Προς το περιεχόμενο

EVGA Pro SLI High Bandwidth Bridges για Nvidia GTX 1070/1080


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα δικά της SLI High Bandwidth Bridges παρουσίασε η γνωστή κατασκευάστρια υποσυστημάτων και περιφερειακών, EVGA, για εκείνους που φιλοδοξούν να εξοπλίσουν τα συστήματα τους με δύο 1070/1080 κάρτες γραφικών.

Τα SLI High Bandwidth Bridges, τα οποία έκαναν το ντεμπούτο τους με τις GPUs αρχιτεκτονικής Pascal, διαφοροποιούνται αρκετά από τους προκατόχους τους και ενώ αποδίδουν εξαιρετικά υψηλές ταχύτητες διαμεταγωγής (σχεδόν διπλάσιες από εκείνες της αρχιτεκτονικής Maxwell), δεν προσφέρονται για 3-way ή 4-way SLI καθώς η συνδεσμολογία τους περιορίζεται στις δύο επεξεργαστικές μονάδες - με διαφορετικές εκδόσεις, ανάλογα με την εσωτερική διαμόρφωση του χρήστη.

 

Η EVGA τα αποκαλεί "EVGA Pro SLI HB Bridge" και ο τρόπος με το οποίο επιτυγχάνονται οι υποσχόμενες υψηλές ταχύτητες γίνεται μέσω δέσμευσης και των δύο SLI fingers στον αντάπτορα, σε αντίθεση με τις προηγούμενες γενιές όπου το A κούμπωνε στο Β, το Β στο C κ.ο.κ. δημιουργώντας συστήματα με πολλαπλές GPUs.

 

Η εμφάνιση τους είναι λιτή (με ένα LED φωτιζόμενο λογότυπο της εταιρείας στο κέντρο τους) και η διάθεση του ξεκινά από τα $39.99, καθώς διαμορφώνεται ανάλογα με το μήκος του αντάπτορα (0-slot στα 40mm, 1-slot στα 60mm, 2-slot στα 80mm και 4-slot στα 120mm).

 

Δημοσιευμένη ΕικόναΔημοσιευμένη Εικόνα

Δημοσιευμένη ΕικόναΔημοσιευμένη Εικόνα

 

 

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: EVGA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοσο καιρο λεμε οτι με 2 480 εχεις μια 1080. Να δουμε ποιος θα δωσει 1600 ευρω για 2 1080 ή πανω απο 1000 για 2 1070 + λεφτα για το bridge (αν και στην περιπτωση που εχεις λεφτα για τις 2 καρτες θα εχεις και για αυτο :P )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ακουγεται, αλλα εχω μια απορια αν ξερει κανενας:
Εχω δυο GTX 970 G1 σε sli και μετα απο πολυ δουλεια εφτιαξα ενα pc case που να μπορει να τις κραταει μεσα OCed και σχετικα δροσερες με καλο airflow, αλλα και παλι ειναι καλοκαιρι. Ισως αλλαξω mobo σε καποια φαση, αν βαλω μια με 4 slots για καρτες, και τις βαλω στις αρκαιες θεσεις με ενα απ' τα 120mm sli bridges, θα δουλεψει? Θα ειναι πιο δροσερη η πανω, αλλα δεν ξερω αν πρεπει οι καρτες σε trip/quad sli mobo να εχουν καποιες θεσεις ή τις βαζεις οπου θες? Ξερει κανενας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ακουγεται, αλλα εχω μια απορια αν ξερει κανενας:

Εχω δυο GTX 970 G1 σε sli και μετα απο πολυ δουλεια εφτιαξα ενα pc case που να μπορει να τις κραταει μεσα OCed και σχετικα δροσερες με καλο airflow, αλλα και παλι ειναι καλοκαιρι. Ισως αλλαξω mobo σε καποια φαση, αν βαλω μια με 4 slots για καρτες, και τις βαλω στις αρκαιες θεσεις με ενα απ' τα 120mm sli bridges, θα δουλεψει? Θα ειναι πιο δροσερη η πανω, αλλα δεν ξερω αν πρεπει οι καρτες σε trip/quad sli mobo να εχουν καποιες θεσεις ή τις βαζεις οπου θες? Ξερει κανενας?

Κρίμα είναι να αλλάξεις μιτρική να κάνεις φορμάτ κλπ.Τόσο κοντά είναι η μία με την άλλη.? όπως και να έχει ανοιξε ένα νήμα στην ενότητα hardware>κάρτες κραφικών να πάρεις καλή βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα είναι να αλλάξεις μιτρική να κάνεις φορμάτ κλπ.Τόσο κοντά είναι η μία με την άλλη.? όπως και να έχει ανοιξε ένα νήμα στην ενότητα hardware>κάρτες κραφικών να πάρεις καλή βοήθεια.

Καλα εκανα φορματ πριν 3 βδομαδες, δεν εχω θεμα :P η CPU μου ειναι σχετικα παλια, δυνατη αλλα αρχιζει να τρωει τα ψωμια της, και η σκεψη ηταν για την επομενη αγορα ουσιαστικα, οι G1 κρατανε με το ζορι ενα 4κ μονιτορακι που εχω, οποτε θα αλλαξει με 1080 ή 2x 980ti απ' τις μεταχειρισμενες ισως. Οποτε ελεξα ξερεις, μπας και το στειλω ολο μαζι (το pc), και κανω κατι απ' την αρχη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμφάνιση τους είναι λιτή (με ένα LED φωτιζόμενο λογότυπο της εταιρείας στο κέντρο τους) και η διάθεση του ξεκινά από τα $39.99 δλδ εδω απο 50 ευρω και πανω.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοσο καιρο λεμε οτι με 2 480 εχεις μια 1080. Να δουμε ποιος θα δωσει 1600 ευρω για 2 1080 ή πανω απο 1000 για 2 1070 + λεφτα για το bridge (αν και στην περιπτωση που εχεις λεφτα για τις 2 καρτες θα εχεις και για αυτο :P )

 

 

Aυτά είναι για κάτι λεφτάδες που παίρνουν μηχανήματα απο Origin και Digital Storm με 9-10.000 αξία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O φίλος είπε ότι έχει 2 Gigabyte 970 G1 σε sli και με το ζόρι κρατάνε 4κ μόνιτορ που έχει; Εϊναι δυνατόν ρε φίλε; Δηλαδή τι άλλο θέλεις; Δε το πιστεύω με τίποτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοσο καιρο λεμε οτι με 2 480 εχεις μια 1080. Να δουμε ποιος θα δωσει 1600 ευρω για 2 1080 ή πανω απο 1000 για 2 1070 + λεφτα για το bridge (αν και στην περιπτωση που εχεις λεφτα για τις 2 καρτες θα εχεις και για αυτο :P )

 

Οποιος θελει πχ 4k στα 60fps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τοσο καιρο λεμε οτι με 2 480 εχεις μια 1080. Να δουμε ποιος θα δωσει 1600 ευρω για 2 1080 ή πανω απο 1000 για 2 1070 + λεφτα για το bridge (αν και στην περιπτωση που εχεις λεφτα για τις 2 καρτες θα εχεις και για αυτο :P )

Αυτο που λες ειναι λιγο δυσκολο.Crossfire και Sli ολο προβληματα ειναι.Απο τα 20 παιχνιδια αντε στα 3 να μην εχεις θεμα.Σε ολα τα αλλα...google και crossfire fix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει πχ 4k στα 60fps?

Ναι αρκει να γδυθει κιολας.

Κοιτα δεν εχει ερθει ακομα η εποχη που μια καρτα μονη της σηκωνει ανετα οποιοδηποτε τιτλο 4κ 60fps σταθερα (περιπου σταθερα τουλαχιστον) οποτε κατα τη γνωμη μου δεν συμφερει να δωσει καποιος 1600 ευρω για αυτον τον λογο τη στιγμη που σε μερικους μηνες μια 1080ti / titan x (η καινουργια pascal) / amd vega θα φτανει πολυ κοντα σε αυτο και θα κοστιζει λιγοτερο και θα καιει λιγοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ειναι λιγο δυσκολο.Crossfire και Sli ολο προβληματα ειναι.Απο τα 20 παιχνιδια αντε στα 3 να μην εχεις θεμα.Σε ολα τα αλλα...google και crossfire fix.

Ποιο ακιρβως ειναι δυσκολο ; Το 2 480 = 1080 δεν το λεω εγω καταρχας το λεει η amd και εδω περα οι περισσοτεροι insomniaδες εγω ειμαι υποπτος για αυτο. Παρολα αυτα, αμα σκεφτεις οτι μιλαω για sli/crossfire και στις 2 περιπτωσεις (είτε 1080 είτε 480) θα συμφέρουν περισσότερο οι 480.

Και προφανώς αναφέρομαι οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμφάνιση τους είναι λιτή (με ένα LED φωτιζόμενο λογότυπο της εταιρείας στο κέντρο τους) και η διάθεση του ξεκινά από τα $39.99 δλδ εδω απο 50 ευρω και πανω.....

οταν εχεις λεφτα για  2 τουλαχιστον 1070/1080 μαλλον αυτο θα ειναι ενα ψιχουλακι στο ολο συστημα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...