Προς το περιεχόμενο

To Facebook μεταφράζει αυτόματα περισσότερες από 200 εκ. γραμμές κειμένου καθημερινά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Facebook φτάνει σε περισσότερους από 1,6 δισεκατομμύρια χρήστες σε κάθε σημείο σχεδόν του πλανήτη. Για να σιγουρέψει, ότι ο καθένας καταλαβαίνει τον άλλον, τουλάχιστον σε επίπεδο γλώσσας, το Facebook χρησιμοποιεί εξελιγμένους αλγόριθμους μηχανικής μάθησης.

Σύμφωνα μάλιστα με τον Director of Engineering στο τμήμα τεχνολογία γλώσσας της εταιρείας, Alan Parker, η πρόοδος του συστήματος του Facebook είναι πολύ μεγάλη, και σήμερα, πραγματοποιεί δύο δισεκατομμύρια μεταφράσεις την ημέρα, για τουλάχιστον 800 εκατομμύρια ανθρώπους, σε 40 γλώσσες και σε 1800 κατευθύνσεις, όπως για παράδειγμα από τα Γαλλικά στα Αγγλικά.

 

Μιλώντας στο συνέδριο Emtech Digital του MIT στο San Francisco, o Alan Parker, επισήμανε ότι η υπηρεσία μετάφρασης του Facebook καταλαβαίνει περισσότερες από 400 γλώσσες και διαλέκτους, αλλά επιπλέον όχι μόνο καταλαβαίνει τις ίδιες τις λέξεις, αλλά και το ευρύτερο “social context”.

 

Έτσι, αν για παράδειγμα το σύστημα δει ότι σε μία ανάρτηση που μεταφράζει ζητούνται προτάσεις για ξενοδοχεία στο Παρίσι, τότε θα προωθήσει την σχετική ανάρτηση στους φίλους του χρήστη που είναι από την Γαλλία ή θα προτείνει κάποιον φίλο από το Παρίσι για ιδέες ή συμβουλές ή θα αναζητήσει δημόσιες αναρτήσεις με προτάσεις πάνω στο ίδιο θέμα.

 

Σύμφωνα με τον Alan Parker, “η αποστολή της ομάδας μετάφρασης είναι η αφαίρεση της γλώσσας, ως εμποδίου, για να γίνει ο κόσμος περισσότερο ανοιχτός και συνδεδεμένος”.

 

Να αναφέρουμε ότι το 2011, οι μεταφράσεις στο Facebook ήταν powered by Microsoft Bing, ωστόσο παράλληλα βρισκόταν σε φάση ανάπτυξης του δικού του συστήματος μετάφρασης. Το 2015, το Facebook ολοκλήρωσε την μετάβαση στην δική του τεχνολογία μετάφρασης.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο facebook προσωπικά το έσβησα εδω και 4-5 μήνες και ειλικρινά δεν μου λείπει καθόλου...ούτε τα λαικ, ούτε τα ποστ, ούτε τα τσεκιν, ούτε τίποτα. Νοιώθω πλέον ανεξάρτητος και οτι δεν με παρακολουθεί κάποιος σε οτι κάνω. Ειμαι καλά. Εχω και σχέση πλεον. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο facebook προσωπικά το έσβησα εδω και 4-5 μήνες και ειλικρινά δεν μου λείπει καθόλου...ούτε τα λαικ, ούτε τα ποστ, ούτε τα τσεκιν, ούτε τίποτα. Νοιώθω πλέον ανεξάρτητος και οτι δεν με παρακολουθεί κάποιος σε οτι κάνω. Ειμαι καλά. Εχω και σχέση πλεον.

Το τελευταίο που κολλάει?
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο που κολλάει?

ξέρω γω και τα δύο σχόλια μοιάζουν λες και βγήκαν απο ψυχίατρο και ακολουθούν φαρμακευτικές αγωγές :P είπαμε εντάξει αμα δεν το χρειάζεσαι σβήστο αλλά μην κάνεις ότι ξέκοψες και απο ναρκωτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω γω και τα δύο σχόλια μοιάζουν λες και βγήκαν απο ψυχίατρο και ακολουθούν φαρμακευτικές αγωγές :P είπαμε εντάξει αμα δεν το χρειάζεσαι σβήστο αλλά μην κάνεις ότι ξέκοψες και απο ναρκωτικά.

Το σχόλιο του Kostasspil ήταν τελείως σαρκαστικό, δεν ξέρω πως δεν το κατάλαβες... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε μέσα σε ένα οποιοδήποτε τιτλου αρθρου την λέξη fb και θα πλακώσουν όλοι οι "Το σβησα και γλίτωσα" και οι "Δεν εκανα ποτε φβ δεν καταλαβα τι του βρισκει ο κοσμος".

 

Έχετε καταντήσει χειρότεροι και απ'του βίγκαν...το μεγαλύτερο σας επίτευμα ειναι ότι δεν έχετε φβ και πρέπει να το λέτε παντού χωρίς να σας ρωτήσει κανείς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο facebook προσωπικά το έσβησα εδω και 4-5 μήνες και ειλικρινά δεν μου λείπει καθόλου...ούτε τα λαικ, ούτε τα ποστ, ούτε τα τσεκιν, ούτε τίποτα. Νοιώθω πλέον ανεξάρτητος και οτι δεν με παρακολουθεί κάποιος σε οτι κάνω. Ειμαι καλά. Εχω και σχέση πλεον. 

πόναγες τις πρώτες μέρες;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες αν διαγραψουμε μαζικα οι ελληνες τους λογαριασμους στο facebook να διαγραφει και το εθνικο χρέος;

Τυχαιο οτι η οικονομικη κατρακυλα αρχισε οταν αρχισαμε να μπαινουμε στο fb στα τελη της προηγουμενης δεκαετιας? Για ψαξτε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω προσπάθειες να ξεκολλήσω από το Facebook αλλά δεν μπορώ.

Εκτός από μια φορά που μπορούσα αλλά δεν ήθελα.

Τι να κάνω;

Λέτε αν πετάξω το pc και το κινητό να γλιτώσω;

Κάποιος μου είπε για εντριβές με λάδι αβοκάντο. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ εξυπηρετικό όντως. Και ή google κάνει πολύ καλή δουλειά με τον καινούργιο τρόπο μετάφρασης επί τοπου, χωρίς να χρειάζεται

να ανοίξεις την εφαρμογή της.

 

Offtopic

Ωραιο το facebook. Για πρώτη φορά έχω συγκεντρωμένα γκρουπ ενδιαφέροντων, αγγελίες, νέα από μουσική, κοινωνικα, περίεργα, τέχνες, γραμματα, θέατρο και διάφορα άλλα. Ο,τι δεν γουστάρω το κόβω και μένουν μόνο τα ωφέλιμα. Όσον αφορά την συλλογή πληροφοριων, δε λεω, είναι σπαστικό αλλά στο κάτω κατω, μαγαζί τους ειναι. Μοιραία θα επακολουθούσε κι αυρο. Τώρα, αν υπάρξει έλεγχος για παραβίαση από οργανισμούς τύπου facebook, μακαρι. Ίσως καλυτερέψει με κάποιον τροπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...