Προς το περιεχόμενο

Nikon D3300 AFP 18-55VR Black 349 ευρώ Κωτσόβολος


james01gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια αν ξερει καποιος το βίντεο που τραβάει η d3300 ειναι 10λεπτο; γτ κατι τετοιο ειδα

 

10 λεπτά τραβάει HD στα 60 fps. αλλιώς τραβάει 30 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τωρα που την γυρισα σε NTSC mode παλι 29 λεπτα τραβαει ....βλακεια αλλα τι να κανεις...μονο ενα custom firmware θα μας σωσει

 

δε νομίζω να υπάρχει φωτογραφική που τραβάει πάνω από λεπτά βίντεο από την μαμά. μάλλον το έχουν για προστασία από υπερθέρμανση. τώρα με το custom firmware χάνεις την εγγύηση και δε νομίζω να αξίζει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τι λέει σε σχέση με την D5200; Επίσης αξίζει η χρηματική διαφορά μεταξύ τους;

η διαφορά είναι πρακτικά στο χειρισμό (καλύτερος στην 5200) και στην οθόνη (σπαστή με καλύτερη ανάλυση) αλλα και σε κάποιες δυνατότητες (η 5200 έχει bracketing, καλύτερο AF system). Εδώ πιο αναλυτικά

 

Αν αξίζει; Πάντα τα φτηνότερα μοντέλα (3300 350€ η 5200 έχει 450€ με φακό) έχουν καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης. Αν δεν χρειάζεσαι τα έξτρα χαρακτηριστικά πάς για την 3300. Ιδιες φωτογραφίες βγάζεις πάντως.

 

Αλλα γιατί να πάρεις δ3300 έτσι και αλλιώς. Για μένα οι mirrorless όπως η α5000 (350€) που δεν έχουν βέβαια ματάκι που απευθύνονται επίσης σε αρχάριους είναι πιο ολοκληρωμένα πακέτα (ίδιας ποιότητας φωτογραφία, καλύτερο βίντεο λόγω εστίασης, και μικρότερος όγκος και μέγεθος που αυτό μετράει πιο πολύ από όλα τα άλλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αφήνει πχ και η α5000 να πειράξεις τόσα πολλά πράγματα όπως τις DSLR;

 

Θέλω να πω, θες να κάνεις timelapse, star trailing, τα πάντα μπορείς με τις DSLR, με τις Miroless, τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αφήνει πχ και η α5000 να πειράξεις τόσα πολλά πράγματα όπως τις DSLR;

 

Θέλω να πω, θες να κάνεις timelapse, star trailing, τα πάντα μπορείς με τις DSLR, με τις Miroless, τι γίνεται;

ναι και στα δύο με το κατάλληλο remote πχ αυτό. Αλλιώς και με apps που μπορείς να εγκαταστήσεις σε αυτές (μάλλον όχι δωρεάν).

 

Και τα δύο άκρως καταστροφικά για οποιαδήποτε μηχανή (ειδικά το timelapse σε αυτές με μηχανικό κλείστρο). 

 

Κατα τα άλλα P/A/S/M έχουν κανονικά οι mirrorless κτλ κτλ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω να υπάρχει φωτογραφική που τραβάει πάνω από λεπτά βίντεο από την μαμά. μάλλον το έχουν για προστασία από υπερθέρμανση. τώρα με το custom firmware χάνεις την εγγύηση και δε νομίζω να αξίζει αυτό...

Όχι δεν έχει σχέση με την υπερθέρμανση. Το έχουν κάνει για να σώσουν την εμπορικοτητα της βιντεοκαμερας. Πολλά βίντεο κλιπ πάντως γυρίζονται με καλέςDSLR .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που εχουν οριο χρονου ληψης video οι DSLR ειναι πραγματικα γελοιος και κυριως αφορα την ευρωπαικη ενωση...

 

Περα απ το πρακτικο θεμα της υπερθερμανσης του επεξεργαστη (ειδικα στις mirrorless) ειναι και η παραλογη φορολογικη πολιτικη συγκριτικα με τις βιντεοκαμερες...

 

http://www.tested.com/tech/photography/44445-why-digital-cameras-have-a-30-minute-video-recording-limit/

 

Αν και πολλες DSLR και mirrorless ερχονται με λογισμικο του κατασκευαστη που τα κομματια ενος βιντεο οταν ειναι συνεχομενα οταν μεταφερονται και αποθηκευονται στον υπολογιστη ενωνονται σε ενα αρχειο. 

 

Η D3300 εχει καταπληκτικο αισθητηρα και ειναι εξαιρετικη επιλογη για αρχαριο που γνωριζει απο πριν οτι δεν θα χει προβλημα με το μεγεθος συγκριτικα με mirrorless ή high end compact και ζηταει out of the box ποιοτητα εικονας εφαμιλη ακριβοτερων μηχανων. Βεβαια ο καλος αισθητηρας σημαινει και αναγκη για καλους φακους για να δειξει πραγματικα τα δοντια του πραγμα το οποιο δεν ειναι παντα δυνατο με τον κιτ φακο. Στην τιμη αυτη ειναι αριστη επιλογη (και η Canon 100D λογω μικρου μεγεθους και ευκολιων χρησης, οθονης αφης και πληθωρας φακων). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται ποια καθεται καλυτερα στα χερια σου και μονο. Μετα απο χρονια ενασχολησης με την φωτογραφια πραγματικα αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος επιλογης μηχανης (μιας και στους 2-3 μεγαλους παικτες της αγορας η ποιοτητα εικονας και οι λειτουργιες δεν εχουν τοσο τραγικη διαφορα). Αν παλι δεν σου αρκει σαν κριτηριο πας τις βλεπεις απο κοντα σε θεμα εργονομιας και λειτουργιων τσεκαρεις αν σ αρεσει η οθονη αφης της canon και το μεγεθος της και πρατεις αναλογα. Προσοχη την Canon 100D μονο με τον φακο IS STM (με σταθεροποιηση και αθορυβος στο βιντεο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η canon όμως είναι αισθητά πιο φθηνή. Τι διαφορές έχουν και τι αξίζει  τελικά ?

 

Εχει καεί ο εγκέφαλος μου για το τι να παρω..

Το ιδιο διλημμα εχω και εγω με την διαφορα ομως οτι σκεφτομαι και την sony a58 κυριως γιατι εχει ενσωματωμενο σταθεροποιητη συν καποιες αλλες διαφορες...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο διλημμα εχω και εγω με την διαφορα ομως οτι σκεφτομαι και την sony a58 κυριως γιατι εχει ενσωματωμενο σταθεροποιητη συν καποιες αλλες διαφορες...

Την Α58 την ειχα πριν αγορασω την καινουργια μου καμερα και ειναι αριστη ειδικα στο βιντεο εχει phase detect και οχι contrast detect που εχουν ολες οι dslr (εκτος απο τις ακριβες Canon με dual pixel AF).Eχει in body image stabilization με ολους τους native φακους και screw drive motor για να αγορασεις παμφθηνους αλλα παλιους καλους legacy φακους με AF (minolta tamron sigma κλπ) + εχει και focus peaking

 

Αν ομως θες αναγκαστικα OVF και οχι EVF πηγαινε στην nikon d3300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...