Προς το περιεχόμενο

Ο ρυθμός υιοθέτησης των Windows 10 σε επιχειρήσεις είναι διπλάσιος από των Windows 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία έκθεση της εταιρείας αναλύσεων Spiceworks δείχνει ότι ο ρυθμός υϊοθέτησης των Windows 10 σε επιχειρήσεις είναι διπλάσιος από εκείνον των Windows 8 πρίν από τρία χρόνια.

Εκπρόσωπος της Spiceworks επιβεβαίωσε ότι το τρέχον ποσοστό διείσδυσης των Windows 10 στα επιχειρηματικά περιβάλλοντα ανέρχεται στο 18%, έξι μήνες μετά την διάθεση του λειτουργικού συστήματος. Από την έκθεση της Spiceworks επίσης προκύπτει –με τα δεδομένα να προέρχονται από την Microsoft στην συγκεκριμένη περίπτωση- ότι 22 εκατομμύρια υπολογιστές σε επιχειρήσεις τρέχουν Windows 10.

 

Σύμφωνα με εκτίμηση της Spiceworks το 40% των επιχειρήσεων θα υϊοθετήσουν τα Windows 10 σε ένα χρόνο. Σήμερα, το 18% των επιχειρήσεων χρησιμοποιεί Windows 10 και έξι μήνες μετά την διάθεση τους βρίσκονται σε περίπου 18 εκατομμύρια επιχειρήσεις (όχι απαραίτητα όμως σε όλους τους υπολογιστές που χρησιμοποιούν).

 

Το πρώτο εξάμηνο μετά την διάθεση των Windows 8, μόλις το 9.3% των επιχειρήσεων είχε υπολογιστές με εγκατεστημένο το συγκεκριμένο λειτουργικό σύστημα. Ο ρυθμός υϊοθέτησης των Windows 10, στο ίδιο διάστημα είναι διπλάσιος και βρίσκεται στο 18%. Κάποιοι πιστεύουν ότι η διαφορά ανάμεσα στα δύο λειτουργικά συστήματα είναι μεγαλύτερη, επειδή αρκετές επιχειρήσεις επέστρεψαν σε παλαιότερα λειτουργικά της Microsoft (π.χ Windows 7) αφού δεν έμειναν ικανοποιημένες από τα Windows 8.

 

Ένα ακόμη συμπέρασμα που προκύπτει από την έρευνα, είναι ότι τα Windows 10 είναι πολύ πιο επιτυχημένα από τα Windows 7 ή τα Windows 8. Όπως επισημαίνει η Spiceworks, χρειάστηκαν περισσότεροι από 12 μήνες για τα Windows 7 και περισσότεροι από 15 μήνες για τα Windows 8 για να φτάσουν σε 200 εκατομμύρια υπολογιστές, κάτι που τα Windows 10 κατάφεραν σε μόλις 6 μήνες.

 

Link.png Site: Thurrott

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έβαλα κι εγώ τα ρημάδια, αφού μου τα πρήξανε κανονικά. Ερώτηση σχετικά με τον edge αν ξέρει κάποιος: Όταν πληκτρολογώ μια διεύθυνση στη μπάρα, χησιμοποιώ τη συντόμευση του πληκτρολογίου ctrl + enter ούτως ώστε να συμπληρωθεί αυτόματα το .com στην κατάληξη. Όμως με αυτόν τον browser πατώντας ctrl + enter μου βγάζει .gr

Ξέρει κανείς πώς αλλάζει, αν αλλάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έβαλα κι εγώ τα ρημάδια, αφού μου τα πρήξανε κανονικά. Ερώτηση σχετικά με τον edge αν ξέρει κάποιος: Όταν πληκτρολογώ μια διεύθυνση στη μπάρα, χησιμοποιώ τη συντόμευση του πληκτρολογίου ctrl + enter ούτως ώστε να συμπληρωθεί αυτόματα το .com στην κατάληξη. Όμως με αυτόν τον browser πατώντας ctrl + enter μου βγάζει .gr

Ξέρει κανείς πώς αλλάζει, αν αλλάζει;

 

αναλογα την γλωσσα που εχεις τα windows ειναι λογικα.στον explorer αλλαζει απο την registry.

 

αυτο θεμα ειναι ακριβως οτι λεγαμε πριν 2 μερες για τα 10.

με μερικους να λενε οτι τα 10 ειναι σκαρτα και οτι τα 7 και 8 ειναι καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τετοιο σπαμ που εφαγαν με το "upgrade to windows 10" στα win7 λογικο ηταν... Εγω παλι, με το καλο μολις γινουν λιγο πιο supportive τα Linux στα games, αντε γεια windows. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα την γλωσσα που εχεις τα windows ειναι λογικα.στον explorer αλλαζει απο την registry.

 

αυτο θεμα ειναι ακριβως οτι λεγαμε πριν 2 μερες για τα 10.

με μερικους να λενε οτι τα 10 ειναι σκαρτα και οτι τα 7 και 8 ειναι καλυτερα.

 

Κοίτα, σε μένα είχαν κάτι προβληματάκια συμβατότητας διόλου αμελητέα και έπρεπε να ψαχτώ για να τα φτιάξω (πχ τα drivers της κάρτας ήχου και της κάμερας δεν δούλευαν, με αποτέλεσμα να μην έχω ούτε ήχο στο πισι ούτε κάμερα.) Αλλά οκ, πέραν τούτου μου αρέσει που έχουν dedicated apps για διάφορα χρήσιμα πραγματάκια, όπως πχ το συγχρονισμό των μέιλ, τον καιρό, τις ειδήσεις, μεταφραστή, windows app store κτλ.

Όσον αφορά τη γλώσσα και τα ctrl + enter που λέγαμε, στον explorer μου το βγάζει .com και στον edge .gr by default. Χωρίς να έχω δλδ πειράξει ποτέ στο παρελθόν τη registry του ΙΕ κ έχοντας ανέκαθεν ελληνικά wın. Δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω αγγλικα πχ και μου τα βγαζει και στους 2 .com

γιαυτο σου ειπα μαλλον κατι παιζει περι γλωσσας.

απο τι γνωριζω στον explorer αλλαζουν οι συντομευσεις μεσω registry.

λογικα θα γινεται και στον edge.

 

 

με τρωει η αδικια απο μερικους ανθρωπους που κραζουν ενα πραγμα ειτε ειναι απο Microsoft ειτε απο Apple ειτε απο Google χωρις να το εχουν δοκιμασει.ειτε το δοκιμασαν με χιλια 2 κακα στο πσ τους η το δοκιμασαν σε beta stage και εβγαλε θεματα.

γιατι πχ εγω που το εχω στησει σε ποσα μηχανηματα ποτε να μην ειχα θεμα?

το υποστηριζω το συγκεκριμενο λειτουργικο γιατι ειναι καλο,με ωραιες προσθηκες,ασφαλες οσο γινεται,και πολυ γρηγορο σε εφαρμογες και παιχνιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το άρθρο μιλάει για τον επιχειρησιακό τομέα, είναι απόλυτα λογικό. Το κόστος εκπαίδευσης των υπαλλήλων είναι δυσθεώρητο και καμία επιχείρηση δεν το επιθυμεί.

Στην προκειμένη περίπτωση απλά, επιβεβαιώνεται η αγορά, η οποία απέφευγε τα windows 8 σα τον καρκίνο, παρά τις προτροπές των διαφόρων snake oil merchants.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς στην δουλειά είχαμε περάσει τα 8 σε 30 PC για δοκιμή και μετά από καμία εβδομάδα τα κατεβάσαμε πάλι στα 7 μαζί με τα υπόλοιπα. Και δεν βλέπω καμία διάθεση να πάμε στα 10..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βλέπω να ανεβαίνω στα 10 από το 8.1 τα συνήθισα πλέον και μου την έσπασαν τα 10 που έβαλα σε φορητό φίλου.  Ούτε με τα 7 μπορώ να δουλέψω μου φαίνονται οπισθοδρομικά στα μάτια μου. Μήτε θα αλλάξω σε 10 το desktop γιατί θα με ρωτάει ο πατέρας μου και θα ψάχνομαι για να βρω που είναι τα μενού άσε καλύτερα όλα με το ίδιο για να μη παιδεύομαι.

Πάντως το αφήνει σχετικά γρήγορα το 8.1 σε υποστήριξη μέσα από τις σελίδες της η microsoft και αυτό το θεωρώ κατάντια, σε μερικά πράγματα είναι σαν να μην υπάρχει αυτή η έκδοση. 

Ελπίζω να μη το μετανιώσω μετά το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο διπλασιος? Εγω περιμενω να τα εξαφανισουν... Μονο απο 7ρια να εχει καποιος ενδοιασμους για την αλλαγη! Απο 8αρια τρεχοντας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...