Προς το περιεχόμενο

Asus: Νέα 2-σε-1 ASUS Transformer συστήματα με Intel Core i5/i7


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη νέα γκάμα συσκευών της σειράς ZenFone 3 και το χαριτωμένο ρομπότ Zenbo, πλαισίωσε η ανακοίνωση των 2-σε-1 υπολογιστικών συστημάτων ASUS Transformer 3 Pro, Transformer 3 και Transformer 3 Mini, τα οποία ακολουθούν τη φιλοσοφία του Microsoft Surface.

To Asus Transformer 3 Pro είναι ένα υβριδικό σύστημα (Tablet PC) με επεξεργαστές Core i5/Core i7 αρχιτεκτονικής Skylake, έως και 16GB LPDDR3 μνήμης RAM στα 2133MHz, οθόνη 12.6" με ανάλυση 2880 x 1920 px (275ppi), αποθηκευτικό μέσο SSD (PCIe x4) έως 1ΤΒ, κάμερα 13ΜΡ, θύρα USB Type-C (διεπαφή USB 3.1 Gen.2 και Thunderbolt 3) και μία κανονική USB 3.0 και έξοδο εικόνας HDMI.

 

Η τιμή λιανικής πώλησης του ξεκινά από τα 999 δολάρια.

 

Το (πιο προσιτό) Asus Transformer 3 θα διατεθεί - κατά πάσα πιθανότητα - με επεξεργαστές Core M αρχιτεκτονικής Kaby Lake, έως και 8GB LPDDR3 μνήμης RAM, αποθηκευτικό μέσο SSD Μ.2 έως 512GB, ίδια οθόνη, θύρες και διεπαφές (πλην της USB Type-C), ξεκινώντας από τα 799 δολάρια. Το πάχος του δεν ξεπερνά τα 6.9 χιλιοστά, το βάρος του τα 695 γραμμάρια και ενσωματώνει μπαταρία 38.5 Whr.

 

Και οι δύο συσκευές διαθέτουν στερεοφωνικά ηχεία της Harmon Kardon, αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων και μπορούν να συνδυαστούν με τα ASUS Universal Dock, επεκτείνοντας τις δυνατότητες συνδεσιμότητας τους (USB-C 3.1, USB 3.0, HDMI, VGA, RJ45 LAN, 3-in-1 SD Card Reader), ASUS Audio Pod για σύνδεση με τέσσερα εξωτερικά ηχεία, τη γραφίδα ASUS Pen αλλά και με το ROG XG Station 2 (μονάδα εξωτερικής GPU) για αυξημένες επιδόσεις και εμπειρία VR.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Τέλος, το Transformer 3 Mini εξοπλίζεται με επεξεργαστή Intel Atom X5, διαθέτει μικρότερη οθόνη 10.1” και συνδυάζετε με μαγνητικό πληκτρολόγιο και κάλυμμα (βάρος με το πληκτρολόγιο 790 γραμμάρια, χωρίς πλήκτρολόγιο 520 γραμμάρια). Διατηρεί τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων και τη λεπτή σιλουέτα (8.2 χιλιοστά) αλλά υστερεί σε επεξεργαστική ισχύ και φυσικά, συνδεσιμότητα.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Επίσημη πληροφόρηση για την διαθεσιμότητα τους, καθώς και για την λιανική τιμή πώλησης του Transformer 3 Mini, δεν έχουμε μέχρι αυτή τη στιγμή. Όλα τα συστήματα αξιοποιούν τα Windows 10.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το transformer pro ειναι ενδιαφέρον. Θα ηθελα να ακουσω βεβαια πρωτα μερικές τιμές απο configuration με 16GB Ram και επίσης τι ψάρια πιανει η μπαταρία (θεωρω πως μια πρακτική αυτονομια κάτω των 8-9 ωρων θα ναι κακη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι δεν διάβασα για skylake στις πηγές, όπως γράφει το άρθρο..

 

 

To Asus Transformer 3 Pro είναι ένα υβριδικό σύστημα (Tablet PC) με επεξεργαστές Core i5/Core i7 αρχιτεκτονικής Skylake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι μια καλη προταση το transformer 3 Pro.

​Εχει και την καλη οθονουλα.

Την SD card της.

To digitizer stylus.

Αρκετες θυρες.

Την Thunderbolt 3 θυρα.

Την συμβατοτητα με εξωτερικη καρτα γραφικων.

Το Kick stand της.

 

Δε βλεπω να λειπει κατι?

Ισως να ετρεχε android,αντι των windows 10,να ηταν καλυτερη επιλογη,λογο της τεραστιας γκαμας εφαρμογων που εχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι μια καλη προταση το transformer 3 Pro.

​Εχει και την καλη οθονουλα.

Την SD card της.

To digitizer stylus.

Αρκετες θυρες.

Την Thunderbolt 3 θυρα.

Την συμβατοτητα με εξωτερικη καρτα γραφικων.

Το Kick stand της.

 

Δε βλεπω να λειπει κατι?

Ισως να ετρεχε android,αντι των windows 10,να ηταν καλυτερη επιλογη,λογο της τεραστιας γκαμας εφαρμογων που εχει.

 

 

προσεξε... πηρε το αυτι μου οτι πολλες απο τις θυρες ειναι σε docking station και οχι πανω στο ταμπλετ.

 

@ sarakinos: μεχρι να εφευρεθει τροπος να μας τα χαριζουν, καποιος θα πρεπει να πληρώνει το κοστος... Ξεκινανε απο παρα παρα πολυ λογικα λεφτά... τι αλλο θες να κανουνε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα ενα μπραβο στην asus που βγαζει κερδος πουλωντας σε νορμαλ τιμες και οχι σαν μερικες αλλες.

 

Εδραιωμενη στον τομεα της. Σταθερη και αξιοπιστη στις τιμες της.

 

Και πιστευω πως δεν ειναι κινηση εναντιας στα surface αλλα περισσοτερο εναντιας στο MacBook Air.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεξε... πηρε το αυτι μου οτι πολλες απο τις θυρες ειναι σε docking station και οχι πανω στο tablet.

Στο tablet έχει μια full Usb 3,μια Usb type c και hdmi(φαίνονται στα βίντεο που ανέβασαν στο YouTube).Για υβριδικό ειναι αρκετές θυρες,χωρίς κάποιο dock.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεξε... πηρε το αυτι μου οτι πολλες απο τις θυρες ειναι σε docking station και οχι πανω στο ταμπλετ.

 

@ sarakinos: μεχρι να εφευρεθει τροπος να μας τα χαριζουν, καποιος θα πρεπει να πληρώνει το κοστος... Ξεκινανε απο παρα παρα πολυ λογικα λεφτά... τι αλλο θες να κανουνε?

Το σχόλιο μου πάει στο ότι όλα τα ultrabook είναι πανάκριβα, σε αυτά τα λεφτά περίπου είναι και το macbook που για κάποιους οποίος το αγοράζει πετάει τα λεφτά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχόλιο μου πάει στο ότι όλα τα ultrabook είναι πανάκριβα, σε αυτά τα λεφτά περίπου είναι και το macbook που για κάποιους οποίος το αγοράζει πετάει τα λεφτά του

 

Ίσως επειδή δεν έχει τις ίδιες επιδόσεις και δυνατότητες.

Το συγκεκριμένο του άρθρου μου φαίνεται καλό προϊόν, δεν στοχεύει σε κάποιον που το θέλει για browsing/office αλλά σε κάποιον πιο απαιτητικό επαγγελματία. Φαντάζομαι τα 999$ αφορούν την φθηνότερη έκδοση, με i5, 8gb ram και μικρότερης χωρητικότητας δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 350 ευρώ παίρνεις ένα samsung galaxy tab s2 με μια θήκη πληκτρολόγιο και ιντερνετ και δουλεια σε office ευκολα και με λογικες τιμες.

 

και κανεις δουλεια μονο σε office που σημαινει οτι δε μας καλυπτει οσους τρεχουμε συγκεκριμενες εφαρμογες στα windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 350 ευρώ παίρνεις ένα samsung galaxy tab s2 με μια θήκη πληκτρολόγιο και ιντερνετ και δουλεια σε office ευκολα και με λογικες τιμες.

Με 300 ευρώ παίρνεις ένα cube i7 stylus.Πολύ καλύτερο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχόλιο μου πάει στο ότι όλα τα ultrabook είναι πανάκριβα, σε αυτά τα λεφτά περίπου είναι και το macbook που για κάποιους οποίος το αγοράζει πετάει τα λεφτά του

 

 

ενα χιλιάρικο για ενα καλο λαπτοπ δεν ειναι πολλά λεφτά και την διαφορά την βλεπεις καθε μερα. Πεταμένα ηταν τα λεφτά μου οταν αγοραζα λαπτοπ 500-600 ευρώ... γιατι μονο λαπτοπ δεν ηταν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι δεν διάβασα για skylake στις πηγές, όπως γράφει το άρθρο..

Το δελτίο τύπου αναφέρει 7η γενιά->KabyLake για το Transformer 3 τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...