Προς το περιεχόμενο

Οι Google Maps περιλαμβάνουν τώρα WiFi-only mode και ειδοποιήσεις για καθυστερήσεις σε MMM


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Google αναβάθμισε τους χάρτες της και τώρα περιλαμβάνουν το πολυπόθητο WiFi-only mode ενώ παρέχουν και ειδοποιήσεις για προβλήματα ή καθυστερήσεις σε γραμμές μέσων μαζικής μεταφοράς.

Όσον αφορά στο πρώτο, η ενεργοποίηση του WiFi-only mode αναμφισβήτητα θα χαροποιήσει όσους δεν επιθυμούσαν η υπηρεσία της Google να χρησιμοποιεί mobile data στην φόρτωση δεδομένων. Το νέο χαρακτηριστικό βρίσκεται στις ρυθμίσεις του Google Maps και αντικαθιστά την επιλογή “Offline areas”.

 

Μόλις ενεργοποιηθεί, οι Google Maps θα φορτώνουν την πλειονότητα των δεδομένων, μέσω WiFi, αν και όπως προειδοποιεί τους χρήστες η Google, ενδέχεται να καταναλώνονται κάποια λίγα mobile data. Η δεύτερη προσθήκη είναι επίσης ιδιαίτερα χρήσιμη, αφού η υπηρεσία μπορεί να ειδοποιήσει τον χρήστη για αλλαγές ή καθυστερήσεις στο πρόγραμμα των μέσων μαζικής μεταφοράς που χρησιμοποιεί.

 

Link.png Site: TechCrunch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δηλαδη για να πας καπου με Google Maps αν δεν εχεις data η wifi (που λιγο δυσκολο να εχεις wifi καθως κινεισαι) δεν σε παει;

 

Ιούλιος του 2016, ακόμη δεν το έχεις δοκιμάσει???

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιούλιος του 2016, ακόμη δεν το έχεις δοκιμάσει???

 

Δουλευω το navigon το Sygic και το iGO nextgen απλα πριν μερικες μερες μου ηρθε ενας να παρει εναν υπολογιστη και μου ειπε οτι δεν ειχε σημα 3G καπου που ειχε παει και του εβγαλε την πιστη για να φτασει εκει που ηθελε.

 

Για αυτο ρωτησα. :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω το navigon το Sygic και το iGO nextgen απλα πριν μερικες μερες μου ηρθε ενας να παρει εναν υπολογιστη και μου ειπε οτι δεν ειχε σημα 3G καπου που ειχε παει και του εβγαλε την πιστη για να φτασει εκει που ηθελε.

 

Για αυτο ρωτησα. :-)

 

17yu9q.jpg

 

Πέραν της πλάκας το Google maps βάζει στο συρτάρι όλα τα άλλα. Data χρησιμοποιεί για να κάνει μόνο αναζήτηση διεύθυνσης, ελάχιστα δεδομένα, μπορείς να οδηγάς 5-6 ώρες και να ξοδέψει 5 mb, δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι καν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17yu9q.jpg

 

Πέραν της πλάκας το Google maps βάζει στο συρτάρι όλα τα άλλα. Data χρησιμοποιεί για να κάνει μόνο αναζήτηση διεύθυνσης, ελάχιστα δεδομένα, μπορείς να οδηγάς 5-6 ώρες και να ξοδέψει 5 mb, δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι καν.

 

Αρα θελει data δηλαδη καποιος που δεν εχει καθολου data δεν.......

 

Μαλλον δεν εχεις δουλεψει το Navigon

 

Ασχολουμαι με συστηματα GPS απο τοτε που τα ειχαμε σε Windows CE πριν η Google φτιαξει το Android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To google maps καλά θα κάνει να βάλει ένα γ****ένο κουμπί ώστε να μην κλείνει η οθόνη όταν δε θέλει κάποιος navigation αλλά να βλέπει απλώς το χάρτη καθώς προχωράει. Αν είχε αυτό θα ήταν τέλειο και δε θα χρειαζόταν κάθε φορά να πηγαίνω στις ρυθμίσεις τις οθόνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα θελει data δηλαδη καποιος που δεν εχει καθολου data δεν.......

 

Μαλλον δεν εχεις δουλεψει το Navigon

 

Ασχολουμαι με συστηματα GPS απο τοτε που τα ειχαμε σε Windows CE πριν η Google φτιαξει το Android

 

Τώρα που το δοκιμάζω κάνει αναζήτηση και χωρίς data, σε παλιότερη έκδοση χρειαζόταν να έχει δεδομένα ανοιχτά. Δοκίμασε το, κατεβάζεις την μισή Ελλάδα σε ένα χάρτη και την άλλη μισή σε δεύτερο λόγο του περιορισμού έκτασης που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To google maps καλά θα κάνει να βάλει ένα γ****ένο κουμπί ώστε να μην κλείνει η οθόνη όταν δε θέλει κάποιος navigation αλλά να βλέπει απλώς το χάρτη καθώς προχωράει. Αν είχε αυτό θα ήταν τέλειο και δε θα χρειαζόταν κάθε φορά να πηγαίνω στις ρυθμίσεις τις οθόνης.

 

Ολα τα προγραμματα GPS κρατανε την οθονη on χωρις κουμπι το Sygic αν θυμαμαι καλα εχει ρυθμιση αν απλα κοιτας τον χαρτη να χαμηλωνει λιγο τον φωτισμο κακως δεν το εχει το GM

Τώρα που το δοκιμάζω κάνει αναζήτηση και χωρίς data, σε παλιότερη έκδοση χρειαζόταν να έχει δεδομένα ανοιχτά. Δοκίμασε το, κατεβάζεις την μισή Ελλάδα σε ένα χάρτη και την άλλη μισή σε δεύτερο λόγο του περιορισμού έκτασης που έχει.

 

Αυτο θυμαμαι και εγω και το ειχα παρατησει οτι χωρις data δεν και γιατι σε δυο κομματια ο χαρτης δηλαδη της Γερμανιας ποσα ειναι 10 κομματια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω το ειχα ανοιχτο με 4G για 3 ωρες μεχρι να φτασω στον προορισμο μου και εφαγε μονο 5mb. τσαμα πραμα δηλαδη.

 

οταν δεν εχω mb (πραγμα σπανιο) ανοιγω σκετο gps και το google maps  και παλι μ λεει τον δρομο με καποια καθυστερηση βεβαια 2-3 δευτερολεπτων αλλα και παλι κανω την δουλεια μου τσαμπα και γρηγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα προγραμματα GPS κρατανε την οθονη on χωρις κουμπι το Sygic αν θυμαμαι καλα εχει ρυθμιση αν απλα κοιτας τον χαρτη να χαμηλωνει λιγο τον φωτισμο κακως δεν το εχει το GM

 

Αυτο θυμαμαι και εγω και το ειχα παρατησει οτι χωρις data δεν και γιατι σε δυο κομματια ο χαρτης δηλαδη της Γερμανιας ποσα ειναι 10 κομματια;

 

https://support.google.com/maps/answer/6291838?hl=en

 

Download areas and navigate offline

If you're going where the Internet is slow, mobile data is expensive, or you can't get online, you can save an area from Google Maps to your phone or tablet and use it when you're offline.

Note: Downloading offline areas isn't available in some regions because of contractual limitations, language support, address formats, or other reasons.

Download an area to use offline

To download an area to use offline, follow the steps below.

  1. On your phone or tablet, open the Google Maps app mn_G_BMRsi6PNCPDDTKECrnRFlKCnBAvEZwqn92z.
  2. Make sure you're connected to the Internet and signed in to Google Maps.
  3. Search for a place, like San Francisco.
  4. At the bottom, tap the bar that has the name of the place you searched. If you search for a place like a restaurant, tap More 04FB3C038421763D80CD3F96AB9872D01E07.
  5. Select Download emaJvEgwAVPsrDZqzAmPrNPwHxRNTwIuIoH_TkGK.

Tip: The biggest size for an offline area is 120,000 square kilometers. If you try to save a bigger area, you'll be asked to zoom in to a smaller area.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν πλησιάζει το Google Maps στο να βάλει τα άλλα στο συρτάρι, οκ βρίσκεις που θες να πας αλλά η πλοήγηση και οι οδηγίες είναι γτπκ., είναι χειρότερο ακόμα και από το HERE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...