Προς το περιεχόμενο

ποια ειναι η καλυτερη ποιοτητα πετρελαιου ;


mgee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα! θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η καλυτερη ποιοτητα πετρελαιου για αυτοκινητα diesel ? eko diesel avio? shell vpower diesel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ΕΚΟ εχουν πολη καλη φημη για τα καυσιμα της. Γιατι κανει η εταιρια ελενχους Επισης καποια πρατηρια ΕΚΟ που ειναι καλυψω εχουν 100% "καθαρα" καυσιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες εδώ!! προσοχή πολύ με το πετρέλαιο! μέσα στην λίστα βρίσκεται φίλος μου με πρατήριο που ορκιζοταν ότι έχει καλο καύσιμο!!!

 

http://www.sport-fm.gr/article/olokliri-i-lista-me-ta-233-pratiria-me-ta-notheumena-kausima/3113699

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά πάντα είναι ποιο καλό από το απλό... πχ. στα αυτοκίνητα της εταιρίας βάζουμε απλό τα τελευταία 5 χρόνια κανένα πρόβλημα σε κανένα! και μιλάμε για μεγάλο στόλο!! δεν ξέρεις τι θα σου τύχει! οπότε εσύ κάνεις την συντήρηση σου προσέχεις από που βάζεις.. και με λίγη τύχη όλα καλά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

:P

Νομιζα πως ειναι γνωστο οτι η βενζινη-diesel ΑΠΟ ΟΛΕΣ τις εταιρίες φορτωνονται απο τα 2 διυλιστήρια που υπαρχουν...

 

Το τι κανει ο καθε βενζινας ειναι αλλο στορυ...

Η λιστα ειναι απο 2002 εως 2011 και τα αλανια επιασαν μολις 233 βενζιναδικα:P

http://www.insomnia.gr/topic/420674-«απελευθερώνουν»-πάλι-την-πετρελαιοκίνηση/page-2#entry4291756

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τελευταια δεν ακουω καλα λογια για το vpower.. μακα σε ντεποζιτα καθως και κατεστραμενα μπεκ λογω βιοντιζελ.

To biodiesel δυστυχώς το έχουν υποχρεωτικά όλα τα diesel βάση νόμου. Εγώ βάζω εδώ και 5 χρόνια μόνο vpower diesel αλλά μόνο σε εταιρικά πράτηρια, όπου ο υπάλληλος δεν έχει κανένα ώφελος απο νοθεία κτλ και χρησιμοποιώ καθαριστικά για το biodiesel 3 φορες τον χρόνο (της wurth).

 

Όταν άλλαξα φιλτρο πετρελαίου στα 70.000χλμ η αντιπροσωπεία μου είπε οτι είναι το πιο καθαρό φίλτρο που έχουν δει ever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To biodiesel δυστυχώς το έχουν υποχρεωτικά όλα τα diesel βάση νόμου. Εγώ βάζω εδώ και 5 χρόνια μόνο vpower diesel αλλά μόνο σε εταιρικά πράτηρια, όπου ο υπάλληλος δεν έχει κανένα ώφελος απο νοθεία κτλ και χρησιμοποιώ καθαριστικά για το biodiesel 3 φορες τον χρόνο (της wurth).

 

Όταν άλλαξα φιλτρο πετρελαίου στα 70.000χλμ η αντιπροσωπεία μου είπε οτι είναι το πιο καθαρό φίλτρο που έχουν δει ever

Δεν εχω diesel απλα αυτα ειχα ακουσει απο φορουμ. Απο οτι εχω καταλαβει η διαφορα ειναι στο τι καθαριστικα βαζει η καθε εταιρεια στο diesel της.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

4 ειναι τα διυλιστιρια στην ελλαδα.τα 3 ειναι στην αττικη.αρα σαν βαση ειναι ολα απο 3 στη αττικη.

το πιο συγχρονα απο οτι ακουω ειναι της ελευσινας.τωρα για την ποιοτητα αυτο παιζει τι προσθετα βαζει η καθε εταιρια , αν κανει μαιμουδιες ο βενζινας , αν ειναι καθαρες οι δεξαμενες του φορτιου απο το διυλιστιριο , στο βυτιοφορο ,στο βενζιναδικο.

παντα καλο ειναι να βαζουμε απο εταιρικο βενζιναδικο ,αν μπορουμε παντα απο ενα συγκεκριμενο.να μην αλλαζουμε βενζιναδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) βαζεις σε εταιρικα, προσωπικα διαλεγω εκο γιατι ξερω ξερω απο μεσα οτι ειναι αυστηροι στους ελεγχους και πολλα βενζιναδικα τους εχουν και νεες ογκομετρησεις σε δεξαμενες

 

2) οταν βλεπεις βυτιο να ριχνει καυσιμο φευγεις ... πεφτουν χιλιαδες λιτρα μεσα σε ελαχιστο χρονο μεσα στην δεξαμενη και γινεται αφρος και υπαρχει και αναδευση της σαβουρας που υπαρχει μεσα ... θελει πανω απο 2-3 ωρες να ηρεμησει τελειως

 

3) πρωινες ωρες καλυτερα με χαμηλες θερμοκρασιες

 

4) φουλαρισμα καλυτερα και μετα να βαζεις μικρα ποσα μονο να συμπληρωνεις, και μετρα με καλυτερη ακριβεια το μπιστολι και δεν κατεβαζεις τα κατακαθια του ντεοποζιτου σου στα φιλτρα-μπεκς κτλ κτλ

 

5) που και που δεν κανει κακο ενα ξεμπουκωμα για λιγα λεπτα το αμαξι να λειτουργησει σε φουλ στροφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να μου στείλεις από που αγοράζεις "το καθαριστικά για το biodiesel 3 φορές τον χρόνο (της wurth)"??

 

Τα shell έχουν αρκετά προιόντα της wurth οπότε τσέκαρε μήπως έχουν και αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ελιν crystal και έχω σωθει.φιλτρα πάντα καθαρά.δεν παγώνει καθόλου το χειμώνα με αρκετά μείον.και πιο πολλά χιλιόμετρα σε σύγκριση με shell eko

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4) φουλαρισμα καλυτερα και μετα να βαζεις μικρα ποσα μονο να συμπληρωνεις, και μετρα με καλυτερη ακριβεια το μπιστολι και δεν κατεβαζεις τα

κατακαθια του ντεοποζιτου σου στα φιλτρα-μπεκς κτλ κτλ

 

Ωστε την μια φορά που θα το αδειάσεις να έχει μαζευτεί μούργα από πχ. 50 ντεπόζιτα και να πέσει κατευθείαν στο φίλτρο πετρελαίου ή τα μπεκ???

 

Δε νομίζω να είναι έξυπνο αυτό, γιατί κάποια στιγμή θα χρειαστεί να το αδειάσεις. Εκτός και αν είσαι πειθαρχημένος και κατα καιρούς ανοίγεις, αδειάζεις και καθαρίζεις το ντεπόζιτο.

Πόσοι το κάνουν αυτό άραγε...

 

Το καλύτερο πετρέλαιο είναι από το πρατήριο που καθαρίζει τις δεξαμενές του...και βέβαια δεν νοθεύει/κλέβει στην αντλία.

 

Κάποτε στην Μεσογείων (Αθήνα) ήταν μια ΕΚΟ που είχε 60άρηδες Έλληνες για υπαλλήλους. Δεν είχε την πιο φτηνή βενζίνη (ήταν στο μέσο όρο ή λίγο πιο πάνω) αλλά πάντα μου έβγαζε χιλιόμετρα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Στα πιο φτηνά πρατήρια τα ευρώ/χιλιόμετρα που έκανα χειροτέρευαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...