Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon RX 480: Αναφορές για τα πρώτα benchmarks


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πρώτα αποτελέσματα, με τα οποία σχηματίζουμε μία ιδέα για τις δυνατότητες της νέας κάρτας γραφικών AMD Radeon RX 480, φαίνεται πως κυκλοφόρησαν στο Διαδίκτυο μέσω του γνωστού μετροπρογράμματος 3DMark 11.

Η Radeon RX 480 μετρήθηκε σε ένα σύστημα εφοδιασμένο με τον τετραπύρηνο Intel Core i7 4470 και ολοκλήρωσε το 3DMark 11 (Performance) σκοράροντας ένα διόλου ευκαταφρόνητο σύνολο 14461 βαθμών, φλερτάροντας με τις επιδόσεις της NVIDIA GeForce GTX 980 και ξεπερνώντας με άνεση της ελάχιστες απαιτήσεις λειτουργίας των αυτόνομων VR συστημάτων (Oculus Rift, HTC Vive).

 

H AMD Radeon RX 480 είναι η πρώτη κάρτα γραφικών εξοπλισμένη με πυρήνα αρχιτεκτονικής Polaris 10 (Ellesmere) των 14nm FinFET, διαθέτει 36 CUs (2304 Stream Cores) και 4/8GB μνήμης VRAM GDDR5 (256-bit), αποδίδοντας μία συνολική επεξεργαστική ισχύ της τάξεως των 5.5 TFLOPS. Είναι εφοδιασμένη με όλες τις σύγχρονες τεχνολογίες γραφικών (όπως AMD FreeSync, VR Premium, Vulcan κα.) και εξόδους εικόνας DisplayPort 1.3/1.4 και HDMI 2.0b, με υποστήριξη HDR.

 

Δημοσιευμένη ΕικόναΔημοσιευμένη Εικόνα

 

Αν και η διαμόρφωση της κάρτας ξεκινά από τα 4GB μνήμης VRAM, στη συγκεκριμένη μέτρηση χρησιμοποιήθηκε μάλλον το ακριβότερο μοντέλο των 8GB, το οποίο όπως φαίνεται είναι απόλυτα ικανό να παρέχει στο χρήστη όλη την απαιτούμενη ισχύ για να αναπαράγει κάθε σύγχρονο τίτλο, επενδύοντας περί τα $250.

 

Link.png Site: Overclock3D

Επεξ/σία από Rubenstilchkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

" Η Radeon RX 480 μετρήθηκε σε ένα σύστημα εφοδιασμένο με τον τετραπύρηνο Intel Core i7 4470 και ολοκλήρωσε το 3DMark 11 (Performance) σκοράροντας ένα διόλου ευκαταφρόνητο σύνολο 14461 βαθμών, φλερτάροντας με τις επιδόσεις της NVIDIA GeForce GTX 980 και ξεπερνώντας με άνεση της ελάχιστες απαιτήσεις λειτουργίας των αυτόνομων VR συστημάτων (Oculus Rift, HTC Vive). "

 

I7 4770 είναι η ονομασία του εν λόγω επεξεργαστή, το τονίζω μιας και το είδα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φτάσει και εδώ με τιμή 200-250 πιστεύω δεν θα υπάρχει ανταγωνιστής. Θα περιμένω να σκάσει για να κάνω αναβάθμιση.

 

Στα 200 ξέχασε το ,στα 300Ε θα ειναι το πρώτο διάστημα και μετά θα πέσει γύρο στα 250.

Πάντως με αυτη την κάρτα γίνετε μια  σοβαρή αναβάθμιση στις κάρτες της μεσαίας κατηγορίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρε 18060 Graphics score το reference design με beta drivers

 

H GTX 980 βγάζει 18540 στην καλύτερη..

Στο skroutz η φθηνότερη GTX 980 (που δεν θα βγάζει τέτοιο score) έχει 480 ευρώ

 

Να δούμε πόσο θα βγάζει και η 490X!!!!!!

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τούυυυυμπανο αν κάνει 250 ευρώ θα είναι τρομερή επιλογή αλλά δυστυχώς χρειάζομαι cuda για το gpu rendering animation που θέλω :-(  μακάρι να ρίξει τιμές η nvidia να επωφεληθούμε,όχι πως τώρα έχω nvidia μια 5850 έχω ακόμα ο άμοιρος απλά λέμε αν αναβαθμίσω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τούυυυυμπανο αν κάνει 250 ευρώ θα είναι τρομερή επιλογή αλλά δυστυχώς χρειάζομαι cuda για το gpu rendering animation που θέλω :-(  μακάρι να ρίξει τιμές η nvidia να επωφεληθούμε,όχι πως τώρα έχω nvidia μια 5850 έχω ακόμα ο άμοιρος απλά λέμε αν αναβαθμίσω :P

Δεν νομίζω να μην υπάρχει λύση με AMD σε αυτό που θες να κάνεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν στελνουν μερικα δειγματα στις γνωστες σελιδες που τεσταρουν τις καρτες να δουμε τι γινεται?

αυτο το ενα-ενα benchmark καθε φορα ειναι υποπτο και δε μ'αρεσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...