Προς το περιεχόμενο

Ιώσεις, γρίπες κτλ 2016


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρόλο οτι αρρωσταίνουμε κάθε χρόνο, φέτος πάθαμε κάτι ιώσεις με έντονα συμπτώματα και το κύριο χαρακτηριστικό τους ήταν η έντονη απώλεια δυνάμεων. Είχα 7 χρόνια να πάθω ίωση μαζί με πυρετό άνω του 37 και καταπόνηση, συνήθως πάθαινα λαιμούς με ή χωρίς δέκατα και χωρίς καταβολή.

Εγώ πέρασα δραματικά την Δευτέρα καθώς το βράδυ Κυριακής προς Δευτέρα άρχισα να ψήνομαι στον πυρετό και να τρέμω, το μεσημέρι της Δευτέρας βγήκα έξω για να πάω στον γιατρό ο οποίος μου έγραψε φάρμακα, με δυσκολία κατάφερα να γυρίσω στο σπίτι αγκομαχώντας λαχανιασμένος, το απόγευμα άρχισε να ανεβαίνει ο πυρετός πάλι και με έπιασαν βογκητά εκείνη την ώρα. Ήταν άρρωστη και η μητέρα μου που είχε πέσει ξερή στο κρεβάτι και δεν μπορούσε να σηκωθεί καθόλου, για δυο ημέρες δεν μπορούσαμε να αυτοεξυπηρετήσουμε τις ανάγκες μας.

 

Από φίλους και γνωστούς έχω παρόμοιες εμπειρίες. Δύο γνωστοί μας που έπαθαν την ίωση τους ήρθε λιποθυμία, ο ένας μάλιστα ήταν γιατρός που βρισκόταν μέσα σε νοσοκομείο και λιποθύμισε. Οι περισσότεροι φίλοι μου είναι άρρωστοι ενώ ένας έπαθε λοίμωξη του αναπνευστικού και νοσηλεύεται σε νοσοκομείο.

 

Είχα κάνει το αντιγριπικό εμβόλιο γιατί ανήκω στις ομάδες υψηλού κινδύνου. Έκπληκτος πάντως είδα στις ειδήσεις ενος καναλιού να ρωτάνε ηλικιωμένα άτομα αν έκαναν το εμβόλιο και να λένε οτι δεν τους ενδιαφέρει, ενω ανέφεραν οτι μεγάλο ποσοστό γιατρών και νοσηλευτών στα νοσοκομεία δεν εμβολιάζεται για την γρίπη, δεν γνωρίζω από που έλαβαν αυτά τα στοιχεία, αλλά μου προκάλεσαν απογοήτευση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγω έχω να αρρωστησω με πυρετο απο το 2008 και ακομα δεν έχω πάθει τιποτα τέτοιο. Ουτε εγω έκανα εμβολιο και δεν σκοπευω να κάνω να σου πω την αληθεια. Θα κάνει το κυκλο του και θα περάσει.... οι αντιβιώσεις δεν κάνουν τιποτα στους ιους ετσι θυμαμαι απο την βιολογια του λυκειου δεν ξερω αν ειναι σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτός ο ιός ζικα με φοβίζει.

Εδώ που μένουμε το καλοκαίρι έχει πολλά κουνούπια κ η γυναίκα μου είναι έγκυος.

 

ταμπλετες ολη μερα combo μπανιο με autan

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι γέροι που δεν κάνουν εμβόλια επειδή είναι για να τους τσιπάρουν οι εβραίοι και τέτοια, θέλουν πολύ ξύλο. Εφαγαν μερικές κατάρες φέτος που μου κόλλησαν ανοσοκατεσταλμενο μωρό με γρίπη αλλά ευτυχώς μετά από 2 μέρες Tamiflu έστρωσε. Και φυσικά όποτε έχουν συμπτώματα είναι επειδή "έβαλε κρυο και κρύωσαν, δεν κολλάει" συν ότι το πλύσιμο των χεριών είναι για φλώρους.

Είναι δημόσιος κίνδυνος οι γέροι.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που χω ενα θεματακι με το ανοσοποιητικο το εκανα το εμβολιο οπως μου πε ο γιατρος μου, και το εκαναν και οι γονεισ μου. επισησ το κανουμε στισ γιαγιαδες μου. δε καταλαβαινω γιατι οταν υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα, καποιοι κλεινουν τα ματια.

 

καλα οι γεροι γενικα ειναι της νοοτροπιας 'δε παθαινω τιποτα". Αλλα πες αυτοι λογω ηλικιας εχουν μια ξεροκεφαλια... οι νεοι??? τι, τα εμβολια ειναι του διαβολου??? εγω εχασα ξαδερφο οταν ειχε πρωτοεμφανιστει ο h1n1, νεο παλικαρι . Και τωρα ακουμε ποσα κρουσματα, μεθ που γεμιζουν.. Και τη Παρασκευη που πηγαμε στο φαρμακειο να τα κανουμε μαθαμε και για γειτονα 60αρη που πεθανε απο αυτο λιγες μερες πριν.

 

Φυσικα δε χρειαζεται πανικος και φοβος, αλλα τα βασικα μετρα προληψης.. εμβολιασμοσ (ειδικα για τις ευπαθειες ομαδες) , να πλενουμε τα χερακια μας και να μη βηχουμε-φτερνιζομαστε σα γαιδουρια χωρις να βαζουμε το χερι μας μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πλενουμε τα χερακια μας και να μη βηχουμε-φτερνιζομαστε σα γαιδουρια χωρις να βαζουμε το χερι μας μπροστα.

ειμαι στα ορια του ν αρχισω να μοιραζω μπατσες σε κατι τετοια γαιδουρια...ανεξαρτητα απ το αν εχουν γριπη η οχι...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταιει και ο καιρος ρε παιδια.Ειναι δυνατον τη μια να κανει 20 βαθμους και στο καπακι την αλλη μερα να εχει 5 ξερω γω? Δε ξερεις πως να ντυθεις.

Εγω π.χ ετσι την αρπαξα.Ημουν εξω το προηγουμενο Σαββατο, ξεκινησα πρωι με μπουφαν γιατι ειχε λιγο κρυο, μετα ξαφνικα το γυρισε σε ζεστη, ιδρωσα λιγο, εβγαλα το μπουφαν να παρω λιγο αερα και παρτο το παστελι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παστέλι λέει ΛΟΛ

Κάπως έτσι την άρπαξα κι εγώ την Παρασκευή. Μόνο που δεν είχε διαφορές στην θερμοκρασία. Ντυμένη σαν κρεμμύδι, μπήκα σε pub έφαγα κ ζεστάθηκα ε βγαίνω έξω χωρίς μπουφάν, κάτσε πάνω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντα κοιταω τον καιρο. Πχ για τωρα ηξερα οτι θα πεσει η θερμοκρασια απο παρασκευη κυριως και ντυνόμουν αναλογα

 

Επιαης ισχυει οτι εχει αρκετη διαφορα η μερα με το οταν δύσει ο ηλιος.

 

Βροχες να μην εχει να μη λερωνεται τ αμαξι , κ ολα καλα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι κοιτάω τον καιρο και ντυνομαι ενα κλικ πιο ελαφρά απο οτι χρειάζεται. Στους 20 βαθμους ειμαι με κοντομανικο. 10-20 βαθμους με ενα μακρυμάνικο συνηθως πουλοβερ.... μπουφάν απο 10 και κάτω. Έχει τυχει και στους 7-8 βαθμους να ειμαι απλα με ενα καλο πουλοβερ και τιποτα άλλο και μια φανέλα απο μέσα. Δεν περνάει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ κοιτάω τον καιρό. Και ντύνομαι ανάλογα. Βεβαια κάτι φορές είμαι ανάποδος και φορώ κάτι ελαφρύ αν έχει κρύο. Το σκουφί πάντως αυτές τις μέρες δεν ξεχνώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ κοιτάω τον καιρό. Και ντύνομαι ανάλογα. Βεβαια κάτι φορές είμαι ανάποδος και φορώ κάτι ελαφρύ αν έχει κρύο. Το σκουφί πάντως αυτές τις μέρες δεν ξεχνώ. :)

 

Αμα το συνηθισεις το κρυο θα εισαι μια χαρά! Σκεφτομουν φέτος να κάνω χειμερινα μπάνια αλλα το τελευταιο το έκανα εκει στις 28/10 μια θάλασσα που ηταν κοντα και με βολευε δυστυχως λογω βροχοπτωσης δεν ηταν προσβάσιμη ουτε με τζιπ ειχαν ανοιξει κατι τεραστιες λακουβες με πετρες σαν γκρεμος .... το καλοκαιρι πάλι. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...