Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με αγορά και πρόσθετα fees σε revolut/paypal


arisXania360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα πρόσφατα μια αγορά των 477.44 EUR(μαζι με μεταφορικά) στο Paypal *Sportsdirect. Έχω δημιουργήσει έναν λογαριασμό Revolut για αγορές σε εξωτερικό. Στην εφαρμογή παρόλα αυτά μου έγραφε οτι έγινε χρέωση 495 EUR. Και μπαίνω πάλι σήμερα να ελεγξω κάτι και μου γράφει οτι έγινε χρέωση 497 EUR. Να σημειώσω οτι την κάρτα Revolut την έχω συνδεδεμένη σε Paypal λογαριασμό. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει. 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων. 

Επεξ/σία από arisXania360
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες αρχικά στο paypal να δεις τι χρέωση έκανες... Δηλαδή αν το paypal τράβηξε από τη Revolut 495 τότε δεν είναι ευθύνη της REvolut (Και τούμπαλιν).

 

Όταν βρεις αν φταίει paypal ή revolut μπες στο sportsdirect να δεις τι λέει η παραγγελία σου.... Οπότε μετά βλέπεις αν πρέπει να παραπονεθείς στο paypal ή την sportsdirect.

 

 

BTW 480 eur ρούχα. OMG:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο mail μου ήρθανε 2 mail από την παραγγελία που λέει οτι το σύνολο των αγορών είναι 457.45 για το sportsdirect και άλλα 19.99 τα μεταφορικά δηλαδή 477.44 στο σύνολο. Επίσης, μετά μου έστειλαν και από το paypal οτι έκανα παραγγελία αξίας 477.44 ΕUR. Παρόλα αυτά στην Revolut γράφει 497 EUR. Επισυνάπτω κάποια screenshots..

 

BTW 480 eur ρούχα. OMG:P

Ομαδική παραγγελία ήτανε...είπαμε :P


ορίστε και τα screenshots

 

post-270783-0-08450600-1452524830_thumb.png

post-270783-0-37833900-1452525047_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η revolut δεν χρεώνει καθόλου προμήθεια οπότε δεν μπορεί να έχει κάποια σχέση με τη χρέωση. Το πιθανότερο είναι ότι έχεις αφήσει το paypal να κάνει τη μετατροπή συναλλάγματος. Το εξτρά ποσό που πλήρωσες είναι ακριβώς 4% του ποσού αγοράς, ποσοστό που ταιριάζει με την προμήθεια του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως μοιάζει πολύ πιθανό σενάριο.Και υπάρχει τρόπος να παρακάπτω αυτό το 4% κάθε φορά που κάνω οποιαδήποτε αγορά;;;  :fear:

Δεν βάζω το χέρι μου στην φωτά αλλά δεν θυμάμαι να είδα κάποια σχετική προειδοποίηση πριν την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπαρχει προειδοποιηση, το paypal χρησιμοποιει σαν προεπιλογη την δικια του μετατροπη και πρεπει εσυ να την αλλαξεις.Δες  πως γινεται.

 

https://www.paypal-community.com/t5/About-Payments/where-is-the-currency-conversion-option/td-p/920926?profile.language=en

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η revolut δεν χρεώνει καθόλου προμήθεια οπότε δεν μπορεί να έχει κάποια σχέση με τη χρέωση. Το πιθανότερο είναι ότι έχεις αφήσει το paypal να κάνει τη μετατροπή συναλλάγματος. Το εξτρά ποσό που πλήρωσες είναι ακριβώς 4% του ποσού αγοράς, ποσοστό που ταιριάζει με την προμήθεια του paypal.

 

Και εγώ αυτό του είπα αλλά κανονικά τότε στο paypal δεν θα έπρεπε να φαίνεται ότι χρέωσε 495 EUR? Δλδ μαζι με την μετατροπή συναλλαγματος?

 

Επισης γιατί στην αρχή του έδειχνε χρέωση 495 και σήμερα πήγε 497?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό του είπα αλλά κανονικά τότε στο paypal δεν θα έπρεπε να φαίνεται ότι χρέωσε 495 EUR? Δλδ μαζι με την μετατροπή συναλλαγματος?

 

Επισης γιατί στην αρχή του έδειχνε χρέωση 495 και σήμερα πήγε 497?

 

Δεν γνωρίζω γιατί από την πρώτη στιγμή που έκανα εγγραφή στο paypal το ρύθμισα να κάνει τη μετατροπή η τράπεζα και δεν ξέρω πως εμφανίζει τις χρεώσεις. Ίσως να δείχνει το κανονικό ποσό αγοράς και την προμήθεια σε ξεχωριστή κίνηση ή και καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε "κλικ" στην εφαρμογή της Revolut, στο πεδίο που πλήρωσες το sportsdirect για να ανοίξει ένα νέο παράθυρο και να δεις αναλυτικά την χρέωση. Αν σου δείξει λίρες και ότι έγινε μετατροπή σε € τότε φταίει το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...