκταση) το καθιστούν απαγορευτικό για εμένα.

Ένα βίντεο να τραβήξεις για αρκετά λεπτά, 1-2 GB μουσική να έχεις μέσα, καμία 30αριά εφαρμογές... τέλος ο χώρος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω, είναι πολύ κακό για μια τέτοια ωραία συσκευή να μην έχει sd υποδοχή, ή έστω ενσωματωμένη μνήμη πάνω από 32gb.

 

Διορθώνω! Υπάρχει 32gb έκδοση στα 293€ (αλλά και πάλι ή απουσία sd προσωπικά με χαλάει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...