Προς το περιεχόμενο

Samsung Fast Travel Charger EP-TA20EWE 8.90 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θα χρειαστεί να μάθω, προτιμώ να ψωνίζω από Amazon ή Ελληνικά καταστήματα όποτε βρίσκομαι Ελλάδα, παρά από το retail της όποιας Kinezosonic και να περιμένω και 10 χρόνια για το delivery ή να τρέχω για RMA μετά τους 3-6 μήνες.

 

'nough said.

Απλα εκτίθεσαι με την παραπληροφορηση που σε διακατεχει. Σε 12 μέρες μου ήρθε ο συγκεκριμένος φορτιστής της BlitzWolf με δωρεάν μεταφορικά. Από eshop έχει 5 ευρώ μεταφορικά εδώ που είμαι. Της Samsung ο φορτιστής είναι 10 φορες χειρότερος από ότι της BlitzWolf. Όσοι δεν ξέρετε σταματήστε της παραπληροφορηση πια δεν βαρεθήκατε

Δεν ζορίζεται, το κινητο τραβαει το μέγιστο που του επιτρέπουν οι προδιαγραφές του κατασκευαστη οσα αμπερ και να βαλεις..

Δεν ισχύει 100% αυτό. Εγώ στο NOTE ενώ κανονικά τραβάει 1200ma με τη stock Rom το έχω με πείραγμα του Kernel και τραβάει 2100ma με έναν καλό φορτιστη.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα εκτίθεσαι με την παραπληροφορηση που σε διακατεχει. Σε 12 μέρες μου ήρθε ο συγκεκριμένος φορτιστής της BlitzWolf με δωρεάν μεταφορικά. Από eshop έχει 5 ευρώ μεταφορικά εδώ που είμαι. Της Samsung ο φορτιστής είναι 10 φορες χειρότερος από ότι της BlitzWolf. Όσοι δεν ξέρετε σταματήστε της παραπληροφορηση πια δεν βαρεθήκατε

 

Δεν ισχύει 100% αυτό. Εγώ στο NOTE ενώ κανονικά τραβάει 1200ma με τη stock Rom το έχω με πείραγμα του Kernel και τραβάει 2100ma με έναν καλό φορτιστη.

 

Αυτή ειναι παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο.

 

Πειράζεις το κινητό και σκίζεις μια μπαταρία που οι κανονικές προδιαγραφές της είναι για χαμηλότερο ρεύμα φόρτισης, νομίζοντας πως κατέρριψες τους κανόνες της φυσικής και της σχεδίασης του κατασκευαστή.

 

Μετά κάνετε μύνηση στην κάθε εταιρία γιατί το κινητό έσκασε στην τσέπη σας ή πάνω στο γραφείο...

 

 

Όσο για τον φορτιστή τώρα.

 

1) Samsung vs Takamitsu. rrrright. Συγκρίνεις κινέζικο με επώνυμο. Ναι είναι "καλύτερων" προδιαγραφών ο κινέζικος. Όταν σου σκάσει όμως το κάνεις γαργάρα.

Προσωπικά Samsung δε μου έχει σκάσει κανένας ως ώρας, ούτε και ξέρω φίλους, γνωστούς, συναδέλφους που να είχαν πρόβλημα ποτέ. Και φορτίζω τα πάντα, από οποιοδήποτε κινητό, μέχρι και tablet και ας είναι πιο "αργή" η φόρτιση στο Tablet.

 

Αντιθέτως, φορτιστές Takahasi Yoshimitsu σκάνε με μέσο όρο 3-6 μήνες (σε άλλους σκάνε και στο μήνα). Για ποιό λόγο να εμπιστευτώ κάτι που θα βάλει σε ρίσκο τη συσκευή μου?

 

Δε θεοποιώ τη Samsung, θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε επώνυμος φορτιστής, που μπορεί να κατασκευάζεται στην Taiwan, την Kίνα ή την Κορέα, ΑΛΛΑ οι προδιαγραφές όπως και το quality control είναι εντελώς διαφορετικά.

 

Λες να σου κάνει χάρη ο κινέζος που σου πουλάει τόσο χαμηλά με τα μεταφορικά και σου στέλνει άλλο δωρεάν χωρίς να τον νοιάξει?

 

Όχι, απλά ξέρει τί βεληνεκούς πράγματα πουλάει...

 

 

 

2) 12 μέρες παράδοση μπορεί και να έτυχε, πολύ καλός χρόνος πάντως. Συνήθως untracked αποστολές από Κίνα κάνουν 1 μήνα για Ευρώπη. Οτιδήποτε άλλο ναι είναι δυνατό να συμβεί, όμως αποτελεί απλά θέμα τύχης και με μειωμένες πιθανότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

...Εγώ στο NOTE ενώ κανονικά τραβάει 1200ma με τη stock Rom το έχω με πείραγμα του Kernel και τραβάει 2100ma με έναν καλό φορτιστη.

Aυτά δεν τα πειράζουμε δια ροπάλου (προς αποφυγήν πολύ δυσαρέστων εκπλήξεων που σχετίζονται με εκρήξεις κλπ) και προπάντων (για ευνόητους λόγους) δεν τα γράφουμε σε popular forums & threads!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή ειναι παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο.

 

Πειράζεις το κινητό και σκίζεις μια μπαταρία που οι κανονικές προδιαγραφές της είναι για χαμηλότερο ρεύμα φόρτισης, νομίζοντας πως κατέρριψες τους κανόνες της φυσικής και της σχεδίασης του κατασκευαστή.

 

Μετά κάνετε μύνηση στην κάθε εταιρία γιατί το κινητό έσκασε στην τσέπη σας ή πάνω στο γραφείο...

 

 

 

Μην κολλάς και μην τρελλαίνεσαι, φιλικά πάντα... έχεις δίκιο και άδικο συγχρόνως. Καλός φορτιστής ο  Samsung (έχω και εγώ έναν 2Α) αλλά και οι καλοί "κινέζικοι" (tronsmart, blitzwolf κ.λ.π.) είναι επίσης κορυφαίοι. Άσε που το πιθανότερο είναι ότι οι ίδιες κινέζικες εταιρίες φτιάχνουν και τους φορτιστές της Samsung. 

 

Να σκεφτείς ότι ο καλύτερος φορτιστής που έχω είναι ένας από ένα Chuwi tablet (κινεζιά φυσικά)... στέλνει μέχρι και 2.2A χωρίς δεύτερη σκέψη (σε συμβατές συσκευές) και ρίχνει σφαλιάρα στον Samsung που με το ζόρι ξεπερνάει τα 2Α. Έχω φάει πολλές ώρες να μετράω φορτίσεις με διαφορετικούς φορτιστές και καλώδια (επώνυμα και κινέζικα) για να καταλήξω τι θα πετάξω και τι θα κρατήσω. Έχω πετάξει πολλούς κινέζικους 2Α που στην πραγματικότητα δεν δίνανε πάνω από 1.6Α με τίποτα, οπότε ναι... κυκλοφορεί πολύ σκαρταδούρα εξ' ανατολάς.

 

Μην ξεχνάτε ότι μεγάλη σημασία παίζει το καλώδιο... έχω πετάξει πολλά λεφτά σε καλώδια μέχρι να βρω κάποια που να φορτίζουν με 2Α+ απρόσκοπτα... σίγουρα να προτιμάτε τα "κοντά" (κάτω από μέτρο - κάτω από μισό αν γίνεται)

 

Τέλος άποψή μου είναι ότι οι μπαταρίες δεν χαλάνε αν φορτίζονται γρήγορα (μέχρι 2Α και κάτι)... δεν έχουν κανένα πρόβλημα απολύτως και ούτε μειώνεται η διάρκεια ζωής τους... αρκεί να είναι καλό και σταθερό το κύκλωμα φόρτισης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή ειναι παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο.

 

Πειράζεις το κινητό και σκίζεις μια μπαταρία που οι κανονικές προδιαγραφές της είναι για χαμηλότερο ρεύμα φόρτισης, νομίζοντας πως κατέρριψες τους κανόνες της φυσικής και της σχεδίασης του κατασκευαστή.

 

Μετά κάνετε μύνηση στην κάθε εταιρία γιατί το κινητό έσκασε στην τσέπη σας ή πάνω στο γραφείο...

 

 

Όσο για τον φορτιστή τώρα.

 

1) Samsung vs Takamitsu. rrrright. Συγκρίνεις κινέζικο με επώνυμο. Ναι είναι "καλύτερων" προδιαγραφών ο κινέζικος. Όταν σου σκάσει όμως το κάνεις γαργάρα.

Προσωπικά Samsung δε μου έχει σκάσει κανένας ως ώρας, ούτε και ξέρω φίλους, γνωστούς, συναδέλφους που να είχαν πρόβλημα ποτέ. Και φορτίζω τα πάντα, από οποιοδήποτε κινητό, μέχρι και tablet και ας είναι πιο "αργή" η φόρτιση στο Tablet.

 

Αντιθέτως, φορτιστές Takahasi Yoshimitsu σκάνε με μέσο όρο 3-6 μήνες (σε άλλους σκάνε και στο μήνα). Για ποιό λόγο να εμπιστευτώ κάτι που θα βάλει σε ρίσκο τη συσκευή μου?

 

Δε θεοποιώ τη Samsung, θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε επώνυμος φορτιστής, που μπορεί να κατασκευάζεται στην Taiwan, την Kίνα ή την Κορέα, ΑΛΛΑ οι προδιαγραφές όπως και το quality control είναι εντελώς διαφορετικά.

 

Λες να σου κάνει χάρη ο κινέζος που σου πουλάει τόσο χαμηλά με τα μεταφορικά και σου στέλνει άλλο δωρεάν χωρίς να τον νοιάξει?

 

Όχι, απλά ξέρει τί βεληνεκούς πράγματα πουλάει...

 

 

 

2) 12 μέρες παράδοση μπορεί και να έτυχε, πολύ καλός χρόνος πάντως. Συνήθως untracked αποστολές από Κίνα κάνουν 1 μήνα για Ευρώπη. Οτιδήποτε άλλο ναι είναι δυνατό να συμβεί, όμως αποτελεί απλά θέμα τύχης και με μειωμένες πιθανότητες.

Διαβάστε το ποστ του φίλου karasardelis τα λέει αρκετά ξεκάθαρα. Εταιρίες όπως xiaomi tronsmart BlitzWolf φτιάχνουν αρκετά ποιοτικοτερα gadzet από αρκετούς επώνυμους.

 

Καλώδια όπως αυτό:

 

http://m.banggood.com/BlitzWolf-2_1A-Reversible-Micro-USB-Cable-Double-Sided-USB-A-Male-to-Double-Sided-Micro-B-3_3ft-1m-for-QC2_0-p-998319.html

 

Λύνουν τα χέρια. Όχι μόνο γιατι βγάζουν πάντα το ρεύμα που πρέπει αλλά και γιατί μπαίνουν και από τις 2 μεριές. Τρομερή ευκολία τα έχω 1 μήνα.

 

Το note 3 υποστηρίζει Quick Charge που τραβάει πολύ περισσότερο ρεύμα από τα 2.1 στα 5v. 2 χρόνων μπαταρία δεν έχει κανένα θέμα.

 

Επίσης ο φορτιστής του eshop έχει 23% ΦΠΑ βγάζει ένα 20-25% το μαγαζί και αυτό οπότε κάνε τα μαθηματικά να δεις πόσο κοστιζει ο φορτιστής της samsung.

 

Ο BlitzWolf έχει πολυ παραπάνω προστασία βγάζει το ρεύμα που πρέπει χωρίς κομπιασματα όπως ο samsung. Αν δοκιμάσεις τότε θα λες αλλα και εγώ τα ίδια έλεγα μόλις δοκίμασα BlitzWolf xiaomi προϊόντα και κατάλαβα πόσα λεφτά πέταγα τόσα χρόνια.

Που θα πάει ο κόσμος θα μάθει τις καλες εταιρίες από κίνα σιγά σιγά. Η BlitzWolf xiaomi είναι παντού με κορυφαία προϊόντα σε εξαιρετικές τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σας ενδιαφέρει, αξίζειε να επισκεφθείτε την σελίδα ενός από τους κορυφαίους reviewers σε φορτιστές και μπαταρίες...

 

http://lygte-info.dk/info/ChargerIndex%20UK.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αντε να δουμε τωρα τι θα πει ο plpapadopoulos.

 

 http://www.amazon.com/Qualcomm-Charger-BlitzWolf-Backwards-Compatible/dp/B01BBODZP0

 

παρομοιο μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να δουμε τωρα τι θα πει ο plpapadopoulos.

 

 http://www.amazon.com/Qualcomm-Charger-BlitzWolf-Backwards-Compatible/dp/B01BBODZP0

 

παρομοιο μοντελο

 

Ο plpapadopoulos σου απάντησε από το πρώτο του πόστ ότι προτίμησε και αγόρασε τον Anker από το Amazon.

 

10 λίρες σήμερα, 8,5 τον είχα αγοράσει προ 2 μηνών από το Amazon σε lightening deal ή σε day offer κσι ξανάπαιξε πάλι και πρίν 5 μέρες.

 

 

Τον ξαναποστάρω σε περίπτωση που δεν έγινε σαφές από το πρώτο μου πόστ:

 

http://www.amazon.co.uk/Qualcomm-Anker-PowerPort-Wireless-Charging/dp/B017VXARME/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1460883674&sr=8-1&keywords=anker+quick+charge

 

 

:)

 

 

Για να συνοψίσουμε λοιπόν, στα 8,90 ευρώ που κάνει ο Samsung, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο στην Ελλάδα.

Αν υπάρχει, παραθέστε το. Εξετάζουμε αν ή όχι είναι προσφορά ο συγκεκριμένος Samsung. Σαφέστατα και είναι!

 

Αν κάποιος με 8,90 ευρώ θέλει να φορτίζει και τη μπαταρία του αυτοκινήτου του, τότε προφανώς δε του κάνει.

 

 

Ανεβαίνοντας στα 13 ευρώ (και χωρίς να είναι σε προσφορά), ο Anker είναι από τα καλύτερα VFM παγκοσμίως (πόσο μάλλον στα ~10 ευρώ που μου κόστισε όταν ήταν σε προσφορά).

 

Αυτή είναι η γνώμη του plpapadopoulos.

 

Έχεις να αντιπροτείνεις κάτι σοβαρό κι επώνυμο και στις 2 τιμές, που να έρχεται και Ελλάδα από σοβαρό κατάστημα και με εγγύηση στην Ελλάδα ή έστω στην Ευρώπη? Αν ναι, ευπρόσδεκτος.

 

Τέλος άποψή μου είναι ότι οι μπαταρίες δεν χαλάνε αν φορτίζονται γρήγορα (μέχρι 2Α και κάτι)... δεν έχουν κανένα πρόβλημα απολύτως και ούτε μειώνεται η διάρκεια ζωής τους... αρκεί να είναι καλό και σταθερό το κύκλωμα φόρτισης.

 

 

Διαφωνώ με αυτό.

 

Το quick charging καταστρέφει τη μπαταρία σε σχέση με το slow charging.

 

Ακόμα η τεχνολογία δυστυχώς δεν είναι όριμη αρκετά στο να προσφέρει λύσεις όπου το quick charging και το slow charging δε θα έχουν καμία διαφορά στην κόπωση της μπαταρίας, τουλάχιστον όχι σε consumer επίπεδο όπως στα κινητά.

 

Ρίχνεις μια ματία στο link του battery university (καταξιωμένο site για τέτοια πράγματα):

 

http://batteryuniversity.com/learn/article/do_and_dont_battery_table

 

Οπότε δεν είναι απλά "επειδη το λέω εγώ".

 

Αν θες σου παραθέτω κι άλλα λινκς, αν και νομίζω ότι το συγκεκριμένο παρέχει πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες για τη σωστή χρήση και φροντίδα των μπαταριών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε ακόμα μια. Ο samsung και ο anker είναι από τα χειρότερα deals στα 10 ευρώ. Πολύ απλά γιατι έχουν μια usb. Έχω χρειαστεί 100 φορές 2 usb. Power bank +κινητο η 2 κινητά μαζί. Οπότε όχι στα 10 ευρώ για μια usb χωρίς Quick charge και μόνο 2a έξοδος είναι κακό deal. Από Ελλάδα είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε ακόμα μια. Ο samsung και ο anker είναι από τα χειρότερα deals στα 10 ευρώ. Πολύ απλά γιατι έχουν μια usb. Έχω χρειαστεί 100 φορές 2 usb. Power bank +κινητο η 2 κινητά μαζί. Οπότε όχι στα 10 ευρώ για μια usb χωρίς Quick charge και μόνο 2a έξοδος είναι κακό deal. Από Ελλάδα είναι οκ.

 

Τα έχεις μπλέξει αρκετά.

 

1) O Samsung υποστηρίζει Quick Charge μέχρι τα 2 Amperes.

 

2) O Anker υποστηρίζει Quick Charge μέχρι τα 3 Amperes.

 

Αφού λες ότι τα γνωρίζεις κάνε τον κόπο να τα γράψεις και σωστά και αναλυτικά για να μπορεί να διαλέξει ο καθένας.

 

 

3) Από έναν φτηνό επώνυμο charger κατέληξες σε ένα ακριβότερο charger που έρχεται από Aσία.

 

Έχεις να παραθέσεις κάτι καλύτερο στην Ελλάδα? Αν όχι, άνοιξε νέο θέμα με την πρότασή σου για να αξιολογήσουν οι υπόλοιποι το κατά πόσο είναι προσφορά.

 

4) Θες λες να φορτίζεις 2 συσκευές. Οπότε για ποιό ακριβώς quick charging μιλάμε όταν ο φορτιστής που προτείνεις βγάζει ένα total ρεύμα 2.4Α?

 

Η Anker δε δίνει τη μια πόρτα από τσιγκουνιά στα 18W. Βγαίνει φορτιστής με 2 ports που είναι 24W, τον παρέθεσα κι αυτόν στο πρώτο μου πόστ. Αλλά θα βγείς να λές ότι δεν είναι QC3.0 αλλά 2.0 και θα κάνουμε πάλι κύκλους.

 

5) Πάρε όποιον θες, παρέθεσε τη γνώμη σου, όπως παρέθεσα και τη δική μου και μή προσπαθείς να την επιβάλλεις.

Αν κάποιος κρίνει ότι ο Blitzwolf είναι καλύτερος, ας πάρει αυτόν.

 

Παρεπιπτόντως ΔΕΝ παρέθεσες κάτι που να είναι προσφορά, στην Ελλάδα και με Ευρωπαϊκή (αν όχι Ελληνική) εγγύηση.

 

Όταν παραθέσεις, τότε θα πάρω και την επιχειρηματολογία σου στα σοβαρά, γιατί βγήκες να πείς όσα είχες να πείς για να μειώσεις και την προσφορά που πόσταρε ο τόπικ στάρτερ, αλλά και την όποια αντιπρόταση ειπώθηκε, εκτός φυσικα΄από τη δική σου...

 

Σε προκαλώ λοιπόν να δώσεις αντιπροτάσεις που να στέκουν και να αναιρούν το της προσφοράς που ποσταρίστηκε.

 

Και μια μικρή λεπτομέρεια. Ο Anker είναι 3.0Α στην έξοδο, ο Blitzwolf που με τόσο χαρά ποστάρησες είναι 2.4A.

Πάρε κι ένα screenshot από τον δικό μου για να σου απαντάω με αποδείξεις για το κατά πόσο ή όχι είναι VFM ο Anker:

 

IMG_4275.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλη την καλή διάθεση αλλά εχεις διαστρεβλωσει τα πάντα. Ο BlitzWolf βγάζει 30watt για πήγαινε ξανά δες το λιγάκι. Ο Samsung υποστηρίζει 2a όχι Quick charge καμία σχέση δεν έχουν. Το quick charge φορτίζει στα 2a η 1.5a απλά σε πιο πολλά volt 9/12 κτλ. Καλύτερος από τον BlitzWolf δεν είναι ούτε ο anker ούτε ο samsung προφανώς και ο anker αν και λίγο χειρότερος έχει 10λιρες +μεταφορικά ενώ ο BlitzWolf έχει 9 ευρώ χωρίς μεταφορικά. Ο νοων νοειτω. Οποιος διαβάσει τα ποστ ξέρει τι να επιλέξει.

 

Το ακόμα πιο παράλογο? Ο anker στη φωτογραφία σου γράφει made in China. Ας σοβαρευτουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παιζει πολυ φασον σε αυτα οποτε ποτε δεν ξερεις αν παιρνεις αυθεντικο (bulk λεει σε σακουλακι?).

 

Για αυτο παραγγειλα παρομοιο φορτιστη μετα καλωδιου παρακαλω απο ebay για το S6 στην προσιτη τιμη των ... 2,5 ευρωπουλων. Τουλαχιστον θα ειμαι σιγουρος οτι πηρα φασον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που αγόρασα τον ίδιο Samsung αυτή τη βδομάδα στα 12€. Τον πήρα για ένα Moto X Play, και φορτίζει αρκετά πιο γρήγορα από ότι με τον δικό του. Το λέω επειδή ρωτήθηκε για το συγκεκριμένο στην προηγούμενη σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φορτιστής σύμφωνα με ότι λέει επάνω είναι το ίδιο μοντέλο με αυτόν που έχει μέσα στη συσκευασία του το S6 Edge plus.

Αλλά με αυτόν από το e-shop όταν τον σύνδεσα στον wireless charger δεν φόρτιζε ασύρματα το κινητό. Σε μη ασύρματη φόρτιση ήταν ΟΚ. Αναγκάστηκα να τον γυρίσω πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...