Προς το περιεχόμενο

estar tablet root


Sieg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Λοιπόν τώρα στις γιορτές μου έφεραν δώρο ένα ταμπλετάκι estar.Επειδή σαν specs δεν έχει και τα καλύτερα(512 MB RAM) και επειδή γενικά μου αρέσει να πειραματίζομαι σκέφτομαι να το κάνω root και να μπορέσω να το αξιοποιήσω γενικά όσο μπορώ.

 

Παρ'όλα αυτά,με ένα σύντομο ψάξιμο που έκανα,παρ'ότι η προηγούμενη έκδοση υποστηριζόταν από κανα 2 εφαρμογές one-click-root αυτό μου ήρθε με φορτωμένο android 5.1.1 και απ'ότι διαβάζω δεν υποστηρίζεται ακόμα κάποια από κάποια από τις προηγούμενες εφαρμογές.

 

Επειδή είναι η πρώτη φορά που έχω android(windows phone user μέχρι τώρα) μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες εφαρμογές για rooting καθώς και γενικά καποιες κατευθυντήριες γραμμές για rooting και τα σχετικά;

 

Το ταμπλετ έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

  • model: eStar Beauty HD Quad Core    MID7308
  • Android Ver: 5.1.1
  • Firmware ver:V1.2
  • Kernel Ver:3.4.39  dbuilder@exdroid # 14  wed jun 17 09.23.26 cst 2015
  • Build Number: MID7308SV1.2_20150709

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι ήδη root, αυτά συνήθως είναι. Μπορείς να το ελέγξεις ή με κάποια αντίστοιχη εφαρμογή ή με κάποιον terminal emulator.

Εκεί δίνεις την εντολή "su" χωρίς τα εισαγωγικά και πατάς το enter. Αν αλλάξει το σύμβολο από "$" σε "#"(ή είναι ήδη "#") είναι ρουταρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι ήδη root, αυτά συνήθως είναι. Μπορείς να το ελέγξεις ή με κάποια αντίστοιχη εφαρμογή ή με κάποιον terminal emulator.

Εκεί δίνεις την εντολή "su" χωρίς τα εισαγωγικά και πατάς το enter. Αν αλλάξει το σύμβολο από "$" σε "#"(ή είναι ήδη "#") είναι ρουταρισμένο.

Ουτε terminal emulator ουτε τιποτα.

Πας στο Play store κατεβαζεις το Root Checker και στο δειχνει κατευθειαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το root checker και όπως περίμενα απέτυχε.Εν τω μεταξύ προσπάθησα να το συνδέσω στο pc(win 7) και η σύνδεση απέτυχε γιατί οι driver της συσκευής δεν υπάρχουν πουθενά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το root checker και όπως περίμενα απέτυχε.Εν τω μεταξύ προσπάθησα να το συνδέσω στο pc(win 7) και η σύνδεση απέτυχε γιατί οι driver της συσκευής δεν υπάρχουν πουθενά..

Για δες για τους driver αυτο http://www.doctorandroid.gr/2013/02/adb-driver-installer-driver.html?m=1

Αν εισαι τυχερος κανε και μια δοκιμη και με αυτοhttp://www.doctorandroid.gr/2014/01/kingo-android-root-root-200-android.html?m=1κατεβαζει και driver αυτοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες για τους driver αυτο http://www.doctorandroid.gr/2013/02/adb-driver-installer-driver.html?m=1

Αν εισαι τυχερος κανε και μια δοκιμη και με αυτοhttp://www.doctorandroid.gr/2014/01/kingo-android-root-root-200-android.html?m=1κατεβαζει και driver αυτοματα.

 

Το universal driver installer λειτούργησε άψογα(αν και για να είμαι ειλικρινής δεν το περίμενα)!Το kingo root το είχα δοκιμάσει και νωρίτερα αλλά από pc κόλλαγε η διαδικασία γιατί δεν έβλεπε τον driver της συσκευής.Τώρα τον είδε αλλά απέτυχε στη διαδικασία του root.Θα δοκιμάσω μήπως λειτουργήσει κάποιο από τα άλλα και θα σας ενημερώσω εκ νέου!

 

ΥΓ:Σχετικά με τα allinOne toolkits πώς ξέρω ότι η συσκευή μου ανήκει στην κατηγορία των android one κινητών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ:Σχετικά με τα allinOne toolkits πώς ξέρω ότι η συσκευή μου ανήκει στην κατηγορία των android one κινητών;

Πρόκειται για το Android One Dream, με Android 4.4.4, τετραπύρηνο επεξεργαστή της MediaTek, 1GB RAM, 4GB εσωτερικού αποθηκευτικού χώρου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Τελικά rootαρίστηκε σήμερα με την τελευταία έκδοση του kingo root για PC (ver 1.4.4) η οποία μπορεί να rootάρει android >5.0.1!Για τους drivers όπως είχα γράψει,παρ'ότι δεν υπάρχουν επίσημοι της estar,δούλεψε άψογα με τους universal.@saruman123 ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη! Issue SOLVED!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

έβαλες 5.0 lollipop?Θέλω να βάλω μια καθαρή rom γιατί είναι γεμάτο χαζομάρες.

 

το Kingo Root όντως δουλεύει 08-Αυγ-2016, μου το έκανε root .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ωχ δεν το ειχα δει το μηνυμα ευχαριστω πολυ!! αλλα τωρα εχει φαει καινουργιο σκαλωμα και δεν δουλευει το usb ακομα και για να το φορτισω πρεπει να ειναι κλειστο...α και φορτιζει και οποτε θελει ετσι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...