Προς το περιεχόμενο

Intel Core i7-6950X Broadwell-E: Δέκα πυρήνες στις υπηρεσίες σας


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την φετινή Computex επέλεξε και η γνωστή αμερικανική κατασκευάστρια ημιαγωγών, Intel, για να παρουσιάσει τους νέους Extreme Edition επεξεργαστές της σειράς Broadwell-E, με αποκορύφωμα το μοντέλο Core i7-6950X.

Ο νέος δεκαπύρηνος (άρα μιλάμε για 20 ταχύτατα threads επεξεργασίας) είναι χρονισμένος στα 3GHz και χάρη στην τεχνολογία Turbo Boost μπορεί να ανεβάσει τη συχνότητα του έως και τα 3.5GHz, διαθέτει 25ΜΒ μνήμης cache, σαράντα (40) κανάλια PCI-Express 3.0, υποστήριξη μνήμης DDR4-2400 και TDP στα 140W.

 

Για να "καθίσει" ο Core i7-6950X μεγαλόπρεπα στην 2011-v3 υποδοχή της μητρικής σας, απαιτείται η καταβολή του διόλου ευκαταφρόνητου ποσού των 1.723 δολαρίων, το οποίο θα σας προσφέρει έως και 35% ταχύτερες επιδόσεις στις διεργασίες 3D rendering, 25% ταχύτερη επεξεργασία βίντεο στο Adobe Premiere Pro και 20% ταχύτερη κωδικοποίηση βίντεο στο HandBrake - σε σχέση με τον προκάτοχο του, Core i7-5960X.

 

Και επειδή η τιμή διαθεσιμότητας του Core i7-6950X μπορεί να φαντάζει υψηλή, μπορείτε πάντα να επιλέξετε ένα από τα πιο "προσιτά" μοντέλα της σειράς, όπως τον Core i7-6900K (οκταπύρηνος στα 3.2GHz) αξίας 1.089 δολαρίων, τον Core i7-6850K (εξαπύρηνος στα 3.6GHz) αξίας 617 δολαρίων ή τον ταπεινότερο Core i7-6800K (εξαπύρηνος στα 3.4GHz) αξίας - μόλις - 434 δολαρίων.

 

Όλοι οι νέοι επεξεργαστές θα κυκλοφορήσουν "ξεκλείδωτοι" και χαρακτηρίζονται από την Intel ως ιδανικοί για τη σύνθεση "mega-tasking" υπολογιστικών συστημάτων, τα οποία παράλληλα θα είναι σε θέση να προσφέρουν μία απαράμιλλη VR εμπειρία.

 

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και ο φτηνότερος (ταπεινότερος Core i7-6800K) είναι πανάκριβος. Μετά αναρωτιούνται γιατί πέφτουν οι πωλήσεις στους υπολογιστές, ιδίως στις πωλήσεις μητρικών και επεξεργαστών. Προσωπικά εδώ και χρόνια μόνο κάρτα γραφικών αναβαθμίζω. Όχι ότι δεν θέλω... απλά είναι απλησίαστα.

Έχω ASUS P6T με i7 920, 12gb Ddr3 1600mhz και αγοράζω εδώ και χρόνια μόνο κάρτα γραφικών (έχω GTX 970) και σκέφτομαι να κάνω πάλι αναβάθμιση μόνο την κάρτα γραφικών πάλι (GTX 1070)

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κατοχος 2500k και 3570k με 16GB φθηνης ddr3 μνημης. Και παιζω lol αριστα χωρις κανενα προβλημα.. καλο το +10% που βγαζουν καθε 6μηνο.. αλλα σορρυ ρε παιδια.. εμεις στο ελλαδα δεν ειμαστε Ντουμπαι να αλλαζουμε καθε 6μηνο ή χρονο cpu κτλ κτλ .. Ειδικα σε αυτες τις τιμες!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και ο 5960x μιλαμε για επεξεργαστες που προοριζονται για παρα πολυ λιγο κοσμο που στην ουσια θα τους αξιοποιησει κιολας.

 

Εδω ακομα και οι 4πυρηνοι i7 ειναι too much για τον μεσο χρηστη(που αναφερθηκαν παραπανω)τι να λεμε τωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εε εντάξει θα πουλησω τον σκυλο μου και το σπιτι μου και θα τους παρω να παιζω minecraft χωρις να κολλάω επιτέλους,η έτσι πιστεύω δλδ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καπως ετσι λογο ελλειψης ανταγωνισμου, αλλα και ζητησης, ο premium extreme των 999, εφτασε στα 1700 δολαρια. 

Τι ακριβως ανταγωνισμο περιμενει καποιος να δει σε τοσο ακριβους επεξεργαστες????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...