Προς το περιεχόμενο

Ote tv extender


Spaul1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας για το εξής θέμα.Να σας ενημερώσω αρχικά πώς έχει η κατάσταση.Στο σπίτι μου υπάρχει εσωτερική καλωδίωση για κάμερα,η οποία δεν χρησιμοποιούταν,και όλα τα καλώδια της μαζεύονται σε ένα σημείο.Έχω συνδέσει τον αποκωδικοποιητή του Οτέ στην κεντρική τηλεόραση με hdmi και απο την έξοδο AV(scart) έχω στείλει καλώδιο το οποίο το έχω ενώσει με όλα τα καλώδια κάμερας και φεύγει στο κάθε δωμάτιο,με αποτέλεσμα να έχω εικόνα σε όλα τα δωμάτια,απλά παίζουν όλα το ίδιο (δεν με πειράζει αυτο!).Αυτο που που με πειράζει είναι οτι έχει πολύ κακή εικόνα.Και εδώ θέλω τα φώτα σας,μπορώ με την ήδη υπάρχων καλωδίωση κάμερας και την ίδια φιλοσοφία(να ενώσω ένα καλώδιο στα καλώδια της κάμερας) να έχω καλύτερη εικόνα,ακόμα και hdmi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα θες κάποιου είδος ενισχυτή καθώς παίζει να μιλάμε για πολύ μεγάλη απόσταση επίσς καθώς μιλάς για κάμερες λογικά θα έχει γίνει πρόβλεψη και για καμία σε εξωτερικό χώρο αυτά τα καλώδια απομονωσε μόνο θέμα μπορεί να κάνουν στην όλη πατέντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θες ενισχυτη.

 

Η διανομη των καμερων στις TV γινεται με modulator. Αυτο λογικα που εχεις ειναι αναλογικο. Αυτο σαφως σε περιπτωση που δεν γινει σωστα η διανομη τοσο σε επιπεδο διακλαδωσης - τερματισμου, οσο και σε ποιοτητα συνδεσεων δινει κακη εικονα (χιονια, ειδωλα και καθε λογης θορυβο). Ακομα ομως και εαν γινει σωστα σου δινει το μεγιστο 576i αναλυσης.

 

Λυση υπαρχει εαν αντικαταστησεις το υπαρχων modulator με ενα ψηφιακο DVB-T με αναλυση στα 1080. Εκει θα εχεις εικονα επιπεδου HDMI και λιγο πιο κατω.

 

Ειδικα εαν ο δεκτης μπει επανω στο χωρο του ενισχυτη μπορεις να τον χειριζεσαι με ματακια infrared εextender (μεσω RF) απο ολες τις TV. Σαφως ολες θα βλεπουν το ιδιο καναλι, αλλα θα μπορεις να αλλαζεις καναλι.

 

Τα ψηφιακα modulator ξεκινανε απο 250€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θες ενισχυτη.

 

Η διανομη των καμερων στις TV γινεται με modulator. Αυτο λογικα που εχεις ειναι αναλογικο. Αυτο σαφως σε περιπτωση που δεν γινει σωστα η διανομη τοσο σε επιπεδο διακλαδωσης - τερματισμου, οσο και σε ποιοτητα συνδεσεων δινει κακη εικονα (χιονια, ειδωλα και καθε λογης θορυβο). Ακομα ομως και εαν γινει σωστα σου δινει το μεγιστο 576i αναλυσης.

 

Λυση υπαρχει εαν αντικαταστησεις το υπαρχων modulator με ενα ψηφιακο DVB-T με αναλυση στα 1080. Εκει θα εχεις εικονα επιπεδου HDMI και λιγο πιο κατω.

 

Ειδικα εαν ο δεκτης μπει επανω στο χωρο του ενισχυτη μπορεις να τον χειριζεσαι με ματακια infrared εextender (μεσω RF) απο ολες τις TV. Σαφως ολες θα βλεπουν το ιδιο καναλι, αλλα θα μπορεις να αλλαζεις καναλι.

 

Τα ψηφιακα modulator ξεκινανε απο 250€

Ωραια η προταση σου αλλα ψαχνω για κατι πιο οικονομικο.Ματακι υπερυθρων εχω βαλει ηδη και αλλαζω καναλι  απο καθε δωματιο καθως εχω παραγγειλει και τηλεκοντρολ.Δεν υπαρχει καποια συσκευη  modulator πανω,μονο τα καλωδια ειναι.Αν αγορασω συσκευη Rca to hdmi converter και το συνδεσω στην εξοδο hdmi του αποκωδικοποιητη θα αποδιδει καλυτερα?Αλλιως σκεφτομουν να ριξω καλωδιο ethernet και να αγορασω ethernet to hdmi converters,ποια ειναι η γνωμη σου γιαυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται να μην εχεις modulator. Και πως γινεται διανομη? Πως τα σηματα video περνανε στα coaxial (κεραιας) καλωδια? Βγαλε μια φωτο αυτα τα καλωδια που λες. 

 

Δες απο το scart (που καταληγει λογικα σε rca) που πανε αυτα τα καλωδια? Λογικα καταληγουν σε ενα κουτι με video in και με ενα καλωδιο RF Out στο κεντρικο ενισχυτη. Αλλη λυση δεν υπαρχει λογικα.

 

RCA to HDMI μετατροπη δεν κερδιζεις τιποτα. Ουτε σε ποιοτητα αλλα ουτε στην διανομη του στις TV μπορεις να κανεις κατι.

 

Ethernet to HDMI ειναι μια λυση που αποδιδει αλλα πρεπει να περασεις καλωδια σε ολες τις TV - δωματια. Δεν συμφερει. Απο την στιγμη που υπαρχουν καλωδια coaxial περασμενα ομορφα και ωραια σε ολο το σπιτι η πιο σωστη λυση ειναι με modulator (διαμορφωτη).

 

Αν δεν θες να δωσεις τοσα λεφτα μπορεις να παρεις αποδεκτη εικονα 576i με αναλογικο. Οι λογοι που δεν παιζει σωστα σε εικονα ειναι παρα πολλοι. Μπορει να ειναι τα level λαθος, μπορει καποια γειτονικη συχνοτητα να κανει αρμονικες και να στα χαλαει ολα (φαινεται μονο με οργανο που εχει EQ), μπορει καποια κακη συνδεση η διακλαδωση κτλ κτλ.

 

Ακομα και εκεινα τα RCA που λες οτι εχεις εκει, μπορει να εχουν τεραστιο μηκος (για να ειναι εκει κατω). Συνηθως τα RCA πρεπει να εχουν το μικροτερο μηκος και η διανομη μεχρι τον ενισχυτη να γινεται με το RF Out.

 

Βγαλε φωτο και ψαξε τα ερμαρια με τους ενισχυτες να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα καλώδια αυτά είναι για συναγερμό και όχι κάμερας καθώς πιο πολύ πιστεύω ότι είναι συναγερμού βγάλε φώτο να δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλωδια ηταν μονο αναμονες πριν,δεν ηταν συνδεδεμενο πανω κατι.Αυτο που εκανα ουσιαστικα ηταν να στειλω απο το Rf out του αποκωδικοποιητη του οτε ενα καλωδιο το οποιο συνδεσα με ολες τις αναμονες καμερων του καθε δωματιου,και στο καθε δωματιο συνδεσα την καθε αναμονη με RCA στην τηλεοραση

post-393192-0-54165500-1462205449_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι αυτα είναι για συναγερμο οποως ελεγε πχ αν δεις τα καλώδια όλα ειναι ίδια εκτός από ένα που πρέπει να ειναι τηλεφωνικο εκείνο με το πολλά πολλά καλωδιάκι που υπάρχει τώρα αν εχω οντως δικιο δεν ξερω τι μπορει να παιζει δοκιμασε και το αλλο ζευγαρι το ασπρο κιτρινο θα προτεινα επισης να δοκιμασει πρωτα το δωματιο α μια το ενα ζευγαρι μια τοαλλο και δεις συμπεριφορα


Άσχετο αλλά οι ταινίς τι λένε πάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτα ειναι συναγερμού. Τα πολύκλωνα καμερας εχουν και coxial και επιπλεων μονωση. Και σαφως ειναι ακατάλληλα για χρηση διανομης σηματων εικονας.

 

Καταρχας ο δεκτης ΟΤΕ δεν εχει RF Out. Αρα λογικα εννοεις το scart σε RCA composite.

 

Το RCA composite απαιτει καλωδιο ομαξονικο ιδανικα με 75ohm αντισταση και οπωσδηποτε με θωρακιση. Οποτε το καλωδιο απο μονο του σου χαλαει την εικονα. Ενα αλλο τεραστιο φαουλ ειναι οτι τα καλωδια rca δεν μπορουν να οδηγήσουν πολλες συσκευες ταυτοχρωνως. Χρειάζεται συσκευη ενεργη που να ενισχυει το σημα και να τα διανεμει. Τελος η απόσταση του composite στα 10 μετρα και μετα η ποιότητα αλλοιώνεται, με οριο περιπου τα 30μετρα.

 

Αν το σπιτι ειναι δικο σας και εχετε δικο σας ενισχυτη ο οποιος εχει εισοδο, μπορεις πολυ απλα με καποιο modulator αναλογικο με κοστος 25€ - 30€ να το διανεμεις σε λογικη ποιότητα εικονας. Οχι HD αλλα αξιοπρεπεις. Αν θες HD βλεπε ανωθεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ταινιες εχω γραψει τα δωματια για να ξερω που καταληγει το καθε καλωδιο.Εχεις δικιο δεν εχει Rf out,απο το σκαρτ παιρνω.Αρα λογω αποστασης και ακαταλληλου καλωδιου εχω τοσο κακη εικονα.Οποτε η θα στειλω 2 εξωτερικα ethernet για να κερδισω μετρα σε συνδιασμο με ethernet  to hdmi adaptor  και να πετυχω full hd η θα κοιταξω να δω αν εχει εισοδο ο ενισχυτης ουτως ωστε να βαλω modulator.Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να στείλεις σε ένα ένα δωμάτιο μπορεί να οφείλετε και σε κάποιο καλώδιο το όλο θέμα πχ έχεις συνδέσεις βλέπω 5 καλώδια έχουν και τα 5 τηλεόραση που έχουν τηλεόραση ή που θέλουν 100% οτε τβ μπορεί να θέλουν τα 2 ξέρω γω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 3 δωματια χρησιμοποιω αλλα εφοσων στα αλλα 2 δεν ειναι συνδεδεμενη τηλεοραση επηρεαζει καπου?Και απο τα 3 που χρησιμοποιω ποτε δεν τα χρησιμοποιω ταυτοχρονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεάζει στο γεγονός οτι στέλνει σε όλα δεν ξέρει ο αποδικοποιητής που υπάρχει τηλεόραση απλά στέλνει το σήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεάζουν όλα τα προανέφερομενα, ακατάλληλο καλώδιο, κακό μήκος, διανομή composite σε πολλούς δεκτές. Η όλη ιστορία είναι καταδικασμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...