Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε το HTC VR Venture Capital Alliance με κεφάλαια ύψους 10 δισ. δολαρίων


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανακοινώθηκε από το τμήμα HTC Vive, στα πλαίσια του GSMA Mobile World Congress στη Σαγκάη, η δημιουργία του VR Venture Capital Alliance (VRVCA), μίας επενδυτικής συμμαχίας μεταξύ 27 εταιρειών με αρχικά επενδυτικά κεφάλαια ύψους 10 δισ. δολαρίων.

Βασικός στόχος του VRVCA είναι η συνεισφορά του στην ανάπτυξη και βελτίωση νέων τεχνολογιών, οι οποίες αφορούν το οικοσύστημα της εικονικής πραγματικότητας, καθώς, όπως περιγράφει με γλαφυρό τρόπο και στην ανακοινωση της η HTC Vive "VR technologies are going to be requiring a shit ton of capital as they look to make the crossover from R&D phases to mass market adoption."

 

Επικεφαλής του VRVCA τοποθετήθηκε ο Alvin Wang Graylin (China Regional President, VR, HTC) και η ταϊβανέζικη εταιρεία δήλωσε ότι τα 10 δισεκατομμύρια δολάρια, με τα οποία ξεκινάει η συγκεκριμένη πρωτοβουλία, δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση επενδυτικό φραγμό στα επενδυτικά της σχέδια αλλά είναι χρήματα τα οποία η "Συμμαχία" (όπως την αποκαλούν) μπορεί να αξιοποιήσει άμεσα.

 

Τον Απρίλιο που μας πέρασε, η HTC δημιούργησε το Vive X, έναν VR Accelerator με επενδυτικά κεφάλαια ύψους 100 εκατ. δολάρια, για startups οι οποίες ασχολούνται με το VR και αναζητούν απεριόριστη πρόσβαση σε υλικό, κεφάλαια κίνησης, συμβουλευτική επενδύσεων, πρόσβαση σε επενδυτές αλλά και κατασκευαστικές πλατφόρμες, μέσω των οποίων το προϊόν θα βγει στην αγορά το συντομότερο δυνατόν.

 

Το VRVCA θα κάνει δίμηνες συναντήσεις/ακροάσεις, στο Σαν Φρανσίσκο και το Πεκίνο, προκειμένου να έρθει σε επαφή με εταιρείες που ασχολούνται με το VR και χρειάζονται χρήματα για να ξεκινήσουν τις υλοποιήσεις τους, ενώ στο πρόγραμμα μπορούν να ενταχθούν και εφαρμογές για περιβάλλοντα AR ή Mixed Reality.

 

Link.png Site: TechCrunch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 δις το χρόνο οι συντάξεις :-( , τι να κλ@σουν 10 ψωροδις; :-D :ph34r:

 

/s

Συμφωνώ.Οπότε για να το ισορροπήσει το πράγμα η αγορά θα πάμε σε δραχμή σίγουρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα καλά πέταξαν τόσα δις στα σκουπίδια χωρίς να ρωτήσουν τους φωστήρες του insomnia; Οι μισοί σχολιαστές σε θέματα vr μας λένε τόσο καιρό ότι το virtual reality θα πάει αδιάβαστο σαν το 3D στις τηλεοράσεις... Πραγματικά γελάω πολύ με αυτά τα σχόλια γιατί γίνονται κυρίως από χρήστες που δεν έχουν δοκιμάσει καν κάποια ανάλογη εμπειρία.    Είτε το θέλουμε , είτε όχι, το μέλλον μόλις ξεκίνησε... Το virtual θα είναι τόσο εδραιωμένο σε 20- 30 χρόνια που πιθανών θα ζούμε 2 παράλληλες ζωές. Μια την κανονική και μια την ψηφιακή (διαμορφωμένη και στιλιζαρισμένη μακριά από την μιζέρια της σκληρής πραγματικότητας)  Το έχω πει και σε παλαιότερο ποστ.  Το virtual reality θα είναι το ναρκωτικό του αιώνα μας.  

Επεξ/σία από badbad
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 δις το χρόνο οι συντάξεις :-( , τι να κλ@σουν 10 ψωροδις;  :-D :ph34r:

 

/s

 

Αυτός είναι ο στυγνος καπιταλισμός... Δίνει δισεκατομμύρια για την ανάπτυξη νέων τεχνολογιών που θα έχουν την δυνατότητα να φέρουν ROI, ενω για τον τίμιο τεμπελχανά 50άρη συνταξιούχο και τον προνομιούχο που ΟΤΕ βγήκε με εθελουσία δεν έχει μία.

 

Βαρβαρότης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ο στυγνος καπιταλισμός... Δίνει δισεκατομμύρια για την ανάπτυξη νέων τεχνολογιών που θα έχουν την δυνατότητα να φέρουν ROI, ενω για τον τίμιο τεμπελχανά 50άρη συνταξιούχο και τον προνομιούχο που ΟΤΕ βγήκε με εθελουσία δεν έχει μία.

 

Βαρβαρότης...

Έχεις χάσει κάπου  το νόημα φίλε μου... Αυτός μια χαρά την παίρνει την σύνταξη και τώρα! Ρώτα όμως να δεις και γεροντακια που έχουν δουλέψει σε όλη τους τη ζωή και παίρνουν ψιχουλα! Μην ξεχνάς παίρνει και αυτούς η μπάλα, και η μείωση  δεν είναι από τις 3000 στις 2700 είναι από τα 600 στα 400!

On topic,  πολύ το κυνηγάει η HTC! Ελπίζω να γίνουν πιο προσιτά και οικονομικά στο μέλλον! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

On topic,  πολύ το κυνηγάει η HTC! Ελπίζω να γίνουν πιο προσιτά και οικονομικά στο μέλλον! 

 

το κινηγαει γιατι εχει μελλον και χρημα η υποθεση...παντως το vr, πρωτη φορα που δοκιμασα με κινητο παλιο σε headset επαθα σοκ...σιγουρα ειναι το επομενο βημα, νομιζω το κυριοτερο προβλημα του τωρα ειναι πως ειναι λιγο bulky το ολο συνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρώτα όμως να δεις και γεροντακια που έχουν δουλέψει σε όλη τους τη ζωή και παίρνουν ψιχουλα! Μην ξεχνάς παίρνει και αυτούς η μπάλα, και η μείωση  δεν είναι από τις 3000 στις 2700 είναι από τα 600 στα 400!

Έχω πολλά άτομα από το σότι μου στο δημόσιο. Η μανα μου βγήκε στα 47 της στη σύνταξη έπαιρνε 1000 κ τώρα παίρνει 820 το μήνα μετά από όλα τα κοψίματα. Δούλεψε 15 χρόνια σε όλη της τη ζωή. Ο πατέρας μου έπαιρνε 3800 το μήνα και τον χάσαμε δούλεψε 17 χρόνια πήραμε εφάπαξ 45000 και σύνταξη τα παιδιά για 7 χρόνια κοντά στο 1000αρικο μεστη κρίση . Άμα ήμουν γυναίκα θα την έπαιρνα αιωνίως μέχρι να παντρευτώ. Η γιαγιά μου αγρότισα πέθανε στα 90 της είχε βγει στη σύνταξη από τα 55 και έπαιρνε όταν γύρησαν σε ευρώ 1000αρικάκι. Έπαθε εγκεφαλικό και από αναπηρία και αναδρομικά ο πατέρας μου έβγαλε πάνω από 50 χιλιάρικα . Έχει πεθάνει η γιαγιά μου απο το 13 και ακόμα παίρνουμε λεφτά απο δικαστήρια στον ΟΓΑ 10000 θα πάρουμε αυτό το Δεκέμβριο. Ο πατέρας μου δήλωνε και αγρότης και έβγαζε τα πάντα αφορολόγητα. Η ασφάληση του στο δημόσιο του κάλυψε 150 χιλιάδες ιατρικά έξοδα . Το αστείο είναι ότι πάταγε 2 φορές τη βδομάδα και τον καλύπταν συναδέλφοι του. Οι αγρότες συγκενείς μου βγάζουν καθαρά το χρόνο 70 χιλιάρικα και δηλώνουν καταστροφές και 15-20 χιλιάρικα max για να πάρουν και ασφάλειες που τους παρέχοντε. Και όλα αυτά τα μέσα το πελτιακό κράτος και τα ρουσφέτια τα ονομάζουν αλλυλεγγύη στον συνάνθρωπο. Δεν ξέρω κανένα που του κάναν τη σύνταξη από 600 η 500 400 και 300. Τισ συντάξεις των 3+ χιλιάδω τις κάναν Max 1500 .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολλά άτομα από το σότι μου στο δημόσιο. Η μανα μου βγήκε στα 47 της στη σύνταξη έπαιρνε 1000 κ τώρα παίρνει 820 το μήνα μετά από όλα τα κοψίματα. Δούλεψε 15 χρόνια σε όλη της τη ζωή. Ο πατέρας μου έπαιρνε 3800 το μήνα και τον χάσαμε δούλεψε 17 χρόνια πήραμε εφάπαξ 45000 και σύνταξη τα παιδιά για 7 χρόνια κοντά στο 1000αρικο μεστη κρίση . Άμα ήμουν γυναίκα θα την έπαιρνα αιωνίως μέχρι να παντρευτώ. Η γιαγιά μου αγρότισα πέθανε στα 90 της είχε βγει στη σύνταξη από τα 55 και έπαιρνε όταν γύρησαν σε ευρώ 1000αρικάκι. Έπαθε εγκεφαλικό και από αναπηρία και αναδρομικά ο πατέρας μου έβγαλε πάνω από 50 χιλιάρικα . Έχει πεθάνει η γιαγιά μου απο το 13 και ακόμα παίρνουμε λεφτά απο δικαστήρια στον ΟΓΑ 10000 θα πάρουμε αυτό το Δεκέμβριο. Ο πατέρας μου δήλωνε και αγρότης και έβγαζε τα πάντα αφορολόγητα. Η ασφάληση του στο δημόσιο του κάλυψε 150 χιλιάδες ιατρικά έξοδα . Το αστείο είναι ότι πάταγε 2 φορές τη βδομάδα και τον καλύπταν συναδέλφοι του. Οι αγρότες συγκενείς μου βγάζουν καθαρά το χρόνο 70 χιλιάρικα και δηλώνουν καταστροφές και 15-20 χιλιάρικα max για να πάρουν και ασφάλειες που τους παρέχοντε. Και όλα αυτά τα μέσα το πελτιακό κράτος και τα ρουσφέτια τα ονομάζουν αλλυλεγγύη στον συνάνθρωπο. Δεν ξέρω κανένα που του κάναν τη σύνταξη από 600 η 500 400 και 300. Τισ συντάξεις των 3+ χιλιάδω τις κάναν Max 1500 .

 

Φίλε μου, προφανώς έχεις ένα παράδειγμα από την οικογένειά σου και τα γράφεις αυτά. Το παράδειγμά σου αποδεικνύει ότι υπάρχου τέτοια φαινόμενα. Υπάρχουν αντιστοίχως παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι υπάρχει και η άλλη πλευρά.

 

Η πλευρά των ανήμπορων, η πλευρά αυτών που πήγαν με το σταυρό στο χέρι, των νομιμόφρονων πολιτών, των μακροχρόνια άνεργων και των ασθενών.

 

Αυτοί που βλέπουν το κοινωνικό κράτος να τους γυρίζει την πλάτη, θεωρώντας τους κλέφτες και απατεώνες, ζητώντας τους να πληρώσουν τις ατασθαλίες και τις παγαποντιές όλων των υπολοίπων.

 

Αυτοί που -παρόλο που πλήρωναν μια ζωή- τώρα περιμένουν τρεις μήνες να χειρουργηθούν, εβδομάδες για να κάνουν μια αξονική, χρόνια για να πάρουν τη σύνταξή τους.

 

Αυτοί που τους κόβουν τα αναπηρικά επιδόματα επειδή κάποιοι άλλοι φαλίρισαν τα ταμεία δίνοντας επιδόματα μαϊμού και "επενδύοντας" τα αποθεματικά σε φούσκες.

 

Αυτοί που πληρώνουν "ενοίκιο" για την ιδιοκτησία τους, που τους ζητούν να πληρώσουν ΙΚΑ για το βάψιμο που κάνουν μόνοι τους στο δικό τους σπίτι.

 

Για να σου γράψω και ένα παράδειγμα με αριθμούς:  φιλικό μου πρόσωπο είναι δάσκαλος σε δημοτικό σχολείο. "Εύκολη δουλειά" μόνο για όσους δεν έχουν βρεθεί με 25 παιδιά σε μια τάξη για πέντε ώρες. Πριν τα μνημόνια έπαιρνε 1200 ευρώ το μήνα και τώρα παίρνει 800.. Η γνώμη μου είναι ότι οι εκπαιδευτικοί πρέπει να έχουν αξιοπρεπείς μισθούς, καθώς η μιζέρια που βγάζει ο αδικοπληρωμένος υπάλληλος επηρεάζει ολόκληρες γενιές. Προφανώς έχει πτυχίο πανεπιστημίου, πέρασε με γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ, και βγάζει το μήνα όσα ένας βοηθός ελαιοχρωματιστή που δεν έχει βγάλει ούτε το γυμνάσιο (για να δώσω κι εγώ λίγο δραματικό τόνο στο παράδειγμά μου).

 

Για περίθαλψη άστο! Οι υπηρεσίες του οεο-πιου σε σχέση με τις ασφαλιστικές κρατήσεις είναι επιπέδου αφρικανικής χώρας σε εμφύλιο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο το VR σαν τεχνολογια , εντυπωσιακό ...Το έχω δοκιμασει τοσο σε κινητο όσο κ σε pc .... Αλλά σε όσους πιστεύουν οτι το VR ειναι το μέλλον είναι κατι που θα ζουμε παραλληλες ζωες κτλ  έχω να δηλωσω οτι το VR ειναι για να αντικαταστησει το R σε όσους δεν το εχουν. Γιατι αν καποιους μου πει σε 10 χρονια οτι ειναι σουπερ το γυναικακι που εχω στο VR κτλ τοτε πραγματικά ειναι αξιολύπητος. Ειναι καλη φαση να δεις ενα βιντεο να περιηγηθεις σε ένα μερος που πιθανον δεν θα πας ποτέ στη ζωη σου αλλά μη τρελαθουμε οτι το VR θα υπερισχύσει,θα σαρώσει και θα ειναι στο επικεντρο της ζωης μας. Εκτος κ αν καποιοι πραγματικα το έχουν αναγκη ..δειτε πχ το Second Life ..   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...