Προς το περιεχόμενο

Το Skroutz.gr αποκτά το δικό του καλάθι αγορών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπραβο!! Και απορουσα πως και δεν το ειχαν υλοποιησει ακομα. Ηταν μεγαλο προβλημα οταν ηθελες να αγορασεις αρκετα προιοντα απο φαρμακεια καθως επρεπε να κανεις συνδυασμους γιατι αλλο φαρμακειο δεν ειχε το ενα προιον που ηθελες, αλλο φαρμακειο ειχε πανακριβο το δευτερο προιον κλπ. Εχανες την ωρα σου με το να καθεσαι να ψαχνεις. Τωρα θα εξοικονομεις χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραια κινηση αλλα θα κατσει κανεις να αγορασει pampers(στην παραπανω εικονα)απο το skroutz?:P

Μπαίνεις για να τσεκάρεις κάνα ταμπλετακι, σου φωνάζει η γυναίκα ότι τελειώσανε οι πάνες του μωρού, πετάς στο καλάθι και δύο pampers μαζί με το Lenovo :P

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει να πεσει πολυ κραξιμο αφου και τα "πιο φθηνα μαγαζια" ειναι συνηθως αυτα που δεν εχουν αποθεμα ή λενε 10 μερες + ή στο τελος δεν το στελνουν καθολου επειδη λενε "ειχα ενα κομματι και το πηρε ο μπαρμπας της γκομενας μου"

Τι 4 μερες λεει lol.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το 8% όμως εμείς αγοραστές θα το χρεωθούμε. Με αποτελέσματα τα προϊόντα να ειναι ακριβότερα. Καταλαβαίνω ότι  βοηθάει σε περίπτωση που θελεις να αγορασεις πολλα προϊόντα απο διαφορετικά καταστήματα αλλα θα πληρώσεις περισσότερα. Επιπλέων αν αργήσει ενα αντικειμενο θα αργήσει όλη η παραγγελιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω άνθιση για το ηλεκτρονικό εμπόριο στην Ελλάδα, όταν ο Έλληνας σταματήσει να κάνει παραγγελίες σε ηλεκτρονικά καταστήματα μέσω τηλεφώνου.

 

Το 90% των ηλεκτρονικών καταστημάτων πλέον έχουν τις πιο εξυπηρετικές φόρμες παραγγελίας, παρ'όλα αυτά ακόμα πολλοί δεν καταλαβαίνουν Χριστό και προτιμάνε να παραγγέλνουν πανάκριβα προϊόντα μέσω τηλεφώνου, λες και παραγγέλνουν σουβλάκια.

 

Όχι ρε φίλε να αγοράζεις iPad Pro ξέρω γω και να μην ξέρεις να συμπληρώνεις μια φόρμα παραγγελίας

Πολλές φορές η φόρμα παραγγελίας θέλει μια μέρα για να καταχωρηθεί, γι' αυτό πολλοί προτιμούν το τηλέφωνο. Το πρόβλημα με το ηλεκτρονικό εμπόριο είναι τα εξωφρενικά κόστη αποστολής και τα κούριερ τύπου 12:00 με 14:00 καθημερινή και το παίζω τσαντισμένος αν δεν με προλάβεις και έρθω δεύτερη φορά. Επίσης αυτά τα «καταστήματα» που περιμένεις να έρθει το προϊόν για 2 βδομάδες και όταν παίρνεις τηλ. σου λένε «εμμ.. σόρυ φίλε το είχε το site αλλά δεν είναι διαθέσιμο»

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφωνικές παραγγελίες for ever! Το έχεις; στειλτο. Είσαι κοντά έρχομαι να το πάρω. Όπως τα είπε και ο Awar.

 

Αυτά φαντάζομαι ισχύουν μόνο για Ελλάδα. Γιατί σε χώρες όπως Αγγλία, Γαλλία όπου έχω χρησιμοποιήσει Amazon είναι πολύ μπροστα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλεφωνικές παραγγελίες for ever! Το έχεις; στειλτο. Είσαι κοντά έρχομαι να το πάρω. Όπως τα είπε και ο Awar.

Εννοείται! Ελάχιστα μαγαζιά έχουν σωστό eshop. Στα περισσότερα τό "διαθέσιμο" σημαίνει σε τρεις μέρες θα το έχω απο την αποθήκη και το "σε 2-3 εργάσιμες" σημαίνει σε ένα μηνα περιμένω παραγγελία και αν είναι μέσα παίξε και ένα τζόκερ.

 

Ούτε για αστείο δεν κάνω παραγγελία χωρίς τηλέφωνο.δεν το συζητώ να πληρώσω κιόλας.

 

Το σκρουτζ κάποια μέρα πρέπει να ασχοληθεί με αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ας μας πει το σκρούτζ παιδιά αν υπάρχει περίπτωση για μη εγγύηση προϊόντων

 

Αν διάβασες την είδηση στην πρώτη σελίδα, η αρχική έκδοση του ηλεκτρονικού καλαθιού της Skroutz αφορά παραφαρμακευτικά προϊόντα, καλλυντικά και προϊόντα προσωπικής περιποίησης. Στα περισσότερα από αυτά δεν τίθεται θέμα "εγγύησης".

Σε όσα προϊόντα συνοδεύονται από εγγύηση, προφανώς ισχύει η εγγύηση που δίνουν τα καταστήματα.

 

εχει να πεσει πολυ κραξιμο αφου και τα "πιο φθηνα μαγαζια" ειναι συνηθως αυτα που δεν εχουν αποθεμα ή λενε 10 μερες + ή στο τελος δεν το στελνουν καθολου επειδη λενε "ειχα ενα κομματι και το πηρε ο μπαρμπας της γκομενας μου"

Τι 4 μερες λεει lol.

 

Εννοείται! Ελάχιστα μαγαζιά έχουν σωστό eshop. Στα περισσότερα τό "διαθέσιμο" σημαίνει σε τρεις μέρες θα το έχω απο την αποθήκη και το "σε 2-3 εργάσιμες" σημαίνει σε ένα μηνα περιμένω παραγγελία και αν είναι μέσα παίξε και ένα τζόκερ.

 

Ούτε για αστείο δεν κάνω παραγγελία χωρίς τηλέφωνο.δεν το συζητώ να πληρώσω κιόλας.

 

Το σκρουτζ κάποια μέρα πρέπει να ασχοληθεί με αυτό.

 

Τα καταστήματα που δεν έχουν ΑΜΕΣΑ διαθέσιμο ένα προϊόν, δεν εμφανίζονται καν ως επιλογές προς αγορά. Ο αλγόριθμος της Skroutz τα "αποκλείει". Δοκίμασα με μερικά προϊόντα τα οποία γενικά δεν ήταν άμεσα διαθέσιμα σε κανένα κατάστημα (είχαν ως διαθεσιμότητα είτε "4-10 ημέρες" είτε "κατόπιν παραγγελίας") και το κουμπί αγοράς δεν ήταν καν ενεργοποιημένο. Συνεπώς εκεί το ηλεκτρονικό καλάθι δεν σε αφήνει να το αγοράσεις μέσω Skroutz για να μην χαθεί το "1-3 ημέρες".

 

Και εάν αργεί πάνω από 3 ημέρες η παραγγελία, το ηλεκτρονικό καλάθι δίνει στον αγοραστή το προϊόν που καθυστερεί από το αμέσως επόμενο στη σειρά της τιμής κατάστημα και επωμίζεται η ίδια η Skroutz τη διαφορά της τιμής.

 

Θέλω να δω τι θα παίξει με τα μεταφορικά και με την mobile app. Αν θα μπορείς να χρησιμοποιείς το καλάθι κι απ'το κινητό

 

Ο αλγόριθμος της Skroutz υπολογίζει και βρίσκει τις επιλογές αγοράς με τα λιγότερα μεταφορικά. 

Απ' ότι είπαν στην παρουσίαση, η mobile app θα αποκτήσει τη δυνατότητα του ηλεκτρονικού καλαθιού μελλοντικά. Τώρα άλλωστε το όλο σύστημα είναι ακόμη σε beta: Μέχρι χθες ήταν private beta, σιγά-σιγά γίνεται public beta.

 

Αυτό το 8% όμως εμείς αγοραστές θα το χρεωθούμε. Με αποτελέσματα τα προϊόντα να ειναι ακριβότερα. Καταλαβαίνω ότι  βοηθάει σε περίπτωση που θελεις να αγορασεις πολλα προϊόντα απο διαφορετικά καταστήματα αλλα θα πληρώσεις περισσότερα. Επιπλέων αν αργήσει ενα αντικειμενο θα αργήσει όλη η παραγγελιά.

 

Αυτό το 8% δεν συμφέρει το κατάστημα να το μετακυλήσει στους καταναλωτές γιατί έτσι χάνει το "πλεονέκτημα" της καλύτερης τιμής, στο οποίο βασίζεται η κατάταξή του στην αναζήτηση της Skroutz.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνεις για να τσεκάρεις κάνα ταμπλετακι, σου φωνάζει η γυναίκα ότι τελειώσανε οι πάνες του μωρού, πετάς στο καλάθι και δύο pampers μαζί με το Lenovo :P

 

Σταματηστε ρε με τις πανες και εχει καθυστερηση η γυναικα μου. :wacko:

Μου φτανουν τα δυο που εχω. :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το skroutz γενικά είναι μια πολύ καλή υπηρεσία και με μια άριστη εκτέλεση (ακόμα και για τα παγκόσμια δεδομένα) αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι έχει γίνει ο νταβατζής της αγοράς.

 

Χρεώνει υπέρογκα τα καταστήματα και ουσιαστικά έχει διαλύσει την αγορά αναγκάζοντας τα περισσότερα καταστήματα να δουλεύουν με 1-3 % κέρδος πράγμα που μακροπρόθεσμα (μη πω βραχυπρόθεσμα) δεν είναι βιώσιμο.

 

Φυσικά και βολεύει εμάς ως καταναλωτές, όμως είμαστε μόνο η μια πλευρά του νομίσματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχει διαλύσει; Δεν νομίζω. Για πράγματα που βρίσκω και μικρές διαφορές τιμής προτιμώ να αγοράζω τοπικά από τους συμπολίτες μου που γνωρίζω και με γνωρίζουν. Παρ' όλα αυτά είναι τόση η ποικιλία και οι διαφορές τιμών που έχω χρησιμοποιήσει το skrootz για να αγοράσω από πολλά διαφορετικά μέρη της Ελλάδας. Θα αγόραζα ποτέ από αυτά αν δεν υπήρχε το skrootz; Το πιθανότερο όχι.

 

Εκεί που εστιάζω εγώ είναι ότι ως τώρα έβλεπα τις κριτικές και προσπαθούσα να αγοράζω από αξιόπιστα καταστήματα για να μην έχω προβλήματα με διαθεσιμότητες, εξυπηρέτηση κλπ. Τώρα απ' ότι κατάλαβα δεν χρειάζεται να ανησυχούμε τόσο γι' αυτό αφού το ίδιο το skroutz αναλαμβάνει να επωμιστεί το κόστος της διεκπεραίωσης της παραγγελίας μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιντερνετ και τα ιντερνετομαγαζα θες να πεις...το σκρουτζ τι δουλεια εχει ? μια μηχανη αναζητησης ειναι στην ουσια ....

για ψάξε το καλύτερα... ;) χρεώνει αυτή η μηχανή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...