Προς το περιεχόμενο

Ας βοηθήσουμε όπως μπορούμε ο καθένας την κοπέλα να θεραπευτεί...


ethnik471

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με το zougla.gr λοιπόν , και συγκεκριμένα εδώ: http://www.zougla.gr/greece/article/voi8iste-me-na-nikiso-ton-karkino

 

Συγκλονίζουν τα λόγια της 28χρονης Διονυσίας η οποία απευθύνει έκκληση για βοήθεια μέσω διαδικτύου.
Η Διονυσία, διαγνώστηκε με πολύ σπάνια μορφή καρκίνου. Η ίδια και η οικογένειά της ζητάει στήριξη και βοήθεια προκειμένου να φύγει άμεσα στο εξωτερικό στην Αμερική σε μια εξειδικευμένη κλινική.

Στα κοινωνικά δίκτυα και στο facebook έχει δημιουργηθεί σελίδα, στην οποία γίνονται μέλη όλοι όσοι συμπαραστέκονται στον αγώνα της. Ήδη σήμερα το πρωί η σελίδα απαριθμεί σε 2000 μέλη.

Την έκκληση για βοήθεια στα social media κάνει η ίδια γράφοντας:

Είμαι η Διονυσία Παράσχη. Όσοι με ξέρετε, με φωνάζετε Ντένια.

Το Μάρτιο γίνομαι 28. Έχω διαγνωστεί με μια σπάνια μορφή καρκίνου κοντά στην καρδιά. Όλοι λένε ότι η μάχη με τον καρκίνο είναι άνιση, πόσο μάλλον όταν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να σε θεραπεύσουν οι κατάλληλοι γιατροί.

Ζητώ να μου προσφέρετε ό,τι είναι δυνατόν, ένα βήμα που θα με φέρει πιο κοντά στην ελπίδα.
Να με βοηθήσετε να συνεχίσω να ονειρεύομαι, να συνεχίσω να ζω. Δεν είναι του χαρακτήρα μου να δραματοποιώ καταστάσεις, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση η κάθε θετική σκέψη, η πιο μικρή συνδρομή, θα μου δώσουν πνοή να συνεχίσω.

Σας ευχαριστώ από καρδιάς!

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ: 345 / 747546-27
IBAN ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ: GR 7701 10345 00000 34574754627
Δικαιούχος: Σπυρίδων Παράσχης του Γεωργίου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα φτωχαδάκια από το υστέρημα τους βοηθάνε τους συμπολίτες μας και όχι οι έχοντες ..

Αυτοί που και λεφτά έχουν και μπορούν να επηρεάσουν κόσμο σπάνια κάνουν τέτοιες κινήσεις για να μην σου πω δεν θυμάμαι ποτέ κάτι παρόμοιο (από ποδοσφαιριστές εννοώ)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα για την κοπέλα.. :( Εύχομαι ότι καλύτερο.

 

Αλλά γιατί πρέπει να πάει στην Αμερική; Δε μπορούν να κάνουν τη θεραπεία που χρειάζεται εδω ;

Και το λέω αυτό χωρίς ίχνος προσβολής προς το πρόσωπο της και εκφράζω ειλικρινή απορία.

Απλά στα θέματα υγείας συνηθίζεται να υπάρχει ξενομανία λες και οι άλλοι έχουν καλύτερους γιατρούς.

Δεν είμαστε στο 1970 να έρθει η μαγική λύση απο το εξωτερικό..Όλη η γη πάνω κάτω τα ίδια γνωρίζει σήμερα και τα ίδια φάρμακα χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα για την κοπέλα.. :( Εύχομαι ότι καλύτερο.

 

Αλλά γιατί πρέπει να πάει στην Αμερική; Δε μπορούν να κάνουν τη θεραπεία που χρειάζεται εδω ;

Και το λέω αυτό χωρίς ίχνος προσβολής προς το πρόσωπο της και εκφράζω ειλικρινή απορία.

Απλά στα θέματα υγείας συνηθίζεται να υπάρχει ξενομανία λες και οι άλλοι έχουν καλύτερους γιατρούς.

Δεν είμαστε στο 1970 να έρθει η μαγική λύση απο το εξωτερικό..Όλη η γη πάνω κάτω τα ίδια γνωρίζει σήμερα και τα ίδια φάρμακα χρησιμοποιεί.

Υπάρχουν διαφορετικές μέθοδοι στο εξωτερικό, και το λέω από προσωπική εμπειρία. Η μητέρα ενός φίλου μου που της διέγνωσαν όγκο στον εγκέφαλο, από όλα τα νοσοκομεία έτρωγε άκυρο για επέμβαση, too risky και δεν ήθελαν να μπλέξουν. Την πήγε σε ένα ιδιωτικό στη Γαλλία και η γυναίκα είναι πλέον εντάξει. Επίσης, έχω ένα θέμα υγείας που τόσα χρόνια στην Ελλάδα κανείς δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Guess what? Αυτό που πρέπει να γίνει το κάνουν στο Λονδίνο. Άρα... Ναι, στο εξωτερικό οι γιατροί ίσως σε βοηθήσουν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περιπτώσεις όπου αποδεδειγμένα δεν μπορεί να γίνει η αντιμετώπιση της ασθένειας στη χώρα μας, τα ιατρικά έξοδα δεν καλύπτονται από το εκάστοτε ασφαλιστικό ταμείο;(προφανώς και δεν μιλάω για προσωπικά έξοδα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περιπτώσεις όπου αποδεδειγμένα δεν μπορεί να γίνει η αντιμετώπιση της ασθένειας στη χώρα μας, τα ιατρικά έξοδα δεν καλύπτονται από το εκάστοτε ασφαλιστικό ταμείο;(προφανώς και δεν μιλάω για προσωπικά έξοδα)

 

Ναι, καλύπτονται (τουλάχιστον όταν έτυχε σε συγγενικό πρόσωπο πριν λίγα χρόνια).Επίσης στα έξοδα δικαιολογούν και τα έξοδα ενός συνοδού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...