Προς το περιεχόμενο

Η Apple ξεκαθαρίζει το τοπίο εξαιτίας των ανησυχιών περί ιδιωτικότητας στο iOS 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple εισέρχεται στο… βασίλειο της Τεχνητής Νοημοσύνης με το iOS 10, οπότε είναι απαραίτητο να ξεκαθαρίσει πως σκοπεύει να συλλέγει τα δεδομένα των χρηστών της, αφού θέλει να είναι διαφανής με την διαδικασία.

Μία πρώτη προσπάθεια έγινε στο συνέδριο WWDC που πραγματοποίησε πρόσφατα, όταν και η εταιρεία με έδρα στο Κουπερτίνο, στην Καλιφόρνια, μίλησε για τα σχέδια της όσον αφορά στην συλλογή δεδομένων των χρηστών της, με στόχο να βελτιώσει την Τεχνητή Νοημοσύνη που ενσωματώνεται στην Siri, στην τελευταία έκδοση του mobile λειτουργικού συστήματος της. Με τα δεδομένα που θα συλλέξει, η Apple ελπίζει να βελτιώσει τις ικανότητες τους λογισμικού της, ώστε να είναι σε θέση να προβλέψει καλύτερα τις ανάγκες των κατόχων των συσκευών της.

 

Καθώς οι ανησυχίες των καταναλωτών πάνω σε ζητήματα ιδιωτικότητας ολοένα και αυξάνονται, η εταιρεία θα χρησιμοποιήσει αυτό που ονομάζει “differential privacy”, έναν αλγόριθμο, που επιδιώκει να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες εντοπισμού της προέλευσης των δεδομένων, ενώ παράλληλα επιτρέπει στην Apple να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα για την βελτίωση των προϊόντων Τεχνητής Νοημοσύνης που διαθέτει. Ωστόσο στο WWDC, η Apple δεν ξεκαθάρισε με ποιο τρόπο σκοπεύει να το κάνει αυτό ή τι σημαίνει αυτό για τους χρήστες της ή το ίδιο το iOS. Παρόλα αυτά, τις τελευταίες ημέρες προσπάθησε να ξεκαθαρίσει τα πράγματα κατά κάποιο τρόπο.

 

Αυτός ο νέος αλγόριθμος, πρόκειται να κάνει το ντεμπούτο του με το νέο iOS 10 με την Apple να εξηγεί στο Recode, ότι δεν έχει συλλέξει τέτοιου τύπου δεδομένα στο παρελθόν. Οι χρήστες επίσης εξήγησε, ότι το χαρακτηριστικό είναι προαιρετικό, και ότι οι χρήστες θα πρέπει να δώσουν την συγκατάθεση τους για να αποθηκεύσει η Apple τα δεδομένα τους. Επίσης ξεκαθάρισε στο Recode, ότι τα χαρακτηριστικά αναγνώρισης εικόνας που βρίσκονται στο νέο iOS, δεν θα χρησιμοποιούν δεδομένα από τις φωτογραφίες στους λογαριασμούς iCloud των χρηστών, αν και δεν είναι σαφές ποιες φωτογραφίες θα χρησιμοποιούνται για την τροφοδότηση της υπηρεσίας.

 

Στα δεδομένα που θα συλλέγει από τους χρήστες θα περιλαμβάνονται “νέες λέξεις που οι χρήστες προσθέτουν στα λεξιλόγια τους τοπικά, τα emojis που πληκτρολογούν (ώστε η Apple να προτείνει άλλα στην θέση τους), deep links που χρησιμοποιούνται εντός των εφαρμογών (με την προϋπόθεση ότι έχουν επισημανθεί για δημόσια ευρετηρίαση) καθώς και υποδείξεις αναζήτησης μέσα σε σημειώσεις”.

 

Στα δεδομένα που θα χρησιμοποιούνται για την απόδοση και την πρόβλεψη διάφορων λειτουργικών, συμπεριλαμβάνουν προτεινόμενα apps σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους, η προσθήκη εκδηλώσεων ή γεγονότων στο ημερολόγιο ή στις επαφές χρησιμοποιώντας περιεχόμενο από τα email και iMessage.

 

Αν και η Apple δεν είναι από τις πρώτες εταιρείες που λαμβάνουν μέρος στο… παιχνίδι της Τεχνητής Νοημοσύνης, αυτή η αργή και σταθερή προσέγγιση στο θέμα, αλλά και οι εξηγήσεις που δίνει σχετικά με τα δεδομένα που θα συλλέγει, ενδεχομένως να αποδώσουν καρπούς για να κερδίσει την εμπιστοσύνη των χρηστών της.

 

Link.png Site: DigitalTrends

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μακρυα και αλαργα προαιρετικα καποια στο παρασκηνιο τα υπολοιπα...

συνεργατης χωρις ωφελος και με το να δινω απο πανω δεν γινομαι σε καμια εταιρια ,κατηντησε η apple με τον θανατο του jobs καιροσκοπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογη ειναι μονοδρομος και το προεραιτικο μαλλον λαθος κινηση(εκτος αν δεν δουλευει η πχ ειναι συνθετο να το ενεργοποιησεις).Η apple εχει μεινει πολυ πισω σε A.I. και πρεπει να μπει επιθετικα για να κλεισει την ψαλιδα.Η google απο android google και Gmail εχει απειρο υλικο για να δουλεψει.H apple σαφως λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Το κάνει η Microsoft με τα Windows 10 και όλοι πέφτουν να κράξουν παρ' όλο που δίνεται η δυνατότητα απενεργοποίησης. Το κάνει η Apple και λέτε οκ σιγά δεν υπάρχει θέμα.

 

#facepalm

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Το κάνει η Microsoft με τα Windows 10 και όλοι πέφτουν να κράξουν παρ' όλο που δίνεται η δυνατότητα απενεργοποίησης. Το κάνει η Apple και λέτε οκ σιγά δεν υπάρχει θέμα.

 

#facepalm

 

Παιζει να ειμαι top5 apple hater στο site ας πουμε και θα με πεις και fun boy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Το κάνει η Microsoft με τα Windows 10 και όλοι πέφτουν να κράξουν παρ' όλο που δίνεται η δυνατότητα απενεργοποίησης. Το κάνει η Apple και λέτε οκ σιγά δεν υπάρχει θέμα.
 
#facepalm

 

 

Η διαφορά στο κράξιμο είναι ότι η apple προειδοποιεί τους χρήστες πολύ πριν ξεκινήσει η Microsoft το ανακοίνωσε κατόπην εορτής και αυτό γιατί το ανακάλυψαν πρώτα κάποιοι χρήστες και άρχισε να πέφτει κράξιμο, όπως είναι φυσικό. Δηλαδή αν δεν το είχε προσέξει κάποιος η Microsoft ήταν οκ με το να συλλέγει δεδομένα χωρίς καμία προειδοποίηση. Η Apple στο ανακοινώνει μήνες πριν βγει το OS και το πρώτο πράγμα που λέει είναι ότι πρόκειται για πλήρως προαιρετική υπηρεσία και διατίθεται επιλογή να το ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις όποτε και αν το θέλεις, εκεί είναι η διαφορά!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω από όλους κράξιμο σε κάτι τέτοια... Δεν καταλαβαίνω, εφόσον είναι και ανώνυμο, εμένα θα μ' άρεσε να ξέρω ότι χωρίς να κάνω τίποτα και χωρίς να χάνω τίποτα βοηθάω στο να προχωρήσει η τεχνολογία και να γίνει η συσκευή που κρατάω στα χέρια μου καλύτερη.. Στο κάτω κάτω σιγά το πράμα, δεν είμαι και ο πρωθυπουργός να φοβάμαι μην μου κλέψουν τα πολύτιμα δεδομένα μου ήμαρτον.... Τι δηλαδή θα δει η apple και η κάθε apple τι τραγούδια αναζητάω ή τη λίστα για τα ψώνια μου στις σημειώσεις και θα καταστραφεί η ζωή μου?... Που στο κάτω κάτω δεν κοιτάει καν κάποιο "άτομο" τα δεδομένα αυτά, όλα αυτοματοποιημένα είναι και συγκρίνονται τα δεδομένα μεταξύ τους σαν στατιστική κατά κάποιο τρόπο. Ήμαρτον δηλαδή αυτή η στενομυαλιά έχει καταντήσει αηδία...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αφελεια να δεις...

 

Δηλαδή τι μπορεί να συμβεί από αυτή την ιστορία? να δει η apple ή η google ή η Χ εταιρία τέλος πάντων σε τι sites μπαίνω? ωραία και? να δει τις εικόνες που έχω στο cloud drive με την οικογένειά μου? ωραία και? με ξέρει προσωπικά για να έχω θέμα? Στο κάτω κάτω άλλη δουλειά δεν είχε η κάθε εταιρία να ψαχουλεύει τα στοιχεία του κάθε χρήστη ξεχωριστά... Ως ΣΥΝΟΛΟ ενδιαφέρουν τις εταιρίες τα δεδομένα για στατιστικούς λόγους.

Παράδειγμα: "750 στα 2.000 άτομα αναζήτησαν τη λέξη "καφετέρια" στην τάδε τοποθεσία". Τέτοια χρίση κάνουν οι εταιρίες αυτές στα δεδομένα για να βελτιώσουν τους αλγόριθμους τους.. Για αυτό πχ η apple τα συλλέγει ανώνυμα κιόλας. Τώρα αν κάποιοι από εγωισμό και μόνο είναι του σκεπτικού "τόσα λεφτά έδωσα για το τάδε κινητό, σιγά μην βοηθήσω την εταιρία να βελτιωθεί χρησιμοποιώντας τα δεδομένα μου ακόμα κι ας είναι ανώνυμα" τώρα αυτό είναι άλλο θέμα.. Όπως είπα και πριν, είναι καλό να συμμετέχουμε στη βελτίωση της τεχνολογίας γενικότερα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο assassins creed 4 υπήρχε μια συσκευή, το panopticon, με το οποίο μπορούσες να κατασκοπεύσεις οποιονδήποτε άνθρωπο.

Είναι προφανές οτι γινόταν χαμός για την κατοχή της. Όποιος την είχε, είχε σημαντικό πολιτικό πλεονέκτημα, χρησιμοποιώντας την σε άπειρες δολοπλοκίες και βασικά η υπόθεση του παιχνιδιού ήταν βασισμένη πάνω σε αυτό το θέμα.

Της ΣΥΣΚΕΥΗΣ που κατασκοπεύει κάθε άνθρωπο.

 

Για μισό λεπτό...

 

EDIT: ενδιαφέρον άρθρο

"I have nothing to hide and other misconceptions of privacy"

http://scholarship.law.gwu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1159&context=faculty_publications

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να ειμαι top5 apple hater στο site ας πουμε και θα με πεις και fun boy?

 

Mόνο λόγια...

Πόσα ban έχεις;

 

"Apple"

"Προαιρετικό"

"δεν ξεκαθάρισε με ποιο τρόπο σκοπεύει να το κάνει αυτό"

"χρησιμοποιώντας περιεχόμενο από τα email και iMessage."

"δεν είναι σαφές ποιες φωτογραφίες θα χρησιμοποιούνται"

 

Όσο διαβάζεις το άρθρο,όλο και χειροτερεύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...