Προς το περιεχόμενο

Το Affinity Photo έρχεται και στα Windows


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δημοφιλής εφαρμογή επεξεργασίας φωτογραφιών Affinity Photo, οι δυνατότητες της οποίας πλησιάζουν κατά πολλούς εκείνες του Adobe Photoshop (αλλά όχι και η τιμή αγοράς του), επιλέχθηκε ως "Best Mac app of 2015" για την πλατφόρμα του OS X.

Φαίνεται λοιπόν ότι η ομάδα της Serif Ltd., η οποία βρίσκεται πίσω από την Affinity Photo, αποφάσισε να άρει την αποκλειστική διαθεσιμότητα σε OS X περιβάλλον και να δημιουργήσει μία Windows έκδοση της, διατηρώντας παράλληλα την ευελιξία της πλατφόρμας, τα εκπληκτικά εργαλεία της και φυσικά, τη χαμηλή τιμή λιανικής πώλησης, η οποία δεν ξεπερνά τις £39.99 (€50).

 

Οι κάτοχοι συστημάτων Apple έχουν στη διάθεση τους και την εφαρμογή Affinity Designer, η οποία συνεργάζεται άψογα με το Affinity Photo και στην ουσία αντικαθιστά το Adobe Illustrator, με το ίδιο εξαιρετικά χαμηλό κόστος αγοράς (αν και για αυτό δεν υπάρχει κάποια σχετική πληροφόρηση σχετικά με την διαθεσιμότητα του στα Windows).

 

Οι δύο αυτές εφαρμογές δεν διατίθενται μέσω συνδρομητικού πακέτου, όπως οι εφαρμογές της Adobe μέσω της υπηρεσίας Adobe Creative Cloud, η οποία παρέχει πρόσβαση σε ξεχωριστές εφαρμογές της ακόμα και σε μηνιαία βάση με μικρότερο κόστος (από €12.39/μήνα για Photoshop CC και Lightroom).

 

Το Affinity Photo for Windows θα διατεθεί σε public beta από τις 30 Ιουνίου και αν θέλετε να το δοκιμάσετε πρώτοι, δεν έχετε παρά να γραφτείτε εδώ.

 

 

Link.png Site: TNW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω τo Photoshop αυθεντικό για τα Windows το κακό είναι ότι το key είναι μόνο για Windows, έχει δοκιμάσει κανείς το Affinity Photo στο macOS να μου πει αν αξίζει να το αγοράσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα gimp στο Linux. Έχω μία έκδοση του PS αλλά αν δεν θέλω να κάνω κάτι μεγάλο, απλά δεν ανοίγω windows για το PS.

Ενδιαφέρον φαίνεται το εργαλείο, αν το έβγαζαν και για linux. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ξέρουμε τι απαιτήσεις εχει το πρόγραμμα ή θα έχει εχω το lenovo miix 3 και θα ηθελα ενα πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών για το ταμπλετ . Lightroom και το PS ειναι βαριά πρόγραμματα για τετοιου είδους ταμπλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο αλλά το logo στην φωτογραφία με την πρώτη μάτια και χωρίς να έχω διαβάσει τον τίτλο, μου έβγαλε κάτι σε animus από assassin's creed.

 

Ontopic: Ορμάτε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν έχετε παρακολουθήσει τα βήματα της εταιρίας στο affinity photo k designer θα διαπιστώσετε τα μεγάλα βήματα προς τα εμπρός που έχει κάνει.

Ίσως σε επαγγελματικό επίπεδο να υπολείπεται της adobe αλλά με τους ρυθμούς και τις προσθήκες που βάζει στις νέες εκδόσεις δεν θα αργήσει ο καιρός που θα αποτελεί μια ισότιμη αξιόλογη ανταγωνιστική πρόταση.
Θα πάρει πολύ χρόνο για να βγάλει κάτι αντίστοιχο με inDesign, Animate, Premiere, After Effects αλλά για την ώρα αυτά τα 2 που έχει αποτελούν υπολογίσιμο "κίνδυνο" για την adobe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν έχετε παρακολουθήσει τα βήματα της εταιρίας στο affinity photo k designer θα διαπιστώσετε τα μεγάλα βήματα προς τα εμπρός που έχει κάνει.

Ίσως σε επαγγελματικό επίπεδο να υπολείπεται της adobe αλλά με τους ρυθμούς και τις προσθήκες που βάζει στις νέες εκδόσεις δεν θα αργήσει ο καιρός που θα αποτελεί μια ισότιμη αξιόλογη ανταγωνιστική πρόταση.

Θα πάρει πολύ χρόνο για να βγάλει κάτι αντίστοιχο με inDesign, Animate, Premiere, After Effects αλλά για την ώρα αυτά τα 2 που έχει αποτελούν υπολογίσιμο "κίνδυνο" για την adobe

 

Αν δεν κάνει καμιά κίνηση η Adobe να την αγοράσει. Έχω βαρεθεί να βλέπω καινούργιες εταιρίες software που θα μπορούσαν να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό με λίγη extra δουλειά στο προϊόν τους, να εξαγοράζονται από τους ανταγωνιστές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που δεν βγάζει λεφτά από την φωτογραφία ,εντιτ ,retouch ,composites ,graphic & design είναι μία χαρά κ σούπερ σε συνδυασμό με το λαιτρουμ (standalone έκδοση με dng converter ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η εφαρμογή που με έκανε κάποια στιγμή να σκεφτώ να πάρω Mac. Θα πάω να γραφτώ για beta. Τρομερή εφαρμογή. Κάνει edit σε raw αρχεία και περνάει φίλτρα και adjustment layers σε πραγματικό χρόνο πολύ γρήγορα. Έχει εξαρχής άλλη δομή εσωτερικά και έτσι δεν είναι δυσκινητο σαν το photoshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...