Προς το περιεχόμενο

Αγορά: Νέο PC κομμάτι-κομμάτι για *σχετικά ελαφρύ gaming


costaa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

*σχετικά ελαφρύ gaming = Strategy (Total War Rome 2, CoH 2) άντε και Football Manager.

 

Καλησπέρα Insomniacs!!

Θα ήθελα την βοήθεια σας για το πρώτο PC που λέω να φτιάξω.

 

i) Το ποσό που θα διαθέσω: 450 ευρώ max (χώρις κουτί)

ii) οικιακή χρήση ( mining όχι )

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: δεν εχω κάτι υποψιν

iv) να μην συμπεριληφθεί οθόνη. Υπάρχει μια Samsung syncmaster 2243NW

Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? Ναι, μπορώ να ακούσω τις προτάσεις σας!!(μέχρι 24”)

v) να μην συμπεριληφθούν πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι.

vi) Hardware θα προτιμούσα να αγοράσω από το e-shop ή γενικότερα από κάποιο φυσικό κατάστημα.

vii) το σύστημα θα στηθεί από εμένα

viii) Χωρίς Λειτουργικό (εννοώ δεν θα αγοράσω)

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware?

      Ναι, υπάρχει πιθανότητα να μπει μια κάρτα γραφικών. (Ένας από τους λόγους που δεν θέλω να αγοράσω από την αρχή κάρτα γραφικών είναι γιατί υπάρχει και ένα PS4)

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> Όχι, δεν νομίζω να μπω σε αυτή την διαδικασία στο νέο σύστημα. Για να μάθω θα κάνω τα πρώτα πειράματα στον παλιό.

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Χ

xii) Θα χρησιμοποιήσω ένα PSU Corsair 550watt από τον παλιό πύργο.

 

Για να υπάρχει μια βάση έχω μια σύνθεση κατα νου αλλά θα ήθελα τις απόψεις σας ή τις καινούργιες προτάσεις σας.

(Επειδή το πρώτο μου PC ειναι με AMD CPU και το έχω 9 χρόνια περίπου, έχω μια αδυναμία στην AMD)

Αυτό που έχω σκεφτεί είναι:

APU: AMD A10 7850k ή AMD A10 7870k κλείνοντας λίγο περισσότερο στην καινούργια

Mobo: ASUS A88X-PLUS ή Gigabyte GA-F2A88X-D3H με ενδιαφέρει η κάρτα ήχου να έχει 5 x audio jacks

RAM: 8 GB (λέω για G.SKILL λογικά στα 2133 , δεν ξέρω αν θα μπορούσε να μπει 2400 με βάσει τον επεξεργαστή)

SSD: σκέφτομαι έναν 32GB Transcend για το λειτουργικό και έναν 500GB HDD Toshiba για Program files των games και γενικότερα για έγγραφα-αρχεία.

*(έχω έναν εξωτέρικο δεν ξέρω αν θα μπορούσα να τον κάνω σαν 2ο “εσωτερικό”)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο μου φενεται αλλα για cpu βαλε των 7870κ και 8gb ram 2400mhz dual channel γιατι στους apu η ταχύτητα τις ραμ παιζει ρολο και για ssd βαλε της corsair 60gb στα 39 € που ειναι τα 32 δεν θα σου φτασουν.αν και για τετιο συστημα δεν σου χρειάζεται ssd καλυτερα να τα επενδύσεις αλλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο SSD δινει αλλη αισθηση σε οποιοδηποτε μηχανημα μπει. δεν εχει να κανει με το αν ειναι πισι gaming ή γενικοτερα υψηλων επιδοσεων.  

ειναι η ολη αποκριση του συστηματος που επιβαλει σημερα να μπει ενας SSD..!

 

δεν παιρνεις SSD πλεον -με τις τιμες που εχουν-, κατω απο 120-128GB (με κατω απο 50€, πια.....!!!)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ssd 32gb δεν θα σου φτασει αν πεταξεις πανω windows + games 

 

κατι τετοιο θα σε ενδιεφερε? δωσε εμφαση στα specs του επεξεργαστη ειναι value for money


post-381019-0-57827200-1454697663_thumb.png


σορρυ εβαλα λαθος μητρικη αυτη εννοουσα----> 

http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-h110m-a-retail-p-PER.524429
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνθεση σε intel αξιζει μονο αν μπορει να μπει πανω καρτα γραφικων απο Gtx 750/750 ti ή R7 260x/R7 370 και πανω. Συνθεσεις για gaming pc με Intel επεξεργαστες και αξιοποιηση μονο τα ενσωματομενα γραφικα ειναι το λιγοτερο απαραδεκτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

APU: http://www.e-shop.gr/cpu-amd-a10-7870k-390ghz-box-p-PER.559680

MOBO: http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-a88x-plus-retail-p-PER.523164

RAM: http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f3-2133c10d-8gxm-8gb-2x4gb-ddr3-2133mhz-cl10-ripjawsx-dual-channel-kit-p-PER.550759

HDD: Αν σου φτάνουν τα 500GB πάρε αυτόν αλλιώς στο 1TB αυτόν

SSD: Αν τον χρειάζεσαι μόνο για το λειτουργικό(και κανένα προγραμματάκι,browser) πάρε τον mushkin, αν θες να βάλεις και κανένα παιχνίδι τότε πάρε τον samsung.

 

Ποιο κουτί έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι από κινητό τώρα και δεν μπορώ να το ψάξω, νομίζω ότι στα χρήματα σου άνετα βγαίνει σύνθεση με 860k και 750ti/r7 370

 

Με τις σημερινές τιμές των ssd μην σκέφτεστε τίποτα λιγότερο από 120gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο SSD δινει αλλη αισθηση σε οποιοδηποτε μηχανημα μπει. δεν εχει να κανει με το αν ειναι πισι gaming ή γενικοτερα υψηλων επιδοσεων.  

ειναι η ολη αποκριση του συστηματος που επιβαλει σημερα να μπει ενας SSD..!

 

δεν παιρνεις SSD πλεον -με τις τιμες που εχουν-, κατω απο 120-128GB (με κατω απο 50€, πια.....!!!)  

Σωστά τα λες για τις τιμές.

Καλο μου φενεται αλλα για cpu βαλε των 7870κ και 8gb ram 2400mhz dual channel γιατι στους apu η ταχύτητα τις ραμ παιζει ρολο και για ssd βαλε της corsair 60gb στα 39 € που ειναι τα 32 δεν θα σου φτασουν.αν και για τετιο συστημα δεν σου χρειάζεται ssd καλυτερα να τα επενδύσεις αλλου!

Θα είναι μια άλλη εντελώς κατάσταση από θέμα ταχύτητας με τον SSD!!

 

(σκέψου 9 χρόνια να ανοίγει ο υπολογιστής σου μετά από τα 2 λεπτά λόγω IDE σύνδεσης του δίσκου)

APU: http://www.e-shop.gr/cpu-amd-a10-7870k-390ghz-box-p-PER.559680

MOBO: http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-a88x-plus-retail-p-PER.523164

RAM: http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f3-2133c10d-8gxm-8gb-2x4gb-ddr3-2133mhz-cl10-ripjawsx-dual-channel-kit-p-PER.550759

HDD: Αν σου φτάνουν τα 500GB πάρε αυτόν αλλιώς στο 1TB αυτόν

SSD: Αν τον χρειάζεσαι μόνο για το λειτουργικό(και κανένα προγραμματάκι,browser) πάρε τον mushkin, αν θες να βάλεις και κανένα παιχνίδι τότε πάρε τον samsung.

 

Ποιο κουτί έχεις;

Τον SSD θα τον χρειαστώ μόνο για το λειτουργικό και τα βασικά προγράμματα όπως το έχω σκεφτεί. καλός μου φαίνεται ο mushkin.

όσο για τον HDD έχω δει τον φτηνό 500αρι της Toshiba. Τόσα χρόνια είχα έναν 200αρι WD που με το μεγαλύτερο γέμισμα δεν ξεπέρασε τα 120gb, τα 500 μου φτάνουν για να περάσω και τα αρχεία που έχω απ' τον εξωτερικό. να υπάρχει και ένα backup!

 

*για κουτί υπάρχουν 2 επιλογές από Πλαίσιο στα 45-50 ευρώ.

Επεξ/σία από costaa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρή και καλή η πρόταση σου!!

ο Athlon είναι σαν τον A10-7850k χωρίς τα ενσωμαατωμένα γραφικά.

δεν θέλω να πάω πάλι σε συνδυασμό CPU-GPU (το βλέπω ότι εκεί θα καταλήξω όμως).

θέλω να δοκιμάσω APU τεχνολογία, αρχικά σκέτη και αργότερα αν δεν με ικανοποιεί βάζω και GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρή και καλή η πρόταση σου!!

ο Athlon είναι σαν τον A10-7850k χωρίς τα ενσωμαατωμένα γραφικά.

δεν θέλω να πάω πάλι σε συνδυασμό CPU-GPU (το βλέπω ότι εκεί θα καταλήξω όμως).

θέλω να δοκιμάσω APU τεχνολογία, αρχικά σκέτη και αργότερα αν δεν με ικανοποιεί βάζω και GPU 

 

 

αν το μπατζετ, σε καλυπτει να μπει εξωτερικη καρτα, τοτε καλυτερα ειναι να μπει CPU + GPU, και οχι APU....!

 

ο λογος ειναι -πολυ απλα- οτι τετοιου επιπεδου καρτες (750Τι- R7 360) ειναι πολυ πιο δυνατες απο τους APU...!!

οι καρτες των APU ειναι -ΜΑΧ- επιπεδου R7 250...!!!  για να εχεις ενα μετρο συγκρισης..!

 

ΜΟΝΟ σε περιπτωσεις, πολυ χαμηλου μπατζετ πισι ή για HTPC χρησιμοποιεις τις ενσωματωμενες καρτες γραφικων.  σε ολες τις αλλες περιπτωσεις, απλα δεν αξιζει...!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...