Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η δουλειά των ονείρων σας;


Flaoutistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θα θέλατε να κάνετε επαγγελματικά στη ζωή σας; Πχ αν ήσασταν 18 χρονών και μπορούσατε να πατε σε όποια σχολή θέλετε και ξέρατε ότι θα ακολουθούσατε το επάγγελμα αυτό.. τι θα διαλέγατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νταλικέρης ή μπορεί και να πήγαινα και για καπετάνιος.

 

Zoρικο επαγγελμα το καπετανιος.... οσο για την ερωτηση του θρεντ εγω θελω μια δουλεια που να μην σε πρηζουν γενικα σιχαινομαι τις κλικες και ολες αυτες τις μαλακιες .... μου την σπάνε οσοι παριστανουν τους προισταμενους και τους κάποιους , και θα ηθελα μια δουλεια χωρις δεσμευσεις και περιορισμους. Πιστευω το ελευθερο επαγγελμα αν και με την αβεβαιοτητα που έχει δινει αυτες τις ευκαιριες... κανεις οτι γουσταρεις και δεν δινεις αναφορά σε κανεναν. Πολυ καλο.

 

Εχεις το δικο σου μαγαζι το δικο σου ωράριο δουλευεις οποτε θες εσυ δεν δινεις αναφορές και ενημερωσεις σε κανεναν εκτος και αν εχεις ενα δυο συνεργάτες γενικα αυτα τα "γιατι το εκανες αυτο ετσι και γιατι το εκανες το αλλο ετσι" στη δουλεια που ειμαι τωρα με φορτώνουν κάποιες φορές. Γιατι το εκανα ετσι? γιατι ετσι γουσταρα απλά. Τι θελεις τωρα?  :ph34r: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zoρικο επαγγελμα το καπετανιος.... οσο για την ερωτηση του θρεντ εγω θελω μια δουλεια που να μην σε πρηζουν γενικα σιχαινομαι τις κλικες και ολες αυτες τις μαλακιες .... μου την σπάνε οσοι παριστανουν τους προισταμενους και τους κάποιους , και θα ηθελα μια δουλεια χωρις δεσμευσεις και περιορισμους. Πιστευω το ελευθερο επαγγελμα αν και με την αβεβαιοτητα που έχει δινει αυτες τις ευκαιριες... κανεις οτι γουσταρεις και δεν δινεις αναφορά σε κανεναν. Πολυ καλο.

Ζόρικο μεν αλλα δεν είναι όλα τα επαγγέλματα για όλους.Το ελεύθερο επάγγελμα είναι λίγο γενικό πάντως ως έννοια όπως το λες,ειδικά στην ελλάδα πολλοί ελεύθεροι εππαγελματίες ζορίζονται. 

Πιστεύω πως οι περισσότεροι οτι και να κάνουμε πάντα θα σκεφτόμαστε κάτι άλλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζόρικο μεν αλλα δεν είναι όλα τα επαγγέλματα για όλους.Το ελεύθερο επάγγελμα είναι λίγο γενικό πάντως ως έννοια όπως το λες,ειδικά στην ελλάδα πολλοί ελεύθεροι εππαγελματίες ζορίζονται. 

Πιστεύω πως οι περισσότεροι οτι και να κάνουμε πάντα θα σκεφτόμαστε κάτι άλλο :P

 

Επειδη εχω μπαρκάρει για 1 μήνα για αυτο στο λέω ... έχω περάσει Βισκαικο ... έχω φτάσει μέχρι Αγγλια ξεκινοντας απο Ελλαδα. Θα άντεχες 6 μηνες χωρις γυναικα? ή μακρυα απο την οικογενεια σου? μια μαλακια να γινει στη δουλεια και να σπαστεις εγω προσωπικα θέλω το ιδιο βραδυ να πάω να διασκεδάσω να ξεχαστω λιγο στο καραβι που θα πας? θα βλεπεις τον βλάκα που τσακωθηκες μπροστα σου και θα σου ρχετε να τον πετάξεις στην θάλασσα :-D

 

Στο καραβι το μονο που έχεις (αμα εισαι σε καλη εταιρεια) ειναι καλο φαγητο , να παιζεις πλευστεησον στο σαλονι ψυχαγωγιας να βλεπεις ταινιες , και ενα γυμναστηριο (της πλακας βεβαια μη φανταστεις) θα εχει εκει εναν επικληνη παγκο να σηκωνεις βαρη και κανα πολυμηχανημα και ενα διαδρομο μαζι με ενα ποδηλατο ισα για να μη χοντροκολιάσεις οσο ταξιδευεις (συνεχεια δηλαδη) αφου ειχανε ταμπελες που λεγανε οτι προσοχη στους ναυτικους λογω βαρεμάρας Μη τρωνε πολυ και αρρωστησουν ακομα και απο διαβητη. Ειχε τρελο φαγητο πάντως σε 1 μηνα ειχα τσιμπησει 2.5 κιλά. Ετρωγα σα γουρουνι.

 

Α ξεχασα.... αν εχει καλο καιρο μαζευοται ολοι και ψηνουν κάνουν ενα μπαρμπεκιου στο καταστρωμα αντε και κανα πάρτυ μέσα.... αλλα γιαννης πινει γιαννης κερνάει μονοι ουτε γυναικες ουτε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω μπαρκάρει για 1 μήνα για αυτο στο λέω ... έχω περάσει Βισκαικο ... έχω φτάσει μέχρι Αγγλια ξεκινοντας απο Ελλαδα. Θα άντεχες 6 μηνες χωρις γυναικα? ή μακρυα απο την οικογενεια σου? μια μαλακια να γινει στη δουλεια και να σπαστεις εγω προσωπικα θέλω το ιδιο βραδυ να πάω να διασκεδάσω να ξεχαστω λιγο στο καραβι που θα πας? θα βλεπεις τον βλάκα που τσακωθηκες μπροστα σου και θα σου ρχετε να τον πετάξεις στην θάλασσα :-D

Εντάξει αυτά είναι μερικά απο τα αρνητικά που λες που σίγουρα υπάρχουν. Δε θα με πείραζε τόσο αυτή η  "απομόνωση". Βέβαια άλλο να το λέω χωρίς να το έχω βιώσει και εκ του ασφαλούς μιας και δε πρόκειται να γίνω :)

Θα ήθελα πάντως κάποια στιγμή να μπω σε κάποιο τέτοιο δρομολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημόσιο...γυμναστής σε σχολείο...άγχος 0...λεφτά αξιοπεπέστατα και σταθερά για πάντα....συνθήκες εργασίας σε level επικής ζωάρας...ωράριο ξεφτίλα με ένα ξεφτιλο20ωρο την εβδομάδα...και οι 5 τελευταίοι λόγοι...Χριστούγεννα...Πάσχα...Ιούνιος..Ιούλιος...Αύγουστος...

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αυτά είναι μερικά απο τα αρνητικά που λες που σίγουρα υπάρχουν. Δε θα με πείραζε τόσο αυτή η  "απομόνωση". Βέβαια άλλο να το λέω χωρίς να το έχω βιώσει και εκ του ασφαλούς μιας και δε πρόκειται να γίνω :)

Θα ήθελα πάντως κάποια στιγμή να μπω σε κάποιο τέτοιο δρομολόγιο.

 

Δεν μπαινεις ετσι θα πρέπει να βγαλεις ναυτικο φυλλάδιο. Τεσπα ολα αυτα που σου γράφω ηταν σε φάση καλοκαιρι ... ηλιος έξω χαρά θεου ο Βισκαικος που ειναι γενικα δυσκολη θάλασσα οταν αγριεψει .... πανω απο 5 μποφορ δεν συναντήσαμε καμια μέρα του ταξιδιου. Οποτε υπολογισε να ταξιδευεις χειμωνα και να έχει και σκατα καιρο και εσυ να εισαι μέσα και ξενερωμένος να προσπαθεις να φάς να κοιμηθεις και να μη μπορεις επειδη κουνάει. Καλα τα λεφτα δεν λεω ο πλοιαρχος τσιμπουσε 10 χιλιάρικα το μήνα αλλα παρα πολλες ευθυνες αμα τσεκάρεις τον κώδικα Ναυτικου Δικαιου ανα πάσα στιγμη ειναι εκτεθειμενος ο πλοιαρχος με την οποιαδηποτε μαλακια του πληρώματος ωστοσο ο συγκεκριμενος ηταν γαματος πολυ διακριτικος και καθολου πρηχτης τον ειχα συμπαθησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις απαντήσεις κάποιων... το επάγγελμα των ονείρων σας το διαλέγετε όχι με βάση το αγαπώ αυτό το αντικείμενο αλλά με βάση το.. θα κάθομαι ανάσκελα και θα βρέχει δεκαχίλιαρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημόσιο...γυμναστής σε σχολείο...άγχος 0...λεφτά αξιοπεπέστατα και σταθερά για πάντα....συνθήκες εργασίας σε level επικής ζωάρας...ωράριο ξεφτίλα με ένα ξεφτιλο20ωρο την εβδομάδα...και οι 5 τελευταίοι λόγοι...Χριστούγεννα...Πάσχα...Ιούνιος..Ιούλιος...Αύγουστος...

 

Τουλαχιστον εγω αμα ημουν γυμναστης σε σχολειο θα προσπαθουσα να κάνω τη δουλεια μου. Θα ζητουσα αρχικα ιατρικες εξετάσεις απο τα παιδιά και μετα θα κάναμε κανονικα γυμναστικη εκεινη την ώρα ειναι πολυ σημαντικο να μάθεις στο παιδι να κανει γυμναστικη απο μικρη ηλικια μπορει να το γλιτώσεις απο πολλά.Αντι για αυτο δινανε μια μπαλα και αυτοι ηταν εξαφανισμενοι πινανε καφέ... λες και ολη τη μέρα στο σχολειο κάνανε δουλειά.

Σχετικά με τις απαντήσεις κάποιων... το επάγγελμα των ονείρων σας το διαλέγετε όχι με βάση το αγαπώ αυτό το αντικείμενο αλλά με βάση το.. θα κάθομαι ανάσκελα και θα βρέχει δεκαχίλιαρα;

 

Δε καταλαβα επικρινεις τις απαντησεις μας? μας την λές τωρα εσυ δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημόσιο...γυμναστής σε σχολείο...άγχος 0...λεφτά αξιοπεπέστατα και σταθερά για πάντα....συνθήκες εργασίας σε level επικής ζωάρας...ωράριο ξεφτίλα με ένα ξεφτιλο20ωρο την εβδομάδα...και οι 5 τελευταίοι λόγοι...Χριστούγεννα...Πάσχα...Ιούνιος..Ιούλιος...Αύγουστος...

Όντως παίζει να είναι από τις καλύτερες "δουλειές" που υπάρχουν! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δύσκολη ερώτηση.

 

Βασικό ρόλο παίζουν για μένα οι συνθήκες εργασίας και όχι τόσο αυτή καθ' αυτή η εργασία.Αν αυτό το είχα εξασφαλισμένο, θα ήθελα κάτι που να έχει να κάνει με διδασκαλία (λίγο με νοιάζει αν είναι σε ιδιωτικό ή δημόσιο, μην παρεξηγηθώ κιόλας...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...