Προς το περιεχόμενο

Το timeline του Twitter θα προβάλλει σχετικά tweets και δεν θα βασίζεται στη χρονολογική σειρά


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπειτα από μήνες δοκιμών, το Twitter κυκλοφορεί μια νέα έκδοση του timeline, η οποία ταξινομεί τα tweets με βάση το πόσο σχετίζονται με τα ενδιαφέροντα του χρήστη και όχι με χρονολογική σειρά.

Μάλιστα, το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό βασίζεται στους αλγορίθμους που χρησιμοποιούνται για τη λειτουργία "while you were away" του Twitter, η οποία προβάλλει στον χρήστη μια σειρά από tweets με βάση το πόσο δημοφιλή είναι και εάν ο χρήστης αλληλεπιδρά συχνά με το άτομο που είναι υπεύθυνο για τα εν λόγω tweets. Η συγκεκριμένη λειτουργία λαμβάνει χώρα όταν ο χρήστης μπαίνει στο Twitter μετά από αρκετή ώρα.

 

Αρχικά, το νέο timeline δεν θα αποτελεί προεπιλογή, αλλά οι χρήστες θα μπορούν να το επιλέξουν από τις ρυθμίσεις, μέσω της επιλογής "show me the best tweets first". Ωστόσο, έπειτα από μερικές εβδομάδες, το Twitter σκοπεύει να ενεργοποιήσει το νέο timeline για όλους τους χρήστες, ειδοποιώντας τους παράλληλα με μια ειδοποίηση για την αλλαγή.

 

Σαφώς, όσοι χρήστες δεν είναι ικανοποιημένοι με το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό μπορούν να το απενεργοποιήσουν από τις ρυθμίσεις. Η λειτουργία "show me the best tweets first" θα είναι διαθέσιμη για Android, iOS και για τον ιστότοπο του Twitter.

 

Οι απόψεις των ατόμων που έχουν ήδη δοκιμάσει το νέο timeline διίστανται, εφόσον αρκετοί το υποστηρίζουν, ενώ πολλοί προτιμούν την προβολή των tweets με χρονολογική σειρά. Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι αρκετοί υποστηρίζουν ότι, συνήθως, στις έρευνες χρηστών που πραγματοποιούνται κατά καιρούς, τα timelines που δεν εστιάζουν στη χρονολογική σειρά αλλά στο πόσο σχετικά είναι τα tweets που προβάλλονται, τείνουν να προτιμώνται από περισσότερους χρήστες.

 

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γτ εχουν βαλθεί ολοι να αντιγραψουν το facebook 

 

που ειναι διαφορετικοτητα οπως υπηρχε παλια? 

 

γτ πρεπει ολες οι πλατφόρμες να εχουν το ιδιο interface και να χρησιμοποιουν τους ιδιους αλγορίθμους?  

 

αισχος πραγματικα ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι. Είναι που είναι και ο client για Android για τα μπάζα, επιβαρύνουν και άλλο τη θέση τους. Εγώ πλέον το έχω γυρίσει σε fenix και δεν μπαίνω Twitter από πουθενά άλλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alexisnik19911 δεν αντιγράφει το Facebook απλά ακούνε τους χρήστες τους. Έτσι αντιδρούν οι τεχνολογικοί κολοσσοί αν θέλουν κάτι οι πελάτες και δεν βλάπτει την εταιρεία το κάνουν πράξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρεση καθολου η ιδιεα ουτε στο fb μου αρεση που το εχουν ετσι αν και σου δινει την δυνατοτιτα τα τα παρακολουθισεις και με χρονολογικη σειρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι. Είναι που είναι και ο client για Android για τα μπάζα, επιβαρύνουν και άλλο τη θέση τους. Εγώ πλέον το έχω γυρίσει σε fenix και δεν μπαίνω Twitter από πουθενά άλλου

 

Φίλε το έχεις αγοράσει κανονικά το fenix ή έχεις κανένα apk να στείλεις λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασμένο, από τότε που έβγαλα κάρτα έχω αγοράσει κοντά 30 ευρώ software που είχα κάνει sideload. Το fenix σε apk δεν το βρήκα ποτέ να δουλεύει. Τα αξίζει όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί η πρώτη αντίδραση σε κάθε είδηση είναι το κράξιμο... Αν δε σας αρέσει αλλάζετε το setting στις ρυθμίσεις, που είναι το κακό. Προσωπικά μάλλον θα με βόλευε μία τέτοια αλλαγή. Αν "ακολουθείς' αρκετά άτομα, εφόσον δεν έχεις ελέγξχει το twitter για κάποια ώρα(ες) βρίσκεις 1000+ tweets να σε "περιμένουν". Ειδικά αν ακολουθείς ειδησεογραφικά site. Καταλήγω απλά να κοιτάζω μόνο τα πάνω πάνω και πιθανόν να "χάνω" κάποια tweets από άτομα που με ενδιαφέρουν απλά και μόνο επειδή δε μπορώ να σκανάρω 1000 tweets.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς το Twitter εδώ και καιρό έχει στοχευμένα tweets (αντίστοιχο με το Sponsored στο Facebook) και βγάζει λεφτά από αυτό, είναι λογικό να θέλει να μείνεις παραπάνω στην εφαρμογή (ή σελίδα). Βάση αυτού του αλγορίθμου, που σου προσφέρει πιο σημαντικά για σένα tweets προσπαθεί να επιτύχει ακριβώς αυτό. Από την στιγμή που θα μπορείς να επιλέξεις τι timeline θες, είναι απλά θετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή θετική εξέλιξη τελείωσε στις λίστες. Είναι ένα τέλειο κοινωνικό δίκτυο, γιατί πάνε να το σκίσουν; Λίστες για ειδήσεις και ότι άλλο Θες, διαβάζεις τα σημαντικά και όλα τα αλλά όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρύθμιση είναι ρε παιδιά.
Ούτε καν default.
Όποιος θέλει την ενεργοποιεί.
Επίσης, αν αυτό μπει και στο widget, θα είναι ωραίο εργαλείο στα sites για να δείχνουν personalized tweets στο χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...