Προς το περιεχόμενο

Hearts of Iron IV


dolph

Προτεινόμενες αναρτήσεις

hearts_of_iron_iv-cadet_edition-packshot

 

 

Μετά από αρκετά χρόνια αναμονής, έφτασε η ώρα του Hearts of Iron IV, με ημερομηνία κυκλοφορίας την 6η Ιουνίου - μια ημερομηνία ορόσημο, σύνηθες για τα παιχνίδια της Paradox.

 

Είναι ένα παιχνίδι Grand Strategy στην εποχή του Β' Π.Π., όπου μπορείς να διαλέξεις όποια χώρα θέλεις και να την οδηγήσεις στην δόξα (ή στην ήττα, αν διαλέξεις κάνα Μπουτάν και επιτεθείς ύπουλα στην Σοβιετική Ένωση  :-D  ).

 

Θα τα λέμε σιγά-σιγά, απλά στα γρήγορα να πούμε ότι στο Greenmangaming (GMG) έχει αυτή τη στιγμή έκπτωση 25%, όπου με την αγορά σού δίνει άμεσα για ενεργοποίηση το κλειδί Steam (και το οποίο θα σε αφήσει να κατεβάσεις το παιχνίδι την ημέρα της κυκλοφορίας του φυσικά).

 

Επίσης, στην κυκλοφορία βγαίνει σε 3 εκδόσεις, την Cadet, την Colonel και την Field Marshall Edition, όπου στην ουσία η δεύτερη έκδοση έχει κάποια κοσμητικά στοιχεία παραπάνω, ενώ η τρίτη έκδοση δίνει πάσο για τα πρώτα 2 expansions. Προσωπικά επέλεξα την 1η έκδοση (Cadet), μιας και δεν διαφοροποιείται τίποτα ουσιαστικό στο παιχνίδι, και στην πορεία θα έχουμε χρόνο και για τα υπόλοιπα σε κάποια περίοδο εκπτώσεων ή πακέτων.

 

Λέω να ξεκινήσω με την Μογγολία και να επιτεθώ στην Ιαπωνία, αφού θα έχω καταλάβει την Κίνα πρώτα, με την αποφασιστικότητα των γενναίων μου καβαλάρηδων. Εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ θα παίξω και όπως πάντα θα προσπαθήσω να υπερασπιστώ τα πάτρια εδάφη αν και το ξέρω ότι θα πάρω τον πούλο με συνοπτικές διαδικασίες :P

To μέγα ερώτημα είναι.. Retail η ψηφιακή έκδοση? Αν η retail είναι ένα dvd της πλάκας μόνο τότε θα πάω ψηφιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εγώ θα παίξω και όπως πάντα θα προσπαθήσω να υπερασπιστώ τα πάτρια εδάφη αν και το ξέρω ότι θα πάρω τον πούλο με συνοπτικές διαδικασίες :P

To μέγα ερώτημα είναι.. Retail η ψηφιακή έκδοση? Αν η retail είναι ένα dvd της πλάκας μόνο τότε θα πάω ψηφιακά.

 

Έχω ακούσει ότι το HOI4 επιφυλάσσει μια έκπληξη για τους Έλληνες, την ειδική μονάδα "Sgt. Prekas".

Αν ισχύει αυτό, μην φοβάσαι τίποτα: σε λίγους μήνες θα πίνεις καφέ στην Potsdamer Platz στο Βερολίνο, σερβιρισμένο από ένα νεαρό κορίτσι, ονόματι Angela  :P

Επεξ/σία από dolph
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι υποτιτλιστής και έχω λιώσει στα ντοκιμαντέρ για τον Β' Π.Π. τελευταία. Δοκίμασα το HoI-III, αλλά με αποθάρυνε το φαινομενικά τεράστιο βάθος του. Ελπίζω στο καινούργιο να έχουν προνοήσει και για εμάς τους noobs των grand strategy και να υπάρχει κάποιο εκτεταμένο tutorial mode ή έστω να είναι ομαλή η καμπύλη εκμάθησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ι wouldn't hold my breath on that one...

 

Πάντως, υπάρχουν αρκετά αξιόλογα σύγχρονα wargames, πριν επιχειρήσει κανείς το πέρασμα στα παιχνίδια της Paradox (τα gs, ανεξαρτήτως setting, φημίζονται για το βάθος τους -και το χρόνο που χρειάζονται για να διορθωθούν διάφορα θεματάκια...)

 

Το Panzer Corps εξακολουθεί να υποστηρίζεται ενεργά (έχει ήδη ένα βουνό από dlc) καθώς κυκλοφορεί το U.S. Corps σε λίγες μέρες.

 

Το Order Of Battle: Pacific είναι επίσης μια ενδιαφέρουσα περίπτωση, έχει ήδη δύο main campaigns και ένα dlc (με τα πρώτα στάδια του Β' Σίνο-Ιαπωνικού πολέμνου) και ετοιμάζεται να μεταφερθεί στην Ευρώπη με το δεύτερο dlc για το Ρώσο-Φινλανδικό πόλεμο -Winter War, το λέγαμε στο χωριόμ'.

 

Aυτά φέρνουν περισσότερο (έως πολύ) στο αθάνατο Panzer General, είναι δηλαδή περισσότερο εστιασμένα σε συγκεκριμένες μάχες από ιστορικές (με what-if παρακλάδια) εκστρατείες, δεν είναι grand strategy, αλλά αποτελλούν καλές περιπτώσεις για να μπει κανείς στο χώρο, χωρίς να βουτήξει απευθείας στα βαθιά, με τα gs της Paradox.

 

Εναλλακτικά, για την πλέον ανελέητη AI, στην ίδια κατηγορία με το Panzer Corps και το OoB, περνάμε στο Unity of Command. Δεν αφήνει την ίδια ελευθερία διαμόρφωσης των δυνάμεων που "κατεβάζει" ο χρήστης στις μάχες, αλλά η ΑΙ δεν αφήνει να πέσει κάτω τίποτε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας διαβάσει κάποια AAR από το III και κάποιες συστάσεις για αρχικές χώρες μέχρι να μάθουμε το παιχνίδι, πήγα κλασσικά να το παίξω μαγκιά αγνοώντας ΤΑ ΠΑΝΤΑ και παίζοντας με Ελλαδάρα...

 

...ναι, το παιχνίδι έφταιγε που ήτανε βαθύ. :devil:

 

Θα δοκιμάσω το 4 πάντως, ακολουθώντας την κοινή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα, αυτού του είδους τα παιχνίδια προϋποθέτουν ότι θα έχεις χρόνο και διάθεση να δεσμευτείς.

Είναι τόσα πολλά που πρέπει να μάθεις αρχικά, αλλά και τόσα πολλά να παρακολουθείς στην συνέχεια, που αν δεν τα έχεις, απλά θα μείνει στο ράφι του Steam να πιάνει ψηφιακή σκόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το περιμένω από την ώρα που ανακοινώθηκε. Το βάθος του σίγουρα αποθαρρύνει τους νέους στα PDX και γενικώς Grand Strategy αλλά αν περάσετε τις 10+ ώρες εκμάθησης θα πάθετε πλάκα.

 

Έκτος βέβαια αν μιλάμε για το ΗοΙ ΙΙΙ, που ήταν πατάτα κατά την άποψη μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για όποιον ενδιαφέρεται το team της Paradox πριν την κυκλοφορία έβγαλε μερικά tutorials για διάφορους μηχανισμούς παιχνιδιών. Ο πιο εντυπωσιακός και πρωτοπορικός είναι αυτός του Σχεδιασμού Μάχης:

 

Έχει και άλλα βέβαια. Ψάξτε τα αν ενδιαφέρεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για όσους ενδιαφέρονται να ξέρουν το παιχνίδι βγαίνει σήμερα στις 19.00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Stellaris πάντως εμένα που είμαι άσχετος στα 4χ ή grand strategy ή όπως λέγονται τέλος πάντων, μου έμαθε τους μηχανισμούς το εξαιρετικό tutorial του και πλέον το απολαμβάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες για μας τους ασχετους με το παιχνιδι υπαρχει ελπιδα να το μαθουμε η σαν το stellaris?

 

Αν είναι σαν το HOI3 χλωμούτσικο σε κόβω.. Έχοντας παίξει το 3 και πάρα πολύ λίγο το Stellaris, το 2ο μου φάνηκε πιο βατό.

Ας πέσει και καμιά έμπειρη γνώμη αλλα εγώ θα περιμένω λίγο και μάλλον θα πάω για το Stellaris

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stellaris έπαιξα κι εγώ κάμποσο, φάνηκε σχετικά βατό στην αρχή. Με δόση υπερβολής ήταν κάτι μεταξύ Galactic Civilizations και... Deuteros στην Amiga (για όσους το θυμούνται). Δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει ακριβώς ποιο σχέδιο να ακολουθήσω για να επεκταθώ, πάντως έχει κυριεύσει κάμποσα ηλιακά συστήματα και τσουλάει το παιχνίδι. Μαθαίνω παίζοντας.

 

Αντιθέτως στο HOI4 που έβαλα τώρα δεν κατάλαβα καν πως να προχωρήσω το tutorial. Κάτι για alerts στο πάνω μέρος της οθόνης έγραφε και άρχισα να πατάω κουμπιά στην τύχη. Πάω για κανα Witcher 3 μου φαίνεται και θα το ξανακοιτάξω αύριο με την ησυχία μου γιατί θέλει πολλή ώρα (βλέποντας και τίποτα video ή wiki).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι τουλάχιστον στην αρχή είναι αρκετά απλό, προς έκπληξή μου το tutorial μου φάνηκε κατανοητό :) Ίσως φτιάξω κάνα βίντεο tutorial του tutorial στα ελληνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...