Προς το περιεχόμενο

speed date


yoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το να βγαίνεις ραντεβού κ να καταλαβαίνεις στη μέση ή στο τέλος οτι είναι μάπα το καρπούζι.. 1000 φορές καλύτερο το speed dating. Σ'αρέσει? Το σημειώνεις και προχωράς. Δεν σου αρέσει? Σε 5' ξεμπερδεύεις.

+1

δεν ξέρω αν θα είχα τα κότσια να το κάνω αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρον ακριβώς για τους λόγους που αναφέρει η Iris

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πόση επιτυχία έχουν αυτά; Σε πέντε λεπτά μπορείς να δώσεις ή να πάρεις εντελώς διαφορετική εικόνα από την πραγματική. Άσε που αν και καλά ταιριάξεις πάλι κανονικό ραντεβού θα βγεις μετά για να γνωρίσεις τον άλλον. Άρα ποιο το νόημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχει τύχει πολλές φορές να γνωρίσεις 40 ατομα σε 3 ώρες; Από Βραζιλία, Καναδά, Αμερική, Κίνα κλπ;

 

 

 

 

Γιατί να θέλω να γνωρίσω 40 άτομα σε 3 ώρες; Το pathetic πάει στο ότι κάποιοι πάνε σε τέτοια για να βρούνε γκόμενο/α. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να θέλω να γνωρίσω 40 άτομα σε 3 ώρες; Το pathetic πάει στο ότι κάποιοι πάνε σε τέτοια για να βρούνε γκόμενο/α.

Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα, δεν παίζει, αλλα λέμε. Θα ηταν για trolling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να θέλω να γνωρίσω 40 άτομα σε 3 ώρες; Το pathetic πάει στο ότι κάποιοι πάνε σε τέτοια για να βρούνε γκόμενο/α. 

 

Πραγματικά λυπάμαι για τον εαυτό μου...

 

 

Ασε μας ρε Φραμπάλα! :-D

 

Σε ξένη χώρα, σπιτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι πιστεύεις θα γνωρίσεις κόσμο;

 

​Pathetic βρίσκω πολλούς συναδέλφους που γράφονται επι πληρωμή σε site γνωριμιών. Η συνάδελφος είχε βγει 3 τέτοια ραντεβού σε μια μέρα. Το ίδιο και ο προιστάμενος μου.

 

Το speed-dating σας χάλασε; 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πάει,αλλά σε μια εποχή που ο πιο δημοφιλής τρόπος φλέρτ είναι να κάνει κάποιος like σε φωτογραφίες του fb,

τουλάχιστον εδώ τον άλλον το έχεις ζωντανό μπροστά σου και όχι πίσω από φίλτρα και ένα προφίλ

με στοιχεία που πολλές φορές δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Έχω γνωστούς,που βλέποντας τα προφίλ τους αναρωτιέμαι αν είναι δικά τους ή πιθανή συνωνυμία..

 

Επίσης στο εξωτερικό,τα πράγματα δεν είναι πάντα εύκολα με τις γνωριμίες.

Ο κόσμος μπορεί να είναι πιο χαμογελαστός και φιλικός σε μια προσέγγιση,

αλλά γενικά μιλάμε για απρόσωπες κοινωνίες που οι περισσότεροι είναι κολλημένοι σε μια οθόνη..

 

Ξέρω κόσμο πολύ αξιόλογο που έχει έρθει solo εδώ και δυσκολεύεται πάρα πολύ να βγάλει άκρη με το φλερτ.

Άντρες και γυναίκες..

 

Οπότε,χαλαρά θα πήγαινα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φάνηκε ότι έχει πλάκα και εφόσον κατά τα λεγόμενα όσων το δοκίμασαν δεν ειναι τράτζικ τα άτομα, δηλ. δεν βρωμάει loser ή weirdo από το χιλιόμετρο, ποιο το πρόβλημα να πας εκεί και μετά να βγεις δεύτερο ραντεβού με τα άτομα που σου έκαναν κλικ περισσότερο.

Προφανώς και το οτιδήποτε πιο σοβαρό, κρίνεται από το δεύτερο ραντεβού και μετά.

Μερικοί απαντάτε λες και πρέπει να τις παντρευετείς στα 5 λεπτά γνωριμίας.

 

Τώρα αν είναι στημένο από ένα κλαμπ ή μαγαζί για να βγάλει λεφτά, ναι είναι, τι περίμενες. Αλλά όλα είναι έτσι αν δεν κάνω λάθος, ακόμα και η καφετέρια που θα πιούμε καφέ με τη παρέα μας. Άκυρο το συγκεκριμένο σχόλιο επομένως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά λυπάμαι για τον εαυτό μου...

 

 

Ασε μας ρε Φραμπάλα! :-D

 

Σε ξένη χώρα, σπιτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι πιστεύεις θα γνωρίσεις κόσμο;

 

​Pathetic βρίσκω πολλούς συναδέλφους που γράφονται επι πληρωμή σε site γνωριμιών. Η συνάδελφος είχε βγει 3 τέτοια ραντεβού σε μια μέρα. Το ίδιο και ο προιστάμενος μου.

 

Το speed-dating σας χάλασε; 

 

 

 

Εννοείς ότι μπορείς να πας εκεί και να κάνεις φιλίες; Εγώ λέω ότι είναι pathetic να πας εκεί για να βρεις γκόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο (ή και όχι αστείο, ανάλογα πώς το βλέπει κανείς) είναι ότι από τις απαντήσεις και μόνο μπορείς με 90% επιτυχία να ξεχωρίσεις αυτούς που απαντάνε σε "έχουν κάνει εξωτερικό" και "δεν έχουν κάνει".


Πόση επιτυχία έχουν αυτά; Σε πέντε λεπτά μπορείς να δώσεις ή να πάρεις εντελώς διαφορετική εικόνα από την πραγματική. Άσε που αν και καλά ταιριάξεις πάλι κανονικό ραντεβού θα βγεις μετά για να γνωρίσεις τον άλλον. Άρα ποιο το νόημα;

 

Και σε πέντε ώρες μπορείς να το κάνεις αυτό. Και σε πέντε μέρες. Αν είσαι πολύ άτυχος και πέσεις στην περίπτωση, και σε πέντε χρόνια.

 

Τώρα όσο για το ποιό είναι το νόημα, είναι το ίδιο νόημα με το οποίο κάνεις τηλεφωνική συνέντευξη για πρώτο ξεσκαρτάρισμα: δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις αν σου κάνει ο άλλος μόνο από αυτό, αλλά υπάρχει μεγάλη περίπτωση να καταλάβεις ότι δεν σου κάνει. Άμα το ξεσκαρτάρισμα γίνεται 50-100-200 φορές πιο γρήγορα από το "κανονικό ραντεβού", "κανονική συνέντευξη" κλπ, εσύ τι λες, έχει νόημα ή είναι και οι τηλεφωνικές συνεντεύξεις κακή ιδέα;

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο (ή και όχι αστείο, ανάλογα πώς το βλέπει κανείς) είναι ότι από τις απαντήσεις και μόνο μπορείς με 90% επιτυχία να ξεχωρίσεις αυτούς που απαντάνε σε "έχουν κάνει εξωτερικό" και "δεν έχουν κάνει".

 

Και σε πέντε ώρες μπορείς να το κάνεις αυτό. Και σε πέντε μέρες. Αν είσαι πολύ άτυχος και πέσεις στην περίπτωση, και σε πέντε χρόνια.

 

Τώρα όσο για το ποιό είναι το νόημα, είναι το ίδιο νόημα με το οποίο κάνεις τηλεφωνική συνέντευξη για πρώτο ξεσκαρτάρισμα: δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις αν σου κάνει ο άλλος μόνο από αυτό, αλλά υπάρχει μεγάλη περίπτωση να καταλάβεις ότι δεν σου κάνει. Άμα το ξεσκαρτάρισμα γίνεται 50-100-200 φορές πιο γρήγορα από το "κανονικό ραντεβού", "κανονική συνέντευξη" κλπ, εσύ τι λες, έχει νόημα ή είναι και οι τηλεφωνικές συνεντεύξεις κακή ιδέα;

Δε νομίζω ότι είναι το ίδιο. Καταρχήν για τη συνέντευξη έχεις μια εικόνα του άλλου, ένα βιογραφικό. Στα speed dates υπάρχει κάτι αντίστοιχο; (όχι βιογραφικό, αλλά κάποια βασικά στοιχεία - ενδιαφέροντα του υποψηφίου). Κατά δεύτερο, δε νομίζω ότι είναι με το χρονόμετρο στη συνέντευξη!

 

(Εννοείται ότι δεν κατηγορώ κανέναν που το κάνει, απλά λέω ότι μάλλον εγώ δεν θα το έκανα γιατί δεν βρίσκω ιδιαίτερο νόημα και δεν μου αρέσει και ως ιδέα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι είναι το ίδιο. Καταρχήν για τη συνέντευξη έχεις μια εικόνα του άλλου, ένα βιογραφικό. Στα speed dates υπάρχει κάτι αντίστοιχο; (όχι βιογραφικό, αλλά κάποια βασικά στοιχεία - ενδιαφέροντα του υποψηφίου). Κατά δεύτερο, δε νομίζω ότι είναι με το χρονόμετρο στη συνέντευξη!

Υπάρχει η φάτσα του, ο τρόπος που μιλάει και το τι επιλέγει να πει. Επίσης αν και δεν έχω κάνει, υποθέτω ότι το τι μουσική ακούς και ποιά ταινία είδες και πώς σου φάνηκε θα είναι το στάνταρ για όσους δεν έχουν να παρουσιάσουν κάτι ξεχωριστό.

 

Επιπλέον τα βιογραφικά είναι γεμάτα πίπες όπως όλοι υποθέτω ξέρουν; Οπότε δε μπορείς να βασιστείς πάνω τους παρά μόνο για πράγματα που επιβεβαιώνονται από τρίτους ή χρησιμοποιώντας τα για να ανοίξεις θέμα συζήτησης. Διαφορετικά προσλαμβάναμε αμα λάχει με βάση το βιογραφικό.

 

Η συνέντευξη δεν είναι με χρονόμετρο απαραίτητα αλλά τι σημασία έχει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η φάτσα του, ο τρόπος που μιλάει και το τι επιλέγει να πει. Επίσης αν και δεν έχω κάνει, υποθέτω ότι το τι μουσική ακούς και ποιά ταινία είδες και πώς σου φάνηκε θα είναι το στάνταρ για όσους δεν έχουν να παρουσιάσουν κάτι ξεχωριστό.

 

Επιπλέον τα βιογραφικά είναι γεμάτα πίπες όπως όλοι υποθέτω ξέρουν; Οπότε δε μπορείς να βασιστείς πάνω τους παρά μόνο για πράγματα που επιβεβαιώνονται από τρίτους ή χρησιμοποιώντας τα για να ανοίξεις θέμα συζήτησης. Διαφορετικά προσλαμβάναμε αμα λάχει με βάση το βιογραφικό.

 

Η συνέντευξη δεν είναι με χρονόμετρο απαραίτητα αλλά τι σημασία έχει αυτό;

Εδώ είναι με το χρονόμετρο σαν να κάνεις αγώνα όμως, 5 λεπτά σου λέει και ό,τι προλάβεις! Επιμένω όμως ότι δεν έχουν σχέση μεταξύ τους. Άλλο η δουλειά, άλλο η σχέση δύο ανθρώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...