Προς το περιεχόμενο

Το χαρακτηριστικό Facebook Slideshow δημιουργεί αυτόματα βίντεοκλιπ από τις λήψεις σας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και είναι εύκολη η ανάρτηση δεκάδων φωτογραφιών από τις περιπέτειες σας το περασμένο Σαββατοκύριακο στο Facebook, δεν είναι πολλοί οι χρήστες που θα σπαταλήσουν χρόνο για να τις δουν όλες, μία προς μία. Το Facebook από ότι φαίνεται ωστόσο, βρήκε την λύση.

Πρόσφατα ανακοίνωσε ένα νέο χαρακτηριστικό με την ονομασία Facebook Slideshow, το οποίο μετατρέπει τις φωτογραφίες και τα βίντεο σας σε μικρά βιντεοκλίπ που είναι ευκολότερο για τους φίλους σας να τα δουν. Το μόνο που χρειάζεται να κάνετε για να δημιουργηθεί ένα, είναι να αναρτήσετε πέντε ή περισσότερες φωτογραφίες και βίντεο μέσα σε 24 ώρες, και το Facebook θα δημιουργήσει αυτόματα το αρχικό κλιπ. Στην συνέχεια, ο χρήστης μπορεί να αφαιρέσει ή να προσθέσει φωτογραφίες και βίντεο καθώς και να επιλέξει το “θέμα” που επιθυμεί (theme), με τα transitions που επιθυμεί κ.λπ. Στην διάθεση του υπάρχουν οι επιλογές Nostalgic, Playful, Night Out, Birthday, Epic, Thankful, Tropical, Bollywood και Amped.

 

Αν και το Slideshow έκανε το ντεμπούτο του στο Moments app του Facebook τον περασμένο Αύγουστο, τώρα θα βρίσκεται στην βασική εφαρμογή. Αν βεβαίως χρησιμοποιείτε iPhone. Το Facebook θα διαθέσει αρχικά το χαρακτηριστικό Slideshow στους χρήστες του iOS αυτή την εβδομάδα. Μελλοντικά, το χαρακτηριστικό θα διατεθεί και για Android, αλλά δεν υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία διάθεσης για την ώρα.

 

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ.. αν δεν κάνω λάθος το Google Photos και οι Φωτογραφίες σε iOS 10 κάνουν επίσης mini movies από τις φωτογραφίες.. nothing new to see here. Μία ακόμη προσπάθεια του Zuckerberg για να συλλέξει περισσότερες φωτογραφίες. Επίσης περιμένω τον Federer να γράψει κανένα Epic σχόλιο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-0

 

Πιστεύω πως η συζήτηση για μία ακόμα φορά όσον αφορά αυτό το θέμα δεν έχει ουσία.

Αυτοί μας προσφέρουν μία εφαρμογή με τα καλά και τα άσχημά της. Η τη θέλουμε και τη χρησιμοποιούμε όπως νομίζουμε, ή την απορρίπτουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσβησα το Facebook πριν 5-6 μήνες και η ζωή μου έχει ανέβει τουλάχιστον 3 επίπεδα ποιοτικά! Αισθάνομαι πιο ανεξάρτητος, απελευθερωμένος, υγιής και δεν παραβιάζεται η ιδιωτικότητα μου 24/7 από μια εταιρεία! Όσο για τους φίλους μου που θέλουν να δουν τις "περιπέτειες μου το προηγούμενο Σαββατοκύριακο", ας ηταν μαζί μου να μοιραζόμασταν αυτές τις στιγμές ή ας μου ζητήσουν να στείλω φωτογραφίες...οχι να τις βλέπουν εκατομμύρια άλλοι χρήστες! Σας συμβουλεύω να σβήσετε το facebook! Μόνο σε καλο θα σας βγει!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσβησα το Facebook πριν 5-6 μήνες και η ζωή μου έχει ανέβει τουλάχιστον 3 επίπεδα ποιοτικά! Αισθάνομαι πιο ανεξάρτητος, απελευθερωμένος, υγιής και δεν παραβιάζεται η ιδιωτικότητα μου 24/7 από μια εταιρεία! Όσο για τους φίλους μου που θέλουν να δουν τις "περιπέτειες μου το προηγούμενο Σαββατοκύριακο", ας ηταν μαζί μου να μοιραζόμασταν αυτές τις στιγμές ή ας μου ζητήσουν να στείλω φωτογραφίες...οχι να τις βλέπουν εκατομμύρια άλλοι χρήστες! Σας συμβουλεύω να σβήσετε το facebook! Μόνο σε καλο θα σας βγει!

άντε και την άλλη εβδομάδα και το τσιγάρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έσβησα το Facebook πριν 5-6 μήνες και η ζωή μου έχει ανέβει τουλάχιστον 3 επίπεδα ποιοτικά! Αισθάνομαι πιο ανεξάρτητος, απελευθερωμένος, υγιής και δεν παραβιάζεται η ιδιωτικότητα μου 24/7 από μια εταιρεία! Όσο για τους φίλους μου που θέλουν να δουν τις "περιπέτειες μου το προηγούμενο Σαββατοκύριακο", ας ηταν μαζί μου να μοιραζόμασταν αυτές τις στιγμές ή ας μου ζητήσουν να στείλω φωτογραφίες...οχι να τις βλέπουν εκατομμύρια άλλοι χρήστες! Σας συμβουλεύω να σβήσετε το facebook! Μόνο σε καλο θα σας βγει!

στην Ελλαδα μια ζωη ακραιοι. Αν κρατας μονο τους φιλους σου στο FB και τις δραστηριοτητες σου μονο για αυτους, δεν ειναι κακο να υπαρχει. Τωρα αν εχεις 5 φιλους μονο οκ. Δεν ξερω καποιον ομως να εχει ολους τους φιλους του διπλα του. Φιλους απο το σχολειο, απο το πανεπιστημιο, απο τον στρατο, απο καμια ομαδα απο τα νιατα, απο συλλογους, δε μπορει ολοι αυτοι οι φιλοι-γνωστοι να σε παιρνουν τηλ για να δουν τι κανεις ή να βλεπουν τι εκανες το ΣΚ σου μονο αν ερχονται μαζι σου. Καλο ειναι να εχουμε σε ολα μετρο. Εγω το FB το θεωρω πολυ χρησιμο, αλλα το χρησιμοποιω, δε με χρησιμοποιει....το παν ειναι να εχεις ισχυρη προσωπικοτητα, τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρκ : Σας αρέσει το Facebook?

 

Απλός χρήστης : Πολύ!

 

Μαρκ : Τι σας προσφέρει;

 

Απλός χρήστης : Τίποτα.

 

Μαρκ : Γι' αυτό το φτιάξαμε.

 

Απλός χρήστης : Το ξέρω. Ευχαριστώ πολύ.

 

Μαρκ : Άλλος ένας ικανοποιημένος χρήστης του Facebook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...