Προς το περιεχόμενο

Η Google φέρνει το Android στο Raspberry Pi 3


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία νέα προσθήκη, στο Android Open Source Project (AOSP) απoθετήριο της Google, φέρνει χαμόγελα στα πρόσωπα χιλιάδων χρηστών, αφού η αμερικανική εταιρεία αποφάσισε - έστω και καθυστερημένα - να υποστηρίξει το Android στο Raspberry Pi 3.

Το λιλιπούτειο υπολογιστικό σύστημα, το οποίο υποστηρίζεται ήδη από δεκάδες ​ARMv7/ARMv8 Linux διανομές αλλά και μία παραμετροποιημένη έκδοση των Windows 10 (Windows 10 IoT Core), αποτελεί εδώ και καιρό αγαπημένο εργαλείο πολλών developers.

 

Με τιμή λιανικής πώλησης στα $35, το Raspberry Pi 3 προσφέρει ένα 64-bit Broadcom BCM2837 ARMv8 SoC χρονισμένο στα 1.2GHz, 1GB μνήμης RAM, μία VideoCore IV GPU, διαπαφές 802.11n Wi-Fi και Bluetooth 4.1, υποδοχή microSD, μία κανονική θύρα HDMI, μία θύρα Ethernet, τέσσερις θύρες USB, GPIO των 40pins και έξοδο ήχου.

 

Το αποθετήριο AOSP απευθύνεται κυρίως σε συσκευές οι οποίες χρησιμοποιούν "stock" Android ROMS, όπως τα μοντέλα της σειράς Nexus, οπότε το ενδιαφέρον της αμερικανικής εταιρείας για το πετυχημένο singleboard σύστημα είναι μάλλον "γνήσιο".

 

Το Raspberry Pi 3 θα αποκτήσει πρόσβαση σε περισσότερες από 1.500.000 Android εφαρμογές αλλά και σε ένα ιδιαίτερα χρήσιμο SDK, επιτρέποντας στους προγραμματιστές να παραμετροποιήσουν αρκετές από τις ήδη υπάρχουσες πλατφόρμες λογισμικού (Android TV, Kodi, Remix OS) στα "μέτρα" του.

 

Το απoθετήριο - αυτή τη στιγμή - είναι άδειο αλλά εκατομμύρια γραμμές κώδικα θα αρχίσουν να "ρέουν" πολύ σύντομα.

 

Link.png Site: ArsTechnica

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ μάγκες το βρήκα.μια άλλη απορία που έχω είναι για αυτό

 

http://www.itsmart.gr/product_info.php?products_id=16050

 

Αξίζει τον κόπο γιατί μου φενεται σαν pocket pc με αυτήν την οθονουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ετοιμάζομαι να ξανακάνω παραγγελία απο εξωτερικό αν μαζευτούμε, όποιον τον ενδιαφέρει μου λεει. Περισσότερα στο 

http://www.insomnia.gr/topic/601719-%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-raspberry-pi-3/page-6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ μάγκες το βρήκα.μια άλλη απορία που έχω είναι για αυτό

 

http://www.itsmart.gr/product_info.php?products_id=16050

 

Αξίζει τον κόπο γιατί μου φενεται σαν pocket pc με αυτήν την οθονουλα

εχω το δικο μου με αυτη την οθονη ,το προβλημα ειναι οτι η εταιρια που τις βγαζει ,βαζει τους driver κατευθειαν σε πληρες image οποτε δεν ξερω αν υποστηριξει το android ,επισης το refresh rate ειναι μετριο εως αργο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που μπορώ να αγοράσω ένα raspberry pi 3?

 

http://www.ebay.com/itm/141136387726?_trksid=p2053587.m570.l5999&_trkparms=gh1g%3DI141136387726.N36.S1.R1.TR8

 

Θεωρώντας ότι έχει τουλάχιστο μια κάρτα αναλήψεων στην κατοχή σου και το αντίστοιχο ποσό στον λογαριασμό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ηθελα να ρωτησω το συγκεκριμενο μπορει να χρησιμοποιηθει με μια οθονουλα 1680χ1050(η κατι τετοιο) ως ενα απλος υπολογιστης σπιτιου?ΓΙα να μην περνουν οι γονεις μου σταθερο(Youtube,εφημεριδες,serfing,και να βλεπουν ποδοσφαιορυ στο hahasport για τον μπαμπα μ και τον αδερφο μου.)ΑΞιζει λετε?

On topic.

Χμμμ αν ειναι lightweight το android τοτε ισως να αξιζει :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ηθελα να ρωτησω το συγκεκριμενο μπορει να χρησιμοποιηθει με μια οθονουλα 1680χ1050(η κατι τετοιο) ως ενα απλος υπολογιστης σπιτιου?ΓΙα να μην περνουν οι γονεις μου σταθερο(Youtube,εφημεριδες,serfing,και να βλεπουν ποδοσφαιορυ στο hahasport για τον μπαμπα μ και τον αδερφο μου.)ΑΞιζει λετε?

On topic.

Χμμμ αν ειναι lightweight το android τοτε ισως να αξιζει :) .

 

Για τα περισσότερα που αναφέρεις αξίζει τον κόπο, στο θέμα του βίντεο επιφυλάσομαι μόνο γιατί αν θες να δεις βίντεο με framerate της προκοπής το software decoding με την χρήση του επεξεργαστή του είναι το λιγότερο άθλιο, οπότε video/streams στο internet και ταινίες με χρήση vlc είναι out of the question, για offline video πρέπει να χρησιμοποιήσεις το ενσωματομένο hardware decoding για format h.264(στα υπόλοιπα θέλει να αγοράσεις license) και θέλει μία βασική γνώση terminal για να τα δεις μιας και ο omxplayer που κάνει το hardware video decoding δεν έχει γραφικό περιβάλλον. Κοινώς έκαστως στο είδος του, αν το θες μόνο για browsing και προγραμματισμό είναι ότι πρέπει για τα λεφτά του, αν θες βίντεο πρέπει να ξέρεις λίγο terminal και αν θες web videos ή streaming ξέχνα το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...