Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Arch Linux (Virtualbox)


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι με έπιασε, αλλα είπα να γράψω ένα "μικρό" guide για όσους θέλουν να δοκιμάσουν Arch Linux σε Virtualbox αλλά δεν τα έχουν καταφέρει είτε δεν έχουν υπομονή να το κάνουν. Για διάφορους λόγους έχω αναγκαστεί να κάνω install το Arch σε διάφορα συστήματα, άπειρες φορές, οπότε και θεωρώ ότι έχω μια μικρή εμπειρία για να το κάνω.

Θα γράψω Μόνο τα βήματα που χρειάζονται ώστε να έχουμε μια εγκατάσταση που να λειτουργεί, ακριβώς όπως το φτιάχνω για εμένα στο σύστημα μου. Το Desktop Environment που χρησιμοποιώ είναι Gnome, αλλά καθώς είναι το τελευταίο βήμα του guide, ο καθένας μπορεί να διαλέξει το δικό του. Επίσης τα βήματα που θα γράψω είναι γραμμένα και στο https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners'_guide  το οποίο αν και αναφέρεται ως beginner, μπορεί να τρομάξει κάποιον αρχάριο χρήστη.

1) Κατεβάζουμε το ArchLinux ISO από https://www.archlinux.org/download/- Επιλέγουμε όποιον τρόπο μας βολεύει, είτε απο torrent είτε απο http ή ftp

2) Ανοίγουμε το Virtualbox, και φτιάχνουμε το Virtual Image μας με τον παρακάτω τρόπο:

 

Επιλέγουμε NEW, και φτιάχνουμε ένα καινούριο vm στο virtualbox

post-170450-0-47022000-1453238341_thumb.png

 

διαλέγουμε αρκετή μνήμη για το σύστημα (π.χ 2048mb)

 

post-170450-0-74796000-1453238486_thumb.png

 

επιλέγουμε να δημιουργήσουμε καινούριο δίσκο, διαλέγουμε VDI σαν τύπο αρχείου, και δίνουμε όσο μέγεθος χρειαζόμαστε στον δίσκο (βάζω 40gb με dynamic size)

 

post-170450-0-04506300-1453238588_thumb.png

 

Πατάμε create, και ανοίγουμε τα settings του VM που μόλις φτιάξαμε. Επιλέγουμε όσα cores θέλουμε να χρησιμοποιεί το Virtualbox (π.χ αν έχουμε 4πύρηνο, βάζουμε και τα 4)

 

post-170450-0-64915400-1453238681_thumb.png

 

πηγαίνουμε στο μενου display, και επιλέγουμε 3D acceleration (θα μας χρειαστεί αργότερα για το Gnome)

 

post-170450-0-25941500-1453238766_thumb.png

 

 

Επιλέγουμε το VM μας, και πατάμε start. Θα εμφανιστεί ένα παράθυρο για να διαλέξουμε το ISO που κατεβάσαμε στην αρχή, και αφού το διαλέξουμε, θα μας εμφανίσει το αρχικό boot screen του Arch Linux. Διαλέγουμε Boot (x86_64)

 

post-170450-0-65634100-1453240638_thumb.png

 

 

Οι επόμενες εντολές βρίσκονται στο wiki, και για να μην γίνω κουραστικός δεν θα ανεβάσω screenshots για όλες τις εντολές. Επίσης να τονίσω ότι έχουν σημασία περισσότερο για εγκατάσταση σε Virtualbox, οπότε δεν θα χρησιμοποιήσω πολύπλοκο partitioning ή οτιδήποτε άλλο μη-χρήσιμο ώστε να έχουμε μια απλή, λειτουργική εγκατάσταση.

 

1) Partitioning, φτιάχνουμε ένα μόνο partition, χωρίς swap, σε MBR, και το δηλώνουμε να bootarei απο αυτό.

# parted /dev/sda
(parted) mklabel msdos
(parted) mkpart primary ext4 1MiB 100%
(parted) set 1 boot on
(parted) quit
# mkfs.ext4 /dev/sda1

2) Κάνουμε rename την λίστα με τα mirrors που δεν μας ενδιαφέρουν, και διαλέγουμε mirror στην Ελλάδα για πιο γρήγορο download. Η λίστα βρίσκεται εδώ.

# cd /etc/pacman.d
# mv mirrorlist mirrorlist-bk
# nano mirrorlist
Γράφουμε έναν απο τους Servers της λίστας π.χ
Server = http://ftp.otenet.gr/linux/archlinux/$repo/os/$arch
πατάμε Control-X και διαλέγουμε να κάνει Save το αρχείο.

3) Κάνουμε mount το partition και τρέχουμε το installation. Πατάμε Enter ή Yes σε ότι ερώτηση έχει να κάνει με το να κατεβάσει και να εγκαταστήσει πακέτα.

# mount /dev/sda1 /mnt
# pacstrap -i /mnt base base-devel

4) Αφού κατέβουν όλα τα πακέτα και γίνουν install, δημιουργούμε το fstab και έπειτα μπαίνουμε στο σύστημα για να το παραμετροποιήσουμε. Δηλώνουμε για γλώσσα συστήματος τα US με UTF-8

# genfstab -U /mnt > /mnt/etc/fstab
# arch-chroot /mnt /bin/bash
# nano /etc/locale.gen
Ψάνουμε για την γραμμή που λέει #en_US.UTF-8 UTF-8
αφαιρούμε το comment (#) από την αρχή της γραμμής.
Control-X και επιλέγουμε Save το αρχείο.

# locale-gen
# nano /etc/locale.conf
Προσθέτουμε την γραμμή: LANG=en_US.UTF-8
Control-X και επιλέγουμε Save το αρχείο.

Θέτουμε το timezone να είναι Αθήνα, και εγκαθιστούμε τον Grub.

# ln -s /usr/share/zoneinfo/Europe/Athens /etc/localtime
# pacman -S grub os-prober
# grub-install --recheck /dev/sda
# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Θέτουμε το hostname του VM:

# echo arch-vm > /etc/hostname

Ενεργοποιούμε τον dhcp client ώστε όταν bootarουμε να έχουμε internet (χωρίς κενά ανάμεσα στο dhcpcd και το @ δυστυχώς δεν με αφήνει ο editor του insomnia να το γράψω γιατί το θεωρεί email)

# ip link 
Χρησιμοποιούμε το interface που γράφει στο 2ο αποτέλεσμα και ενεργοποιούμε τον dhcp client
π.χ αν το αποτέλεσμα είναι 2: enp0s3, γράφουμε
# systemctl enable dhcpcd @ enp0s3.service

Θέτουμε κωδικό για τον χρήστη root, βγαίνουμε απο το chroot

# passwd
# exit

Διαλέγουμε να αφαιρέσουμε το ISO απο το VirtualBox, και κάνουμε επανεκίννηση το σύστημα

 

 

post-170450-0-91770000-1453242609_thumb.png

 

# reboot

Μόλις bootarei το σύστημα θα μας ζητήσει username και κωδικό, δίνουμε username: root, και κωδικό τον κωδικό που διαλέξαμε πριν λίγο.

 

post-170450-0-13540800-1453242772_thumb.png

 

 

Προσθέτουμε τον χρήστη μας π.χ (insomnia-user), του φτιάχνουμε τον κωδικό, και του δίνουμε δικαιώματα για sudo.

# useradd -m -G wheel -s /bin/bash insomnia-user
# passwd insomnia-user
# nano /etc/sudoers

Βρίσκουμε την γραμμή που λέει: 
#Uncomment to allow members of group wheel to execute any command
και αφαιρούμε το comment # απο την αρχή της επόμενης γραμμής ώστε να γράφει
% wheel ALL=(ALL) ALL
Control-X και επιλέγουμε Save το αρχείο.

Αλλάζουμε χρήστη απο root στον χρήστη που μόλις φτιάξαμε και ετοιμαζόμαστε να εγκαταστήσουμε το γραφικό περιβάλλον

# exit

 

post-170450-0-95983000-1453243307_thumb.png

 

 

5) Εγκαθιστούμε το γραφικό περιβάλλον της επιλογής μας, για τον οδηγό αυτόν θα βάλουμε Gnome, και θα χρησιμοποιήσουμε τον gdm σαν Display Manager. Περιμένουμε να κατέβουν και να εγκατασταθούν τα πακέτα. Ενεργοποιούμε τον Display Manager για το επόμενο boot.

# sudo pacman -S gnome gdm
# sudo systemctl enable gdm

Ένα σημαντικό βήμα που αν το ξεχάσουμε μπορεί να μην καταφέρει να bootarei το σύστημα, είναι να εγκαταστήσουμε τα guest additions του Virtualbox, και να φτιάξουμε το αρχείο που δηλώνει τα modules που θα φορτώνονται στο boot.

# sudo pacman -S virtualbox-guest-utils
# sudo nano /etc/modules-load.d/virtualbox.conf
Προσθέτουμε τις παρακάτω γραμμές:
vboxguest
vboxsf
vboxvideo
Control-X και επιλέγουμε Save το αρχείο
# reboot

6) Είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε με γραφικό περιβάλλον και 3d acceleration :) Θα προσπαθήσω να κάνω ότι αλλαγές πιστεύω ότι χρειάζονται αλλά και οτιδήποτε άλλο έχετε υπόψην. Επίσης οποιεςδήποτε προτάσεις δεκτές για βελτιώσεις αλλά δεν ήθελα να φτιάξω κάτι βέλτιστο, αλλά κάτι που να λειτουργεί με σχετικά ελάχιστη προσπάθεια και εντολές που παίζουν σε όλα τα συστήματα. Ελπίζω να βοηθήσει κάποιον αυτός ο οδηγός. Αυτά και τώρα ύπνος... ζζζζζ

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να το βάλω σε κάποιο wiki (έψαξα στην αρχή να βρω του insomnia αλλά απο ότι κατάλαβα δεν υπάρχει πλέον). Θα προσθέσω το απόγευμα και κάποια άλλα σημαντικά που σκέφτηκα σήμερα για μετά την εγκατάσταση. Επίσης αν μπορέσει κάποιος (ειδικά αν είναι μή-experienced σε arch) να δοκιμάσει να ακολουθήσει το guide να μου πει αν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα ή αν έχει κάποια πρόταση για να γίνει καλύτερο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το βάλεις είτε στα ελληνικά wikibooks και ίσως μπορείς να το βάλεις και απευθείας στο forum του Arch (δεν είμαι σίγουρος αν επιτρέπεται κάτι τέτοιο όμως· ίσως να θεωρηθεί ότι έρχεται σε αντίθεση με τα «επίσημα» beginner's/installation guides).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος!

Μερικες "προσθηκες" που μπορεις να βαλεις:

 

1.) Αντι για το parted, μπορει να χρησιμοποιηθει το cfdisk.

 

2.) Οποιος δεν θελει να εχει grub, μπορει να βαλει syslinux.

 

Το προσθετεις στο αρχικο pacstrap:

$ pacstrap -i /mnt base base-devel syslinux

και αφου εχεις κανεις arch-chroot, τρεχεις την εντολη:

$ nano /boot/syslinux/syslinux.cfg

ωστε να τσεκαρεις/διορθωσεις το partition που εκκινει το συστημα, π.χ (APPEND root=/dev/sda1 rw)

 και μετα την εντολη

$ syslinux-install_update –iam

 

3.) Οσον αφορα το δικτυο, εγω το φτιαχνω μετα το πρωτο reboot (μετα την εγκατασταση δηλαδη):

 

$ cd /etc/netctl/examples/

$ cp ethernet-static ../

$ cd ..

$ nano ethernet-static

// αλλαζεις το ονομα του interface (το οποιο το βλεπεις με την εντολη "ip link") και βαζεις την στατικη IP που θελεις //

$ netctl enable ethernet-static

 

Αντιστοιχα, για δυναμικη IP, πας στο /etc/netctl/examples/ και αντι για το ethernet-static, κοπιαρεις το ethernet-dhcp, αλλαζεις το ονομα του interface και τρεχεις την εντολη $ netctl enable ethernet-dhcp

 

Αν θυμηθω κατι αλλο, θα το γραψω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος!

Μερικες "προσθηκες" που μπορεις να βαλεις:

 

2.) Οποιος δεν θελει να εχει grub, μπορει να βαλει syslinux.

 

Αυτό θα με ενδιέφερε για να γίνει πιο απλό το guide, αλλά κάθε φορά που έχω προσπαθήσει να βάλω syslinux κάτι πάει στραβά. Θα το δοκιμάσω το βράδυ και αν δω ότι πάει καλά θα το κάνω update. I kinda hate grub :P

 

Τα υπόλοιπα που έγραψες πιστεύω ότι δυσκολεύουν το guide, το σκεπτικό μου είναι να δημιουργήσω έναν οδηγό όπου θα φέρει κόσμο στο Arch έστω και απο VirtualBox, καθώς όποιος έχει λειτουργικό με Desktop Environment μπορεί να ανοίξει έναν browser και να Googlarei ή να διαβάσει το wiki για να προσθέσει προγράμματα και να λύσει ότι θέματα μπορεί να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επετρεψε μου να διαφωνησω, αλλα δικος σου ειναι ο οδηγος και κανεις οτι θελεις. ;)

 

Κατα τη γνωμη μου...

 

- Το cfdisk ειναι πιο απλο σε χρηση με τα "βελακια" του πληκτρολογιου.

- Κατω απο το /etc/netctl/examples, υπαρχουν σχεδον ΟΛΑ τα σεναρια για network configurations (ενσυρματα / ασυρματα), οποτε βολευει πολυ.

 

Για το syslinux, αν φτιαξεις στην αρχη 2, 3 ή x partitions τελοσπαντων (ή ακομα και 1), μερικες φορες "μπερδευεται" και στο config αρχειο του, βαζει λαθος partition εκκινησης, οποτε θελει οπωσδηποτε ελεγχο και διορθωση αν ειναι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ο οδηγός. The arch way που λένε.

Σε ότι αφορά τις "απλότητες" υπάρχουν πολλές εναλλακτικές με την καλύτερη (για μένα) το νεοφερμένο Architect (Arch Linux Installer). Ωστόσο, για όσους προτιμούν τον παραδοσιακό τρόπο (αυτόν ο οποίος προτείνεται στο Arch Wiki), εδώ είναι ο οδηγός.

 

Σε ότι αφορά τις συντηρήσεις κι εδώ (κατά τη γνώμη μου) μια χαρά είναι, όσο ο OP μπορεί να επεξεργάζεται την αρχική δημοσίευση (γίνεται αυτό άραγε; δεν θυμάμαι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά τις συντηρήσεις κι εδώ (κατά τη γνώμη μου) μια χαρά είναι, όσο ο OP μπορεί να επεξεργάζεται την αρχική δημοσίευση (γίνεται αυτό άραγε; δεν θυμάμαι).

Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (κάποιοι μήνες?) δεν σε αφήνει πια να κάνεις edit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καταπληκτικός οδηγός! Δεν είχα προηγούμενη εμπειρία με Arch Linux (fedora user) αλλά το εγκατέστησα σε VirtualBox μια χαρά, χωρίς κανένα πρόβλημα! Luciddream thank you! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικός οδηγός! Δεν είχα προηγούμενη εμπειρία με Arch Linux (fedora user) αλλά το εγκατέστησα σε VirtualBox μια χαρά, χωρίς κανένα πρόβλημα! Luciddream thank you! :)

 

Τίποτα :) Λείπουν 2-3 πραγματάκια... συγκεκριμένα τα shared folders με hosts. Θέλω να τα βάλω αλλά η όρεξη έρχεται και φεύγει :P Θα προσπαθήσω να το κάνω update αύριο (αν με αφήνει ακόμα το forum)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Προσπαθώ να το κάνω εγκατάσταση και έχω το παρακάτω error σε αυτό το command

# pacstrap -i /mnt base base-devel

 

error: failed to prepare transaction (could not find database)

ERROR: Failed to install packagesto new root

 

καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Προσπαθώ να το κάνω εγκατάσταση και έχω το παρακάτω error σε αυτό το command

# pacstrap -i /mnt base base-devel

 

error: failed to prepare transaction (could not find database)

ERROR: Failed to install packagesto new root

 

καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

 

ευχαριστώ.

 

σιγουρεψου οτι πριν δωσεις την εντολη υπαρχει ιντερνετ (ping google.gr για παραδειγμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...