Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση lexmark t632


zeys13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας συνφρουμίτες, 

 

σε μικρομεσαίο γραφείο υπάρχει ο παραπάνω εκτυπωτής, όπου πλέον μας άφησε χρόνους, και ζητάμε αντικαταστάτη του. Το duty cycle φτάνει max σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του 200000, αλλά στην πραγματικότητα, μπορεί να φτάνει μέχρι τις 5000 ανα μήνα.

 

Θέλουμε να είναι σίγουρα δικτυακός, να έχει διπλή όψη αυτόματα, εννοείτε χαμηλό κόστος ανα σελίδα, και αν γίνεται να υπάρχει μόνο toner-drum, και όχι ξεχωριστό photocondutor η οτιδήποτε άλλο. 

Επίσης δεν έχω καταλήξει αν έχει νόημα να είναι έγχρωμος. Υπάρχει μικρός laser έγχρωμος (samsung clp-365), αλλά και αργός είναι και τα τονερ του αρκετά ακριβά και για λίγες σελίδες.

 

Δεν μας απασχολεί να γλιτώσουμε 50-100 ευρώ, θέλουμε να είναι αξιόπιστο, και προτιμάμε να είναι καθαρός εκτυπωτής, όχι πολυμηχάνημα.Τι προτείνετε; Προτείνετε και κάποιο άλλο χαρακτηριστικό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας συνφρουμίτες, 

 

σε μικρομεσαίο γραφείο υπάρχει ο παραπάνω εκτυπωτής, όπου πλέον μας άφησε χρόνους, και ζητάμε αντικαταστάτη του. Το duty cycle φτάνει max σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του 200000, αλλά στην πραγματικότητα, μπορεί να φτάνει μέχρι τις 5000 ανα μήνα.

 

Θέλουμε να είναι σίγουρα δικτυακός, να έχει διπλή όψη αυτόματα, εννοείτε χαμηλό κόστος ανα σελίδα, και αν γίνεται να υπάρχει μόνο toner-drum, και όχι ξεχωριστό photocondutor η οτιδήποτε άλλο. 

Επίσης δεν έχω καταλήξει αν έχει νόημα να είναι έγχρωμος. Υπάρχει μικρός laser έγχρωμος (samsung clp-365), αλλά και αργός είναι και τα τονερ του αρκετά ακριβά και για λίγες σελίδες.

 

Δεν μας απασχολεί να γλιτώσουμε 50-100 ευρώ, θέλουμε να είναι αξιόπιστο, και προτιμάμε να είναι καθαρός εκτυπωτής, όχι πολυμηχάνημα.Τι προτείνετε; Προτείνετε και κάποιο άλλο χαρακτηριστικό;

 
Tι εννοεις σας αφησε χρονους ?Τι βλαβη εχει?
Ο αντικαταστατης του 632 ειναι ο 640 και αργοτερα ο 650 ,και οι δυο εκτυπωτες αυτοι ειναι αριστα εργαλεια,οποτε κατα την γνωμη μου κοιτας για τον Τ650.
Αν ειχες τετοιο εργαλειο μην σκεφτεσαι καν για samsung,παρε παλι lexmark,η samsung για να φτασει την lexmark θα περασουν χρονια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό είναι ότι έχει αρχίσει και κολάει το χαρτί συνέχεια. + ότι έχουν σπάσει και πλαστικά του πορτάκια, γενικώς δεν είναι σε καλή κατάσταση. Και ότι έχουμε το οκ για αντικατάσταση.

Έχει νόημα να πάμε σε κάποιον έγχρωμο αντίστοιχων δυνατοτήτων ή έστω και ποιο περιορισμένων; Αλλά ασπρόμαυρες να του δίνουμε άφοβα και με καλή ταχύτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσπρομαυρος ασυζητητη,με τον εγχρωμο εχεις και πιο πολλες βλαβες και μεγαλυτερα κοστη συντηρησης.

Αν σας κανει μονο paperjam δεν αξιζει να πεταξετε τον εκτυπωτη γι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xerox 8580 με 51 σελίδες το λεπτό. Το κακό είναι ότι τα drum-photocondutor ειναι διαφορετικά.

 

Πως σου φαίνεται; 


Kyocera p6030 30 σελίδες το λεπτό και απο οτι κατάλαβα με αλλάζεις μόνο toner.

 

Για  αυτόν τι λές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κonica minolta εννοουσα οχι kyocera,πολυ αγαρμπο και ασχημο μηχανημα αυτο που παραθετεις.

Tα xerox ειναι πολυ καλα μηχανηματα με τρομερη πιστοτητα χρωματος,αλλα εαν χαλασει εχει ακριβo service,πιστευω να παρατηρησες οτι παιρνει κερια και οχι τονερ,δες λιγο την τιμη των κεριων.

Τα κοστη αναλωσιμων και τα κοστη συντηρησης θα φτασουν στον θεο με τετοιο μηχανημα,και φυσικα θα πρεπει να ξεχασετε το τριανταρι που πιθανον αναγεμιζατε το τονερ του τ632.

Πληροφοριακα,τα περισσοτερα μικρα γραφεια εχουν εναν heavy duty ασπρομαυρο οπως καλη ωρα κανατε εσεις μεχρι στιγμης,και αντε ενα πολυμηχανημα εγχρωμο του διακοσαρικου.

Αυτα τα ακριβα εγχρωμα μηχανηματα του χιλιαρικου,ειναι για εταιρειες που πρεπει να τυπωνουν γραφιματα,pdf,διαφημιστικα εντυπα και γενικως πολλες εγχρωμες σελιδες που χρειαζονται καλη πιστοτητα γιατι κανουνε συνεχως παρουσιασεις.

Η τσεπη βεβαια ειναι δικη σου και εσυ αποφασιζεις,εγω σου εδωσα μια κατευθυνση.

 

Eγω αν εβαζα το χερι στο παντελονι θα αγοραζα lexmark t650 και αν ηθελα να βαλω κατι παραπανω απο χιλιαρικο θα αγοραζα τον hp laserjet 4515,που το συγκεκριμενο κτηνος τυπωνει 62 σελιδες το λεπτο.

Επεξ/σία από Roger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας μεταχειρισμένος T650 είναι ότι πρέπει για αυτόν που θα βγάζει την πολλή δουλεια.

Για έγχρωμο (σαν δεύτερο) τσιμπάς έναν HP ή έναν OKI γύρω στα 250 ευρώ και είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κonica minolta εννοουσα οχι kyocera,πολυ αγαρμπο και ασχημο μηχανημα αυτο που παραθετεις.

Tα xerox ειναι πολυ καλα μηχανηματα με τρομερη πιστοτητα χρωματος,αλλα εαν χαλασει εχει ακριβo service,πιστευω να παρατηρησες οτι παιρνει κερια και οχι τονερ,δες λιγο την τιμη των κεριων.

Τα κοστη αναλωσιμων και τα κοστη συντηρησης θα φτασουν στον θεο με τετοιο μηχανημα,και φυσικα θα πρεπει να ξεχασετε το τριανταρι που πιθανον αναγεμιζατε το τονερ του τ632.

Πληροφοριακα,τα περισσοτερα μικρα γραφεια εχουν εναν heavy duty ασπρομαυρο οπως καλη ωρα κανατε εσεις μεχρι στιγμης,και αντε ενα πολυμηχανημα εγχρωμο του διακοσαρικου.

Αυτα τα ακριβα εγχρωμα μηχανηματα του χιλιαρικου,ειναι για εταιρειες που πρεπει να τυπωνουν γραφιματα,pdf,διαφημιστικα εντυπα και γενικως πολλες εγχρωμες σελιδες που χρειαζονται καλη πιστοτητα γιατι κανουνε συνεχως παρουσιασεις.

Η τσεπη βεβαια ειναι δικη σου και εσυ αποφασιζεις,εγω σου εδωσα μια κατευθυνση.

 

Eγω αν εβαζα το χερι στο παντελονι θα αγοραζα lexmark t650 και αν ηθελα να βαλω κατι παραπανω απο χιλιαρικο θα αγοραζα τον hp laserjet 4515,που το συγκεκριμενο κτηνος τυπωνει 62 σελιδες το λεπτο.

Αναλυτικότατος, ευχαριστώ πολύ.

Γενικώς τα oki και kyocera τα έχω στο μυαλό μου σαν πολύ καλά μηχανήματα, και μετά xerox, hp, lexmark κτλ. Για τα konica δεν έχω γνώμη, δεν έχω δει και πουθενά για να είμαι ακριβής, μόνο ένα φωτοτυπικό αν θυμάμαι καλά. 

Για το kyocera το άσχημο πηγαίνει στο αισθητικό κομμάτι; Η εννοείς απο θέμα πρακτικότητας-αξιοπιστίας; Γιατί αν είναι θέμα αισθητικής είναι τελείως αδιάφορο.

Επειδή τυπώνουμε και αφίσες γενικώς και με τον μικρό έγχρωμο laser έχουμε απελπιστεί, σκέφτηκαμε να πάμε σε κάτι καλό, και οικονομικό σε κόστος εκτύπωσης. Να μπορεί δλδ να τυπώνει αέρα ασπρόμαυρα, και να σου τυπώσει και 50-100 αφίσες το μήνα αν χρειαστεί.

Η ιδέα να είναι είναι ενσωματωμένο στο toner το drum και ότιδήποτε άλλο δεν είναι σωστή; 

Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη για το πρήξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οk,go for it,οποιος πληρωνει εχει και καλο μηχανημα.

Για τον kyocera το σχολιο ητανε για την ατσουμπαλη σχεδιαση του,σαν μηχανηματα δεν τα εχω δουλεψει καθολου και δεν εχω αποψη,γενικοτερα ομως ακουγονται καλα λογια,σκληρα μηχανηματα,τουλαχιστον τα παλια.

Τωρα που θελεις να διαλεξεις εγχρωμο θα πρεπει να ξερεις οτι στα αναλωσιμα ανταλλακτικα υπολογιζονται και αλλα,δηλαδη,

σε καποιες περιπτωσεις θα δεις ενσωματωμενο drum toner και φυσικα transfer belt(βλεπε τα περισσοτερα hp )και σε αλλες περιπτωσεις ξεχωριστα toner,ξεχωριστα drum συν transfer belt,ειναι αναλογως το μοντελο,θελει ψαξιμο.

Η lexmark για παραδειγμα ,τα περισσοτερα της μοντελα εχουν ξεχωριστα τεσσερα toner,ξεχωριστα τεσσερα photo developer και ενα ενιαιο imaging drum,εκει αμα χρειαστει να αλλαξεις αναλωσιμα θα εχεις θεμα.

Γενικα,ειναι συμφωνα με την σχεδιαση του μηχανηματος,αν θελεις ενιαιο drum toner θα πρεπει να το ψαξεις.

 

Συμφωνα με τα νεα δεδομενα θα ψηφιζα xerox 8580,εχει κερια,ειναι λιγο ακριβα,οταν κανει checking ή warming ή calibration οπως το λεει η hp χαλαει μεγαλη ποσοτητα κεριου,ΑΛΛΑ η ποιοτητα δεν παλευεται με τιποτα.

Και εχω την εντυπωση οτι εχει ενα ενιαιο τεραστιο drum,δεν ειναι τεχνολογια με toner,καθως επισης εχει το ''κουσουρι'' οτι μολις σβησεις τον διακοπτη εχει διαδιακασια shut down,αν τραβηξεις ξερα το ρευμα δεν παρκαρει σωστα την κεφαλη και απορυθμιζεται,call xerox και φασκελοκουκουλωστα.(τουλαχιστον τα παλαιοτερα μοντελα,ισως να το βελτιωσε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχουμε αλλαγή μοντέλου τελικά, θα πάμε σε konica bizhub c3100p, όπως τα έλεγε ο Roger απο την αρχή.

31 σελίδες το λεπτό, στα χαρτιά φτήνα κόστη ανα σελίδα, το μαύρο στοιχίζει 16 ευρώ, τα χρώματα 28 ευρώ το ένα, με διάρκεια 5000 σελίδες.

Αυτό που θα κοστίσει είναι τα imaging unit,  με κόστος το μαύρο 93 ευρώ, και τα χρώματα 138 ευρώ το ένα, με αλλαγή όμως στις 25000 σελίδες, και αρκετά βασικό συννενόηση με τον αντιπρόσωπο.

Νομίζω οτι με αυτές τις τιμές τα κόστη ανα σελίδα είναι νορμάλ.

Πως σου φαίνεται Roger;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλο εργαλειο φαινεται να ειναι,και τα κοστη για τα imaging unit δεν φαινεται να ειναι πολυ ακριβα,ειναι εξαλλου για 30.000 σελιδες,

εχεις πολυ ακομα για να τα σκεφτεσαι.

Καλη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...