Προς το περιεχόμενο

[laptop] 14'' HP 14-r208nv και HP 14-r206nv 199€@germanos.gr


gr234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειμαι ασχετος απο λαπτοπ h ram του αναβαθμιζεται? ssd καπου διαβασα οτι παιρνει οποτε μια χαρα!!

http://support.hp.com/ie-en/document/c00820047

 

http://h30434.www3.hp.com/t5/Hardware-Upgrades-Replacements/HP-14-Ram-Upgrade/td-p/4741534

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο αργο κι απο το θανατο ειναι αυτο...

 

βεβαια για 2 κατοσταρικα ειναι το απολυτως φθηνοτερο 14αρι λαπτοπ οποτε ναι, ειναι προσφορα..

 

Εχουμε ενα αντιστοιχο στη δουλεια (2πυρηνο celeron 2gb ram) και ειναι μαρτυριο. Ευτυχως η γραμματεας κανει μονο word pdf και ελαχιστο internet και δεν καταλαβαινει οτι σερνεται το μηχανημα...

 

Η αποψη μου ειναι πως το συγκεκριμενο ουτε με ssd σωζεται. Ο επεξεργαστης ειναι το προβλημα, αποδιδει οσο οι τελευταιας γενιας pentium d.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι ασχετος απο λαπτοπ h ram του αναβαθμιζεται? ssd καπου διαβασα οτι παιρνει οποτε μια χαρα!!

 

η μέγιστη ram είναι 8gb. υπάρχει μία υποδοχή μνήμης.

ssd μπαίνει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αξίζει να το πάρω για βασική χρηση, ίντερνετ, κατέβασμα, κανένα παιδικό παιχνιδακι κλπ?

κι εγω αυτο εχο απορια η καλυτερα να παω σε αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής θεωρείται αργός. Αυτό όμως δεν σημαίνει δεν γίνεται δουλειά. 

 

Το κυρίως πρόβλημα είναι το bloatware των εταιριών (κάτι για κάμερες τάχα κάτι για security, βαριά trial antivirus) όποιος το πάρει θα πρέπει να βγάλει ΟΛΟ του bloatware και πάλι οι επιδώσεις μπορεί να μην είναι ικανοποιητικές. Θα πρότεινα καθαρή εγκατάσταση 10αριών με το δικαίωμα που δίνει η MS (με το κλειδί που έχει από κάτω) αντί για "αναβάθμιση" πάνω από τα 8.1. Να μην μίνει τίποτα από την HP και να μπουταρει νέτο (καθαρό) 10άρι. Για antivirus ή το defender (το ενσωματωμένο των win) ή κανα AVAST/AVIRA το πολύ στην βασική τους free εγκατάσταση.

 

Τότε θα τρώγεται και θα πάει καλουτσιακα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Celeron N2840 περιπου ~ αντιστοιχει σε 1.6GHz Core2Duo  :shifty:

Το οποίο όμως θα πεί ότι "πηγαίνει". Έχω τέτοιο μηχανάκι (core2duo 1.7mhz) από το 2007 (vista τότε). Του έχω βάλει 7άρια, μετά 10άρια και ΝΑΙ πηγαίνει μια χαρά!! Καθαρή εγκατάσταση 10-αριών και είναι άψογο για (λογικό) ιντερνετ και office use. Ακόμα και παλιό photoshop λειτουργώ εξαιρετικά. Βέβαια με αναβαθμισμένο πλην συμβατικό δίσκο (2ΤΒ).

 

Η λέξη κλειδί είναι "καθαρή εγκατάσταση". Έχω "φτιάξει" γνωστών μου τέτοια μηχανάκια Ν2840 και ΝΑΙ σέρνονταν (καμία σχέση με το δικό μου core2duo). Το ένα ειδικά (lenovo που θα πει ΤΟ bloatware) δεν πήγαινε μία. Έβγαζα, έβγαζα bloatware, σταμάταγα services και δεν έφτιαχνε! Βελτιώθηκε αλλά ποτέ δεν έφτιαξε. Το core2duo μου ασφαλώς είναι βολίδα μπροστά σε "φτιαγμένο" lenovo με Ν2840, αλλά πιστεύω ότι επειδή οι επεξεργαστές είναι "ανάλογοι" ότι και ο Ν2840 με format και "καθαρή" εγκατάσταση θα πάει "καλούτσικα".

Ομως όπως είπα "καλούτσικα" σήμερα!. Ωστόσο αν είναι κάποιος να το πάρει για βάθος τετραετίας εκεί πρέπει να το σκεφτεί. Και άμα δεν "το έχει" με καθαρές εγκαταστάσεις (δεν ξέρει να κάνει φορματ) ο πιθανός ιδιοκτήτης του καλυτερα να ΜΗΝ το πάρει. Θα βλαστημάει άδικα.

 

You have been warned ;)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπα και πριν ο Ν2840 συγκρινεται με τους καλους pentium D και οχι με τους core duo. Ο χειροτερος core duo ειναι καλυτερος απο το Ν2840. Η δικη μου εμπειρια αυτο εχει δειξει. Παλια μηχανηματα με core duo στεκονται μια χαρα ακομα και σημερα. Καινουρια μηχανηματα με διπυρηνους celeron οπως ο n2840 με το καλημερα ειναι πολυ αργα και θα τα απεφευγα.

 

Θα το συνιστουσα μονο για λυση αναγκης, οπου οι μεγιστες απαιτησεις ειναι word excel pdf και ελαφρυ browsing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως, βγαζει τα ιδια Cinebench scores, με αυτο που εγραψα ~1.6GHz Core2Duo
:shifty:
και οσο υπερ του, μπορει να ειναι: οτι ενσωματωνει και καποιες νεοτερες τεχνολογιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως, βγαζει τα ιδια Cinebench scores, με αυτο που εγραψα ~1.6GHz Core2Duo

:shifty:

και οσο υπερ του, μπορει να ειναι: οτι ενσωματωνει και καποιες νεοτερες τεχνολογιες

Και στο cpubenchmark ανάλογοι είναι και στον ένα πυρήνα single thread (n2840, core2duo 1.73). Αλλά ισχύει ότι δείχνουν πιο αργοί οι n2840 από παλιούς core2duo (και εγώ αυτή την αίσθηση έχω).

 

Η κύρια  εξήγηση νομίζω είναι ότι συνήθως βλέπουμε τους n2840 με έτοιμα κακό-στημένα windows (με bloatware) ενώ τα παλιά core2duo τα στήνουμε εμείς με "καθαρά" windows και ελαφριές εγκαταστάσεις (βασικά χωρίς bloatware) και για αυτό μάλλον πάνε (ή φαίνονται να πάνε) καλύτερα. 

 

Πάντως το ρίσκο να μην μείνει ικανοποιημένος κάποιος από το "καινούριο" του λαπτοπακι (που μόλις το έβγαλε από το κουτί) είναι πολύ μεγάλος και είναι μεγάλο ξενέρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...