Προς το περιεχόμενο

Ιώσεις, γρίπες κτλ 2016


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ειπε και ο Πεπονης .... τα μεγαλυτερα λαμογια ηταν γιατροι και δικηγοροι.... ηθελαν επισκεψη και φακελάκι.Για να έχουνε αμαξαρες , κοτερα και να πηγαινουνε ταξιδάκια στα Παρισια και στη Μυκονο. Το λειτουργημα και οι ορκοι πηγανε περιπατο... σαπίλα.

 

Ένας να μην ειναι στην κλικα τους και να τα λεει αλλιως τους χαλάει την πιάτσα και τις δουλειες οποτε θα του επιτεθουν ειτε αυτα που λεει ειναι σωστα ειτε οχι δεν θα τα εξετάσουν καν πιστευω. Ηταν τοσο αποροφημενοι κάποιοι στις απολαυσεις και τις ανέσεις τους δεν τους ενδιεφερε τιποτα αλλο. Εδω ρε συ δεν τον ενδιεφερε καν τον αλλον αμα πεθαινε ο ασθενης ... το φακελακι τον ενοιαζε μονο. Και ασε να λένε καποιοι για τσουβαλιάσματα και παραμυθια ολοι αυτοι πρεπει να εξοριστουν να ξεβρωμισει ο τόπος.

 

Εναν γιατρο ειχα και εκτιμησα που κάποιες φορές μου ειχε πει δεν θα πάρεις το ταδε φαρμακο που σου ειπαν? γιατι γιατρε? γιατι δεν χρειάζεται. Θέλουν να τα αρπάξουν.

 

Eνας παλια ηθελε να μου βγαλει τις αμυγδαλες ενω οι αμυγδαλες μου δεν ειχαν κανενα προβλημα ουτε πυρετο δεν εκαναν να φανταστεις... τωρα θα ειχα προβλημα δεν θα ειχα αμυγδαλες αμα τον ακουγα. Ηθελε να τσιμπησει τα φραγκα απο την επεμβαση.

Σίγουρα δεν είναι όλοι από τη μία, αλλά επίσης σίγουρα υπάρχει και πολύ βρωμιά από την άλλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 245
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σίγουρα δεν είναι όλοι από τη μία, αλλά επίσης σίγουρα υπάρχει και πολύ βρωμιά από την άλλη!

 

Ασε φιλε τρελη βρωμια , θα πρέπει να έχεις περάσει τεστ τον αλλον για να πεις οτι τον εμπιστευεσαι προσφατα έπαθα πουστια απο συναδελφο που την ειχα συμπαθησει και ελεγα τι καλος ανθρωπος ειναι επειδη βοηθουσε ... έκανα ενα λαθος και πηγε και με έδωσε στον προισταμενο προχθές εγινε αυτο. Απογοητευτικο αυτο που εκανε.Θα μπορουσε να πει σε μενα εκανες αυτο κατεβα διορθωσε το και θα κατεβαινα... αλλα με αυτο που εκανε τα γμησε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μια χαρα γιατρος ειναι ο Φικιώρης που ακριβως στηρίζεται; Εγω βλεπω εναν γραφικό τυπο να βγαινει και να λεει πραγματα που σε

Ολους προκαλούν το γελιο. Οχι εναν τετοιο δε θα τον εμπιστευτω για την υγεια μου.

 

 

Οσο για τα υπολοιπα που αναφερει, για καθε καλη περιπτωση γιατρου εχω ν αντιπαράθεσω μια πολυ καλη.

 

Σε καθε κλάδο υπαρχουν κακοί επαγγελματιες αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να τους τσουβαλιάζουμε!!!

 

Κι ν εσυ αρρωστήσεις πηγαινε στον Φικιώρης να σε κανει καλα με τα μαντζούνια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσοι από εσάς γνωρίζετε τι είναι η γλυκοζυλίωση;

Εγώ από τον "γραφικό" Φικιώρη το έμαθα.

 

Γλυκοζυλίωση (η αντίδραση Maillard) είναι η αντίδραση κατά την οποία μια γλυκάνη (ένας πολυσακχαρίτης η ένας ολιγοσακχαρίτης) προσδένεται σε πρωτεΐνες, λιπίδια η άλλα οργανικά μόρια χωρίς την παρουσία ενζύμου. Πιο συνηθισμένα αναφέρεται ως η αντίδραση γλυκόζης με πρωτεΐνη χωρίς την παρουσία ενζύμου. Έχει δε να κάνει με εσωτερικούς παράγοντες (γλυκοζυλιωμενες πρωτεΐνες που συσσωρεύονται στα κύτταρα και διαταράσσουν τη λειτουργία τους) και εξωτερικούς παράγοντες (όπως το κάπνισμα και οι παραψημένες τροφές). Τα AGEs συσσωρεύονται στο κολλαγόνο στο δέρμα μας, στον κερατοειδή, τον εγκέφαλο, το νευρικό μας σύστημα, στις αρτηρίες και σε όλα τα ζωτικά όργανα καθώς γερνάμε. Έρευνες έδειξαν πως τα AGEs αυξάνουν το κοιλιακό λίπος που με τη σειρά του παράγει προ-φλεγμονώδεις κυτοκίνες, βασική αιτία πολλαπλών εκφυλιστικών ασθενειών.

 

In human nutrition and biology, advanced glycation end products, known as AGEs, are substances that can be a factor in the development or worsening of many degenerative diseases, such as diabetesatherosclerosischronic renal failure, and Alzheimer's disease

 

Δε θα σας το πει κανένας γιατρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας πουν οι μελλουσες μανουλες (που παιζει να εχουμε εκπροσωπο εδω μεσα)

Opera αστο ρε φιλε. Κανεις δεν προκειται να σε πεισει για τιποτα. Εχεις παρει τις αποφασεις σου. Οποτε τι το συνεχιζετε;

Παντως αυτο που λες για διατροφη/ασκηση κτλ ειναι σωστο αλλα αυτονοητο. Δεν χρειαζεται να στο πει κανενας γιατρος (πολλοι το λενε βεβαια αλλα anyway)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη κατι βιντεακια που χαζευα για την θεωρια της επιπεδης γης (lol), τα κακα εμβολια εδω αναρωτιεμαι πως θα ενιωθαν ολοι αυτοι οι λαμπροι επιστημονες που θυσιασαν την ζωη τους για την ανθρωποτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα με τους ανεμβολιαστους απο αποψη ειναι οτι προστατευονται απο το herd immunity. H γενια μας εχει δυστυχως αποψη κατα του εμβολιασμου γιατι δεν εχουμε δει αρρωστιες. Δεν εχουμε δει παιδια να πεθαινουν ή να μενουν παραλυτα απο πολιομυελιτιδα, δεν εχουμε δει μωρα να πεθαινουν απο κοκκυτη, δεν εχουμε δει νεα παιδια να πεθαινουν απο πνευμονια απο ιλαρα. Κρουσματα απο αυτες τις ασθενειες υπαρχουν πλεον σε προηγμενες χωρες λογω της τασης μερικων να μην εμβολιαζουν τα παιδια τους. Χωρις να σκεφτονται ποσο κινδυνευει ενα παιδι με λευχαιμια πχ, το οποιο δε μπορει να εμβολιαστει και βασιζεται στο herd immunity.

 

Για τις ιωσεις Η1Ν1 η οδηγια ειναι εμβολιασμος σε ομαδες υψηλου κινδυνου και σε ολους ανω των 65. Ειναι κριμα να πεθαινουν τσαμπα ανθρωποι απο γριππη. Δε χρειαζεται να αναφερω προσωπικες εμπειριες με διασωληνωμενους στις μοναδες, τα στατιστικα του ΚΕΕΛΠΝΟ ειναι στο site. Και ναι, εχει τεραστια διαφορα η γριππη που κανεις πυρετο και εισαι σα να σε πατησε τρενο για 10-15 μερες και αλλο το κρυολογημα/συναχι.

Υπαρχουν εμβολιασμενοι που ειναι στην εντατικη απο γριπη...ναι ή οχι? Η απαντηση ειναι ναι..

Ακου περιστατικο..φιλη μου γιατρος πνευμονολογος ηταν στο γραφειο του διευθυντη δεν θα αναφερω το νοσοκομειο και σκαει τηλεφωνημα απο γυναικα πολιτικο-παλι δεν θα αναφερω ονομα και ρωτουσε ποια παρτιδα να παρει για να εμβολιαστει!Αυτα που αναφερω δεν ειναι φαντασιες..

Τωρα για το κομματι της Η1Ν1 δεν ξερω γιατι εχει γινει πανικος τα τελευταια χρονια απο το 2009 νομιζω.. Παντα υπηρχε γριπη και παντα υπηρχαν και καποιοι θανατοι απο την γριπη.

Προσωπικα πριν 10 χρονια ειχα περασει την γριπη τυπου Α που ειναι βαρυτερη απο το στελεχος της το Η1Ν1 ,περασα παρα πολυ δυσκολα ουσα ασθματικη,ειχα ολα τα υπεροχα συμπτωματα της γριπης αλλα ακομα ειμαι εδω και σου μιλαω χωρις να υποτιμω φυσικα τις επιπλοκες που μπορει να σου κανει και να σε στειλει.

Ο ζικα που αναφερθηκε εδω εκτος απο το να σας προκαλει πανικο,κανεις μα κανεις δεν σκεφτεται "μα απο που στο διαολο εσκασε μυτη αυτος ο ιος"?? Σε κανενα μηνα θα μας εχουν ετοιμο το εμβολιο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μια χαρα γιατρος ειναι ο Φικιώρης που ακριβως στηρίζεται; Εγω βλεπω εναν γραφικό τυπο να βγαινει και να λεει πραγματα που σε

Ολους προκαλούν το γελιο. Οχι εναν τετοιο δε θα τον εμπιστευτω για την υγεια μου.

 

 

Οσο για τα υπολοιπα που αναφερει, για καθε καλη περιπτωση γιατρου εχω ν αντιπαράθεσω μια πολυ καλη.

 

Σε καθε κλάδο υπαρχουν κακοί επαγγελματιες αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να τους τσουβαλιάζουμε!!!

 

Κι ν εσυ αρρωστήσεις πηγαινε στον Φικιώρης να σε κανει καλα με τα μαντζούνια του

 

Το οτι δεν ειναι μια χαρα και γραφικος που στηριζεται? επειδη τον κυνηγάει η κλικα που δεν της αρέσουν αυτα που λεει?

 

Φυσικα αμα αρρωσταινα απο παθησεις του στομαχιου οπως η ΓΟΠ θα πηγαινα σε αυτον και οχι σε γιατρους που προτεινουν φαρμακα τα οποια δεν θεραπευουν την αιτια αλλα τα συμπτώματα.Αλλα αν μια παθηση χρειαζοταν οντως θεραπεια με φάρμακα και δεν ειχα αλλη επιλογη θα πηγαινα σε εναν γιατρο άλλο.

 

Εγω με την κατασταση που έχει ερθει η χωρα θα τσουβαλιάζω αμα δεν θελανε τσουβάλιασμα ας ηταν πιο σωστοι στο λειτουργημα τους. Ο Πεπονης βγηκε και τα ειπε οικονομικος επιθεωρητης 11 χρονια .... δεν τα ειπα εγω. Το οτι υπάρχουν καλοι ειναι αυτονοητο εγω για την πληθώρα μιλησα. Αν ειναι να ψάχνουμε τους καλους στα άχυρα και μετα να λεμε μην τσουβαλιάζουμε δεν εχει νοημα.

 

Ξέρουμε τα φαρμακα που μας λενε να παιρνουμε τι παρενεργειες εχουν? το έχει ψαξει κανεις αυτο ποτε ή απλα "Ναι ναι γιατρε οτι πεις εσυ." και δωστου το χαπάκωμα φτιάχνεις κάτι και χαλας κάτι αλλο. Δεν προσπαθω να σε πεισω γιατι οπως φαινεται δεν πειθεσαι αλλα καλο ειναι να φαινεται και η αντιθετη αποψη.

 

ΥΓ Το σημαντικοτερο που δεν εγραψα και δεν εγραψες ουτε εσυ πραγμα που δειχνει οτι εισαι εμπαθης με τον συγκεκριμενο (για ποιο λογο δεν ξερω) ειναι οτι οταν κα΄ποιος επαιρνε στην εκπομπη του τηλεφωνο και ελεγε κάτι που οντως ηθελε φαρμακευτικη θεραπεια ο φικιωρης παντα μα παντα του ελεγε "φιλε ακου το γιατρο σου και τα φαρμακα που σου δινει εδω δεν μπορω να βοηθησω." αυτο γιατι δεν το λες και λες ειναι γραφικος? μηπως έχεις κανενα συγγενη γιατρο που μάχεται τον φικιωρη? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω εδώ και 5 μέρες μια περίεργη ίωση, τα κλασσικά όπως πυρετός, κρυάδες, μυοσκελετικοί πόνοι αλλά και παλινδρόμηση του οισοφάγου και καούρες τα οποία με ενόχλησαν πάρα πολύ αλλά κατάφερα να τα εξαφανίσω κόβοντας τον καφέ, τα αναψυκτικά και πίνοντας χαμομηλάκι.

Από εκεί και πέρα είμαι από τους τύπους που έπλενα σχολαστικά τα χέρια μου κάθε φορά που έφτανα σπίτι/γραφείο, δεν ακομπούσα τα χέρια μου σε στόμα/μύτη όταν ήμουν έξω. Προσωπικά την πατάω σχεδόν πάντα από τα σούπερ μάρκετ και τον κακό εξαερισμό που έχουν,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλος απατεώνας από εκεί...

 

Και όποιος δεν ξέρει τι εστι Dr Oz, ας τσεκάρει το παρακάτω link:

 

https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2014/12/19/half-of-dr-ozs-medical-advice-is-baseless-or-wrong-study-says/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...