Προς το περιεχόμενο

Topology Research Institute: Μέσα στο 2016 θα πουληθούν 6 εκατομμύρια PlayStation VR


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζουμε πλέον και επίσημα ότι το PlayStation VR θα κυκλοφορήσει στην αγορές στις 13 Οκτωβρίου, με τιμή λιανικής πώλησης τα €399. Το πραγματικό ερώτημα όμως είναι: θα μπορέσει η Sony να πείσει τους χρήστες να το αγοράσουν;

Απάντηση στο ερώτημα φαίνεται πως έχουν οι αναλυτές του Ινστιτούτου Topology Research, οι οποίοι προέβλεψαν ότι η Sony θα καταφέρει να πουλήσει 6.000.000 μονάδες PlayStation VR μέσα στο 2016, μία αρκετά διακινδυνευμένη πρόβλεψη αν λάβουμε υπόψη ότι η κυκλοφορία του έχει προγραμματιστεί για τις 13 Οκτωβρίου, άρα η Sony θα έχει στη διάθεση της περίπου δυόμιση μήνες.

 

Οι προβλέψεις αυτές βασίζονται σίγουρα στην αποκλειστική προδιάθεση του PS VR, η οποία θα ξεκινήσει στην Ιαπωνία στα μέσα Ιουλίου αλλά σε περίπτωση που βγουν αληθινές, οι πωλήσεις του θα αποτελούν το 67% της παγκόσμιας VR HMD (Head Mounted Device) αγοράς - τη στιγμή που οι προβλέψεις για τις πωλήσεις των Oculus Rift και HTC Vive αναφέρουν ότι δεν πρόκειται να ξεπεράσουν τις 2.3 εκατομμύρια και 700.000 μονάδες αντίστοιχα.

 

Συνολικά, η συγκεκριμένη αγορά, αναμένεται να σημειώσει άνοδο 53.5% με τον συνολικό όγκο των πωλήσεων να αγγίζει τα 9.000.000 VR συστήματα, διαγράφοντας μία ανοδική πορεία, η οποία αν συνεχιστεί με αυτό το ρυθμό μέχρι το 2020, εκτιμάται ότι θα έχουν πουληθεί έως και 50.000.000 VR μονάδες.

 

Η τιμή των 399 δολαρίων είναι ομολογουμένως ελκυστική και δεν προϋποθέτει την παρουσία ενός ισχυρού υπολογιστικού συστήματος, παρά μόνο την κατοχή ή την αγορά μίας πολύ πιο προσιτής παιχνιδοκονσόλας.

 

Σημειώστε ότι στη συσκευασία του Playstation VR περιλαμβάνονται το HMD και τα καλώδια σύνδεσης αλλά όχι τα motion-tracking χειριστήρια PS Move ή η PlayStation Camera (πωλούνται ξεχωριστά), ενώ η κατασκευάστρια εταιρεία έχει υποσχεθεί περί τους 50 VR τίτλους, παράλληλα με την διάθεση του.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι το VR στη σημερινή του μορφή θα είναι  τεράστιο flop; Πραγματικά, ποιός θα μπορεί να φοράει για ώρες ένα κράνος στο κεφάλι του και μάλιστα ένα κράνος με καλώδιο;

 

Για καμιά τσόντα του μισάωρου το βλέπω κομπλέ (αν και για τα λεφτά ενός PS4 και ενός PSVR, βολευόμαστε και με πιο... συμβατικούς τρόπους), αλλά για ένα gaming session των 4-5 ωρών δεν το βλέπω να δουλεύει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στην ώρα που το PS3 μου έπαθε το γνωστό YLOD και πήγαινε για αντικατάσταση. Ώρα για αναβάθμιση και για είσοδο στο VR έστω και για διασκέδαση.

 

Καλή η τιμή αλλά περισσότερο θα πάρω το PS4 για το GT Sport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο soros πονταρε στις μετοχες της deutsche bank οτι θα πεσουν και κερδισε...

 

ο hakunamatata πονταρει στο οτι δε θα πουλησουν ουτε μυριο :P

 

καλο το vr αλλα ζητανε οσο κανει η κονσολα και δε το βλεπω να τους βγαινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κρασιά εγώ ήδη έκανα Trade In το PS4 στο Game Stop και μου δώσανε Nintendo Wii U Premium. Το επόμενο βήμα για Third Party titles θα είναι Gaming PC γιατί αν είναι να περιμένω από το PS4 να βάλει ποικιλία από παιχνίδια και σε προσιτές τιμές που προσφέρει το Steam θα γεράσω και θα περιμένω με το χειριστήριο στο χέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μελλον του gaming ειναι το VR, οχι ακριβώς οπως ειναι τωρα, δηλαδη σε παιδικο σταδιο αλλα βελτιωμενο σε μικροτερο μέγεθος κτλ δηλαδη φαντάσου μια μικρη οθονη στο κεφαλι συνδεδεμενη ασυρματα με μια βαση και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι αν δεν το δοκιμασουμε πρωτα δεν μπορουμε να κρινουμε.

αν απορροφηθεις μεσα στο παιχνιδι, οι ωρες παιρνανε χωρις να το καταλαβεις (σταματαει ο χρονος ενα πραμα!)

ομως καλυτερα να περιμενω να βγουν τα γυαλια VR ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

νομιζω οτι αν δεν το δοκιμασουμε πρωτα δεν μπορουμε να κρινουμε.

αν απορροφηθεις μεσα στο παιχνιδι, οι ωρες παιρνανε χωρις να το καταλαβεις (σταματαει ο χρονος ενα πραμα!)

ομως καλυτερα να περιμενω να βγουν τα γυαλια VR ;)

 

Κατ' αρχάς έχω δοκιμάσει το Oculus, μπορεί να μην είναι ακριβώς το ίδιο, but still.

 

Αλλά και χωρίς να το δοκιμάσει κάποιος, πρακτικά δεν βγαίνει. Ένα headset φοράς που ζυγίζει τα μισά από το PSVR και μετά από μια-δυο ώρες νιώθεις την ανάγκη να το βγάλεις για κάμποσο. Φαντάσου τώρα εκτός από το headset των 300 γραμμαρίων, να φοράς και το PSVR που ζυγίζει 600 γραμμάρια και μέσα σε όλα τα άλλα να έχεις και τον περιορισμό του καλωδίου. Εγώ προσωπικά, πιστεύω ότι στο μισάωρο θα το πέταγα στον τοίχο. Μπορεί βέβαια να είμαι μόνο εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η ninty έκανε το ίδιο λάθος με το 3ds που το έκανε και καλά 3d, το αγοράσανε όλοι από περιέργεια αλλά κανένας δεν το χρησιμοποιεί τελικά.

 

Το ίδιο και η sony, πολλοί είναι αυτοί που θα το αγοράσουνε αλλά στην τελική το vr θα μείνει για μία ακόμα φορά στα ράφια.

Και αυτό λέγετε marketing... άλλοι το λένε και άρμεγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και η ninty έκανε το ίδιο λάθος με το 3ds που το έκανε και καλά 3d, το αγοράσανε όλοι από περιέργεια αλλά κανένας δεν το χρησιμοποιεί τελικά.

 

Το ίδιο και η sony, πολλοί είναι αυτοί που θα το αγοράσουνε αλλά στην τελική το vr θα μείνει για μία ακόμα φορά στα ράφια.

Και αυτό λέγετε marketing... άλλοι το λένε και άρμεγμα

 

Συγκρίνεις το glasses-free 3D με το VR που πρέπει να φοράς μια περικεφαλαία στο κεφάλι σου; Και μάλιστα υποστηρίζεις ότι δεν χρησιμοποιείς κανείς το 3D του 3DS;

 

Θα ήθελα ένα λινκ για να διαπιστώσω από που αντλείς τις πληροφορίες σου. Γιατί εγώ προσωπικά πάντα maxαρισμένο το έχω το 3D στο 3DS μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κρατάτε και μικρό καλάθι εκεί αυτοί στο ινστιτούτο,που περιμένετε τόσα εκατομμύρια πωλήσεις..

Και άβολο αφού δεν ενδέχεται για πολύ ώρα χρήση και σε ζαλίζει λόγο motion προβλημάτων και γενικά θέλει δουλειά ακόμα για να γίνει κάτι που θα έχει ελπίδες να γίνει mainstream.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η ninty έκανε το ίδιο λάθος με το 3ds που το έκανε και καλά 3d, το αγοράσανε όλοι από περιέργεια αλλά κανένας δεν το χρησιμοποιεί τελικά.

 

Το ίδιο και η sony, πολλοί είναι αυτοί που θα το αγοράσουνε αλλά στην τελική το vr θα μείνει για μία ακόμα φορά στα ράφια.

Και αυτό λέγετε marketing... άλλοι το λένε και άρμεγμα

 

Ασε ρε φιλε που δεν το χρησιμοποιεί κανείς. Και το 3D του 3DS σπέρνει.

 

Τα PS Vita πήγανε άκλαφτα. Έχεις μπερδέψει τις κονσόλες μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...