Προς το περιεχόμενο

[laptop] 14'' HP 14-r208nv και HP 14-r206nv 199€@germanos.gr


gr234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το έχω και του έχω βάλει 8GB αλλά πάλι όσοι περιμένετε ένα λάπτοπ με Intel®Celeron N2840 και με 8GB να συμπεριφέρεται σαν «φυσιολογικό» λάπτοπ θα απογοητευτείτε.

Να σημειώσω πως όπως έρχεται από μόνο του με 2GB RAM πολύ απλά... δεν μπορείς να κάνεις απολύτως ΤΙΠΟΤΑ. Πατάς ένα κουμπί, πας για καφέ και έρχεσαι μετά να δεις τι έγινε. Θέλει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 4GB RAM τουλάχιστον. 

Επίσης, δεν πρέπει να είναι συμβατό με όλες τις RAM . Π.χ με Elpida RAM δεν είναι. Του έβαλα Kingston.

Και το τελευταίο και σημαντικότερο. Η RAM δεν είναι προσβάσιμη με απλό ξεβίδωμα μικρής πόρτας στο κάτω μέρος, ούτε και ο σκληρός δίσκος. Εϊναι όλο κλειστό. Θα πρέπει να αποσυναρμολογήσετε σχεδόν όλο το λάπτοπ. Πρέπει να γίνει «βίδες». Να βγεί το πληκτρολόγιο και μετά όλες οι βίδες από κάτω. Άνοιγμα το σασί με προσοχή να μην σπάσουν τα δοντάκια. Θα χρειαστείτε εργαλεία αποσυναρμολόγησης ηλεκτρονικών συσκευών. Βγάζετε ό,τι καλωδιοταινίες εμποδίζουν τον διαχωρισμό και έπειτα έρχεται το καλύτερο. Πρέπει να ξεβιδώσετε και να βγάλετε και τη μητρική για να έχετε πρόσβαση στο κάτω μέρος της όπου βρίσκεται η slot της RAM. Μας υποχρέωσες HP. Λες και το έκαναν επίτηδες. Ή τουλάχιστον να την ανασηκώσετε και με προσοχή να κάνετε την αναβάθμιση. Το συνιστώ μόνο σε όσους έχουν γνώσεις και εμπειρία τέτοιου είδους.  :ph34r:

 

Υ.Γ. Εμφανώς μένει κενή η θέση που άλλα έχουν ανεμιστήρα με ψήκτρα. Οπότε αν το αναβαθμίσετε βάλτε και ανεμιστηράκι με ψήκτρα (λολ)

 

Το έχω και του έχω βάλει 8GB αλλά πάλι όσοι περιμένετε ένα λάπτοπ με Intel®Celeron N2840 και με 8GB να συμπεριφέρεται σαν «φυσιολογικό» λάπτοπ θα απογοητευτείτε.

Να σημειώσω πως όπως έρχεται από μόνο του με 2GB RAM πολύ απλά... δεν μπορείς να κάνεις απολύτως ΤΙΠΟΤΑ. Πατάς ένα κουμπί, πας για καφέ και έρχεσαι μετά να δεις τι έγινε. Θέλει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 4GB RAM τουλάχιστον. 

Επίσης, δεν πρέπει να είναι συμβατό με όλες τις RAM . Π.χ με Elpida RAM δεν είναι. Του έβαλα Kingston.

Και το τελευταίο και σημαντικότερο. Η RAM δεν είναι προσβάσιμη με απλό ξεβίδωμα μικρής πόρτας στο κάτω μέρος, ούτε και ο σκληρός δίσκος. Εϊναι όλο κλειστό. Θα πρέπει να αποσυναρμολογήσετε σχεδόν όλο το λάπτοπ. Πρέπει να γίνει «βίδες». Να βγεί το πληκτρολόγιο και μετά όλες οι βίδες από κάτω. Άνοιγμα το σασί με προσοχή να μην σπάσουν τα δοντάκια. Θα χρειαστείτε εργαλεία αποσυναρμολόγησης ηλεκτρονικών συσκευών. Βγάζετε ό,τι καλωδιοταινίες εμποδίζουν τον διαχωρισμό και έπειτα έρχεται το καλύτερο. Πρέπει να ξεβιδώσετε και να βγάλετε και τη μητρική για να έχετε πρόσβαση στο κάτω μέρος της όπου βρίσκεται η slot της RAM. Μας υποχρέωσες HP. Λες και το έκαναν επίτηδες. Ή τουλάχιστον να την ανασηκώσετε και με προσοχή να κάνετε την αναβάθμιση. Το συνιστώ μόνο σε όσους έχουν γνώσεις και εμπειρία τέτοιου είδους.  :ph34r:

 

Υ.Γ. Εμφανώς μένει κενή η θέση που άλλα έχουν ανεμιστήρα με ψήκτρα. Οπότε αν το αναβαθμίσετε βάλτε και ανεμιστηράκι με ψήκτρα (λολ)

Μας έσκισες.......με βλέπω να ρίχνω άκυρο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαπακια ειναι, αλλα και με 200€ δεν εχει και πολλες εναλλακτικες, εκτος απο μεταχειρισμενα και ανακατασκευασμενα. Προσωπικα θα εκανα skip αυτον τον επεξεργαστη και θα επαιρνα κατι σε i3 αν μιλαμε για καινουριο, καμια σχεση. Επισης παιζουν πολλα ανακατασκευασμενα thinkpad και probook στα 200-250€ με i5 πρωτης και δευτερης γενιας, σαφως πιο γρηγορα και φυσικα απο σασι και αξιοπιστια σκυλια και συνηθως παιρνεις και bonus αδεια windows 7, αρα αναβαθμιση και σε 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω περίπου 7-8 μήνες και γράφω κι εγώ τη γνώμη μου μετά απο Pm του μέλους terry308.

 

Εγώ το αγόρασα λόγω ψηφιακής αλληλεγγύης, διαφορετικά δεν θα ακουμπούσα κάν κάτι σε αυτή την κατηγορία γιατί δεν μου κάνει την δουλειά. Παρόλα αυτά είναι μικρό, ελαφρύ και βολικό για μεταφορά παντού. Αυτονομία μπαταρίας με ελαφρια χρήση που φτάνει περίπου τις 5 ώρες +/- και έχει έξοδο Vga και HDMI. Απο οθόνη είναι καλούτσικη αλλά δεν αγαπάει τον ήλιο. Επίσης έχει αξιοπρεπή κάμερα Onboard. Το πληκτρολόγιό του αρχικά με ξένισε αλλά τελικά είναι πολύ βολικό. Ο ήχος του για τέτοιο μηχάνημα είναι σε καλό επίπεδο, δεν το περίμενα. Εξωτερικά, είναι πολύ όμορφο.

 

Απο απόδοση δεν είναι τέρας αλλά δεν είναι άσχημο. Θέλει οπωσδήποτε format και καθαρή εγκατάσταση μιας και το τί τρέχει απο το εργοστάσιο πραγματικά δεν υπάρχει. Έχουν φορτώσει τόσα πολλά που γελάει ο κόσμος με 2 giga ram. Εγώ δεν το έχω κάνει ακόμη γιατί βαρέθηκα να βρώ πως θα ανακτήσω το serial number των windows που φοράει (δεν έχει αυτοκόλλητο απο κάτω δυστυχώς). Αλλά σύντομα θα το κάνω.

 

Μετά απο 4-5 μήνες που συχνά πυκνά με έσκαγε λόγω του ότι σερνόταν αποφάσισα να βάλω ram. Το άνοιγμα του είναι θέμα και ισχύουν όλα όσα λέω ο aristarhos σε προηγούμενο post γι'αυτό ότι είναι να βάλετε επάνω, το βάζετε μια και καλή. Δεν είναι να το ανοίγεις κάθε 3 μήνες και δεν χρειάζεται κιόλας μιας και δεν έχει heatsink για να αλλάζεις πάστες κλπ. Να συμπηρώσω ότι δεν νομίζω ότι μπορείς να προσθέσεις fan όπως προτείνει ο aristarhos παραπάνω. Παρόλα αυτά ένα απόγευμα με το καφεδάκι σου, το ανοίγεις, κουμπώνεις ότι θέλεις και το ξανακλείνεις. Για κάποιον που το έχει κάνει έστω μία φορά ή έχει δει να το κάνουν σε άλλο Laptop (όπως κι εγώ) δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο.

 

Εγώ έβαλα μια 4άρα ram (τον τύπο τον βρήκα με ένα εργαλειάκι που βρήκα online απο την crucial) η οποία είναι αυτή:

http://www.e-shop.gr/ram-crucial-ct51264bf160bj-4gb-ddr3-1600mhz-pc3-12800-p-PER.554361

 

Θεωρώ πως τα 8Gb ram δεν έχουν κανένα νόημα με αυτον τον επεξεργαστή καθώς επίσης και το να προσθέσεις ssd, μιας και μετά πας σε άλλα νούμερα που χάνει το νόημά της η αγορά αυτου του laptop. Σε συνδυασμό με τα 4gb ram, μπήκα και έκλεισα όλες τις μη απαραίτητες διεργασίες και εφαρμογές που τρέχουν στο backround και τώρα μπορώ να πώ ότι είναι σε καλό επίπεδο.

 

Παίζω κανένα matchάκι League of Legends που και πού στα 40-45 fps και θεωρώ πως με μια καθαρή εγκατάσταση των Windows θα αποδίδει ακόμη καλύτερα μιας και έχω ακόμη επάνω ότι έχει να κάνει με εφαρμογή της HP πράγμα το οποίο το γονατίζει. 

 

Πολύ σημαντικό είναι να φτιάξεται manual profile στη διαχείριση ενέργειας των windows γιατί είναι αστείο το πόσο υποχρονισμένο το έχουν το μηχάνημα για να μην σπαταλάει ενέργεια. Ακόμη και τώρα που τά έχω βάλει όλα στο τέρμα, το μηχάνημα ζωντάνεψε και η μπαταρία του κρατάει περίπου 2-3 ώρες με χρήση.

 

Να κλείσω λέγοντας ότι πρόσφατα πήρα στα χέρια μου το Lenovo G40/G50 or what που κι αυτό αντίστοιχα ήταν απο ψηφιακή αλληλεγγύη. Αν μισούσα μία φορά αυτήν την εταιρία, τώρα πλέον την μισώ 1000. Τελείως γονατισμένο μηχανάκι και τίποτα που να το δικαιολογεί σαν αγορά. Το μόνο καλό που έχει είναι η εύκολη πρόσβαση στα ενδώτερά του αλλά αν παίρνει κανείς laptop με αυτό το κριτηρίο....σε δουλειά να βρισκόμαστε.

 

All in all, στα 199 ευρώ για κάποιον που θέλει laptop για καθημερινή χρήση και δουλειά γραφείου (τανίες, office, light indie gaming) είναι value for money, ειδικά αν θέλεις να το έχεις ώρες χωρίς φόρτιση και να το κουβαλάς μέσα σε μικρή τσάντα σε ταξίδι. Αλλα ώς εκεί. Μην περιμένετε να ανοίξετε στο Chrome ταυτόχρονα 3 καρτέλες Youtube σε 720... μόλις χάσατε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσα 25 ευρώ και έβαλα ram. Αν το πήγαινα απο εκεί που το πήρα, θέλαν 2 βδομάδες και 80 ευρώ. I took my chances. Για 199 ευρώ laptop, δεν έδινα σχεδόν τα μισά για αναβάθμιση ram. Αν είναι η μέρα του να καεί απο στατικό ηλεκτρισμό, ας καεί. Αλλά γι αυτόν που το ανοίγει, συνήθως ξέρει τι να προσέξει. Υπάρχουν πολλοί οδηγοί Online.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδες καμιά διαφορά πόση ραμ του έβαλες?

 

Ήμουν αναλυτικός πιο πάνω. Με 2gb ram δεν βάζει φωτιά είναι για απλό browsing και office. Με 4gb τα κάνει όλα κανονικά και μπορείς να πάιξεις και light games. Αλλά τελείως light.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε teo20net αν έχεις link σχετικά με Teardown για αλλαγή της ram ριχτο μια.

Το έχω κι εγώ το laptop από ψηφιακή αλληλεγγύη αλλά κυρίως το δουλεύω ως media player με Kod και πάρα πολύ λίγο για browsing

Θέλω να βάλω ram να ανασάνει είναι λιγάκι.

Και μετά clean install αν και κολλάω στο ότι δεν έχει αυτοκόλλητο και μπορεί να μπλεξουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στατικος ηλεκτρισμος ειναι ενα απο τα πολλα που μπορει να γινουν στην διαδικασια... επισης αν ολα πανε καλα, αλλα χαλασει για αλλο λογο και το δουν ανοιγμενο, ακυρη η εγγυηση γενικα! γιαυτο πριν τα 2 χρονια καλυτερα να μην τα ανοιγουμε και χανουμε την εγγυηση! τωρα αν καποιος ειναι επαγγελματιας και ξερει τι κανει οκ, αλλα απο youtube video μονο ειναι ρισκο... μη παρουμε και κανενα στο λαιμο μας,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως, βγαζει τα ιδια Cinebench scores, με αυτο που εγραψα ~1.6GHz Core2Duo

:shifty:

και οσο υπερ του, μπορει να ειναι: οτι ενσωματωνει και καποιες νεοτερες τεχνολογιες

 

Κάνεις λάθος.

 

Σε real life oι Celeron N2840, AMD E series κλπ είναι πατσαβούρια τη κακιάς ώρας.

 

Ένας Core 2 Duo 5-6 ετών σε καλό μηχάνημα, είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερος από αυτά, γιατί δε μετράει μόνο ο επεξεργαστής ώς ρολόι, αλλά και η μητρική και η τεχνολογία του επεξεργαστή (και δε μιλάω από θέμα χρονικό, αλλά από θέμα ποιοτικό, γιατί νεότερο δε σημαίνει παντα και καλύτερο, υπάρχουν διαβαθμίσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακριβεια, βγαζει πανω απο 1.6GHz, εγω επιτηδες του αφαιρεσα 5-10% προς τα κατω :-D
Δεν μιλησα απαραιτητως για 'ρολοι' -αν και με το ρολοι μπορουν να υπολογιστουν κι οι χρονοι.

Επισης, ενας Core2Duo (στα 1.6 οπως ~ τον τοποθετησα) θα ειναι ακομη παλιοτερος απο 5-6
χρονια και θα χρειαζεται ακομη καλυτερη καρτα γραφικων, σιγουρα καλυτερη απο τις τοτε intel
vgas & για να αναπαραγαγει σημερινα βιντεο... Τελος, δεν ειμαι μονο εγω που τα λεω εγω αυτα
(με τη δικη μου αντιληψη). Υπαρχουν και τα reviews, εστω σε Νuc με το ακομη μικροτερο 2820
Celeron. Ε και δεν γινεται να χαρτζιλικωνει τους παντες η Intel, να μη θαψουν το 'πατσαβουρι'  :lol: 

Οσο για την προσφορα που μιλαμε, στα 199e ειναι. Αν αξιζει, ο καθενας το ζυγιζει προσωπικα
http://geizhals.eu/?cat=nb&asuch=&bpmax=&v=e&hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu&plz=&dist=&mail=&bl1_id=30&sort=p&xf=2379_13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος.

 

Σε real life oι Celeron N2840, AMD E series κλπ είναι πατσαβούρια τη κακιάς ώρας.

 

Ένας Core 2 Duo 5-6 ετών σε καλό μηχάνημα, είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερος από αυτά, γιατί δε μετράει μόνο ο επεξεργαστής ώς ρολόι, αλλά και η μητρική και η τεχνολογία του επεξεργαστή (και δε μιλάω από θέμα χρονικό, αλλά από θέμα ποιοτικό, γιατί νεότερο δε σημαίνει παντα και καλύτερο, υπάρχουν διαβαθμίσεις).

 

Σ'αυτό συμφωνώ κι εγώ. Έχω laptop 7ετίας με core 2 duo και είναι σαφώς ταχύτερο. Σαν σύνολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...