Προς το περιεχόμενο

Η Adobe επιτέλους σκοτώνει την ονομασία Flash. Έρχεται το Adobe Animate


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είχε υποσχεθεί στα Adobe MAX και IBC 2015, η Adobe ανακοίνωσε πρόσφατα αναβαθμίσεις για πολλές εφαρμογές της σουίτας Creative Cloud, όπως τα Photoshop CC, Lightroom CC, Illustrator CC, InDesign CC, Premiere Pro CC, After Effects CC κ.ά.

Παράλληλα, ανακοίνωσε και τα σχέδια της για το rebranding του λογισμικού Flash Professional CC, αφού σκοπεύει να απομακρυνθεί από το Flash, για να αγκαλιάσει το HTML5.

 

Σε σχετική ανάρτηση στην ιστοσελίδα της, η Adobe εξηγεί ότι περισσότερο από το ένα τρίτο του περιεχόμενου που δημιουργείται στο Flash Pro CC, χρησιμοποιεί HTML, και αυτό οδήγησε την εταιρεία στο να μετονομάσει το λογισμικό της, “για να αντιπροσωπεύει με ακρίβεια την θέση του ως το κορυφαίο εργαλείο animation για το web και παραπέρα”. Από ότι φαίνεται λοιπόν, ο Steve Jobs είχε δίκιο, όταν έγραψε ότι το Flash δεν είχε καμία ελπίδα να κερδίσει την μάχη με το HTML5, στην εποχή της φορητότητας (και των PCs).

 

Παράλληλα με την αλλαγή του ονόματος του Flash Professional CC σε Adobe Animate CC και την δέσμευση της στο HTML5, η Adobe ανακοίνωσε ότι το εργαλείο της θα συνεχίσει να υποστηρίζει τα formats Flash (SWF) και Air, και πως εργάζεται ήδη πάνω στον Flash Player 12. Το Adobe Animate CC app θα είναι διαθέσιμο από τον Ιανουάριο, ενώ διαθέσιμες θα είναι και οι προηγούμενες εκδόσεις του Flash Professional CC.

 

 

Link.png Site: Macrumors
Link.png Site: Gizmodo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εγω πιστευω οτι η apple παλι θα περιορισει στα iphone λειτουργιες που θα εχει σχεση με το adobe, μονο στα android πιστευω θα εχουμε full browser 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://itunes.apple.com/us/app/dumb-ways-to-die-2-the-games/id929346489?mt=8

από τα πιο γνωστά games σε AIR δουλεμένο σε Flash Pro cc. Περισσότερα από 200k apps γραμμένα σε AS3 για itunes. 

Ποιος είπε ότι ενδιαφέρει οποιονδήποτε το flash support σε browser? Αλλού είναι το ζουμί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ελεγε μονο ο Στηβης, ολοι το λεγαμε. Θα ηθελα ξαφνικο θανατο αυτης της μαστιγας του ιντερνετ, αρκετα αντεξαμε με αυτο το bugware. Οχι αλλο update 20 φορες τον μηνα.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ελεγε μονο ο Στηβης, ολοι το λεγαμε. Θα ηθελα ξαφνικο θανατο αυτης της μαστιγας του ιντερνετ, αρκετα αντεξαμε με αυτο το bugware. Οχι αλλο update 20 φορες τον μηνα.

 

Τουλάχιστον αυτός απο το 2001 είχε βρει τι θα αντικαταστησει το flash  και το έλεγε με ανεση και γνωση. Εγώ αν πω οτι flash εχει προβλημα χωρίς να έχω εναλλακτική λυση ,δεν θα ειμαι παρα ένας γκρινιάρης....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mικρός μου είχε κακοφανεί που εξαγοράστηκε η Macromedia από την Adobe. Φανατικός του Macromedia director και flash. 

Η adobe σκότωσε το flash και το html 5 του έδωσε την χαριστική βολή. 

Θα επιβίωση λίγο ακόμη λόγω του flash video και των διαφημίσεων που επιβάλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό εργαλείο και όχι μόνο για web. Το χρησιμοποιώ απο εποχής macromedia. Το νέο φαίνεται πολλά υποσχόμενο. Ελπίζω να συνεχίσουν την υποστήριξη σε AC fms κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα το ονομα αλλαζει.Εφοσον ερθει στο android δεν εχω κανενα θεμα.Πολλες σελιδες υποστηριζουν flash οποτε μονο καλο ειναι οτι θα συνεχιστει.Το HTML εχει δρομο ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...